[foto]Zrkadlovka pre začiatočníka

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
chatpall
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 315
Dátum registrácie: Ne 18. Jan, 2015, 09:43
Bydlisko: Ziar nad Hronom

Re: [foto]Zrkadlovka pre začiatočníka

Príspevok od používateľa chatpall »

Odar napísal:Trochu z ineho uhla pohladu :)

Crop Sensors vs Full Frame :: Crop Or Crap?

http://youtu.be/PHYidejT3KY
https://www.youtube.com/watch?v=PHYidej ... e=youtu.be[/youtube]
chcem 8x10 !!!!!!!
Všetko o materiáloch

MB: MSI Z97 Gaming 5, CPU: i7 4970K,GPU:Nvidia gtx750ti, RAM: Kingston Hyper X Savage 1600 Mhz, Cooler: NOCTUA NH-U12P SE2, HDD: Crucial Mx100, BEDŇA: NZXT SOURCE 340 Midi-Tower, ZDROJ: Seasonic S12G, RT 80+ Gold Monitor: Dell H2214Hb, OS:Ubuntu 14.04
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: [foto]Zrkadlovka pre začiatočníka

Príspevok od používateľa mp3turbo »

slusny hašišman... fakt slusny.

na jeho hlavnej stranke sa momentalne nachadzaju napriklad tieto clanky : http://dedpxl.com/a-dispatch-from-bernard/
a http://dedpxl.com/nyc-street-atl-portrait-workshops/

taketo fotografie keby si vytiahol ze chces nieco o sebe tvrdit, tak si proste v profi branzi nieze skoncil ale ani nezacal. Velmi sa mi lubil tento clanok zase z hlavnej page : http://dedpxl.com/welcome-to-dedpxl/ v ktorom tvrdi ze moj tatko ktory ma ucil fotit vobec fotit nevedel. Fotografia ktoru ma pripojenu k tomu je z technickeho hladiska samozrejme strasna, uvedomime si ale ze vznikala pred 30 rokmi. A vies co ? Ako mam slusnu vlnu kritiky na tohoto cloveka, tato konkretna fotografia je podla mojho vnimania absolutne skvela. Uplne sa vyprdnem na dynamicky rozsah a vsetky technokraticke veci spojene s predstavou [moderneho] fotografovania, tento snimok ma uzasnu hlbku. Fenomenalny sentiment. Velmi rad by som mal kvanta takychto snimkov z mojho detstva a miloval by som ich az po hrob.

A mimochodom tu fotografiu samozrejme nefotil jeho otec - pretoze on je na fotke. Len trosku sa nad tym zamyslime. Mozno to bolo na samospust na stojane, mozno to odfotil niekto iny. To je jedno. Len sme sa zamysleli pretoze sme sa mali nad cim zamysliet - ach ano, to je to posrane vnimanie sveta Turbom a jeho blbymi detailami. Toto moje cervene Ferrari je zelena Fabia. No asi nieco nesedi.


S mnohymi vecami v linkovanom videu suhlasim. S niektorymi nie. A vies preco ? Vies co je najdolezitejsie na X100 fotaku ? Ze pouziva snimac o velkosti APS-C a ze ma vyborny objektiv, predovsetkym pevne ohnisko. Nie je to taka typicka zrkadlovka, ale ma to co dobry fotak robi skutocne dobrym fotakom : VELKY CIP. Vsimni si moje prispevky v tejto teme, hovorim o Canone G16 a prtavom SNIMACIKU o velkosti 1/1.7". Pochopis aky asi tak moze byt rozdiel medzi takymto zariadenim na obrazky a medzi X100vkou.

Nejde o to ci fotak ma zrkadlo alebo nema, ani mnou spominane zariadenie co mam doma nie je skutocnym predstavitelom klasickych zrkadloviek. Ide o to ze ujo rozprava o fotaku co stal 1200eur v jeho casoch a este dnes stoja 850eur. Sledujes ? Ingrediencia X100 a filozofia je niekde uplne ako klasicke respektive "profesionalne" kompakty. Rozumies ? Preto je X100 velmi zaujimavy model.

Snad ti je jasne ze X100/X100s ma trosku inu kvalitu fotiek, ze sa s nim uplne inak pracuje ako s klasickym kompaktom za 123,-eur. Su tam technokraticke veci v pozadi, je tam obrovsky komfort a pohoda v ruke ktora sa neda vyjadrit.


Zaverom : hentomu ujovi ide len o medialnu sledovanost lebo to mu prinasa peniazky. To len aby sme mali uplne jasno vo veciach.



