SSD do 150€

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
xorcos
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 110
Dátum registrácie: St 01. Aug, 2012, 21:48
Bydlisko: Bratislava

Re: SSD do 150€

Príspevok od používateľa xorcos »

Tak z vyrobcov diskov nmi pride Intel ako najserioznejsi, o tom ziaden disputat :-)

Este by ma zaujimao, ze ktory vyrobca poskytuje najlepsi softver k diskom (toolkity a pod.) pripadne kto najrychlejsie reaguje na pripadne problemy novym firmverom?
kukecSK
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 50
Dátum registrácie: Po 15. Nov, 2010, 02:03
Bydlisko: Prievidza

Re: SSD do 150€

Príspevok od používateľa kukecSK »

Prave u M550 by podla serveru Anandtech mala byt ta ochrana lepsia:

"Micron just told us that in addition to the capacitors there is some NAND-level technology that makes the M550 even more robust against power losses. We don't have the details yet but you'll be the first to know once we got them."

http://www.anandtech.com/show/7864/cruc ... els-tested

...inac aj Crucial mal v novodobej historii u svojich diskov par ciernych bodikov. Napr. popularny M4 trpel po cca. 5000h prevadzky zamrzanim(vyriesil novsi firmware) a po nejakom blizsie nespecifikovanom case u M4 dojde k znizeniu 4K-64Thrd citania v AS SSD Benchmarku-co bezny uzivatel v praxi nema sancu spozorovat.

Jednoducho ziadny vyrobca neni super a bezchyby. Proste to moc riesis a chces nieco super super naj naj na milion rokov za 150eur co je,prepac za vyraz, oxymoron.
Ak chces mat disk na dlhsie (neviem co nan hodlas zapisovat) tak namiesto riesenia MTBF a riesenia poctu zapisovacych cyklov by som si priplatil a kupil 480GB variantu M500. Tym,ze ma taku kapacitu a nezaplnis ho,nebudes tak opotrebovavat bunky a aj "moralne" vydrzi viac,ked napr. za rok dva vyjde hra s 100GB a 256GB disk bude prosto malo.

A napriklad u Crucialu support co sa tyka novych firmware-ov pre disky funguje.
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: SSD do 150€

Príspevok od používateľa Leon »

mp3turbo napísal:Spotrebnejsie 850Evo bude, kazdu minutu doslova a dopismena. Uvidime cenovku.
už je vonku
http://www.techradar.com/reviews/pc-mac ... cleContent
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: SSD do 150€

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>>Ak chces mat disk na dlhsie (neviem co nan hodlas zapisovat) tak namiesto riesenia MTBF a riesenia poctu zapisovacych cyklov by som si priplatil a kupil 480GB variantu M500.

len treba ilustrovat, ze tento princip nie je vseobecna vyhra : ked si kupim SSD ktore vydrzi povedzme 600 zapisov do kazdej bunky, tak dvojnasobna kapacita dokaze akokeby priblizne 1200 zapisov (nie je to tak, uz som to siahodlho vysvetloval). Je na zvazenie podla konkretnych potrieb, ci si nekupim rovnaku malu kapacitu ale kvalitnejsi disk co vydrzi napriklad 3000 zapisov alebo 15.000 zapisov.

system :
M500/240GB stoji 100eur, vydrzi 1.000 zapisov
M500/480GB stoji 200eur, vydrzi "akokeby" 2.000 zapisov v porovnani s tou mensou verziou kedze ma 2x viac buniek
Kingston HyperX 3K v kapacite 256GB stoji 120eur, vydrzi 3.000 zapisov.
Samsung 850Pro 256GB stoji 160eur, vydrzi sialene vela zapisov - nevieme kolko, Samsung povedal ze maju 128GB model co uz zapisal 8000TB v testoch, to je 62.500 zapisov do kazdej bunky bez zohladnenia write amplification, proste sialene sialene vela.

Cize v pripade velkeho SSD postaveneho rovnakou podradnou technologiou vyvalim vela penazi ale ajtak neziskam lepsiu zivotnost (sice maly, ale kvalitny disk ma ajtak prezije). Ano, ziskam lepsiu kapacitu, jasne.





>> Tym,ze ma taku kapacitu a nezaplnis ho,nebudes tak opotrebovavat bunky a aj "moralne" vydrzi viac,ked napr. za rok dva vyjde hra s 100GB a 256GB disk bude prosto malo.

ta prva cast vety je diskutabilna skor by som povedal prehrana - vid hore, ta druha cast rozhodne plati a mas pravdu. Suhlasim ze pre normalne nasadenie je daleko dolezitejsia kapacita ako zivotnost ktora prezije nase vnucata. Tiez by som si vybral vacsi disk keby som bol postaveny pred taku volbu a keby som bol ukrutne limitovany peniazmi (50eur horedole mna netrapi ako som uz uviedol, ale objektivne je to polovicka ceny 256GB modelov sakra).



