Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...

Aké máte brzdy?

hydraulické kotúčové brzdy
107
43%
mechanické kotúčové
30
12%
bubnové brzdy
2
1%
ráfikové brzdy
102
41%
mám furtku - brzdím pedálmi
7
3%
 
Celkom hlasov: 248

Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6653
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa M1ch4l »

Ondro:
Cr-Mo slabne tiez. Normalka, kazdy material by mal predsa slabnut. No Cr-Mo sa vraj zastavi a nebude slabnut az do 0, pricom hlinik slabne az do 0. Beznemu cloveku sa to asi nepodari dosiahnut aj tak, pretoze tie ramy su navrhovane, aby aspon daco vydrzali.

Ja mam tiez velmi dobre vyskusane, co robo nafuknutie pneumatik a namazanie retaze. Vymena naboja je podobna zalezitost, oproti staremu (ktory uz moze mat toho vela odkruteneho) znizis odpor na kolese.

Pozeram prave ten Canyon. Vedel som o nich. Pekne biky maju, aj s peknymi cenami veru :)

Zatial som tento rok tiez moc toho nepojazdil. Naposledy som pravidelne a konzistentne jazdil v oktorbri 2013...bol pekny oktober, tak som jazdil v podstate cely mesiac. Teraz finishujem bakalarku, nasiel som si pracu a pocasie moc nevychadza, takze je to komplikovane.

Mozeme urcite dakde zbehnut, pripadne mozem aj vyskusat ten tvoj bike, ze ako ti to taha.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7292
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Papek »

dodiken napísal:
Ondro1 napísal: ... - tiež by ma zaujímalo prečo? Ono som videl už dáke šialené kombinácie, je pravda, že 10sp na 8sp ešte nie, ale mňa nenapadá, prečo by to nemalo fungovať, keď prevodový pomer je rovnaký a pokiaľ sa mu reťaz vlezie do klietky. :?
Práve preto, že všetky radenia do 9-rýchlostného od Shimana mali prevodový pomer rovnaký ale 10-rýchlostné radenie má pomer iný, preto ho neskombinuješ s iným ako 10-rýchlostným Shimano radením.
Takze tak sa veci maju, dobre vediet dik. Takze bud ist do 9 rychlostneho XT, alebo vymenit kazetu aj radenie. A pripadne aj retaz.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Ondro1 »

dodiken napísal:Práve preto, že všetky radenia do 9-rýchlostného od Shimana mali prevodový pomer rovnaký ale 10-rýchlostné radenie má pomer iný, preto ho neskombinuješ s iným ako 10-rýchlostným Shimano radením.
Áno, máš pravdu. Musel som poriadne sa prekopať internetom, aby som našiel základné info ako je actuation ratio... Ako keby nechceli, aby to ľudia vedeli...

K tomu slabnutiu: Všetko slabne. Inak narážaš na krivky elasticity pre CrMo vs Al?
Vlastnosti Duralu si môžeš pozrieť tu(zliatina 6061)
http://aluminium.matter.org.uk/aluselec ... browse.asp
Tu sú približné krivky pre oceľ vs. hliník(CrMo je oceľ a Dural je hliník):
Obrázok
http://aluminium.matter.org.uk/content/ ... 2144417131
Samozrejme, že degraduje časom a záťažou, hlavne keď sú v tých zliatinách nehomogenity. A v lacnom bicykli asi použili lacnejšiu/menej kvalitnú ocel/hliník. K tomu som ale nenašiel materiály, ale viem si predstaviť, že sa bude krivka znižovať alebo zužovať.
A čo to je slabnutie do nuly? Že sa mi rozpadne bike? :D
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6653
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa M1ch4l »

Vraj hlinik oslabne az tak, ze moze prasknut. Takze ano, mohol by sa ti rozpadnut bike :D
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7292
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Papek »

