Kupit stare auto alebo dat dokopy aktualne?

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Kupit stare auto alebo dat dokopy aktualne?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

scarinko, na brzdach, riadeni, tlmicoch a pneu sa podla mna fakt nema setrit. Mozes usetrit na alternatore, bateriu budes kazde dva dni nabijat doma na nabijacke, alebo na opierke zadnej sedacky ked sa nebude dat sklopit alebo narovnat.

Vies to je tak, niekoho zrazit, dokalicit alebo zabit sa fakt neoplati kvoli styristo alebo patsto euram za tlmice, pneu a riadenie. Ked sa to tebe oplati, tak len dufam ze to nebudem ja kto skonci pod tvojou napravou.

A nesetri sa este aj na DPF/FAP, lebo tu vsetci skapeme na rakovinu. Ani sa neprevrtava, neodstranuje zasahom do riadiacej jednotky a podobne.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Kupit stare auto alebo dat dokopy aktualne?

Príspevok od používateľa scarinko »

ludia si mozu kupit aj super drahe a kvalitne diely a pokial nebudu davat pozor zabiju ta tak ci tak

to nie je len o dieloch, myslim ze kazdy clovek co ma trocha rozumu chce investovat do auta co najmenej a prilis nekvalitne diely su v konecnom dosledku len drahsie lebo ich treba menit castejsie.

co maju inak tlmice so zrazanim ludi ???
Používateľov profilový obrázok
landrower
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6969
Dátum registrácie: Pi 16. Okt, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava II

Re: Kupit stare auto alebo dat dokopy aktualne?

Príspevok od používateľa landrower »

ze ked sa ti urve super starline tlmic tak vyletis ani nevies do akeho smeru a mozno pri tom aj niekoho sepalis ;)
ono, tu nikto nehovori o kupovani najdrahsich veci, aj mna kayaba zadne stali asi 35/ks, a predne okolo 70/ks co neni vela, ale zohnal by som aj za cca polovicu keby som chcel setrit, ale naco ked som si isty ze take sa rozsypu. a na to auto existuju aj tlmice za pekne trojciferne sumicky, podla vyrobcu atd.
takisto brzdy - nikto nekaze kupit najdrahsie, staci najlacnejsie od renomovanych znaciek. ale nie starline kde platnicky pri intenzivnom brzdeni zacnu horiet a pod. :D
chapeme sa, nie?
Steam: michalsveto
Spoiler: ukázať
CPU Intel Core i5 4670K + CM Seidon 120XL +2x Corsair Quiet SP120
MB MSI Z87M-G43
RAM Corsair XMS3 2x4GB DDR3
VGA Gigabyte N660OC-2GD GTX660 + Accelero Mono Plus
HDDs Crucial MX200 250GB 7mm, Seagate Brracuda ST1000DM003 1TB
CASE Bitfenix Prodigy M
PSU Single sleeved Corsair HX650 + Corsair AF120 LED blue Fan
External HDDs Samsung 750GB + Fantec fanbox FB-35US2 black, Seagate Expansion Desktop 2TB
FANs Corsair AF120 Blue LED
RPM regulation Scythe Kaze Master PRO 5,25" panel
Peripheral
Display 2x Philips 24M1N3200ZA Gaming 24" (IPS)
Audio Behringer MS16
Keyboard Asus TUF Gaming K1
Mouse Asus TUF Gaming M4
Notebook Lenovo IdeaPad B5400 (i3 4000M @2.4GHz, HD graphics 4600, 8GB RAM, 15.6")
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Kupit stare auto alebo dat dokopy aktualne?

