Praca v zahranici... Ako na to?

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
pyrochemik
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 19
Dátum registrácie: St 14. Aug, 2013, 22:05

Re: Praca v zahranici... Ako na to?

Príspevok od používateľa pyrochemik »

hermarian napísal:Aka je tam situacia s pracou? Rad by som stadeto vypadol...
Takto poviem.. Možno to bude znieť ako že to všetko vychvaľujem, ale žiaľ, je to tak, ako hovorím, keďže tam mám rodinu, tak sa občas bavíme o tamojšom živote, ako to tam chodí. Takže percento nezamestnanosti je len 3 % Možno niekde sa uvádza inak, ale tak približne od tých 3-3,5 % čo je oproti slovensku brutálny rozdiel ca. 15% či ako ? Neviem, a ani ma to nezaujíma, netrápi...Keďže aj tak viem, že tu nič po škole nedosiahnem, akurát tak to, že možno v ca. 50 rokoch (ak som aj nedal veľa) budem na úrade, čo v tomto prípade vo švajci nehrozí ani keby som mal 70 rokov hh :D Je tam veľmi tvrdý režim. Minimálna mzda je ca. 1500 € približne nejakých 1700 CHF (?) Možno sa mýlim, neviem to presne.. Ale vo švajci to funguje skoro tak ako aj u nás - veľký príjem, veľké výdavky. Majú tam všetko drahé, čo viem, tak napr. cena chleba je u nás ca. 1,50 € , u nich asi 2,70 €. Nie je to až taký rozdiel :) Napr. hovory sú u nás drahé ca. 0,15€/min.
u nich 1,70 €/ min. To je už čo povedať. Životná úroveň u mužov asi 82 rokov u žien 88 rokov (tak priemerne). A tak no.. Len hlavne, tam chce niekto ísť niečo robiť, tak musí vedieť hlavne nemčinu a anglinu. Pretože nikto sa tam s vami nebude stále baviť po anglicky, preto nemčinu hlavne. Hovorí sa u nich nemčinou, francúžštinou, taliančiou, angličtina je len taký doplnkový jazyk. Keď ale stretnete švajčiara, tak v prvom rade hovorí ich švajčiarčinou (Schweizerdeutsch-DE, Schwizerdütsch-CH). Trochu dokonca aj švajčiarsky viem, ale je to ťažšie ako nemina.. Ale ak viete po nemecky, nemáte problém. Ak švajčiarovi poviete, že neviete moc po nemecky, tak sa s vami nebude baviť. Ale to som zašiel ďaleko od pointy :P :D Ak ešte nejaké otazky, kludne sa spytajte :)
pyrochemik
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 19
Dátum registrácie: St 14. Aug, 2013, 22:05

Re: Praca v zahranici... Ako na to?

Príspevok od používateľa pyrochemik »

Mimiik napísal:Mna by zaujimalo co je CH :D
CH- Confoederatio Helvetica :)
Pretože švajčiarsku je konfederácia, nie republika :) Ale to je asi jasné :)
Používateľov profilový obrázok
hermarian
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 04. Sep, 2008, 07:46
Bydlisko: Lučenec/Basingstoke, UK

Re: Praca v zahranici... Ako na to?

Príspevok od používateľa hermarian »

pyrochemik napísal:..................
Dik ze si sa ozval ale troska neskoro, teraz uz zijem a pracujem v UK :laugh: to cloveku ani nic ine nezostava len utiect z tej bananovej republiky...
Inac som prekvapeny tymi cenami, lebo tu v UK tu nic take nie je, vsetko +- take iste drahe ako v SR, dokonca aj sluzby stoja +- tolko ako v BA pri minimalne 3x vyssom plate. :rolleyes:
Spoiler: ukázať
Powered by: AMD Phenom II x955 BE 3,5GHz, Gigabyte HD7850 975/4800 GIgabyte MA790X-DS4, Samsung 2243BW, WD 500GB + Intel 330 180 GB SSD, 4GB DDR2 800Mhz, Seasonic SS-500ET-T3, TSSTcorp. SH-223Q
NTB Asus G750JX
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Praca v zahranici... Ako na to?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Minimálna mzda je ca. 1500 € približne nejakých 1700 CHF (?) Možno sa mýlim, neviem to presne.

minimalna mzda vo Svajciarsku nie je definovana, minuly rok mali referendum ci chcu 4000CHF.

MUDRY narod ju samozrejme odmietol so zdovodnenim ze by to prinieslo len komplikacie v tazkych casoch a zbytocnu zataz. Takto neriesia nic umelo ale nechali to na volny trh, aby sa s tym vysporiadal.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
pyrochemik
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 19
Dátum registrácie: St 14. Aug, 2013, 22:05

Re: Praca v zahranici... Ako na to?

