Pestujeme izbove rastliny

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
PETERPANs
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 579
Dátum registrácie: Ne 05. Nov, 2006, 02:00

Pestujeme izbove rastliny

Príspevok od používateľa PETERPANs »

Mate doma kvietky? Chcete radu? Nerastie vam to? Viete o pestovani viac? Alebo sa chcete pochvalit s vysledkom svojho usilia?

Mam nejake izbove rastliny, venujem sa tomu uz niekolko rokov. Zaciatky boli tazke. Niektore rastliny to skratka neprezili. Ale po case, ked clovek zacne viac rozumiet rastlinam, zacne to celkom pekne rast. Najkrajsie su dlho kvitnuce rastliny, napr. orchidea. No nemenej krasne su aj zelene rastliny. Obydlie ako celok moze nabrat iny rozmer ak do neho vkusne zakomponujete nejake rastliny. Niektore rastliny dokonca cistia vzduch. No tak ako nabytok, aj o ne sa treba starat, problemom nie je iba prach ale aj vhodna zalievka, ci prihnojovanie.
CPU AMD Phenom II X6 1070T, Motherboard Gigabite GA-970A-UD3, Vengeance - 8GB Dual channel DDR3 memory kit - 1600 Mhz, VGA Gigabite Radeon R9 280X Windforce OC version, Case Coolermaster Centurion 5 II + extra fans NOCTUA NF-S12B redux-1200(back), NOCTUA NF-P14s redux 1200(up)
Používateľov profilový obrázok
643
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1210
Dátum registrácie: Št 15. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Pestujeme izbove rastliny

Príspevok od používateľa 643 »

mne skapalo vsetko co som mal :) (kaktusy, bonsaj, ....) skusal som avokado nedavno, ale kym vyrasilo korene splesnivelo :D
teraz sa chystam na zazvor, ale kym som ho zasadil mrte oschol, tak uvidime :D
Používateľov profilový obrázok
Stanley
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 515
Dátum registrácie: St 29. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Zilina

Re: Pestujeme izbove rastliny

Príspevok od používateľa Stanley »

Ja sa uz najeku tu chvilku venujem orchideam. Vcelku nenarocne su Phalenopsis, staci im dobre miesto, trochu pohnojit, voda makka - rastu a kvitnu ako dive. Mam aj nejake Cymbidie, ale tie su uz kapku narocnejsie na udrzbu a pravdu povediac to uz velmi nestiham. Ale zato ked zakvitnu, tak to je nadhera.

Kdesi som pocul, cital, pozeral (uz napamatam) o rastlinach/kvetoch co nicia resp. odpudzuju rostoce. Teraz neviem presne co to bolo, ci nejaky krik eukalypta alebo nieco podobne a neviem sa k tomu dopatrat.

Mali sme na terase aj pekne konifery, ale tie napadli nejake svine a mile konifery to nedali. :-)

PC1: FSC D1837-A21, Pentium 4 3.2GHz, 2GB DDR2 400, MSI 8800GT OC + Accelero S1, LG194WT-SF, Xonar DS, MS Sidewinder
PC2: Abit NF7-S, AXP-M 2600+@2500MHz, 1GB DDR400 , Hercules 9800SE A.I.W(8 pipe 435/740), FSP 350W 60PN(PF) flexo + FAN mod
PC3: MSI Sis 745, Palomino 1600+@2100+, ND12 mod + 80mm FAN, 3x256MB DDR 333, Sparkle GF3Ti200 (240/550) - lapped core
NTB: Acer 2012WLMi
Používateľov profilový obrázok
PETERPANs
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 579
Dátum registrácie: Ne 05. Nov, 2006, 02:00

Re: Pestujeme izbove rastliny

Príspevok od používateľa PETERPANs »

