Lyže / board?

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
Kicker
Čierna listina bazáru
Čierna listina bazáru
Príspevky: 1486
Dátum registrácie: Pi 30. Júl, 2010, 11:35
Bydlisko: Nová Baňa

Lyže / board?

Príspevok od používateľa Kicker »

Čaute, mal by som otázku na všetkých lyžiarov / snowboardistov. Chcem začať jednu z týchto dvoch aktivít, ešte túto zimu, no mám dilemu ktorú... na boarde som ešte ani nestál a čo sa týka lyžovania, tak pred cca 7 rokmi som absolvoval lyžiarsky výcvik, no odvtedy som bol lyžovať len raz, nejaké 3 roky do zadu.

Otázka ale znie, čo by bolo lepšie a efektívnejšie? Podľa mňa môže byť snowboardovanie väčší zážitok, ale neučí sa to nejako ťažko?

Takže ak tu niekto aj lyžujete aj snowboardujete, tak by ste sa mohli vyjadriť, čo je také lepšie? (Príde mi zbytočné kupovať aj lyže aj board a potom si to porovnať :D)
CPU:Intel Core i5 4440 Cooler: Noctua NH-U12F MB:MSI B85 G43 VGA:GIGABYTE N760OC RAM: Crucial Ballistix Sport 8GB HDD: Crucial m500 256GB + Seagate Barracuda 7200.12 500GB + Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU: Fortron Blue Storm II 500W Keyboard: Logitech K290 Mouse: Roccat Kone Pure LCD: LG Flatron W2243S (22")
Používateľov profilový obrázok
Wizik
VIP
VIP
Príspevky: 4060
Dátum registrácie: Št 06. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava-Nové Mesto (23)

Re: Lyže / board?

Príspevok od používateľa Wizik »

Ak nevies ani lyzovat ani snowboardovat, je velka pravdepodobnost, ze sa na snowboarde naucis rychlejsie.
Co si vybrat, to uz je na tebe. Ja preferujem snowboard, lebo ma to viac bavi, ale aj lyze su fajn. ;)
Notebook : Macbook Pro Retina 15" i7 2Ghz, 8GB RAM, 256GB SSD, Iris Pro, OS X Mavericks
Phone : iPhone 6 64GB space gray + HTC One M8
SONY RX100 - kompaktny bokeh
I MUSIC !
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7292
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Lyže / board?

Príspevok od používateľa Papek »

Ja som dlhe roky iba lyzoval. Asi pred 4 rokmi som prvy krat skusal snowboard, co bol pre mna ako lyziara dost sok a obratenie zauzivanych principov naruby, ale behom par dni som si to osvojil. Tuto sezonu som sa rozhodil iba pre board, uz som bol aj na Donovaloch a prekvapivo mi to islo.
Co je zabavnejsie? Tazko povedat, asi to co ti ide lepsie. Fun factor zavisi skor od partie, my sme sa vedeli kazdy rok vyblbnut s kamosmi na svahu - nahanacky pomedzi bubny, skoky atp. Na boarde si taketo veci zatial netrufam.

EDIT: aj som sa zamyslal nad tym, co som sa skorej naucil a asi je to zajedno. Na druhej strane, ked som sa ucil lyzovat som este chodieval pravidelne na korcule a do skateparku, takze som si lyze celkom rychlo osvojil. Na boarde ma trochu brzdili zvyky z lyzovania, ale dalo sa to prekonat. Akurat mam pocit, ze board si clovek rychlejsie osvoji bez instruktora. Lyze by som si asi len tak netrufol.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
Kicker
Čierna listina bazáru
Čierna listina bazáru
Príspevky: 1486
Dátum registrácie: Pi 30. Júl, 2010, 11:35
Bydlisko: Nová Baňa

Re: Lyže / board?