Príspevok od používateľa pyrochemik »

hermarian napísal:
pyrochemik napísal:..................
Dik ze si sa ozval ale troska neskoro, teraz uz zijem a pracujem v UK :laugh: to cloveku ani nic ine nezostava len utiect z tej bananovej republiky...
Inac som prekvapeny tymi cenami, lebo tu v UK tu nic take nie je, vsetko +- take iste drahe ako v SR, dokonca aj sluzby stoja +- tolko ako v BA pri minimalne 3x vyssom plate. :rolleyes:
Hej, prepáč, ale nevedel som, na ktorom fóre som dal o tomto švajčiarsku :) Až teraz som túto stránku našiel tak odpisujem hh.. Ale tak aj v anglicku sa veľmi dobre žije. V týchto západných krajinách to je aspoň o niečom, nie ako tu u nás.. hrúza :D Hej hej také ceny, bo vždy, keď idem so sestrou, čo tam žije,na nákupy,tak si všímam ceny, a ver tomu, kua vysoké sú. Ale tak oni si môžu dovoliť čokoľvek. Odvádzajú aj vysokú daň, to už neviem presne koľko, to by som klamal. Ale tak vysoká, že tie peniaze potom štát dáva do cestných komunikácií, budov,... Veď od toho sa odráža aj kvalita švajčiarskych ciest. Sú totiž vo veľmi vymakanom stave. Čo chodíme autom do kade tade, tak ešte za ten čas, čo som tam bol, a to sme boli už naozaj vo veľa miestach hlavne v Zentralschweiz-i (stredné švajčiarsko), som nevidel jediný malinký výmol.. Absolútne nič. Čisto tam je, minimálne bordelu po chodníkoch,na chestách, lúkach, proste čisto, oni sa tam o to všetko pekne starajú. Dokonca, čo veľa turistov-cudzincov pochvaľujú, je , že proste všade aj do tej naj... diery, jednoducho všade vedú asfaltové cesty. Takže veľmi pekne, odá sa tam ísť pozrieť aspoň :)
pyrochemik
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 19
Dátum registrácie: St 14. Aug, 2013, 22:05

Re: Praca v zahranici... Ako na to?

Príspevok od používateľa pyrochemik »

mp3turbo napísal:>> Minimálna mzda je ca. 1500 € približne nejakých 1700 CHF (?) Možno sa mýlim, neviem to presne.

minimalna mzda vo Svajciarsku nie je definovana, minuly rok mali referendum ci chcu 4000CHF.

MUDRY narod ju samozrejme odmietol so zdovodnenim ze by to prinieslo len komplikacie v tazkych casoch a zbytocnu zataz. Takto neriesia nic umelo ale nechali to na volny trh, aby sa s tym vysporiadal.
A to už odkiaľ vieš? NEviem vravím, zrejme sa mýlim..
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Praca v zahranici... Ako na to?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

http://m.tvnoviny.sk/bin/mobile/index.p ... _id=612077

a sorry, nebol to minuly rok, ale 2012 takze uz sedem dni tažko predminuly rok :) sprava je november/2011 ale referendum bolo 2012.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Praca v zahranici... Ako na to?

Príspevok od používateľa maniak »

S tou minimalkou to mozno bude tak ako v rakusku, zakonom nie je definovana, ale su platne kolektivne zmluvy pre cele odvetvie (napr. obchod, hutnictvo, ...) a nizsiu mzdu ako definovanu v tejto kolektivnej zmluve clovek nedostane. Plus je to diferencovane poctom odpracovanych rokov. Celkovo mam dojem, ze tento system dokaze fungovat skor v krajinach s nizkou mierou nezamestnanosti.
FVE 12.45 kWp V/Z
pyrochemik
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 19
Dátum registrácie: St 14. Aug, 2013, 22:05

Re: Praca v zahranici... Ako na to?

Príspevok od používateľa pyrochemik »

Ahaa, no tak vidíš , tak to som si asi pomýlil s rakúskom :) Beriem späť .
fobos
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3679
Dátum registrácie: Št 22. Feb, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Praca v zahranici... Ako na to?

Príspevok od používateľa fobos »

začínam sa v poslednej dobe čoraz viac zaujímať o prácu v zahraničí. Láka ma UK (nemčinu zo srdca neznášam).

Momentálne pracujem ako vedúci kontroly, ale ten stres, zhon, otrasné medziľudské vzťahy a čoraz viac práce a za menej ma už nebaví. Neviem, čo to je na SK všade tak, ale u nás (zahraničná firma) idú po ľuďoch za každú somarinu, berú prémie (v poslednej dobe som sa tomu nevyhol už ani ja) a mesačne 60 hodín nadčasu, no proste grc. Pred rokom som zarábal čistého 1400 mesačne čo bolo na ZA kraj ešte celkom fajn, teraz je to ledva 1100/1200 (prémie dole za každú chujovinu) s tým nadčasom nič moc (bez neho 900?? ani neviem pod 50 h som nemal ani mesiac).