A ako obycajne, prve mesiace bude cenovka 850Evo sialene nevyhodna. Proste klasika. A zase len preto lebo Samsung nema konkurenciu. Buduci rok mu pride "konkurencia" v podobne Intelu, hahaha, takze zase nic. No a snad sa chyti Micron, to by bola parada keby existovalo nejake MX200 postavene na 3D !!! Lenze ked budu dvaja-traja na trhu s takouto novou technologiou, budu sa snazit vytrieskat z toho co najviac. A sme zase v zacarovanom kruhu, traja sa dohodnu, zvlast ked mali obrovske vydavky na vyskum a vyvoj plus zavedenie/odladenie technologie.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
kukecSK
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 50
Dátum registrácie: Po 15. Nov, 2010, 02:03
Bydlisko: Prievidza

Re: SSD do 150€

Príspevok od používateľa kukecSK »

...aj tak si myslim,ze pre bezneho nenarocneho uzivatela skor "odide" radic ako sa vycerpa pocet zap. cyklov alebo nejaky studeny spoj na PCB atd.
xorcos
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 110
Dátum registrácie: St 01. Aug, 2012, 21:48
Bydlisko: Bratislava

Re: SSD do 150€

Príspevok od používateľa xorcos »

Cize si k SSD nevytvarat ziadny "citovy vztah" ani v pripade 850 Pro :D Zalohovat a bude dobre. Hlavne pocitat s tym, ze to je vec s istou zivotnostou.

Este som si vsimol, ze vysla nova 850 Evo. Cena zatial na Sk nie je znama, ale asi bude o nieco nizsia ako Pro verzie. Oplati sa pockat? Ma vraj 3D TLC bunky co je zas novinka ...
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: SSD do 150€

Príspevok od používateľa Leon »

Evo stoji o 100 dolarov viac ako MX100 a je natom funkčne asi tak ako MX100,... tam si nájdi vyššie recenziu, píšu to tam
xorcos
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 110
Dátum registrácie: St 01. Aug, 2012, 21:48
Bydlisko: Bratislava

Re: SSD do 150€

Príspevok od používateľa xorcos »

Ale predpokladam, ze to pisu o 512GB verzii nie?

Nakoniec asi zvolim riesenie kupit na 2-3 roky a potom zhumplovane odhodit. Len uvazujem ci MX100 s trou lepsimi rychlostami a mensou zivotnostou, alebo M500 s trocha pomalsou rychlostou a lepsou zivotnostou.

Tu som nasiel endurance test MX100:
https://translate.google.com/translate? ... edit-text=
(je to v rustine, tak som nalinkoval google translator)
Dost ma prekvapila tato sprava:
Rozhodujúce MX100 - najpomalší jednotku v našich testoch, posledných 7 dní za sebou, sme boli schopní zaznamenať celkom 54 TB. Takže to nie je ľahké porovnanie. Pohon stratil 13% svojho majetku, ale Crucial poukazuje na to, že to vydrží až do 415 terabajtov dát. Vzhľadom na množstvo informácií, pôjde asi dva mesiace.
Cize este pred zapisanim 72TB stratil dost vela zivota ? To znamena co? Ze je nespolahlivy, ze rapidne klesne rychlost alebo zapis alebo je nespolahlivy, stracaju sa na nom data? Ako sa to prejavuje?

Edit: Teoreticky moze niekto urobit jednoduchy vir, ktoy mi bude na SSD stale nieco pisat a potom po xy mesiacoch zistim ze mi HW do...al disk?
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: SSD do 150€

Príspevok od používateľa mp3turbo »

moc prezivas tie terabajty - zapisal si niekedy 70TB ? Pozri, clovek co jazdi vela na aute vie ci si ma vybrat daciu srandero alebo béemwé sedem. Clovek co sa vela potapa vie ci si ma vybrat taku automatiku alebo ci mu staci tridsatmetrova predlzovacka (hadica z baumaxu) nad hladinou priviazana spagatom o strom.

Clovek co robi s filmami a fotkami vie ze potrebuje SSD co sakra vydrzi. Tam je volba jasna - dnes... Clovek co potrebuje SSD na vytvorenie RAID pola ma tiez jasno, su na vyber dva modely, vsetko ostatne je konzistentne (teda vyrovnanost vykonu) asi tak ako slovensky rozpocet a jeho dodrziavanie.

