Aký chladič na 7950? Prolimatech MK-26 či Alpenfohn Peter?

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
ujo Andydúla
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5407
Dátum registrácie: Po 03. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava - Dlhé diely

Aký chladič na 7950? Prolimatech MK-26 či Alpenfohn Peter?

Príspevok od používateľa ujo Andydúla »

Ahojte, ktorý z nich by ste doporučili?
http://www.tichepc.sk/Alpenfohn-Peter-R ... rg1=001011
alebo
http://www.tichepc.sk/Prolimatech-MK-26 ... rg1=001011
Uvítam hlavne rady užívateľov, ktorí uvedené chladiče majú, prípadne ich testovali, vďaka.
Teploty jadra viem, že sú výborné, ale obávam sa teplôt VRM, kedže chladiče majú husté rebrovanie a chcem ho používať pri nízkych otáčkach.
Vďaka! ;)
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Core i5 2500K @ 4,7 GHz @ 1.36v + Prolimatech Megahalems Rev.B + Thermal Grizzly Kryonaut + Noctua NF-F12 PWM MB: MSI P67A-GD55 VGA: EVGA GeForce GTX 980 4GB SC ACX2.0 + Prolimatech MK-26 + 2 x Noctua NF-A14 PWM + Gelid Solutions Extreme GC1 + RAM: Crucial 16GB DDR3 1600MHz CL8 Ballistix Tactical LP HDD: Samsung 256GB SSD + WDC WD1003FBYX-01Y7B0 1TB + Samsung EcoGreen F4 2TB DVD-RW: Samsung SH-S223F PSU: Superflower 550W Golden King - SF-550P14PE Mouse: Logitech G3 Display: Hewlet Packard HP w2408h Case: Antec 300 + Intake: 2 x Nexus D12SL-12@800 RPM / Outtake Nexus D12SL-12@800 RPM + Noctua NF-A15 PWM Sound: ASUS Xonar DX + Yamaha AX-892 + B&W 602s3 + B&W ASW CDM
miracle.freak
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ne 19. Okt, 2008, 18:07

Re: Aký chladič na 7950? Prolimatech MK-26 či Alpenfohn Pete

Príspevok od používateľa miracle.freak »

Tento pekný thread si zaslúži nejakú odpoveď aj keď oneskorenú...

Keby som sa musel naozaj rozhodnúť medzi týmito dvoma, išiel by som do toho lacnejšieho modelu, pretože chladenie to bude v obidvoch prípadoch vysoko nadštandardné. Ja som teraz na svoju 7950 hladal vhodný chladič a chcel som Arctic Cooling Accelero Xtreme 7950/7970, ale ten sa už nedá vôbec nikde zohnať. Potom som zistil, že existuje ešte Arctic Cooling Accelero Xtreme III a ten je prakticky identický... rozdiel je iba v tomto

Obrázok

Treba si všimnúť ten šuškový výstupok 0,5 mm hrúbky. 7950/7950 ho má a III ho nemá. A je veľmi dôležitý. Bez neho sa styčná plocha nebude dokonale dotýkať a medzi chladičom a jadrom bude naozaj iba pasta. Pri najväčšom možnom šťastí dosiahnete teploty 80°C pri 100% otáčkach, čo je ale horšie než referenčný chladič.

Na dorovnanie 0,5 mm rozdielu odporúčajú EK Water Blocks HD7970 Cu Adapter, čo je obyčajný medený pliešok za 5 eur. Pokiaľ sa vám podarí zohnať si niekde 0,5 mm hrubý medený plech a odstrihnúť si z neho 2x2 cm štvorček, tak to máte zhruba zadarmo s tým istým, ak nie lepším účinkom. Pliešok stačí dať presne tak ako je šuška na obrázku, samozrejme pastu aj pod aj nad.

S týmto riešením mám na Radeon 7950 osadený chladič Arctic Cooling Accelero Xtreme III a dosahujem teploty 27°C v idle a 60°C v záťaži, pričom otáčky fanov idú max na 40% a nie je ich vôbec počuť, mám úplne odhlučnené riešenie desktopu. Pokiaľ ale chceš ísť na minimálnych otáčkach teploty stúpnu po dlhšom čase na úroveň max 70°C, čo je podľa mňa stále úplne cool. Takže takéto riešenie odporúčam ako najlepší pomer cena/výkon.
Používateľov profilový obrázok
Kyselinka
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7265
Dátum registrácie: St 02. Feb, 2011, 12:33
Bydlisko: SC

Re: Aký chladič na 7950? Prolimatech MK-26 či Alpenfohn Pete

Príspevok od používateľa Kyselinka »

Za mna Peter a to uz len z toho dovodu, ze pridavne fany su zavesene na osobitnej kolajnici, pripevnenej o zaslepku v skrinke a nie na pasive. Tym sa nezvysuje hmotnost samotneho pasivu a tendencia prehnutia PCB karty :)

Neviem o com bol post vyssie, ale obidva chladice su plne kompatibilne s 7970 a nemusis strihat ziadny stvorcek z medeneho plechu :rolleyes:
To, ake fany pouzijes a ako si ich zregulujes je na tebe...

Ak sa jedna o kompatibilitu GK do buducnosti, tak tam je zase idealnejsi MK-26.

Co sa tyka VRM, tak tam plati pravidlo, cim vyssie OC, tym lepsi ofuk. Ak si najdes kompromis, tak nebude problem, tie pasivy na VRM su postacujuce.

Návrat na "Nákupná poradňa"