Všeobecné: Bitcoin a alternatívne kryptomeny (informácie, problémy, skúsenosti..)

Bitcoin, Litecoin atď.
Všetky informácie o kryptomenách nájdete sem
Používateľov profilový obrázok
hornik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 253
Dátum registrácie: Ut 03. Dec, 2013, 15:13
Bydlisko: Bratislava

Re: Bitcoin mining (informácie, problémy, skúsenosti...)

Príspevok od používateľa hornik »

pet2 napísal:myslite ze ak zapojim momentalne 4x 7950 a pojde to par mesiacou ze sa na tom da este nieco zarobit? viem ze mi to s istotou asi nikto nepovie. no pytam sa ci ma zmysel sa do toho pustat.
Pokial ides do dolovania s cielom zarobit, ides neskoro. Kryptomeny boli vzdy skor o spekulovani a zabave, nez o zarobku.

Dnes vsetci dufaju na podobny priebeh LTC, ako malo BTC. Tiez patrim medzi nich, ale nestavam na tom buducnost. Cene BTC pomohlo hlavne to, ze sa o nej zacalo masovo informovat v mediach a "industrializacia" (ASIC zariadenia za tisice dolarov, ktore z toho urobili biznis). LTC je zatial silne naviazane na BTC (vid pad spred par dni, ked LTC skoro presne kopirovalo pad BTC). Pokial sa neuvolni, nevyleti.
exminer :)
Používateľov profilový obrázok
stevo_k1
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 173
Dátum registrácie: Po 05. Aug, 2013, 11:29
Bydlisko: Susany, Slovensko

Re: Bitcoin mining (informácie, problémy, skúsenosti...)

Príspevok od používateľa stevo_k1 »

hornik napísal:inak pouziva niekto z vas toto?

http://thebitcoinminingoutlet.com/?prod ... -connector

jedna sa mi o to, ci su tie kable spolahlive, ci sa nespecu a neroztecu na kartu, alebo nieco take.
Ja som kupoval toto:
http://aukro.cz/prodluzovaci-adapter-16 ... 64389.html
a ziaden problem, funguje tak ako ma. Akurat na rozdiel od tvojho berie stavu z PCIe nie z MOLEX konektora. Ale to je jedno, ked uz si niekto da tu namahu ze to vyraba tak snad vie ako ma napajanie z molexu zapojit. Riziko, ze niektore z tych kablikov su navzajom zoskratovane alebo prerusene tam je, to uz musis risknut lebo vsetko su to noname vyrobcovia a nikto ti neporadi ber od tohto vyrobcu, tie su kvalitne.
Používateľov profilový obrázok
hornik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 253
Dátum registrácie: Ut 03. Dec, 2013, 15:13
Bydlisko: Bratislava

Re: Bitcoin mining (informácie, problémy, skúsenosti...)

Príspevok od používateľa hornik »

x16 - x16 nepotrebuje dodatocne napajanie, lebo ma dost stavy cez port. toto je prave na zapojenie grafiky do x1 portu, co by vraj malo stacit co sa prenosovych rychlosti pre LTC dolovanie tyka a zaroven by to malo vylepsit moznosti na dolovanie pre lacnejsie dosky, ktore maju napr. 1ks x16 PCIe, ale viacej x1 PCIe slotov.
exminer :)
Používateľov profilový obrázok
stevo_k1
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 173
Dátum registrácie: Po 05. Aug, 2013, 11:29
Bydlisko: Susany, Slovensko

Re: Bitcoin mining (informácie, problémy, skúsenosti...)

Príspevok od používateľa stevo_k1 »

pet2 napísal:myslite ze ak zapojim momentalne 4x 7950 a pojde to par mesiacou ze sa na tom da este nieco zarobit? viem ze mi to s istotou asi nikto nepovie. no pytam sa ci ma zmysel sa do toho pustat.
Ak ich uz mas kupene tak sa to samozrejme oplati spustit, momentalne aj po odratani ceny za energiu zarobis denne okolo 15€. Ak ich ale len planujes kupit, tak to je uz zlozitejsie. Za tu cenu mozes dnes kupit cca 3 BTC = 85LTC na tych kartach vydolujes dnes 0.7LTC denne.
Zlozitost dolovania LTC bude rast, lebo sa to dnes dost dobre vyplati. takze rataj rok dolovania kym MOZNO vydolujes 85LTC a budes presne tam kde by si bol kebyze si tie LTC dnes rovno kupis na burze.
pet2
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 766
Dátum registrácie: So 12. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava III

Re: Bitcoin mining (informácie, problémy, skúsenosti...)

