Kupit stare auto alebo dat dokopy aktualne?

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
Krutibrko
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3691
Dátum registrácie: Ne 02. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad, Brno

Kupit stare auto alebo dat dokopy aktualne?

Príspevok od používateľa Krutibrko »

Uz dlhsie uvazujem, co dalej s autom. Akurat jazdim, ako som uz viackrat spominal, na Hyundai Lantra 1.9D. 98rocnik.
Problem je hlavny ten, ze nie je moja, mam ju len pozicanu.( Dostala ho priatelka na narodeniny, ale nevyuziva ho) Auto ma pravdaze nejake svoje chyby, ale vacsinou prkotiny, ktore by som vedel dat dokopy, avsak tu nasleduje otazka, ci to ma cenu, kedze hocikedy sa moze hocico stat a nebudem mat dalej toto auto k dispozicii, je mi jasne, ze vsetky prachy, ktore do toho dam sa mi uz nevratia. Sice niekomu by takato situacia mozno vyhovovala, ale ten pocit mat vlastne auto a robit si s nim co chcem, je asi na nezaplatenie.Jeden vacsi servis sa uz robil, menili sa napravy atd, cena servisu bola cca ako cena auta. Ma spravenu novu STK + EK, kupil som tam nove radio. Nie je to najkrajsie auto, ale viem, ze v akom je cca stave a bojim sa toho, ze ak by som kupil nieco ine jazdene, aj tak by som do toho sukal len prachy a neviem, ci by sa to oplatilo. Planovane opravy: oprava vyfuku, menila sa tam jedna cast, ale stale sa obcas prepne do *sportoveho* modu, rozumej, ako keby stale niekde bola diera, ale huci to len obcas, tesnenie na soferovom okne ( neviem, ci je to tesnenie, ale vsimol som si, ze okno nejde uplne na doraz), vrzgajuce sedadlo spolujazdca.
moznosti:

1)Napadlo ma, zeby som dane auto odkupil, nasledne ho dal dokopy a nejaky cas na tom jazdil, pomaly nasetril na nieco novsie. Po kupe novsieho auta by som toto posunul za pivo sestre.
2) zatial to prekusnut, setrit na lepsie a ak sa nieco stane, tak proste pes to sral a vydrzim chvilu jazdit MHD ( ale velmi, velmi nerad).

Ako by ste to riesili vy ?
Dakujem vopred za vase rady a nazory, auto potrebujem ako presuvadlo do prace a skoly + cca raz mesacne cesta Brno - PP, obcas KE. Dufam, ze som to nenapisal prilis chaoticky.

Brko
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5600
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Kupit stare auto alebo dat dokopy aktualne?

Príspevok od používateľa Odar »

Zasadna otazka - kolko mas pokope penazi na ine auto? Od toho sa odvija vsetko ostatne.
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
Používateľov profilový obrázok
Krutibrko
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3691
Dátum registrácie: Ne 02. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad, Brno

Re: Kupit stare auto alebo dat dokopy aktualne?

Príspevok od používateľa Krutibrko »

No praveze zatial skoro nic, par stovak eur, lenze este som neskusal setrit, Myslel som to tak, zeby som par mesiacov posetril a potom kupil nieco v cene cca 1000e, ale to je asi prilis maly rozpocet. Nepotrebujem nic extra, fakt presuvadlo, aby to dalo 130 na dialnici a vedeli sa v tom odviezt 4 ludia na trase Brno - PP. ( vacsinou vozim kamosov, ktorym je sumak, v akom aute cestuju, su radi, ze maju odvoz ).
Je vobec nieco pouzitelne v takomto rozpocte? Viem, ze obcas sa niekomu podari kupit staru Vectru za par stovak, popripadne nieco podobne, aj felda by nebola zla.
Používateľov profilový obrázok
Dr.Stevko
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 89
Dátum registrácie: Št 29. Aug, 2013, 08:56
Bydlisko: Nitra

Re: Kupit stare auto alebo dat dokopy aktualne?