Príspevok od používateľa scarinko »

ja ta chapem ale z reci tu poniektorych mi vyplyva ze jedine co sa ma kupovat su tie veci za trojciferne sumy lebo vsetko ostatne su smejdy. Pokial na ne niekto nema (ano aj taki ludia existuju) tak by vlastne ani auto mat nemali, lebo auto je len pre tych co si mozu dovolit investovat stovky az tisicky eur do neho. Toto som z tych komentov pochopil ja. Ja tiez nekupujem starline lebo som cital vela o tom ze su to smejdy ale kupovat o 100% drahsi diel ktory je vo vysledku kvality lepsi mozno o 5% mi nepride rozumne. Niekomu to mozno dava pocit istoty ze kua mam brzdy za 500, drahe boli tak kua musia byt super dobre a mozem jazdit jak kkt lebo mam super brzdy. Holt u kazdeho je to inak.
Používateľov profilový obrázok
landrower
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6969
Dátum registrácie: Pi 16. Okt, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava II

Re: Kupit stare auto alebo dat dokopy aktualne?

Príspevok od používateľa landrower »

tak, kazdy ma ine priority, no zas netreba to so setrenim na aute moc prehanat - jedno je totiz setrit a druhe je kupovat <>viny len preto ze su lacne
Steam: michalsveto
Spoiler: ukázať
CPU Intel Core i5 4670K + CM Seidon 120XL +2x Corsair Quiet SP120
MB MSI Z87M-G43
RAM Corsair XMS3 2x4GB DDR3
VGA Gigabyte N660OC-2GD GTX660 + Accelero Mono Plus
HDDs Crucial MX200 250GB 7mm, Seagate Brracuda ST1000DM003 1TB
CASE Bitfenix Prodigy M
PSU Single sleeved Corsair HX650 + Corsair AF120 LED blue Fan
External HDDs Samsung 750GB + Fantec fanbox FB-35US2 black, Seagate Expansion Desktop 2TB
FANs Corsair AF120 Blue LED
RPM regulation Scythe Kaze Master PRO 5,25" panel
Peripheral
Display 2x Philips 24M1N3200ZA Gaming 24" (IPS)
Audio Behringer MS16
Keyboard Asus TUF Gaming K1
Mouse Asus TUF Gaming M4
Notebook Lenovo IdeaPad B5400 (i3 4000M @2.4GHz, HD graphics 4600, 8GB RAM, 15.6")
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Kupit stare auto alebo dat dokopy aktualne?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

tak.



Scarinko ty si moc vztahovacny a chapes veci prilis rychlo (a samozrejme nespravne) :

>> Pokial na ne niekto nema (ano aj taki ludia existuju) tak by vlastne ani auto mat nemali, lebo auto je len pre
>> tych co si mozu dovolit investovat stovky az tisicky eur do neho. Toto som z tych komentov pochopil ja

toto niekde zaznelo ? Povedal volakto volakde ze tisicky eur ? Ja mam 13rocne auto, Sharanoidne, neplanujem ho vymenit, lebo mi proste funguje a neserie sa. Cez STKcky chodi kazde dva roky bez uplatku - uz som bol na styroch. Take auto mas mat. Nikto nevypraval o tisicoch eur, vsetci vieme ze to je nerealne. Ale hadam si nekupis najlacnejsie tlmice "zarucene nemeckej" firmy Tchin-Lo za 19,90eur s napisom Made in Ghermany...

Priznam pravdu ze zlahka suhlasim s vyjadrenim "kto nema na auto, nech radsej chodi autobusom a neohrozuje vsetkych tym ze ma rozbity crep do ktoreho nedokaze investovat 200eur na najnutnejsie veci". S tymto suhlasim. Mame tu iste predpisy, zakony, institucie (STK) ktore na toto maju dozerat - bohuzial vieme aka je realita. V Rakusku je napriklad STK povinna kazdy rok a generalne to tam funguje trosicku inak ako nasa aj ked tam nemaju kamery - TO JE PROSTE TA UROVEN SPOLOCNOSTI O KTOREJ SI UZ POCUL Z TELEVIZORA. Radsej budem trpiet spolocensku stratu nech omladina cvala na autobus, ako ked ta ista omladina zabije moje dieta na chodniku preto lebo ma dosraty kchár ktory na cesty jednoznacne nepatri - nehnevaj sa na mna ale je to tak. Keby ti niekto zabil mamu, otca, frajerku s autom v zlom stave, ako by si sa citil ? Netvarme sa ze sa nas to netyka, kazdemu sa to moze stat a cim lepsie s tym vsetci spolocne zatocime, tym to bude mat vacsi prinos pre kazdeho z nas. Toto povedane neznamena ze kazdy ma mat minimalne Aaaaudynku A8L, to predsa nie je o tom.