Príspevok od používateľa pet2 »

jo jo mal som sa zobudit skor. skoda no.. tie grafiky nemam, jedine co nemusim riesit je elektrina. takze by urcite to islo 24/7 niekolko mesiacov. nebudem do toho investovat. mozete si moj podiel vydolovat :D
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8597
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Bitcoin mining (informácie, problémy, skúsenosti...)

Príspevok od používateľa shiro »

Ako hladam, tak hladam, nikde som neprisiel k infomacii, ze naco sa vlastne pri kryptomenach pocitaju tie hashe...naco su dobre a preco sa to musi robit? Co sa snazia zasifrovat, kedze hash je jednosmerny algoritmus? Kedze za vypocitavanie hashov sa dostavaju urcite mnozstva danej kryptomeny ako odmena, tak to bude asi dolezite...ale preco? Co sa tym dosiahne?
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5188
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Bitcoin mining (informácie, problémy, skúsenosti...)

Príspevok od používateľa Chris »

odpoved je uplne nic , mali tym kryptovat transakcie, len im to dako nevyslo :D
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8597
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Bitcoin mining (informácie, problémy, skúsenosti...)

Príspevok od používateľa shiro »

Ale aj keby kryptovali transakcie...tak z coho ludia ziskavaju tu kryptomenu? z toho, ze jej kryptovanim zvysuju bezpecnost? Okrem toho je potom asi dalsi mozny sposob jej nakup za realne peniaze cez burzu...
Potom je to cele nanic, ked sa taketo zvysovanie bezpecnosti minulo ucinkom...dana kryptomena je otvorena moznym utokom a tym padom je zbytocne s nou cokolvek riesit, lebo je to hacknutelne, nie? Vsetko je len nafunknuta virtualna bublina.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7778
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Bitcoin mining (informácie, problémy, skúsenosti...)

Príspevok od používateľa LordKJ »

mozes mat milion adries ktore sa stebou nijak nedaju spojit
Používateľov profilový obrázok
Kknightley
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: Ut 04. Dec, 2012, 18:01
Bydlisko: BA

Re: Bitcoin mining (informácie, problémy, skúsenosti...)

Príspevok od používateľa Kknightley »

Presne z podobnych dovodov vytvoril nemenovany česky autor BitcoinTrezzor :)
Používateľov profilový obrázok
stevo_k1
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 173
Dátum registrácie: Po 05. Aug, 2013, 11:29
Bydlisko: Susany, Slovensko

Re: Bitcoin mining (informácie, problémy, skúsenosti...)

Príspevok od používateľa stevo_k1 »

To hashovanie co u kryptomien robia mineri nie je kvoli bezpecnosti, ale kvoli decentralizacii pomocou proof of work systemu. Dosiahne sa tym to, ze nie je potrebna centralna autorita, ktora by databazu transakcii spravovala.

Ked zahashujes blok transakcii dostanes nahodny retazec pevnej dlzky, trebars nieco ako:

a357a8297591624cbea22f5928ba357a8297591624cbea22f5928ba357a8297591624cbea22f5928b

Databaza blokov transakcii je robena tak, ze mineri pridavaju k bloku pomocny retazec a hladaju taky, aby hash bloku transakcii + pomocneho retazca splnal nejake kriterium. napr, ze na zaciatku ma byt minimalne 25 nul. Takze miner si z transakcii, ktore zatial nie su v ziadnom bloku zostavi blok transakcii, prida donho aj transakciu ktora vsetky poplatky z transakcii v bloku posiela na jeho adresu, zahashuje blok spolu s pomocnym retazcom, pozrie sa ci je na zaciatku 25 nul, ak nie vyskusa iny pomocny retazec a tak dokola az kym hash nebude vyzerat nejak takto:

0000000000000000000000000297591624cbea22f5928ba357a8297591624cbea22f592g297591624c