K veci: baví ma strojarina ako taká. Konkrétne na kontrole 3D súradnicové meranie, má niekto s týmto skúsenosť v zahraničí ? Osobne si myslím, že som v tom dosť dobrý. Len neviem, či sa dá niečo takéto špecifikcé nájsť napriamo, alebo si musím prejsť tým skladom. :-D Resp. je tu niekto na fóre čo by nejakú takú robotu poznal? Čo sa týka reči, tak tam by som sa ako tak dorozumel zo začiatku, potom by sa to snáď zlepšilo.. Závazky nemám, deti nie, nič ma tu prakticky nedrží a vek mám stále dosť hlbko pod 30 rokov, myslím že by to za pokus stálo :) aj keď narovinu poviem, že som typický domased, nerád niečo mením, ale to vykorisťovanie Slovákov ma jednoducho serie, aj keď vzhľadom na našu mentalitu ani neprekvapuje :facepalm:
Xbox Series X...
Samsung S24 ...
Intel Core 8600K ...
Používateľov profilový obrázok
hermarian
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 04. Sep, 2008, 07:46
Bydlisko: Lučenec/Basingstoke, UK

Re: Praca v zahranici... Ako na to?

Príspevok od používateľa hermarian »

chapem ta, ja som tiez kvoli tomuto istemu odisiel.... :rolleyes:
Hovoris ze robis v medzinarodnej firme - nemate nejaky firemny web kde sa daju najst ponuky prace aj v zahranici? Ja som si svoju terajsiu pracu tak nasiel. Inak myslim si ak si veduci kontroly tak by si si mohol v zahranici najst nejaku celkom fajn pracu, ale bude to zavisiet aj od stastia.
Spoiler: ukázať
Powered by: AMD Phenom II x955 BE 3,5GHz, Gigabyte HD7850 975/4800 GIgabyte MA790X-DS4, Samsung 2243BW, WD 500GB + Intel 330 180 GB SSD, 4GB DDR2 800Mhz, Seasonic SS-500ET-T3, TSSTcorp. SH-223Q
NTB Asus G750JX
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6849
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Praca v zahranici... Ako na to?

Príspevok od používateľa stefan222 »

cim skor oddides,tym lepsie. kludne kontaktuj agentury, radi pomozu ale kazdoadne nieco skus :furious:
hry- ps5
doma-HP probook
fobos
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3679
Dátum registrácie: Št 22. Feb, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Praca v zahranici... Ako na to?

Príspevok od používateľa fobos »

hermarian: možno časom, ale moja znalosť angličtiny je úplne základná, aby som tam s ňou nejak prežil :laugh: preto hľadám zatiaľ len to 3D meranie a časom by som uvidel..

Tuto som dačo pozeral,

http://www.totaljobs.com/JobSearch/Resu ... ndustry=15

Plat 25k - 30k Lib / rok, to nie je až tak zlé. Alebo ?

Skúsim nahovoriť môjho kolegu, či by sa na to nedal. Predsa len ísť tam sám to chce odvahu... Aké sú tam náklady na bývanie cca ? (2 izb byt napr.) aby mal každý z nás vlastnú izbu
Naposledy upravil/-a fobos v St 26. Feb, 2014, 03:12, upravené celkom 1 krát.
Xbox Series X...
Samsung S24 ...
Intel Core 8600K ...
Používateľov profilový obrázok
hermarian
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 04. Sep, 2008, 07:46
Bydlisko: Lučenec/Basingstoke, UK

Re: Praca v zahranici... Ako na to?

Príspevok od používateľa hermarian »

kebyze nieco take dostanes tak to je super plat (pokial nie si v londyne), ubytko by vas tak vyslo cca 400 na osobu, ale zavisi od lokality.

mne sa oplatilo sem prist aj kvoli platu, ale hlavne ked si porovnam pracovne prostredie tak je to tu ovelia viac ''relaxed' - ja robim vo finance co je niekedy celkom stresujuca praca, takze to je pre mna velke plus.
Spoiler: ukázať
Powered by: AMD Phenom II x955 BE 3,5GHz, Gigabyte HD7850 975/4800 GIgabyte MA790X-DS4, Samsung 2243BW, WD 500GB + Intel 330 180 GB SSD, 4GB DDR2 800Mhz, Seasonic SS-500ET-T3, TSSTcorp. SH-223Q
NTB Asus G750JX
fobos
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3679
Dátum registrácie: Št 22. Feb, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Praca v zahranici... Ako na to?

Príspevok od používateľa fobos »

Tak ono to ani tu nie je zle platená robota, takých 1000 eur čistého s prstom v nose, ak je niekto fakt dobrý.

No, skúsim teda zlomiť kolegu na to :)

A odvody v UK ako ? Čo som to tak počítal to vychodí cca 2500 eur / mes. (30k lib. / 12 * 1,2). Samozrejme nejde len o plat, mne sa jedná aj o ten stres a tie vzťahy na pracovisku = grc. Všetci pod tlakom a jeden kydá na druhého len taky fukot..
Xbox Series X...
Samsung S24 ...
Intel Core 8600K ...

Návrat na "Debata o všetkom"