Nepride mi ze by si patril do niektorej z tych kategorii. Na tom nie je nic zle, ides pouzit svoje peniaze ktore si nevytlacil na tlaciarni - len aby sa nestalo ze budes este stale vyberat SSD ked sa budu vypredavat 8TB modely :)

Ano, taky vír výr ako sa obavas samozrejme moze vzniknut, to nie je najmensi problem. Sa tesim na diskusie "furt mi svieti harddisk, mam vela elektriny alebo virus ?"
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
zedolsi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1543
Dátum registrácie: St 25. Jún, 2014, 13:24
Bydlisko: PE+-

Re: SSD do 150€

Príspevok od používateľa zedolsi »

prešiel som si celú tému, vyčerpávajúce odpovede ale predsa sa sem trošku nanominujem a spýtam: brachovi idem darovať na vianoce do nového PC moje SSD (Crucial MX100 256GB), tak si vravím treba kúpiť nové, asi hneď 500Gb+ nech tam môžem nahádzať všetok SW, chcel som kúpiť Crucial ale keď tu čítam tie kozmické príspevky som sa domotal a mám chuť kúpiť 850 PRO, preto sa pýtam, tá 10 ročná záruka, sa uplatňuje priamo u Samsungu? možno my bude 850 PRO zbytočný SSD ale keď je o toľko kvalitnejší tak investícia sa oplatí na najbližšie cca 4roky.


EDIT: ešte som rozmýšľal aj nad možnosťou kúpiť 2x SSD 256Gb, na 1. dať len OS a ovládače, na 2. dať ostatný SW? čo vy na to?
NTB ASUS Vivobook M3504YA AMD Ryzen 7 7730U, RAM 16GB, 1TB PHONE iPhone 13 PRO - 256GB Watch Series 7 (45mm)
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5603
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: SSD do 150€

Príspevok od používateľa Odar »

mp3turbo --> Ty by si mal tie tvoje hlasky vydat knizne. Zas cuuuram smiechom :D
xorcos --> Virus kludne naprogramujem a dodam, ked ti ide len o to :laugh:
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
xorcos
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 110
Dátum registrácie: St 01. Aug, 2012, 21:48
Bydlisko: Bratislava

Re: SSD do 150€

Príspevok od používateľa xorcos »

@Odar: dakujem neprosim :-)

Nakoniec asi predsa zoberem M500 240GB a po 3 rokoch si kupim namakane SSD so 4D pamatami :D

Naozaj specialne podakovanie patri mp3turbo-vi, ktory ma aj poslednym prispevkom presvedcil ze bude estacit aj bezny (SSD) disk :-) A naozaj, niektore hlasky su fakt bombove, aj v inych SSD temach :good:
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: SSD do 150€

Príspevok od používateľa mp3turbo »

jedna ruka na klabosnicu, druha do trenek, ponatahujem trosicku a uz to ze mňa ide prúdom. Jakoze prispevocky.

Na M500vke nic nic je prilis zle ; MX100 je sice spodina co mozes dnes kupit ale netvrdim ze nefunguje. Funguje, jasneze. Ma zaruku, ked sa pokaka, vymenia. Ked na SSD zapises 150, 200 alebo viac TB, tak uz povacsine na tych datach aj nejaky ten peniaz otocis - nikto na SSD nekopiruje filmy aby ich mohol velice zrychlene prehravat v Média Plejeri. Inak to moze byt aj na pritaz, napriklad ked sa pokludna jazda pritazlivej sporo odetej blondyny na koniku zmeni na divoky sijaci stroj na ktorom nic porádno nevidíš :)


Zedo : rozhodne by som kupil 1x 512GB ako 2x polovicu. Výš jak... jedna porádna šykovná frajírka je fporádočku, zato dve keré nič poránno neveďá ňeňy sú výhra najvačšá - duplom keď sa o sebe dozveďá. To je potom cirkusu na celú chalupu.


V kapacite 500GB nepotrebujes riesit zivotnost absolutne vobec, M500, M550, MX100, 850Pro, to prezije šecky nase burlive leta aj zimy. V principe si neviem predstavit ze by nejaka 500vka zapisala menej ako priblizne 400TB dat a to uz naozaj staci uplne kazdemu domov. Takze vyberaj podla svojej penazenky, ano isteze 850Pro 512GB ma vacsi vykon ako M500 500GB ale na domacom kompjutri to moc nezbadas pokial nerobis fakt narocne narocne veci. 36Mpix fotky z Nikonu D800 rozpakovane do mnohostoMB tiffu a vela vrstiev na seba, videa zo 4K kamery imrvere cely den a podobne.


PS: s tym cirkusom... vlastna skusenost. Este teraz sa mi skridle trasu pri komine kolko bolo kriku a to sa pisalo v kalendari 1998
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
zedolsi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1543
Dátum registrácie: St 25. Jún, 2014, 13:24
Bydlisko: PE+-

Re: SSD do 150€

Príspevok od používateľa zedolsi »

mp3turbo diky za odpoveď, aj pobaví, aj poradí :cool: :D
NTB ASUS Vivobook M3504YA AMD Ryzen 7 7730U, RAM 16GB, 1TB PHONE iPhone 13 PRO - 256GB Watch Series 7 (45mm)
xorcos
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 110
Dátum registrácie: St 01. Aug, 2012, 21:48
Bydlisko: Bratislava

Re: SSD do 150€

Príspevok od používateľa xorcos »

Diky mp3turbo :-) Az som zvazoval ci nesiahnut po M500 480GB / MX 100 512GB ale presne ako hovoris, SSD nepouzivame na prehravanie filmov :D

Návrat na "Nákupná poradňa"