Príspevok od používateľa Kicker »

Hmm, to je dilema :D

Ale vďaka za vyjadrenia. Inak snowboard sa podľa čoho vyberá? Viem, že u lyží to bolo nejako, že by mali mať výšku po bradu, alebo nejako inak?
CPU:Intel Core i5 4440 Cooler: Noctua NH-U12F MB:MSI B85 G43 VGA:GIGABYTE N760OC RAM: Crucial Ballistix Sport 8GB HDD: Crucial m500 256GB + Seagate Barracuda 7200.12 500GB + Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU: Fortron Blue Storm II 500W Keyboard: Logitech K290 Mouse: Roccat Kone Pure LCD: LG Flatron W2243S (22")
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10048
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Lyže / board?

Príspevok od používateľa stiv »

Osobne lyze, a este osobnejsie snezny skuter :D
.
Používateľov profilový obrázok
LoPiO
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1474
Dátum registrácie: So 09. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Brno

Re: Lyže / board?

Príspevok od používateľa LoPiO »

Ja som za lyze urcite. Stal som od malicka na nich a od 6 rokov som chodil do takeho amaterskeho lyziarskeho klubu.

Ucil som sa este za cias, ked neboli carvingove lyze. Vtedy to dalo zabrat urobit pekny cisty obluk. Teraz je to ine. Carvingove lyze su jednoduchsie na lyzovanie a aj na naucenie sa ako boli klasicke ( staci sa malicko nahnut a uz zatacam ). Samozrejme je to plus. Aj ja som presedlal na carvingove a urobit snimi krasny vykrojeny obluk je super. Zostanu po tebe iba dve krasne ciary. Pekne vykrojeny obluk som este za snowboardistom nevidel. Snowboardovanie je take smykanie sa po snehu a jeho zhrnanie.

Dalej mam na lyziach rad, ze mam obidve nohy volne a nie priputane na jednej doske. Nejako mi tam chyba ta sloboda ako na snowboarde.
Pre mna tiez neexistuje nic lepsie ako sa sputit v nizkom jazdovom postoji ( nemyslim madarske deti chytajuce televizny sgnal ) a vyhutnat si tu rychlost a pritom robit obrovske obluky. Spustit sa cisto rovno dole pre mna nema ziaden vyznam.

Co je nevyhoda lyzi je to, ze musis mat lyziarky a palice ( tie nie su potrebne pokial ak robis extremny carving, tym nemyslim len sa dotknut snehu rukou, ale poriadne sa polozit do obluku ). Vyhodou snowboardu je, ze staci mat dosku v ruke a topanky mas na sebe.

Zastavam vsak stale nazor, ze snowboarding je skor imidzovejsia zalezitost.

A nakoniec jedno z mnoha freestyle lyziarskych videi, ktore ukazuje, ze snowboardu sa aj v trikoch lyze plnohodne vyrovnaju a podla mna ho aj predcia:

Naposledy upravil/-a LoPiO v Pi 03. Jan, 2014, 15:25, upravené celkom 1 krát.
I found paradise, it`s Ibiza.
I found heaven at Decibel Outdoor festival - Beekse Bergen , ilvarenbeek, Netherland
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7292
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Lyže / board?

Príspevok od používateľa Papek »

Kicker napísal:Hmm, to je dilema :D

Ale vďaka za vyjadrenia. Inak snowboard sa podľa čoho vyberá? Viem, že u lyží to bolo nejako, že by mali mať výšku po bradu, alebo nejako inak?
Myslim, ze board by mal byt po bradu. Potom su rozne podla urcenia, sirsie, uzsie atd, ale do tohoto nevidim. Mam Burtona urceneho viacmenej zaciatocnikom (aspon v reckach ho chvalili ako vhodny pre zaciatocnikov) a to je asi tak vsetko co o tom viem :laugh:
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
Kicker
Čierna listina bazáru
Čierna listina bazáru
Príspevky: 1486
Dátum registrácie: Pi 30. Júl, 2010, 11:35
Bydlisko: Nová Baňa

Re: Lyže / board?

