Fiktívna buducnosť - Pracovne priležitosti+VŠ

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Definy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 212
Dátum registrácie: Št 20. Jún, 2013, 19:27

Fiktívna buducnosť - Pracovne priležitosti+VŠ

Príspevok od používateľa Definy »

Keby sa niekomu chcelo rozpísať :D :)

---

Som prispôsobivý študent Martin, gymnazista (4.r ročne štúúry ..
dium) 1. ročník (16 rokov) , zatiaľ jednotkar-dvojkar (priemer 1,7), vynikám v matematike a anglickom jazyku, s informatikou tiež zatiaľ nemám problém :) Pochádzam z priemernej slovenskej rodiny ("nemame BMW ale ani škodu feliciu, teda nežijeme z platu do platu") a mám záujem študovať na VŠ (preferujem SK/CZ), nešportujem a ani nemám nadanie pre písanie literat
Kam by som mal isť študovať na vš aby som sa mohol potom kvalitne zamestnať ? A kam by som sa napríklad mohol zamestnať ? Ako by mohla vyzerať moja budúcnosť za X rokov ?

---

Všetko hore som vymyslel, len som sa tak zamyšľal akú vôbec bude mať dnešna generaciu buducnosť .. Viem že nemôžeme predpokladať kde bude svet za 10 rokov, možno zajtra vypukne vojna na ukrajine, Nvidia/IBM/Apple/Google príde s nejakou prelomovou technologiou, zrúti sa demokracia/eú alebo sa vyčerpajú ložiska ropy, predpokladajme žiadne veľké zmeny ..

Mate voľnu ruku :)
Ako by ste "utvorili" ružovú budúcnosť pre nášho študenta ??
Naposledy upravil/-a Definy v Po 16. Feb, 2015, 17:31, upravené celkom 1 krát.
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7768
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Fiktívna buducnosť - Pracovne priležitosti+VŠ

Príspevok od používateľa LordKJ »

medicina :laugh:
Gumkac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1976
Dátum registrácie: Pi 10. Feb, 2012, 17:01
Bydlisko: bratislava - DL

Re: Fiktívna buducnosť - Pracovne priležitosti+VŠ

Príspevok od používateľa Gumkac »

je jedno co studujes, ak ta to nebavi... mozes sa daco naucit, ale robit to potom 30-40 rokov, ak ta to nebavi sa neda. Preto by mal kazdy studovat to co ho bavi, aj ked to nieje ze 2litre na mesiac, ale za 700€, ale robis to kazdy den rad.
Intel i5 13600K + Noctua NH-D14 | ASUS TUF Z690 | ASUS TUF RTX 3070 Ti O8G | 32GB 3600Mhz Kingston | Corsair HX750i | Samsung 980 pro 1TB + 970 evo plus 1TB
LG UltraGear 27GP850-B / Dell U3417W | Logitech G700s + Devis Control | Logitech G915 Tactile | Lenovo T490
Používateľov profilový obrázok
pepkopav
Notebook expert
Notebook expert
Príspevky: 4071
Dátum registrácie: Ne 19. Feb, 2012, 19:05
Bydlisko: Lovinobaňa LC

Re: Fiktívna buducnosť - Pracovne priležitosti+VŠ

Príspevok od používateľa pepkopav »

Ako napísal Gumkac,nenapísal si to hlavné,čo ťa baví.Môžme ti tu navrhnúť xx škôl ale nevieme v čom si dobrý alebo čo ťa zaujíma.

Za mňa " vysoká kominárska ". :D
Dell XPS 15 9500 i5 10300H,16Gb RAM,1,5Tb SSD,GTX 1650Ti,IPS 1920X1200,Win 11 Pro
Používateľov profilový obrázok
lepermessiah
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 2714
Dátum registrácie: Št 30. Dec, 2010, 02:41
Bydlisko: ZV

Re: Fiktívna buducnosť - Pracovne priležitosti+VŠ

Príspevok od používateľa lepermessiah »

