+vladimir napísal:Je to preto, lebo oblaky sú tvorené vodnou parou, ktorá má menšiu hustotu ako vzduch.
Vau, ty si génius...
+vladimir napísal:Oblaky dokážu aj pri bezvetrí stáť na jednom mieste i niekoľko hodín, čo v prípade prachových častíc, alebo skondenzovanej vody nieje možné.
Hmm, a možno taký génius ani nie si... Príspevok dozadu:
Timeshifter napísal:Voda na vrchu sa ochladí, skondenzuje, klesne nišie, tam sa ohreje a zase stúpne hore...
+vladimir napísal:Keď sa vonku mračí a vo vzduchu je niekoľko ton vody v podobe oblakov, atmosférický tlak klesá.
Hmm, nechaj ma zamyslieť... Predstavme si, že sa nachádzame v mori, v určitej hĺbke... Tlak v danej hĺbke môžme vyjadriť pomocou známeho HÁRÓGÉ vzťahu (a veľmi, veľmi ťa prosím, tento vzťah nespochybňuj, pretože je matematicky odvodený)... Ak nado mnou sa objaví loď v mori, tlak nestúpne v našej hĺbke, pretože hmotnosť lode sa rovná hmotnosti vody, ktorú vytlačila...
Hej, ale čo to znamená v našom obláčikovom svete? No, deti moje, znamená to to, že je jedno čo sa nám to svojvoľne vznáša nad hlavami (ako je to ťažké), tlak je na tom nezávislý (tie obrovské tony vody totižto vytlačili rovnako obrovské tony vzduchu)... Teraz sa ale môžete spýtať: "Prečo potom pri zamračenom počasí je nízky tlak??? Toto je jasný bug, kde tu môžem založiť nový bugreport pre boha?"
Nemajte strach, žiadnu bug to nie je - celé sa to dá vysvetliť 2 vecami:
- oblaky "zacláňajú" slnečným lúčom a tak dochádza k ochladeniu vzduchu pod nimi a následnému "scvrknutiu" tohto vzduchu, čo sa prejaví zníženým tlakom. Ochladenie (a scvrknutie) nenastáva zo sekundy na sekundu ale je to dlhodobý proces, ktorý je aj ovplyvnený tým, že vzduch pod oblakom môže prúdiť inou rýchlosťou ako oblaky, a tak sa vymieňať za čerstvý nezcvrknutý... Preto oblaky zrázu zo sekundy na sekundu nepadajú na zem...
- Napriek tvojmu tvrdeniu, že oblaky sú statické... Nie sú... Atmosféra sa v kuse hýbe, niekde menej, niekde viac. Kvôli rozdielu medzi oblasťami nízkeho tlaku a vysokého tlaku nastáva medzi týmito oblasťami prúdenie, ktoré už naše staré matere a matere našich starých materí poznali pod názvom vietor... Toto prúdenie má ale za následok to, že tlak v tomto rýchlo prúdiacom vetre je veľmi nízky (viď Bernoulliho rovnice, prosím, ani tieto nespochybňuj, tiež sú odvodené matematicky). Toto prúdenie najviac nastáva práve na rozmedzí medzi oblasťami s vysokým a nízkym tlakom (tzv. front).