Príspevok od používateľa Kicker »

Lipo, vďaka za zhrnutie. Práve toto ma ale na snowboarde dosť láka, že stačí doska do ruky a môžem ísť. Zatiaľ nemám auto, kde by som hodil kľudne aj tie lyže a preto je ten snowboard zase spratnejší. Na druhú stranu mám ale väčšinu kamošov čo lyžujú, takže by mi mohli pomôcť prekonať nejaké počiatočný stavy (posledne pred cca 3 rokmi som išiel prvé 2 zjazdy dolu vo veľkej snehovej guli :D )
CPU:Intel Core i5 4440 Cooler: Noctua NH-U12F MB:MSI B85 G43 VGA:GIGABYTE N760OC RAM: Crucial Ballistix Sport 8GB HDD: Crucial m500 256GB + Seagate Barracuda 7200.12 500GB + Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU: Fortron Blue Storm II 500W Keyboard: Logitech K290 Mouse: Roccat Kone Pure LCD: LG Flatron W2243S (22")
Používateľov profilový obrázok
Wizik
VIP
VIP
Príspevky: 4060
Dátum registrácie: Št 06. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava-Nové Mesto (23)

Re: Lyže / board?

Príspevok od používateľa Wizik »

Cim je snowboard mensi, tym sa lahsie ovlada. Taka zlata stredna cesta je, ked mas snowboard po bradu.

Ak sa vsak rozhodnes pre snowboard, tak z mojho pohladu odporucam nieco ako je toto GNU viazanie. Ide o to, ze sa zapina iba tym, ze patu pritlacis o topanku a zacvaknes, pre mna je to velmi pohodlne.
Notebook : Macbook Pro Retina 15" i7 2Ghz, 8GB RAM, 256GB SSD, Iris Pro, OS X Mavericks
Phone : iPhone 6 64GB space gray + HTC One M8
SONY RX100 - kompaktny bokeh
I MUSIC !
Používateľov profilový obrázok
Kicker
Čierna listina bazáru
Čierna listina bazáru
Príspevky: 1486
Dátum registrácie: Pi 30. Júl, 2010, 11:35
Bydlisko: Nová Baňa

Re: Lyže / board?

Príspevok od používateľa Kicker »

Jo ale z hľadiska bezpečnosti by bol lepší snowboard nie? Tam sa ťažšie dá zlomiť noha, ako na lyžiach, či ani nie?
CPU:Intel Core i5 4440 Cooler: Noctua NH-U12F MB:MSI B85 G43 VGA:GIGABYTE N760OC RAM: Crucial Ballistix Sport 8GB HDD: Crucial m500 256GB + Seagate Barracuda 7200.12 500GB + Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU: Fortron Blue Storm II 500W Keyboard: Logitech K290 Mouse: Roccat Kone Pure LCD: LG Flatron W2243S (22")
Používateľov profilový obrázok
Wizik
VIP
VIP
Príspevky: 4060
Dátum registrácie: Št 06. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava-Nové Mesto (23)

Re: Lyže / board?

Príspevok od používateľa Wizik »

Tazko povedat. Ked vyletis do luftu so snowboardom a nezvladnes to, tak padas a nemas na vyber, lyze sa ti aspon odopnu. Ale hej, ked zle dopadnes na lyziach ktore sa ti neodopnu a skrizia sa ti nohy, tak to nie je prijemne veru.
Notebook : Macbook Pro Retina 15" i7 2Ghz, 8GB RAM, 256GB SSD, Iris Pro, OS X Mavericks
Phone : iPhone 6 64GB space gray + HTC One M8
SONY RX100 - kompaktny bokeh
I MUSIC !
Používateľov profilový obrázok
LoPiO
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1474
Dátum registrácie: So 09. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Brno

Re: Lyže / board?

Príspevok od používateľa LoPiO »

Tak tak. Ja som si za cely cas co lyzujem nezlomil nic ( az na lyzu raz ) a padov bolo na to dost. Za to som si zlomil ruku v lete na chate ako 12 rocny. Vsetko to zalezi od okolnosti v tychto pripadoch.
I found paradise, it`s Ibiza.
I found heaven at Decibel Outdoor festival - Beekse Bergen , ilvarenbeek, Netherland
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7292
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Lyže / board?