Príspevok od používateľa Dr.Stevko »

plynové auto v 1.6l v cene okolo 1000€ nájdeš plno takých aút, phm budú lacné a aj opravy sú nie moc drahé...
Používateľov profilový obrázok
landrower
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6969
Dátum registrácie: Pi 16. Okt, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava II

Re: Kupit stare auto alebo dat dokopy aktualne?

Príspevok od používateľa landrower »

som nazoru ze auto za 1000 a auto za 2000 moze byt sakra rozdiel, osobne by som taku "lacnu rachotinu" nekupoval ak ta to netlaci.
jazdi na tom, netlac do toho prachy ked netreba, a setri, mozno sa ani nenazdas a budes mat viac penazi ako by si cakal, a s kazdou stoveckou navyse je to zrazu iny vyber...
Steam: michalsveto
Spoiler: ukázať
CPU Intel Core i5 4670K + CM Seidon 120XL +2x Corsair Quiet SP120
MB MSI Z87M-G43
RAM Corsair XMS3 2x4GB DDR3
VGA Gigabyte N660OC-2GD GTX660 + Accelero Mono Plus
HDDs Crucial MX200 250GB 7mm, Seagate Brracuda ST1000DM003 1TB
CASE Bitfenix Prodigy M
PSU Single sleeved Corsair HX650 + Corsair AF120 LED blue Fan
External HDDs Samsung 750GB + Fantec fanbox FB-35US2 black, Seagate Expansion Desktop 2TB
FANs Corsair AF120 Blue LED
RPM regulation Scythe Kaze Master PRO 5,25" panel
Peripheral
Display 2x Philips 24M1N3200ZA Gaming 24" (IPS)
Audio Behringer MS16
Keyboard Asus TUF Gaming K1
Mouse Asus TUF Gaming M4
Notebook Lenovo IdeaPad B5400 (i3 4000M @2.4GHz, HD graphics 4600, 8GB RAM, 15.6")
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5600
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Kupit stare auto alebo dat dokopy aktualne?

Príspevok od používateľa Odar »

Tiez si myslim, ze za 1000cku sa neposunies nikam. Na tomto aute aspon vies, co v nom je, co ta caka servisovat atd. Ked kupis ine, budes pol roka zistovat, co mu je. Radsej to este nejaky cas vydrz a ked nasporis viac penazi, kup cosi, co ta posunie rocnikovo inde.

Na jar som bol v podobnej situacii. Mondeo 1998 si uz zacinalo pytat svoje, brzdy, pneumatiky, uz tam bola chytena zadna naprava (nedala sa na tom spravit poriadne geometria) a menit na tom viacprvkovu napravu uz nebolo ekonomicke. Predalo sa nedavno za 700 EUR s novymi letnymi pneumatikami, ktore ma na jar stali 300 EUR. Takze asi tak.

Lenze ja som s tym pocital uz vyse roka a mal som cca 8000 na "nove". Keby prachy nemam, dam tam este porobit par veci a rok, dva, kym by dobehla (tento rok nova) STK + EK by este posluzilo.
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
Používateľov profilový obrázok
Krutibrko
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3691
Dátum registrácie: Ne 02. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad, Brno

Re: Kupit stare auto alebo dat dokopy aktualne?

Príspevok od používateľa Krutibrko »

Dakujem za rady, mate pravdu, nejdem nic ine teraz kupovat, skusim zacat setrit. Ale asi skusim zistit, za aku sumu by mi ho mlada, resp. jej rodicia predali, napr. aj z takychto dovodov, ze ak dostanem pokutu alebo neico podobne, tak bude to len na moje meno, nie na ich.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5216
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Kupit stare auto alebo dat dokopy aktualne?

Príspevok od používateľa Chris »

podla mna nechat/vratit a kupit si vlastne.
Pri tychto 1000-2000e autach moc cena neklesa, cize tam by si nemal prerobit moc.

Okolo 1000e mozes kupit civic 6g 1.4 16V - 1.5 VTEC , ktory je motoricky a vybavou urcite niekde inde.
Alebo Golf 3 / Vento 1.9 TDi 66-81kW, ak najdes nieco zachovale do 300tis km tak si v podstate vyhral, ceny su za minimum, lb je tu toho mrte.