A suhlasim tak ako si povedal, vzdy su triedy vyrobkov : napriklad nieco lacne a hnusne co by ziadna zdrava hlava nemala kupit BEZ OHLADU NA STAV PENAZENKY, nieco lacne, nieco rozumne, nieco znackove, nieco drahe, nieco superdrahe a superblbe (napriklad dierkovane brzdove kotuce nepremiovych znaciek ktore pukaju z dovodu obrovskeho tepelneho namahania ktore uz "ubrany" material nedokaze vydrzat). A tak ako najspravnejsie zaznelo, rozhodujuci cirkus sa odohrava v hlavach vodicov - ked niekto ma brzdy XY, vobec to neznamena ze ma jazdit aspon 170 po Dolnych Honoch okolo panelakov.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
landrower
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6969
Dátum registrácie: Pi 16. Okt, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava II

Re: Kupit stare auto alebo dat dokopy aktualne?

Príspevok od používateľa landrower »

zas s stk kazdy rok neprehanajme :D

ja svoje auto drzim v dobrom stave pre vlastny zaujem a nie preto aby preslo stk.... ktoru si aj tak preventivne zaplatim nech tam nemusim chodit dva razy a ked nieco mi vytknu tak to aj spravim. nie ze by mi zatial nieco vazne vytkli. (nesumernu rucnu brzdu neberiem vazne lebo ta je dobra len na to aby som sa nezgulal z kopca a to robi dobre :) no aj tak podju nove brzdy v dohladnej dobe cize to je bezpredmetne)
Steam: michalsveto
Spoiler: ukázať
CPU Intel Core i5 4670K + CM Seidon 120XL +2x Corsair Quiet SP120
MB MSI Z87M-G43
RAM Corsair XMS3 2x4GB DDR3
VGA Gigabyte N660OC-2GD GTX660 + Accelero Mono Plus
HDDs Crucial MX200 250GB 7mm, Seagate Brracuda ST1000DM003 1TB
CASE Bitfenix Prodigy M
PSU Single sleeved Corsair HX650 + Corsair AF120 LED blue Fan
External HDDs Samsung 750GB + Fantec fanbox FB-35US2 black, Seagate Expansion Desktop 2TB
FANs Corsair AF120 Blue LED
RPM regulation Scythe Kaze Master PRO 5,25" panel
Peripheral
Display 2x Philips 24M1N3200ZA Gaming 24" (IPS)
Audio Behringer MS16
Keyboard Asus TUF Gaming K1
Mouse Asus TUF Gaming M4
Notebook Lenovo IdeaPad B5400 (i3 4000M @2.4GHz, HD graphics 4600, 8GB RAM, 15.6")
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Kupit stare auto alebo dat dokopy aktualne?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> ja svoje auto drzim v dobrom stave pre vlastny zaujem a nie preto aby preslo stk....

presne tak to ma byt, bohuzial to u nas nie je bezna realita. Rucna brzda, to je lahka buzeracia... ano je dolezita, ale nejako si nespominam na pripad ze by rozbehnute nezabrzdene auto (sposobene rucnou brzdou a nie totalnou blbostou majitela) zmrzacilo alebo zabilo cloveka. Nepouzivas ju denne, v dobrej viere ides na STK a zrazu hops, pan vodic, 19% rozdiel medzi lavym a pravym kolesom (bordel, prach, spina, vsetko zospodu) a nepresli sme cez kontrolu, pritom v realnom zivote to absolutne nic neznamena. Dalo by sa o par dalsich veciach polemizovat, ale najdolezitejsie je to co si povedal : PRE VLASTNY ZAUJEM musi byt auto v dobrom stave, nie pre nejaky papier, STK, policajta na ceste.

Policajt na ceste tvojim autom nezabije nevinne dieta na prechode - to mozes byt jedine ty. Ani technik z STK co mu pristalo do kombinezy 20eur neplanovane nebude ten co bude mat problemy. Teba zavru. Preto sa na niektorych veciach na aute proste neda setrit na posledny halier a toto je najdolezitejsie aby si ludia uvedomili a spravali sa podla toho.