Hlinik oslabuje a v jednej chvili sa zlomi. V pripade kostry to az tak nevadi, lebo vacsinou praskne nejaka cast zvaru. Najnebezpecnejsie je to na riaditkach, ktore sa v jednej chvili proste zlomia, kedze je to iba kus trubky. Kamosi co jazdievaju DH pravidelne menia riaditka a je to fakt vidiet. Porovnavali sme stare jazdene oproti novym a tie stare boli trochu zohnute, aj ked to na prvy pohlad nebolo vidno, kedze to nebolo s cim porovnat.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Ondro1 »

No to je vidno z tej krivky, všakže. Hliník je tvárnejší a elastickejší, nie je vidno, že by jeho elasticita sa nejak náramne menila a keď sa ohne, tak sa zdá, že sa vždy vráti, až sa raz proste zlomí, oceľ je zasa pevná, nie príliš elastická, príliš sa nepredlžuje, až zrazu povolí a tečie ako žuvačka a nakoniec sa zlomí. ;)
We'll bang, ok?
anonym_a8

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa anonym_a8 »

To je sice vsetko pravda, ale ten graf znazornuje posobenie sily a deformaciu materialu - tahova skuska (tensile strength test). K tomu urcite nedojde, asi na to neslapnete tak, ze to roztrhnete ako ked natahujete pelendrek. Tuto je to o unavovom lome a cyklickom namahani. Po x tisicoch namahani malou silou zacnu vznikat mikrotrhliny, pavucinky a ram zacne pruzit. Nakoniec to moze az prasknut, ako tie riaditka...
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Nemusíš sem dávať anglické pomenovania, rozumiem po slovensky a namáhanie v ťahu aj v tlaku som už meral, takže ďakujem, ale viem, ako to funguje. Každú záťaž ide popísať tenzorom pružnosti, ktorého jednodimenzionálne ekvivalenty, resp. homogénne izotropné ekvivalenty, resp. akéhoľvek zjednodušenia voláme moduly - moduly v ťahu, moduly v šmyku... Tento tenzor je tenzorom štvrtého rádu, takže by som mohol len ťažko hovoriť o nejakých diagonálnych zložkách(zobrazenie medzi tenzorom napätia a deformácie).
Rovnici F=kl, kde F je tenzor napätí, k tenzor pružnosti a l tenzor deformácie, sa hovorí Hookov zákon.
Hookov zákon platí vždy, je jedno či práve ideš na bicykli a šliapeš do pedálov a pod tvojou váhou pracuje, alebo si práve prestrihol kovové dráty držiace Most SNP v BA a pozeráš sa, ako padá do Dunaja, vždy pokiaľ sa neprekročí mez pružnosti, tak platí Hookov zákon, v prípade mosta síce len pár sekúnd/resp. milisekúnd, ale platí!
Jediné, čo je hookov zákon v jednodimenzionálnej podobe - je to zjednodušenie. Tak isto je to zjednodušenie pre homogénne a izotropné látky, ktoré neexistujú. No ale prečo existuje, keď neexistujú homogénne a iztropné látky? Pretože v určitom priblížení môžeme považovať aj nehomogénnu a neizotropnú látku za homogénnu a izotropnú a hlavne HOOKOV ZÁKON JE VÝSLEDOK EXPERIMENTU, nie nejaký teoretický výmysel!
Z toho vyplýva, že môžeme predpokladať, že pri každom šliapnutí platí Hookov zákon a pri každom šliapnutí platí v každom mieste môžeme predpokladať, že v určitom smere sa materiál správa podľa krivky elasticity. To, že existujú nehomogenity v materiáli mení len a iba to, že materiál sa po deformácii, i keď to je deformácia v zmysle Hookovho zákona, nevráti presne do svojej iniciálnej polohy, svojho iniciálneho stavu. Čo to ale znamená? No predsa, že sa krivka elasticity zmení, zdeformuje. Pri makroskopických systémoch naviac platí, že ak sa vytvoria mikroskopické nehomogenity, väčšinou platí, že navonok sa to prejaví spriemerované - vlastnosti materiálu sa nezmenia odrazu drasticky, ale sú podobné vlastnostiam, ktoré boli pred vzniknutím nehomogenity(ktorú označuješ ako mikrotrhlinka). Jednoducho sa nemôže stať, že by sa napr. krivka elasticity zrazu zmenila z alumínia na oceľ a materiál by sa správal úplne inak. Zmenia sa iba smernice viac-menej homogénne, výsledkom čoho je, že máš krivku mierne pod/nad pôvodnou krivkou. Totižto je pravda, že aj keď v tom mieste sa zmenia vlastnosti materálu kompletne, štatistike zapríčiní, že sa nehomogenita vypriemeruje. Tak to proste funguje a pokiaľ neprerastie malá nehomogenita do veľkej, tak sa nič svetuborného nestane.
A o tom som hovoril, že pôsobením času a záťaže sa môže krivka deformovať, škálovať, takže už nebudem sa opakovať.
;)

