Obnova dát z ext. HDD

Všetko o pevných diskoch, solid-state diskoch, optických mechanikách, USB diskoch...
igorvysoky
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Ne 06. Júl, 2014, 18:04

Obnova dát z ext. HDD

Príspevok od používateľa igorvysoky »

Dobrý deň,

po nefunkčnosti načítať ext. HDD značky WD 1,5tb sme ho poslali na diagnostiku do firmy DataRecovery.

Po diagnostikovaní nám ponúkli obnovu dát v cene cca 1200€ s DPH. Chybné boli hlavice čítania a zapisovacia plocha.

Chcem sa opýtať, či niekto má s tou firmou skúsenosti, či je tá cena normálna, alebo prestrelená, alebo či môže byť zapríčinená nelegálnym SW (filmy, hry, hudba)? O tento softvér mi neide, sú tam historické rodinné fotografie skenované a retušované, súkromné fotografie a pracovné fotografie.

ďalšia vec je, že na internetovej stránke majú iný cenník ako ponúkli nám a taktiež majú iné podmienky v obchodných podmienkach ako na internetovom cenníku.
Používateľov profilový obrázok
j4ro
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 973
Dátum registrácie: Pi 19. Mar, 2010, 18:37
Bydlisko: Humenné

Re: Obnova dát z ext. HDD

Príspevok od používateľa j4ro »

Cenník na ich stránke asi nemá ľudí odstrašiť, 100 Eur za ťažké poškodenie je naozaj rozprávková cena.
Som zelený a rozdávam dvojaký meter týždenne. Kto som?
igorvysoky
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Ne 06. Júl, 2014, 18:04

Re: Obnova dát z ext. HDD

Príspevok od používateľa igorvysoky »

Skôr ma zajímalo, či cena 1200€ nie je prepísknutá. Poprípade, či za to nemôže nelegálny soft.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12346
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Obnova dát z ext. HDD

Príspevok od používateľa HellAngel »

tak je to skor otazka na teba, si ochotny zaplatit tu sumu? obnova dat je velmi draha. To ze sa im nezhoduje cennik a OP je troska zavadzajuce a dalo by sa stym ohanat. Iked na web stranke maju len orientacny cennik.
http://www.diskart.sk/kontakt.html
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
j4ro
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 973
Dátum registrácie: Pi 19. Mar, 2010, 18:37
Bydlisko: Humenné

Re: Obnova dát z ext. HDD

Príspevok od používateľa j4ro »

soft za to nemoze, nepredpokladam, ze ti detailne skontrolovali obsah priecinkov atd, prekopiruju to komplet

k prepisknutej cene - nikto ta nenuti vyuzit prave ich sluzby, na bazosi som viackrat videl rovnako zamerane inzeraty, teoreticky by sa prelozenie platne do ineho disku dalo spravit aj doma, ale riskol by si tieto riesenia? Predpokladam, ze nie. To vedia aj v tej firme, a preto ta cena
Som zelený a rozdávam dvojaký meter týždenne. Kto som?
igorvysoky
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Ne 06. Júl, 2014, 18:04

Re: Obnova dát z ext. HDD

Príspevok od používateľa igorvysoky »

j4ro napísal:soft za to nemoze, nepredpokladam, ze ti detailne skontrolovali obsa priecinkov atd, prekopiruju tu komplet

k prepisknutej cene - nikto ta nenuti vyuzit prave ich sluzby, na bazosi som viackrat videl rovnako zamerane inzeraty, teoreticky by sa prelozenie platne do ineho disku dalo spravit aj doma, ale riskol by si tieto riesenia? Predpokladam, ze nie. To vedia aj v tej firme, a preto ta cena
Radšej to skúsime doma takto, prípadne s nejakou odbornou pomocou od známeho ako za to vysoliť 1200€. Záleží však od otca, no toľko peňazí nezarobí za 3 mesiace, nieto, aby to zaplatil naraz.
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8608
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Obnova dát z ext. HDD

Príspevok od používateľa shiro »

Za blbost sa plati a ked clovek nezalohuje, toto je vysledok.

Vo firme sa pred casom davali na obnovu dat dva 2TB disky, ktore boli v raid poli do fi. Macrofer v BA. Cena okolo 700-800e. Taketo ceny niesu nic divne, ak si svoje data cenis. Skus este ten Macrofer, ale cena vobec nemusi byt az tak rozdielna, ak je to tak vazne poskodene, ako pises.

Nejakych znamych a podomackych majstrov by som ani neskusal, je vysoka pravdepodobnost ze to dobabru tak, ze uz to nikto nezachrani.

Ak je tam problem s hlavami a platnami, tak je nutne disk v bezprasnom prostredi otvorit, platne vybrat a pretahat z nich data cez funkcne hlavy. To doma nespravis, musis mat na to drahu vybavu ku ktorej sa normalny clovek nedostane. Ani v specializovanej firme toto nieje jednoducha operacia, preto to tolko stoji.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
igorvysoky
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Ne 06. Júl, 2014, 18:04

Re: Obnova dát z ext. HDD

Príspevok od používateľa igorvysoky »

shiro napísal:Za blbost sa plati a ked clovek nezalohuje, toto je vysledok.