Minuly tyzden sme spacifikovali jedno hovado, co si opite s minimalne dvomi promile islo sadnut za volant. Ze on byva len vo vedlajsej ulici. Nech sa paci, pesi. Inak zrovna to bola Mikra ale to som nepovedal a nemyslim tym nic zle. A reku ked sa ti nepaci tak este aj policajtov zavolam a do troch minut su tu. A bohuzial mi bolo jasne ze ten radovo 60 rocny clovek [!!] nechcel soferovat v takom stave ani prvy, a bohuzial ani posledny raz. V akom stave mal auto neviem a samozrejme je to v tomto pripade totalne nepodstatne.

Ludia proste nesmu byt vypatlane hovada. Ci uz je to technicky stav auta alebo cokolvek ine. Ja by som STK zaviedol kazdy rok. Preco nie ? Pretoze ta to stoji tri hodiny casu ? To je spolocensky velmi akceptovatelna hodnota... ked mas auto v poriadku kazde dva roky, mas ho v poriadku aj kazdy rok. Easy heh ? A zaroven by mohla padnut cenovka, zo sucasnych 60eur by direktivne bola stanovena na maximalne 35eur cize ani z tejto stranky by nebol problem.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
_Mato_
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Ut 21. Mar, 2006, 02:00
Bydlisko: Beckov

Re: Kupit stare auto alebo dat dokopy aktualne?

Príspevok od používateľa _Mato_ »

Bohuzial vacsina STK na Slovensku je iba na zarabanie a samotny ucel ide akosi pomimo.

Ked som pred x rokmi kupil auto (starsie), tak som nepresiel cez stk kvoli tomu, ze na pravom prednom svetle mi nefungoval motorcek sklapania. Pritom svetlo bolo spravne nastavene a neoslnovalo. Je mi jasne, ze to bol nedostatok. Co ma vsak zarazilo bolo to, ze ten isty technik pred mojim autom lepil nalepky (stk/emisna) na S1203, ktora mala predne svetla vypodlozene lekarskymi palickami. Kedze som vsak nedal ziadne "vsimne", nebola motivacia moje auto nechat prejst.

Samozrejme som dal motorcek hned nasledujuci den vymenit. To by som vsak urobil bez ohladu na vysledok stk. Proste nemam rad, ak nieco nefunguje, tak ako ma.
When I was a young man, I had liberty, but I did not see it. I had time, but I did not know it. And I had love, but I did not feel it.
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5573
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Kupit stare auto alebo dat dokopy aktualne?

Príspevok od používateľa Odar »

Presne tak, cez STK (aj dnes) prejde kadeco. Je to uplne zbytocna buzerovacia institucia, ktora naplna statnu kasu.
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Kupit stare auto alebo dat dokopy aktualne?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

zase takto - velky prinos to ma, nie je dokonale ale rozhodne to nie je iba na buzeraciu, iba na plnenie kasy alebo iba na hovno. Vsetci snad pozname zopar serioznych ludi, ktori o nejakom probleme na svojom aute jednoducho nevedeli pretoze sa ludskymi zmyslami nedal vnimat, na STKcke ich potom vyhodili, nasledne problem odstranili a STKckou presli. Existuje aj vela ludi, ktori svoje auto proste na STK pripravili a presli bez vyhodenia - keby nebolo STK tak ho "nebudu pripravovat lebo nemaju motivaciu".

Ci ?

Moj nazor : rozhodne to nie je zbytocna institucia. Moznoze jej prinos nie je 100.000% tak ako to u nas byva vo vsetkom, ale rozhodne to nie je uplne "nahouno".
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Kupit stare auto alebo dat dokopy aktualne?