Kriterium je nastavene tak, aby bolo extremne nepravdepodobne taky hash najst, aby vsetci zapojeni mineri nasli taky hash len raz za cas napr, v bitcoin sieti raz za 10 minut. Ked sa to napr. tebe podari, oznamis to ostatnym v sieti: nasiel som blok, toto je moj blok transakcii a toto je pomocny retazec. Kazdy si to moze jednoducho overit, k tvojmu bloku prida tvoj pomocny retazec, zahashuje a vidi ze je tam naozaj na zaciatku dost nul. Tvoj blok je potom ulozeny do databazy. Tym cela siet akceptuje, ze vsetky poplatky z transakcii v tomto bloku idu tebe + stanoveny pocet novovzniknutych coinov na jeden blok navrch. Vsetci ostatni mineri si zo svojich blokov vyhodia transakcie, co sa dostali do novonajdeneho bloku a skusaju stastie dalej.

Takto je zabezpecene, ze nikto nema nad databazou transakcii kontrolu a napriek tomu je jednoznacne dane, kto kedy moze nove transakcie do databazy pridat.
Používateľov profilový obrázok
stevo_k1
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 173
Dátum registrácie: Po 05. Aug, 2013, 11:29
Bydlisko: Susany, Slovensko

Re: Bitcoin mining (informácie, problémy, skúsenosti...)

Príspevok od používateľa stevo_k1 »

bezpecnost transakcii je zabezpecena asymetrickou sifrou. Ku kazdej adrese existuje sukromny a verejny kluc. Kazda transakcia je zopar riadkov textu a vyzera nejak takto:

verejny kluc adresy z ktorej posielas
na tuto adresu posielam tolko
na tuto tolko
na tuto tolko
.
.
elektronicky podpis

Posledny riadok je podpis predchadzajucich riadkov sukromnym klucom adresy z ktorej posielas. Prvy riadok je verejny kluc, takze si pomocou neho kazdy moze overit, ze podpisovatel, teda ty ma aj sukromny kluc a je opravneny tie coiny posielat. Sifra, ktora sa pouziva na podpisovanie je neprelomitelna, takze:
- nikto, kto nema sukromny kluc k adrese nemoze z nej posielat coiny
- nikto nemoze generovat podvodne transakcie, vycucat si coiny z prsta. Bud niekto ma adresu (sukromny kluc k nej), na ktorej su nejake coiny a len tieto moze posielat dalej. Alebo nema taku adresu a potom nie je schopny vygenerovat vobec ziadnu transakciu

Nijako to nesuvisi s minermi, aj keby mining BTC zabezpecoval len jeden miner na jednej 286ke z roku 1990 aj tak by boli vsetky bitcoiny v bezpeci a nikto by ich nemohol podvodne presuvat, alebo si nejake BTC len tak vymysliet. Ani ten jeden jediny miner s 286kou nie.
Používateľov profilový obrázok
Mirdis
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 2017
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Stará Ľubovňa/Prešov

Re: Bitcoin mining (informácie, problémy, skúsenosti...)

Príspevok od používateľa Mirdis »

Dost teraz kurz kolise, ale pokial to clovek sleduje da sa na tom nieco zarobit :) Obtiaznost dolovania BTC ide pekne hore, az nezdravo :-D
643 - este raz a ja ti potom poslem skutocnu vyhru v podobe ss, dik za pochopenie
NTB1:MacBook Pro (13-inch, 2014, 2,5 GHz Dual-Core Intel Core i5, 8 GB RAM)
NTB2:MacBook Pro (13-inch, 2018, 2,7 GHz Quad-Core Intel Core i7,16 GB RAM)
NTB3:MacBook Pro (13-inch, 2020, Apple M1,16 GB RAM)
Používateľov profilový obrázok
overlordslovak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 343
Dátum registrácie: Ne 08. Jan, 2012, 23:02
Bydlisko: Huncovce

Re: Bitcoin mining (informácie, problémy, skúsenosti...)

Príspevok od používateľa overlordslovak »

Be Sure To Use 1 Worker Per Machine For Best Results!!!
Toto bolo na jednom Poole... to akoze ked mam 2 grafiky mam dat jedneho workera na obe?
i7
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7778
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Bitcoin mining (informácie, problémy, skúsenosti...)

Príspevok od používateľa LordKJ »

ved kazda cgminer session = 1 worker

Návrat na "Kryptomeny"