Vybavou/bezpecnostou/ jazdnymi vlastnostami to bude zase niekde inde.
Pripadne ak vycihas daju sa kupit 2002-2003 Civic 7g 1.4 16V, od 2000 Fabiu 1.9 SDi-TDi a pod.

Ide o to, aby si sledoval a kupil kvazi poservisovane auto, ktore predavaju kvoli upgradu. Je to tazsie najst, ale ak budes pravidelne sledovat, tak urcite najdes. ;)

Takto do toho vyhodis prachy a nic z toho, poservisujes to, hlucne to bude stale, slabe na dialnici tiez a diely asi tiez nebudu buhvico.
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
Krutibrko
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3691
Dátum registrácie: Ne 02. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad, Brno

Re: Kupit stare auto alebo dat dokopy aktualne?

Príspevok od používateľa Krutibrko »

No asi mate pravdu, zacnem setrit a uvidim co dalej. Inak ked citam inzeraty na auta, uplne mi je smiesne az do placu cim sa chvalia... :facepalm:
Používateľov profilový obrázok
Hrochy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1069
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Modra

Re: Kupit stare auto alebo dat dokopy aktualne?

Príspevok od používateľa Hrochy »

Ja som kupil fabiu za 800e, 2002, junior (dolakovane narazniky), 1.4MPI 240 000km. Servisoval ju kamarat a bola v dobrom stave.
Po roku ma 260 000km, vymenil som: 4x obmedzovace dveri (cca 100e), vyfuk s prednym aj zadnym tlmicom (100e), kotuce aj s platnami, zadne bubny nebrzdili (bubny + lanka), 2x menene tesnenie pod hlavou motora (prvy krat prdlo, lebo tam dali velmi nekvalitne tesenenie a to hlava bola zbrusena), vodna pumpa, atd atd atd ... Uz som sa ho pomaly zacal naucit opravovat sam :laugh: . Taka vymena rozvodovej retaze nebola prave najlahsia kvoli silnemu dotiahnutu hlavnej remenice.
Ako to tak vidim, mal som radsej kupit auto za 2500e, nech to ma posilnovac, klimu a sucasne, nech to nie je hrdzave (hrdza medzi podbehmi a prednymi blatnikmi ma este len caka).

Na takych starych autach uz odchadza asi vazne vsetko...
Spoiler: ukázať
Používateľov profilový obrázok
landrower
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6969
Dátum registrácie: Pi 16. Okt, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava II

Re: Kupit stare auto alebo dat dokopy aktualne?

Príspevok od používateľa landrower »

tak tak. je jedno ci vyzera ze je v dobrom stave, aj tak sa vzdy najde nieco co je odpalene ;)
ved ja som na mojej astre '98, kupena za 2250, menil tlmice, capy riadenia, spodne gulove capy, tycky stabilizatora, tesnenie veka ventilov, aj pneu letne som uz kupoval, veci ako sviecky olej filtre brzdovka neratam ani, cakaju ma este brzdy (kotuce + platnicky + pakne), vzpery kufra, klinovy remen, doplnit klimu niekedy, zohnat pekny zadny naraznik... vzdy je co robit
Steam: michalsveto
Spoiler: ukázať
CPU Intel Core i5 4670K + CM Seidon 120XL +2x Corsair Quiet SP120
MB MSI Z87M-G43
RAM Corsair XMS3 2x4GB DDR3
VGA Gigabyte N660OC-2GD GTX660 + Accelero Mono Plus
HDDs Crucial MX200 250GB 7mm, Seagate Brracuda ST1000DM003 1TB
CASE Bitfenix Prodigy M
PSU Single sleeved Corsair HX650 + Corsair AF120 LED blue Fan
External HDDs Samsung 750GB + Fantec fanbox FB-35US2 black, Seagate Expansion Desktop 2TB
FANs Corsair AF120 Blue LED
RPM regulation Scythe Kaze Master PRO 5,25" panel
Peripheral
Display 2x Philips 24M1N3200ZA Gaming 24" (IPS)
Audio Behringer MS16
Keyboard Asus TUF Gaming K1
Mouse Asus TUF Gaming M4
Notebook Lenovo IdeaPad B5400 (i3 4000M @2.4GHz, HD graphics 4600, 8GB RAM, 15.6")
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Kupit stare auto alebo dat dokopy aktualne?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

Chris, skor mam obavu ze Venta - typicke to auta taxikarov - budu mat za sebou pol miliona vsetky... samozrejme ze sa najde vynimka ale treba postupovat opatrne, zvlast pri diesloch.