Očividne sa nemôže, resp. môže, ale bude to možno trvať stáročia, pokiaľ jazdíš rozumne, že by sa mi bicykel rozletel, keď na ňom sedím a šliapnem do pedálov len kvôli namáhaniu šliapaním do pedálov(keď sedím na poriadnom biku a nie na detskom hračkárskom). Väčšinou sa kovové časti trhajú a lámu v prípadoch, kedy zažije bicykel náraz - v prípadoch, kedy naň pôsobí oveľa vyššia sila, ako sila, ktorou naň pôsobíš, keď na ňom šliapeš. A v tom prípade môžeme v zjednodušení hovoriť, že sa správa tak, ako som hovoril.

Inak o predstavec a riadidlá sa nebojím, tie nemajú ani rok a na rok teda možno budú nové spolu so sedlovkou, ako som hovoril o tej kozmetile. :)
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6653
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa M1ch4l »

hm, tvoja vec, no ja by som asi viac ako kozmetiku riesil ine veci. Ono je fajn si nieco upravit, aby sa ti to pacilo. Mas potom k tomu lepsi vztah. no mozno tam mas ine veci vhodnejsie na upgrade alebo by si mohol odkladat na novy bike?
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Ondro1 »

No neviem, veď poraď: ono na tom je staré len rám, teraz, keď bude nové koleso, tak tam bude de facto len ten rám a zadná brzda. Rozmýšľam, ono zas nová sedlovka nie je drahá vec, 10€ hore-dolu, rajdy ešte porozmýšľam, ale chcel by som širšie, to určite. Mám radenie Alivio, možno že to by som mohol vymeniť za nejaké lepšie, aspoň Deore, možno SLX, prípadne zadnú prehadzovačku? Možností je veľa.
Aha, a ešte predný ráfik a výplet je zostatok po starom kolese, ale nechce sa mi v ňom príliš vŕtať, keď jazdí a dokonca ani posledných 500km nebol servisovaný a je stále celkom dobre vycentrovaný.
Na nový bike šetriť moc asi nebude mať cenu, pretože ako hovoríš: auto nemám, že by som sa vozil niekde na hory, aby som využil nejaký AMEN, čiže tento mi postačí. Zatiaľ.
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
zwARO
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2602
Dátum registrácie: So 13. Okt, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa zwARO »

Ahojte,

meriam 195, vazim 82. Zatial som jazdil len na krosovom bajku http://www.bikekatalog.pl/2009/rowery/9 ... D.CLS.Pro/

som po operacii driekovej chrbtice (fixovane stavce l4-s1), po bicyklovani sa uz citim relativne fajn, najprv ma dost bolel chrbat na pravej strane v okoli tej fixacie a cely bok... Takze mam 2 otazky, ako moc ma znici posed na cestaku s baranmi? Mam z toho dost obavy, kedze tam budem asi dost prehnuty oproti krosovemu a sedanku budem musiet mat zrejme rovnako vysoko. Jazdim dost po ceste v okoli BA, hradza, rakusko a tak. Ma to vyznam ist do cestaku vzhladom na moj zdravotny stav? Nevyznam sa do toho nejako moc. Som len hobby cyklista, Tak ani neviem ci sa mi to oplati riesit? A aku velkost ramu(58 a dat si tam vacsi predstavec, take nieco som tu cital, ze je to lepsie ak mat vacsi bike, inak by som mal mat 60-62)? Oplati sa priplatit za nejaky karbon http://www.bikepro.sk/kategoria/bicykle ... -gtc-sora/? ake to ma vyhody? Pre predstavu pridavam endomondo.
https://www.endomondo.com/workouts/381114664