Clovek co kupi vybavu za 10.000eur vobec nemusi byt 10x lepsi fotograf ako ten co naskrabe a do aparatury polozi tisicovku. Jasneze takto to nefunguje, nikdy nefungovalo a ani nebude. Mame ale jasne o co sa jedna copatemu bradatemu ujovi ? O sledovanost, o fenomenalne bombove artikle. Cim viac divakov, tym viac penazi.

Cele. Aky umelec prosim ta ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5559
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: [foto]Zrkadlovka pre začiatočníka

Príspevok od používateľa Odar »

Turbo, zobud sa. Nie si jediny, kto vie, aky je rozdiel medzi fotakmi, ktore menujes. Pre tvoje info X100Sku som drzal v ruke, velmi dobre viem, ako foti. Velmi dobre viem, ake ma technicke parametre. Takze si to svoje nekonecne vylievanie ega nechaj niekde inde. Vsetko je to o prioritach, peniazoch a o tom, co clovek povazuje za dolezite. Ja nikomu nevnucujem moj nazor, len tvrdim, ze ludia maju aj ine potreby a priority, ako TY. Chalan si kupil zrkadlovku. Tak mozes byt rad, ze dal na tvoju radu. Snad si zas podrastol o 1 cm na svojom pomyselnom piedestale :laugh:

Nic proti tebe, ale sem tam by si mohol brat do urahy aj to, ze vo vesmire existuju aj ine nazory na problematiku, ako tie tvoje :facepalm:
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: [foto]Zrkadlovka pre začiatočníka

Príspevok od používateľa mp3turbo »

neries tu moje nazory a ego, autor temy chcel zrkadlovku do 340 bez dph tak mu tu nebudeme radit X100 za 1200eur.

Bol si to presne ty, co hned v druhej reply tohoto prispevku zacal autorovi tlacit kompakty alebo superkompakty teda nieco ine ako povodne chcel alebo si zaumienil, a aby mu nebolo luto tak si mu nalinkoval aj X30tku za skoro 600eur. Neviem ci teda ja alebo niekto iny neakceptuje nazory a poziadavky a existenciu inych nazorov na problematiku... a vies co? Je mi to uplne jedno.

Ty si mohol kludne povedat "mozno su lepsie volby ale ked chces zrkadlovku tak [cojeviem] d3200, pouzitu a57, novu a58 lebo sa zmestia do ceny a objektivy dokupis neskor, presne ako pises ze je pripustne. Keby si nahodou chcel pozerat po inom ako zrkadlovkach, je tu krasny Kanon Gé16 s cipom asi tak osemkrat mensim ako zrkadlovka a integrovanym objektivom ktory nevymenis plus je ekvivalentom f6.3 zrkadlovky, ale je to uplne krasny stroj podla mojho Odarovho nazoru".

Moznoze autor temy presne chcel vymenitelne objektivy a nezaujimaju ho srandy s plexisklami v style G16, presne ako napriklad mna... ale TY si mu tlacil G16ku, X30tku a taketo veci. Nie ja.



Ked nabuduce bude tema "aky fajnovy kompakt si mam kupit" a Turbo zacne ze "co ti drbe moja, ber minimalne Nikon D810 a objektivy za patnast litre k tomu", tak potom ma mozes sprdnut.


Dovtedy... rozmyslaj ked chces kto z nas dvoch isiel viac mimo zaber temy. Ci som ja linkoval ksichta pretrcajuceho sa s tisicovym "kompaktom". Alebo ci to bol niekto iny.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
ANONYM_a2

Re: [foto]Zrkadlovka pre začiatočníka

Príspevok od používateľa ANONYM_a2 »

ja by som odporucil urcite na zaciatok kupit radsej pouzivanu zrkadlovku (samozrejme ze full-frame by bol top, ale povedzme si rovno, lacne to nie je ani ked kupite nieco z druhej ruky, ved aj stary EOS 5D Mark I ide okolo 500e bez skla, k tomu este sklo a rozumny rozpocet na zaciatok je vpecku), podla mna na zaciatok staci aj nejaky kvalitny asp-c z druhej ruky, nova low end zrkadlovka stoji za staru belu (môj nazor, je to viac marketing ako fotak)
Používateľov profilový obrázok
J@nik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 790
Dátum registrácie: Ne 01. Feb, 2009, 13:32
Bydlisko: Bratislava

Re: [foto]Zrkadlovka pre začiatočníka

Príspevok od používateľa J@nik »

to nie je Pravda. vacsina novych low end zrkadloviek ma vystup ako predchadzajuca generacie vyssie triedy... pisem o aps-c triede.