Ja som tot nedavno, podla datumu v polovicke jula, narazil na takuto krasavicu v Dunajskej Južnej pri Bratislave : http://imgur.com/QKWzw52
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5785
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Kupit stare auto alebo dat dokopy aktualne?

Príspevok od používateľa Jednoduska »

ja som za 990 kupil twingo a uz je v nom dalsich 500 (250 prasknute tesnie pod hlavou to sa moze stat vsade) ale naserie to ze servisom preplatis cenu auta :)

Hold ale lubim ho takze ho dam asi dokopy kompletne bohuzial no tiez si myslim ze kupit nieco s urcitym standardom by uz malo byt dnes bez problemov, tj. servo, klima atd. je dobre to nemat pre disciplinu duse ale niekedy sa tie pomahaky hodia :-D

tj. suhlasim kazda stovka hore dobra a vybrat uz nieco poriadnejsie.
Používateľov profilový obrázok
STENLY
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 10908
Dátum registrácie: So 20. Dec, 2008, 13:44
Bydlisko: RK (34)

Re: Kupit stare auto alebo dat dokopy aktualne?

Príspevok od používateľa STENLY »

ked kúpiš druhé auto tak vedz, že nebude v 100% stave a aj do neho bude musieť vraziť euráče, prinajhoršom aj na nom niečo odíde... radšej si daj dokopy čo máš a budeš jazdiť s dobrým pocitom, že má auto v OK stave :)
Jednoduska napísal:250 prasknute tesnie pod hlavou to sa moze stat vsade
super... na feldu to stojí 5€ a pár hodín práce doma na dvore :wallbash:
MB: ASUS ROG STRIX Z490-G GAMING (WI-FI) CPU: INTEL Core-i5 10600KF @ 4,1GHz, Boost 4.8GHz RAM: CRUCIAL Ballistix Black 2x8GB 3600MHz CL16
GPU: GIGABYTE GTX 1650 SSD: SAMSUNG 970 EVO 1TB HDD: WD Red 3TB PSU: CORSAIR AX750 CASE: CORSAIR Obsidian 350D W LCD: Dell U2412M 24''
Repro: Logitech Z2300 + Magnat Monitor Supreme 102
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Kupit stare auto alebo dat dokopy aktualne?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

netreba to az tak prezivat :)

http://www.egar.eu/sk/kms/tesnenia-pod- ... ingo/1452/
skoro 5 eur ako na feliciu, ze ?


Pozri, kazde auto za 800eur budes musiet servisovat, alebo sa mozes pripadne aj zabit alebo niekoho ineho. Volba medzi kupou auta za 700eur a naslednym servisom za 1000eur a MAT TAM KOPEC VECI NOVYCH a hlavne vies ze sa na ne mozes spolahnut (BRZDY, brzdove trubky, capy, riadenie, tlmice...) respektive kupou auta za 2000eur a DUFANIM ze sa tam nic nepokazi nie je jednoducha. Takato volba proste nema vitaza a zavisi na konkretnych dvoch kusoch tragacov, na tlaku predavajuceho a schopnosti vyjednavat s cenou... pozri linkovany obrazok Oktavie, normalne som mal slinu len tak z prdele ju kupit na firmu ako rezervne auto. Kde zozenies za 1200eur oktavku aspon tak servisovanu ako je tu napisane ?

proste zivot, jeden z najkomplikovanejsich :) kolkokrat sa stane ze kamarat kamaratovi preda volvo v40 kombik 1.9turbo automat v kozi na elektronoch neburany nevytopeny s absolutne nepriestrelnou slovenskou historiou od novoty za 600eur (kde treba za 200eur vymenit udereny spodok motora v cene 220eur aj s robotou)... aj take sa deje.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"