rozhodne Bc titul "žumpár - potápač" ..lebo taka mi pride uroven uz akejkolvek vysky na SK. uplne trapne ze napr. moja byvala si robi TRETIU vysoku skolu externe pritom je naozaj blba a este tak socialne dementna, ze by chcela pomahat ciganom v osadach aby sa socializovali a aby sa im uz tolko neublizovalo ..
Spoiler: ukázať
[NAS]: Synology DS920+ / 12GB RAM / 4x IronWolf ST6000VN001 R.6 / 2x GigaByte GSM2NE3512GNTD + 2.5G ethernet
[Laptop]: Lenovo Legion 5 Pro / 82JQ00C3CK | 5800H + 2x Samsung 970 EVO Plus 2TB + 64GB RAM
[Home]
[LCD]: Dell U4025QW
[Peripherals]: Topping DX3 Pro | Wavemaster Mx-3 | Superlux HD-662F | Logitech G815 + Kensington Slimblade Pro
[Work]
[LCD]: Dell U4320Q
[Peripherals]: Sabaj D2 | AKG K72 | Logitech G413 Silver + Kensington Slimblade
Používateľov profilový obrázok
killswitch
VIP
VIP
Príspevky: 4581
Dátum registrácie: Pi 21. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA-Okolie

Re: Fiktívna buducnosť - Pracovne priležitosti+VŠ

Príspevok od používateľa killswitch »

LordKJ napísal:medicina :laugh:
studovat, ci OP si ma dat? :D
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Fiktívna buducnosť - Pracovne priležitosti+VŠ

Príspevok od používateľa faugusztin »

LordKJ mal na mysli medicinu ako biznis plan. Teda prepac, aktualny eufenizmus pre tuto cinnost sa vola darovanie. :D
Používateľov profilový obrázok
lacika
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4278
Dátum registrácie: Pi 11. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: KE

Re: Fiktívna buducnosť - Pracovne priležitosti+VŠ

Príspevok od používateľa lacika »

informatika..
TUKE ich vyplodi rocne cca. 130. A stale ich je nedostatok. Co nechapem.
A mozes tam robit dost veci. Od stranok, cez databazy az po objektove programovanie, modelovanie atd, atd..
V 15tich som chcel ist na hotelovku za kuchara. A nakoniec som si dal na prihlasku 2 skoly z oboru elektrotechniky.
Na strednej ma to chytilo a lalaho. Uz v juni zo mna bude Ing. Elektronik :D

btw: klikni si profesiu a pozri pracovne prilezitosti.
3x informatika, 1x upratovacka, 1x predavanie hrncov a takto sa to toci dookolo :laugh:
Používateľov profilový obrázok
pepkopav
Notebook expert
Notebook expert
Príspevky: 4071
Dátum registrácie: Ne 19. Feb, 2012, 19:05
Bydlisko: Lovinobaňa LC

Re: Fiktívna buducnosť - Pracovne priležitosti+VŠ

Príspevok od používateľa pepkopav »

Moja dcéra tiež teraz končí UMB BB - bankovníctvo,prácu už má istú ale ju najviac baví celý deň preležať na gauči a večer niekde zmiznúť...je na jej záujmy nejaká odpovedajúca práca??? :D
Dell XPS 15 9500 i5 10300H,16Gb RAM,1,5Tb SSD,GTX 1650Ti,IPS 1920X1200,Win 11 Pro
Gumkac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1976
Dátum registrácie: Pi 10. Feb, 2012, 17:01
Bydlisko: bratislava - DL

Re: Fiktívna buducnosť - Pracovne priležitosti+VŠ

Príspevok od používateľa Gumkac »

lacika TUKE je urovnou ta najslabsia IT skola na SR vraj. neviem posudit, no nazor zamestnavatelov vravi za seba. Najziadanejsi su z FIIT STU, FEI STU. a rocne vyjde strasne vela informatikov. nie len 150 z TUKE ;) sam studujem FEI, a chcem si potom spravit aj FIIT. len v nasom rocniku (3. .bc) je nas stale 160 cca (jedne odbor, jedna skola. Len FEI ma asi 5 ci 6 odborov)
Intel i5 13600K + Noctua NH-D14 | ASUS TUF Z690 | ASUS TUF RTX 3070 Ti O8G | 32GB 3600Mhz Kingston | Corsair HX750i | Samsung 980 pro 1TB + 970 evo plus 1TB
LG UltraGear 27GP850-B / Dell U3417W | Logitech G700s + Devis Control | Logitech G915 Tactile | Lenovo T490
Používateľov profilový obrázok
FoboSVK
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 352
Dátum registrácie: Pi 28. Jún, 2013, 13:19
Bydlisko: Bratislava

Re: Fiktívna buducnosť - Pracovne priležitosti+VŠ

Príspevok od používateľa FoboSVK »

Ak si dobrý v anj ako píšeš jedna z možnosti je aj VŠ prekladateľ-tlmočník (ale musíš byť ozaj dobrý lebo anj už nieje taký neznámy jazyk) a to by si nezarabal zlé.
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Fiktívna buducnosť - Pracovne priležitosti+VŠ