odporucil by som kupi pentax-50 ktory ma stabilizaciu a da sa pouzit kopec kvalitnych starsich skiel ak nie je potreba AF.
Apple Macbook Pro 14 M1, 32GB RAM, 512GB SSD
Samsung Tab S8+ / Samsung Note 20 Ultra 5G
Analog: Xtension 9 S-Shape on Carbon Ground It + LPS RixAudio, EMT JSD6 G, Phono RS RixAudio (Burson Audio V6 Vivid) + LPS RixAudio, Hexmat * Hifi rack: Neohighend Tripod * Filter: NA Sunrise v3 * Preamp/Koncak: SPX 2010 TA+ SPX A40 * Repro: STH12 * DAC: Gustard X18 * Kable: Yannis SilverPlusXLR, BTR SPX, RixAudio SPC, NA Zephyr N, Viborg ...
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3296
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: [foto]Zrkadlovka pre začiatočníka

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Len otázka je, či tie setové objektívy dokážu držať krok s čipom.

Na začiatok by som tiež odporučil bazárovú zrkadlovku a napr. Tamron 17-50mm f2,8. Je to omnoho lepší objektív ako setový. Či Canon, Nikon, Pentax alebo Sony, myslím že je to prakticky jedno.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
Erazer
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1135
Dátum registrácie: St 11. Aug, 2010, 11:00
Bydlisko: Trenčín

Re: [foto]Zrkadlovka pre začiatočníka

Príspevok od používateľa Erazer »

Pre zaciatocnika skla bez AF ? Potom dufam ze ma sakra ostre oko (neviem ja nosim okuliare a aj ked mam nastavenu dioptriu na fotaku bal by som sa spolahnut na manual)... sorry to uz chce mat dost zmaknute fotenie na to aby si fotil bez AF ak nechces fotit len krajinky...

Tamron 17-50mm 2.8 je super sklo za celkom rozumnu cenu :good: ma svoje muchy ale na zaciatok sa to so setakom neda porovnavat... :good: moj sen je Nikkor 17-55 2.8 ale az ked nebudem vediet co s peniazmi :-)
PC: Ryzen7 7800X3D, ASUS ROG STRIX B650E-E GAMING WIFI, G.SKILL 32GB DDR5 6000MHz CL30 Trident Z5,ASUS TUF RTX 4070, Kingston KC3000 2TB, Corsair RM850x, Jonsbo D41,Noctua NH-U12A Chromax Black, 7xNF-A12x25 black
Audio: GSP 500+GSX 1000 Notebook: Lenovo P50,Phone:GalaxyS21,
Diablo III battletag: Sorrow#2622, Star Citizen Handle: Erazer1
Vytvorte si účet v Star Citizen pomocou tohto ref. linku a získajte 5,000 in game kreditov zdarma
>>> STAR-K3QT-JHMS<<<
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: [foto]Zrkadlovka pre začiatočníka

Príspevok od používateľa mp3turbo »

mal som ho pozicany na tyzden ked som mal dve d5100vky a poviem ti pravdu : ten objektiv ma daleko vacsiu cenovku, meno a rozruch ako opticke kvality. Bez srandy.

http://slrgear.com/reviews/showproduct. ... 129/cat/13
http://www.photozone.de/nikon--nikkor-a ... dx?start=1
Fenomenalne ostry nie je na f2.8 vlastne na ziadnom ohnisku a ostatne apertury teda tiez zrovna nie su zazrak, takisto aj ine technokraticke parametre tiez nesposobuju komu.

A napriklad takto to ma vyzerat : http://slrgear.com/reviews/showproduct. ... 480/cat/12
http://www.photozone.de/nikon--nikkor-a ... dx?start=1


jeden podobny zoom : http://slrgear.com/reviews/showproduct. ... /49/cat/23 [nad f16 nepozerame, to je difrakcia a cele zbytocne, nad ohniskom 55mm ma objektiv neprilis fenomenalnu f2.8, ostatne apertury su o klasu lepsie ako tvoj sen a to cele pritom za stvrtinovu cenu]

Viem ze zhrnutie objektivov nie je mozne takto jednoducho. Len som ti chcel naznacit ze zase az take jednoznacne to nebude a uz toboz nie ZA TU CENU. Spomenuty Tamron 17-50 za jeho cenovku mi pride ako velmi slusna volba. Samozrejme to tiez nie je najlepsi objektiv na svete a ma problemy na f2.8...
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
ANONYM_a2

Re: [foto]Zrkadlovka pre začiatočníka

Príspevok od používateľa ANONYM_a2 »

J@nik napísal:to nie je Pravda. vacsina novych low end zrkadloviek ma vystup ako predchadzajuca generacie vyssie triedy... pisem o aps-c triede.

odporucil by som kupi pentax-50 ktory ma stabilizaciu a da sa pouzit kopec kvalitnych starsich skiel ak nie je potreba AF.
ale spolu s lepsim sklom, je uz mimo rozpocet a tie setove objektivy nestoja veru za vela
Používateľov profilový obrázok
thundabird
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 781
Dátum registrácie: Ut 20. Máj, 2008, 02:01
Bydlisko: Lastovce