Príspevok od používateľa maniak »

mp3turbo: tie rocne technicke kontroly v AT sa trosku inak aj robia. Na jednej strane to tu robi kazdy autoservis, cize kde si das servisovat auto, tak ich poziadas aj o kontrolu. Ak prejdes, dostanes doklad (v podstate identicky papier ako z STK s popisom vlastnosti, zavad, emisii, ...), ale nedostanes nalepku, tu rozdava iba policia (co sa tusim v zasade riesi cez poistovaka, jemu das doklad, on ti donesie novu nalepku). TK je platna po piatich rokoch prevadzky vozidla vzdy rok plus mas 4 mesiace, kym si ju obnovit. Cena je 50 eur. Suhlasim vsak, ze to ma svoje opodstatnenie, lebo aj stare auta tu behaju v dobrom stave.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
landrower
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6969
Dátum registrácie: Pi 16. Okt, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava II

Re: Kupit stare auto alebo dat dokopy aktualne?

Príspevok od používateľa landrower »

To je všetko o mentalite národa, poznám tu kopu ľudí čo tie prachy majú no nové stierače za 2€ z kauflandu ani bohovi nekupia.... A taký je prístup k celému autu. Potom sa divi ze ked mu drbne turbo na aute čo písalo ze chce servisnu prehliadku už 50k km :D
Steam: michalsveto
Spoiler: ukázať
CPU Intel Core i5 4670K + CM Seidon 120XL +2x Corsair Quiet SP120
MB MSI Z87M-G43
RAM Corsair XMS3 2x4GB DDR3
VGA Gigabyte N660OC-2GD GTX660 + Accelero Mono Plus
HDDs Crucial MX200 250GB 7mm, Seagate Brracuda ST1000DM003 1TB
CASE Bitfenix Prodigy M
PSU Single sleeved Corsair HX650 + Corsair AF120 LED blue Fan
External HDDs Samsung 750GB + Fantec fanbox FB-35US2 black, Seagate Expansion Desktop 2TB
FANs Corsair AF120 Blue LED
RPM regulation Scythe Kaze Master PRO 5,25" panel
Peripheral
Display 2x Philips 24M1N3200ZA Gaming 24" (IPS)
Audio Behringer MS16
Keyboard Asus TUF Gaming K1
Mouse Asus TUF Gaming M4
Notebook Lenovo IdeaPad B5400 (i3 4000M @2.4GHz, HD graphics 4600, 8GB RAM, 15.6")
Používateľov profilový obrázok
Krutibrko
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3691
Dátum registrácie: Ne 02. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad, Brno

Re: Kupit stare auto alebo dat dokopy aktualne?

Príspevok od používateľa Krutibrko »

Tak rozhodnutie dopadlo takto :
1)Auto som dal vcera do servisu na opravu nejakej praskliny na vyfuku, malo to hnusny zvuk + bolo citit vypary ak som stal na mieste, dnes to hadam bude opravene, som zvedavy na cenu.
2) na konci mesiaca ide auto na poriadny servis, rozumej da sa to znamemu ( resp. priatelky ujo ) do dielne a bude sa pravdepodobne robit komplet vymena vyfuku a este nejake veci, ktore chcem aby boli ( zhanam napr. nove kolesa, hoci aj plechace, nejde mi o vyzor ale nepaci sa mi, ze aktualne hrzdaveju ), mozno vymena sedacky spolujazdca (vrzga), bude sa pravdepodobne riesit stahovanie soferovho okna ( obidve okna strasne pomaly stahuje dole, to by nebol az taky problem, ale na soferovej strane je mala medzera, cez ktoru fuka dnu, bude sa menit remen a uvidim, ci nebude treba este nieco k tomu ( pri nastartovani som si vsimol, ze auto zacina *piskat* )

A to je asi tak vsetko zatial, na aute chcem jazdit pravidelne, tak nech to je v dobrom stave, budem potom este riesit aj zimne gumy.

No som zvedavy, co ma to vyjde cenovo :D
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5192
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Kupit stare auto alebo dat dokopy aktualne?

Príspevok od používateľa Chris »

tak vybral si si cestu do pekla. :-)

zimne gumy, ked ti piska, tak asi aj rozvody/klinovy, vyfuk,stahovanie okna atd..

neni lahsie kupit ine ale VLASTNE auto a investovat do SVOJHO ?
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"