Príspevok od používateľa Papek »

Mam pocit, ze pady na lyziach nie su az take otrasne. Ono je rozdiel, ked sa vyrype zaciatocnik na lyzi a vyvrtne si koleno, ale neskor su to len pady na bok a suchanie sa po svahu. Na boarde ked mi dobre zahrani, tak je to vacsia supa. Naposledy som uz ku koncu dna nevladal a podarila sa mi seria dobre tvrdych padov - rameno, hrud. Vtedy som uz usudil, ze je najvyssi cas to zabalit a ist pomaly domov.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
shajek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4796
Dátum registrácie: Ut 12. Aug, 2008, 12:16
Bydlisko: Pravenec

Re: Lyže / board?

Príspevok od používateľa shajek »

najhorsie je ked sa sa ucis obluky a zvrtne sa ti cely board a rotuje a ty si stale v tej istej polohe, inak drzkopady jedna radost. Vyhoda lyzi ze sa z nich vypnes. Z boardoveho viazania to bhouzial nejde a musis sa naucit aj padat. A je sakra rozdiel aku dosku mas. Ja osobne mam widovy freeride od Lamaru -Reeper RC (ale uz sa davno nepredava stary je, stal cez 500€) + viazanie Westige. Prejdem s tym cez neupravenu zjazdovku tam kde sa zvysok party zapichol / zaboril :D
CPU: AMD Phenom X3 720 BE 2,8 GHz @ 3,9 GHz 1,45V @@@ Phenom x4 3,6Ghz 1,375V (batch no. 0905 FPMW)CPU Cooler: Gelid Tranquillo rev.2 MB: Gigabyte 790XTA-UD4 RAM: 2x4GB ADATA Xtreme Series 2000 Mhz 8-7-6-15 tRC 11 CR 1T GPU: Asus EAH5850 DirectCU (985@5200MHz(1300MHz)) Monitory: 2x 24" LCD shit CRT HDD: WD 10EALS, ST Barracuda ST1000DM003 PSU:Seasonic M12II 620W 80Plus OS: Windows 7 Ultimate SP1 x64, Myš: nejaká Canyon Klávesnica : Microsoft Natural Elite, 3DMark Vantage : P16326 3DMark 06 : 21345
Používateľov profilový obrázok
Kicker
Čierna listina bazáru
Čierna listina bazáru
Príspevky: 1486
Dátum registrácie: Pi 30. Júl, 2010, 11:35
Bydlisko: Nová Baňa

Re: Lyže / board?

Príspevok od používateľa Kicker »

Tak som sa rozodol pre lyže, nakoľko trochu lyžovať viem, ak ma to moc chytí a bude na rok viac €, tak zoberiem aj board. Potreboval by som ešte pomoc s výberom.

Čo poviete na tieto lyže:
http://www.exisport.com/katalog/product ... n-TL-10.0/
http://www.exisport.com/katalog/product ... -IQ-LT-10/

tieto lyžiarky:
http://www.exisport.com/katalog/product ... D-EDGE-GP/

a palice netuším akú by mali mať dĺžku, viete mi poradiť? Mám 184cm :) Inak lyže by mali byť pokiaľ? Počul som už rôzne názory, akože nie dlhšie ako po bradu a tak isto som počul, že by mali byť aspoň po koreň nosa. Po bradu to mám 163,5cm.
CPU:Intel Core i5 4440 Cooler: Noctua NH-U12F MB:MSI B85 G43 VGA:GIGABYTE N760OC RAM: Crucial Ballistix Sport 8GB HDD: Crucial m500 256GB + Seagate Barracuda 7200.12 500GB + Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU: Fortron Blue Storm II 500W Keyboard: Logitech K290 Mouse: Roccat Kone Pure LCD: LG Flatron W2243S (22")

Návrat na "Debata o všetkom"