643 napísal:mne skapalo vsetko co som mal :) (kaktusy, bonsaj, ....) skusal som avokado nedavno, ale kym vyrasilo korene splesnivelo :D
teraz sa chystam na zazvor, ale kym som ho zasadil mrte oschol, tak uvidime :D
No mozno si to prelieval. Na nete su nejake navody na polievanie k rastlinam, podla druhu. A potom je dobre nepolievat cerstvou vodou z vodovodu ta je dost tvrda, skor naliat vodu do flasiek a nechat ju postat den az dva, samozrejme flasu nezatvarat. Najlepsie je nechat vodu postat v miestnosti kde sa nachadzaju rastliny aby teplota bola podobna.
CPU AMD Phenom II X6 1070T, Motherboard Gigabite GA-970A-UD3, Vengeance - 8GB Dual channel DDR3 memory kit - 1600 Mhz, VGA Gigabite Radeon R9 280X Windforce OC version, Case Coolermaster Centurion 5 II + extra fans NOCTUA NF-S12B redux-1200(back), NOCTUA NF-P14s redux 1200(up)
Používateľov profilový obrázok
PETERPANs
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 579
Dátum registrácie: Ne 05. Nov, 2006, 02:00

Re: Pestujeme izbove rastliny

Príspevok od používateľa PETERPANs »

Stanley napísal:
Kdesi som pocul, cital, pozeral (uz napamatam) o rastlinach/kvetoch co nicia resp. odpudzuju rostoce. Teraz neviem presne co to bolo, ci nejaky krik eukalypta alebo nieco podobne a neviem sa k tomu dopatrat.

Mali sme na terase aj pekne konifery, ale tie napadli nejake svine a mile konifery to nedali. :-)
Mne nieco podobne napadlo dracenie. Nakoniec som siel do Baumaxu a poradil sa ci nato nie je nieco, skor mi slo o nieco co nebude zabijat aj to uzitocne. A tam mi poradili Rock Effect, je to vo vode rieditelny olej na prirodnej baze. Rastlinu je dobre ocistit a nasledne postriekat roztokom oleja a vody. Na listoch rastlin vznikne taky olejovy film a ten znechucuje skodcom konzumaciu rastliny. Mne to pomohlo. Naozaj to fungovalo.

Dalsi moj taky tip je mat v miestnosti kde mas kvety klasicku mucholapku, to je ta co chyta hmyz na lepiacu pasku. Pomoze to likvidovat hlavne mlade vosky a ine druhy hmyzu. Toto sa mi osvedcilo tiez, niekedy mi lietali musky nad kvetami a teraz ich uz niet.
CPU AMD Phenom II X6 1070T, Motherboard Gigabite GA-970A-UD3, Vengeance - 8GB Dual channel DDR3 memory kit - 1600 Mhz, VGA Gigabite Radeon R9 280X Windforce OC version, Case Coolermaster Centurion 5 II + extra fans NOCTUA NF-S12B redux-1200(back), NOCTUA NF-P14s redux 1200(up)
Používateľov profilový obrázok
643
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1210
Dátum registrácie: Št 15. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Pestujeme izbove rastliny

Príspevok od používateľa 643 »

v tej dobe som nemal ani modem doma :D cize nejako extra som sa nestaral o to :) a teraz mi tu rastu ine "kvetinky" :D, ale ako hovorim, planujem sa k niecomu vratit, skoda, ze nieje dom alebo zahrada, to by bolo o inom...
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13794
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Pestujeme izbove rastliny

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

Ja mam fialku..z listka. Uz ma vyse roka a dari sa jej.Po roku zakvitla a kvitne odvtedy stale.Predvcerom mi ale padla aj s crepnikom z metra na zem..snad to prezila.

Polievam len dazdovou vodou.
Používateľov profilový obrázok
PETERPANs
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 579
Dátum registrácie: Ne 05. Nov, 2006, 02:00

Re: Pestujeme izbove rastliny

Príspevok od používateľa PETERPANs »

Per napísal:Ja mam fialku..z listka. Uz ma vyse roka a dari sa jej.Po roku zakvitla a kvitne odvtedy stale.Predvcerom mi ale padla aj s crepnikom z metra na zem..snad to prezila.

Polievam len dazdovou vodou.
Ta fialka toho znesie viac, horsie by bolo ak by ti spadlo nieco vysoke a nieco co si pestoval dlho. To je uz ako keby si prisiel o znameho. ;) Ked roky starostlivosti lezia polamane na zemi ...
CPU AMD Phenom II X6 1070T, Motherboard Gigabite GA-970A-UD3, Vengeance - 8GB Dual channel DDR3 memory kit - 1600 Mhz, VGA Gigabite Radeon R9 280X Windforce OC version, Case Coolermaster Centurion 5 II + extra fans NOCTUA NF-S12B redux-1200(back), NOCTUA NF-P14s redux 1200(up)

Návrat na "Debata o všetkom"