Príspevok od používateľa felipe25 »

lacika napísal:informatika..
TUKE ich vyplodi rocne cca. 130. A stale ich je nedostatok. Co nechapem.
augh:

no, lebo cela europa presunula centra sem, vsetko co robil nemci za 3nasobok platu teraz robia slovaci za menej, a drzia hubu a krok.
ved moj znamy robi pre t systems nejakyho windows admina, raz ci dvakrat mesacne ma pohotovost, musi byt online aj mimo prace, a na dialku riesi v praci aj cez pohotovost problemy s PC v nemecku.
nemec nema sajnu ze vola ne slovensku a ze ten komu vola zaraba v hrubom 700eur (nema vs)
v nemecku za taketo veci platia min 4000eur (overene).

podla mna cely IT sektor na slovensku je chory. miesto toho, aby ludia nebrali pracu za krasne peniaze /to sa da tazko urobit/ a ukazali sefovi, alebo zamestnavatelovi ze EE, ja to nebudem robit za 1/4 platu v nemecku ale za viac, kazdy tu pracu "zhrabne", kazdy je spokojny a vsetky IT centra sa presuvaju sem.

ved ktora zapadna firma nechce mat rovnaky pocet IT expertov (ba este vacsej kvality) ako zamestnancov za 1/4tinove naklady na ake boli zvyknuty na zapade?? ak nie mensie. ..
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
lacika
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4278
Dátum registrácie: Pi 11. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: KE

Re: Fiktívna buducnosť - Pracovne priležitosti+VŠ

Príspevok od používateľa lacika »

Gumkac napísal:lacika TUKE je urovnou ta najslabsia IT skola na SR vraj. neviem posudit, no nazor zamestnavatelov vravi za seba. Najziadanejsi su z FIIT STU, FEI STU. a rocne vyjde strasne vela informatikov. nie len 150 z TUKE ;) sam studujem FEI, a chcem si potom spravit aj FIIT. len v nasom rocniku (3. .bc) je nas stale 160 cca (jedne odbor, jedna skola. Len FEI ma asi 5 ci 6 odborov)
a v Prahe ti povedia, ze STUBA je slaba a chcu len CVUT, atd..
Ako najdes debila na TUKE, tak najdes debila aj na STUBAe a pod.
Zamestnavatelia v KE, nemaju najmensi problem zamestnat studentov z TUKE. Napr. v KE je Siemens, kde sa programuje aj ultrazvuk. Cize ide o Healtcare diviziu siemensu. Americania a Nemci s nimi nemaju ziaden problem. Pra(x)covala tam priatelka, cize teraz nekecam do vetra, len momentalne je na materskej.

Felipe: Prosim, T-systems ani nespominaj. To je firma Indickej kvality.
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Fiktívna buducnosť - Pracovne priležitosti+VŠ

Príspevok od používateľa felipe25 »

To mas uplne jedno. Vsetky firmy presuvaju svoje IT oddelenia na SR, a nasincom davaju doslova omrvinky. Darmo ze ti sa potom chvalia ze kupuju novy Bavorak a maju 4ciferny plat zacinajuci na 2. Aj tak je to ich ozobracovanie, ktore nevidia. Toto nieje cesta, takto sa slovaci nikdy nebudu mat dobre. Ceny rastu a platy stoja.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6649
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Fiktívna buducnosť - Pracovne priležitosti+VŠ

Príspevok od používateľa M1ch4l »

ide ti matematika? MFF UK Praha, nie je co riesit. Ale musi ta to bavit. Je strasna blbost robit nasilu nieco, co ta nebavi. Na prachy informatiku, ale este raz, musi ta to bavit.

edit: Asi by som mal k tomu napisat este daco viac. Jo a ty si si to vymyslel? Ok..

Moj nazor je taky, ze treba sutdovat skutocne vedy/odbory (prirodne vedy, medicina, informatika, psychologia, tym to asi konci). Vo vynimocnych pripadoch sa da pravo, ale pravnikov sa produkuje neurekom, cize treba mat znamosti (plati pre SK a CZ, zahranicie neviem). Konkretne odbory, ktore v buducnosti urcite budu mat vahu: umela inteligencia, neurovvedy. Dalsie moc neviem, studujem informatiku, tak nejak so zameranim na AI.

Co netreba studovat: sociologia, ekonomia, historia, sukromna vysoka skola cestovneho ruchu, vysoka skola hotelova a podobne pseudoodbory, z ktorych nic mat nebudes. Pojdes rovno zo skoly na urad prace.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball

Návrat na "Debata o všetkom"