Re: [foto]Zrkadlovka pre začiatočníka

Príspevok od používateľa thundabird »

Nekonecna tema, tazko radit :) Aj tak pochopis, co vlastne potrebujes az po istom case s prvym fotakom. Lowend zrkadlom na zaciatok neurobis chybu, ale nemozes od toho cakat zazraky a narazis na iste obmedzenia (hlavne pri objektive). Tiez som riesil podobnu dilemu asi pred 4 rokmi, ale chcel som silou-mocou zrkadlo. Rozhodoval som sa vtedy medzi novym lowendom s 18-55 alebo bazarovym o kusok starsim modelom vyssej triedy a lepsim objektivom. Vybral som si druhu moznost a nelutujem. Jedine, v com mohol mat ten novy navrch bolo, ze ma trochu novsi cip a o chlp lepsiu opticku kvalitu (ktoru laik aj tak nerozozna) a o chlp menej sumi. A samozrejme zaruka. Inac na plnej ciare vyhravala bazarovka - kedze vyssia rada, tak neporovnatelna ergonomia a spracovanie (ked som potom chytil do ruky 1000D tak sa mi zdalo ze drzim nejaky plastovy fejk z ciny). Takisto som kupil bazarovy tamron 17-50 2.8 a bol som vysmiaty. Pri tvojom rozpocte by som ale volil radsej ten novy. Je to univerzalnejsie ako kompakt, kvalita ti na zaciatok postaci a neskor dokupis nejaky slusnejsi objektiv. Idealne je mat znamych s rovnakou znackou a poskusat veci od nich. A samozrejme, vsetko ukaze cas. Ja som do toho bol zo zaciatku hrrrr a neskor som nejak stratil chut investovat nemale peniaze do dalsej vybavy, kedze na tom nezarabam. Je to o prioritach a o tom, kolko si ochotny investovat. Jeden znamy si kupil D800 tesne po uvedeni na trh a foti s tym rodinu, tak som chvilu aj uvazoval, ci mu nepreplo :)
MB MSI Tomahawk MAX CPU Ryzen 5 3600 + Gelid Phantom RAM 2x8 GB Patriot Viper Steel 3600 MHz VGA EVGA Geforce GTX 1060 3GB SSD A-data XPG SX8200 pro 512 GB HDD WD Black 2TB PSU Corsair RM650x 2018 Case Fractal Define C NTB1 HP EliteBook 830 G6 NTB2 Lenovo Thinkpad T450
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: [foto]Zrkadlovka pre začiatočníka

Príspevok od používateľa Ondro1 »

chatpall napísal:
Odar napísal:Trochu z ineho uhla pohladu :)

Crop Sensors vs Full Frame :: Crop Or Crap?

http://youtu.be/PHYidejT3KY
https://www.youtube.com/watch?v=PHYidej ... e=youtu.be[/youtube]
chcem 8x10 !!!!!!!
Pche. To je čip? To je prd čip. Správny čip je 60x60 cm so schopnosťou zachytenia jediného fotóna!
Obrázok
(4 takéto)
Všetko ostatné je na ho... a ľudia, čo sa rozumejú foteniu používajú len to!!!! :rep: :rep: :rep: :rep:
Naposledy upravil/-a Ondro1 v Ne 01. Mar, 2015, 14:57, upravené celkom 1 krát.
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5559
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: [foto]Zrkadlovka pre začiatočníka

Príspevok od používateľa Odar »

What Camera Kit You Get For $1000: http://youtu.be/UA7dvdpTwtw

Som si pri tomto videu spomenul dnes na Turba :red:
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: [foto]Zrkadlovka pre začiatočníka

Príspevok od používateľa mp3turbo »

Kai je zase dobry showman ; henten cip hore poprve nie je jeden cip a podruhe uz vobec nie 60x60cm. Porovnaj s velkostou ludskej ruky.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: [foto]Zrkadlovka pre začiatočníka

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Dik, cpt. obvious.
Som napísal, že 4... :rolleyes:
Jedna platňa má 30x30cm. A nie, nie je to čip. To je perforovaná pozlátená PCB platňa s deponovanými nanostĺpcami CsI pod ktorou sú samotné kremíkové časti - pady(=pixely), ktoré zbierajú náboj, na ktorých je napájkovaná digitálna elektronika na výčet z jednotlivých padov - no najprv sú tam driftové drôty a ešte jedna taká istá platňa. To všetko, aj s komorou, kde je metán-argónový mix je jeden "fotografický čip".
We'll bang, ok?

Návrat na "Nákupná poradňa"