napr toto nevyzera zle podla recenzii Cannondale CAAD8 na sore, pripadne Specialized Allez Elite 2014 na tiagra, ale nepotrebujem model 2014
pripadne mi poradili toto, ale neviem o tom bajku nic vycitat nikde, nebude to nejaky shit ram?
http://www.sadesport.sk/bicykle/3342-fo ... 0-spd.html
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6653
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa M1ch4l »

material ramu podla mna nejako brutalne riesit nemusis. Zalezi na tom, ako si do toho zazraty. Nie je hobby ako hobby :) No z toho co tu pises, by som skor posudil cisto cestny bicykel pre teba ako nevhodny. Pokial si taky hobby cyklista ako si myslim, tak pre teba bude skor dolezite pohodlie (takze vzpriamenejsi posed) ako rychlost a neviemco.

Do cestakov sa moc nevyznam ani som zatial nikdy nemal, takze ti zial neviem velmi konkretne poradit.

Co sa tyka tych zdravotnych zalezitosti, asi to mas idealne konzultovat s lekarom. Ja sa k tomu zial zasa neviem nejako odborne vyjadrit. No mozno sa tu niekto najde. Kazdopadne vzdy sa to da skusit a ak by to neslo, bike predas.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
Memnon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3923
Dátum registrácie: Po 11. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Memnon »

uprimne nevyznam sa v tom nejak extra
ak si mal frakturu stavca teda predpokladam L5 tak po zahojeni by to malo byt ok aj na cestak
ak si mal operaciu koli platnickam, tak by som sa cestaku vyhol
urcite konzultovat s lekarom a este lepsie s fyzioterapeutom
a potom to je na tebe :)
MB:ASUS Maximus XI Hero / CPU:i9 9900k@5.1(4.8cache)@1.234V / CPUcooler:AC Liquid Freezer II 240 + CM Maker Gel / RAM:4x8GB Patriot Viper 4133Mhz@4oooCL18 / GPU:Gigabyte RTX 4070ti Eagle@0.925V/2670/24600 / SSD:Samsung 970 Evo Plus 2TB / HeadSet:Steelseries Arctis 7 / mouse:Steelseries Rival 650 / keyboard:Fnatic Streak RGB / PSU:Seasonic Focus Plus 850 gold / case:Fractal Design Define R6 Black + Noctua NF-A14 PWM / monitor:Acer Predator XB323UGP
Používateľov profilový obrázok
OkiGraphics
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1252
Dátum registrácie: So 18. Sep, 2010, 11:20
Bydlisko: Veľké Leváre

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa OkiGraphics »

Keďže môj šrot je už skoro úplne nepojazdný, a v bazári veľký výber 29" nie je, rozhodol som sa investovať do nového... :-)
http://www.kubicasport.eu/shop/goods/ha ... oods=20575
Pôvodne som chcel verziu 2013, ale tú už nemali, ani výrobca už nie...
Obrázok
MB: ASUS P5Q SE, CPU: Q9400 2.66 GHz -> 3.60 GHz + Arctic Freezer 7 Pro, VGA: ATI sapphire 3870 MSI GTX 560 Ti Twin frozr II PSU: FORTRON Bluestorm II 500W, RAM: Corsair 2x2 GB + 2x1GB 901 MHz DDR2, CASE: Thermaltake M5
Monitor: Dell Ultrasharp U2311H 23 Notebook: HP ENVY 15-j000ec
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Veľmi chutný :good: čo reálne váži?
We'll bang, ok?

Návrat na "Debata o všetkom"