Vo firme sa pred casom davali na obnovu dat dva 2TB disky, ktore boli v raid poli do fi. Macrofer v BA. Cena okolo 700-800e. Taketo ceny niesu nic divne, ak si svoje data cenis. Skus este ten Macrofer, ale cena vobec nemusi byt az tak rozdielna, ak je to tak vazne poskodene, ako pises.

Nejakych znamych a podomackych majstrov by som ani neskusal, je vysoka pravdepodobnost ze to dobabru tak, ze uz to nikto nezachrani.

Ak je tam problem s hlavami a platnami, tak je nutne disk v bezprasnom prostredi otvorit, platne vybrat a pretahat z nich data cez funkcne hlavy. To doma nespravis, musis mat na to drahu vybavu ku ktorej sa normalny clovek nedostane. Ani v specializovanej firme toto nieje jednoducha operacia, preto to tolko stoji.
Uvidíme. Každopádne 1,5tb externý disk sme mali na zálohu vecí z diskov pevných z 2 ntb a 1 pc.
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8608
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Obnova dát z ext. HDD

Príspevok od používateľa shiro »

na dolezite data nieje zaloh nikdy dost...
ideal je drzat data v pc, na ext. disku, mat ich napalene, pripadne este na inom mediu. A vsetko synchronizovane. takze ked s anieco zmeni, aktualizovat ostatne zalohy, aby si prisiel o co najmenej dat v pripade problemu. Je to rozhodne lacnejsie, ako obnova dat.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12346
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Obnova dát z ext. HDD

Príspevok od používateľa HellAngel »

ak mate povodne datana na PC tak naco sa riesi obnova dat za 1200e. Tak to treba znova vyskladat z 3 PC a hotovo.
Skusat domacich majstrov na rozoberanie a skladanie hlav, teda klobul dole za odvahu. Ja viem ze to stoji vela, ale hento by som nerobil. To radsej ten disk odlozim a pockam ak sa nenastkytne nejaka akcia na obnovu dat.
Ak mas tak cena data, tak externy disk nie je riesenie. Stale pripajanie a odpajanie moc stabilite toho disku neprospieva. Dnes sa da do 200e spravit relativne dobra zaloha dat. Ale stym, ze mas data ulozene aj inde. Ak drzit subory potom iba na tej zalohe, tak to nie je uz zaloha, ale len ulozisko. A to ulozisko treba zalohovat. Dokonca mas aj cloudy zdarma, kde naplieskas xy fotiek
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5188
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Obnova dát z ext. HDD

Príspevok od používateľa Chris »

Treba mat poriadny raid controller a raid ;-)
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Obnova dát z ext. HDD

Príspevok od používateľa felipe25 »

Ceny za obnovy dat su vzdy orientacne, ked som nedavno znamemu hovoril, ze co stoji obnova dat - okolo 1000eur, mi vravel ze on videl aj za 80eur. len zbytocne ucicikaju ludi ze - sak naco zaloha, ked mi obnovia data za rovnaku cenu ako stoji disk na zalohy.. :facepalm:

Nechapem, naco tie firmy tam maju cennik na tazke poskodenie, ked ta cena je totalne mimo - vysledna.
Aj ked beriem, ked je disk vazne poskodeny, treba menit suciastky, tak to jednak trva dlho, jednak musia zohnat presne dany typ veci do disku aj ked sa uz nevyraba, aby rozbehali povodny.
Proste, aj ked clovek ma data na 3och rovnakych diskoch, aj tak je to brutalne menej € ako platit za obnovu. + kazdy disk nech je na inom mieste atd... Je to tak a smola, tym co nezalohuju.
Prip. treba riesit dropbox, alebo pod. Aj ked 1,5GB tam nebude, ale aspon to dolezite,

Za mna: 1200€ je psycho suma, ak tam nieje praca co sa rok pise a nieje dokoncena, bohuzial tie data su fuc. Osobne neverim, ze v domacich podmienkach sa niekto k tym datam dostane, akekolvek domace pokusy skoncia znicenym tych dat, takze ak to tej firme za 1200e nenechas, na 99% sa z datami rozluc.
Tu nejde o odbornu pomoc, ale o vybavenie, potrebujes prakticky rovnake suciastky ake mas v tom disku, nie podobne.. Preto to stoji 1200e, pretoze ta firma vie, ze na kolene to neurobis..
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12346
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Obnova dát z ext. HDD

Príspevok od používateľa HellAngel »

chris, na domace pouzitie staci nas za 200e do zrkadloveho RAIDU a jeden externy HDD este pre istotu. z 99% na domace pouzitie takato zaloha bude stacit.
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12346
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Obnova dát z ext. HDD

Príspevok od používateľa HellAngel »

chris, na domace pouzitie staci nas za 200e do zrkadloveho RAIDU a jeden externy HDD este pre istotu. z 99% na domace pouzitie takato zaloha bude stacit.
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5188
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Obnova dát z ext. HDD

Príspevok od používateľa Chris »

Hell, ale ak zoberies, ze jeden pracovny pc ma a 200€ NAS je 2-3 diskove a performance o nicom.

Tak ak si na pracovnom kupi sas radic za 100vku,
Moze pripojit vacisnou 1-2 sas = 4-8 sata diskov.

Vykon uplne inde, z NASka pretlacis malo po sieti s tym oem slabym HW. Plus zaloha na externy disk a este usetri.
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs

Návrat na "Pevné disky, SSD, M.2, úložný priestor a mechaniky"