Politicka debata

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...

Budú podľa vás predčasné voľby v roku 2021?

Áno
14
29%
Nie
28
57%
Neviem
7
14%
 
Celkom hlasov: 49

Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa jergus »

Le_Frog napísal:Jergus, prepac, netrafil si. Pracujem uz par rokov v Trnave.
myslel som to s otazkou o znamych v zahranici ;)
predpokladam ze robis do strojariny, do podrobna nebudem zachadzat. ked robis cenove ponuky, ako s tebou jednaju? predpokladam ze ako s hovnom a tlacia cenu dole dole dole o kazdy cent, a ked trafis na nejakeho 20 rocneho arogantneho sraca, tak ti rovno nadiktuje cenu za aku to mas vyrobit a bodka. ked si na navstevach v zahranici, aka je tam firemna kultura? ako u nas? kazdy sa nahana? alebo langsam?
ani ja nepotrebujem mat kazdu kravinu, ani ja ich nerozhadzujem kade tade, myslim ze ty si pisal ze ekonomicka gramotnost slovakov je neskutocne nizka a s tym suhlasim aj ja. kazdy slovak ma dnes minimalne jeden smartfon, tablet, pripadne notbuk, doma velka telka, milion stanic, 50e pausal, a vacsina veci zobrata na pouzicky, uvery, quatro, triangle a neviem co este. slovaci sa na jednej strane stazuju ze nemaju peniaze, na druhej strane ked ides do nejakeho nakupneho centra, je dupkom natrieskane. ludia sa idu len tak najest do fastfudu von. za dalsie co vidim hlavne v praci, vela slovakov cim sa maju lepsie, tym si to menej vazia. rozne pracovne benefity beru ako samozrejmost a ked sa nieco potom stane a pridu o ne, ty si ten najhorsi.
moj nazor na takyto system je dost kriticky. ano je demokracia a kazdy je zodpovedny sam za seba, kazdy si je strojcom svojho osudu, ale tvrdy kapitalizmus je postaveny na zarabani na druhych ludoch. najlepsie sa zaraba na nevzdelanych, pripadne na lahko "vydieratelnych". je to demokraticke? je. je to moralne? nie je. sme ludia, mali by sme si vazit jeden druheho, mali by sme si vazit pracu druheho a nie ich este zhadzovat, ponizovat, vyuzivat, zneuzivat a zarabat na druhych. bohuzial sucasny system je takto postaveny, je demokraticky a vyhovuje urcitym skupinam. netrvrdim ze v zahranici mozu ludia vyskakovat dva metre, ale mozu vyskocit o trosku vyssie ako u nas. taktiez netvrdim ze by sme mali opakovat po inych statoch. ale stale si stojim za svojim ze s dobrym vedenim by sme mohli byt bohaty suverenny stat a taktiez sa drzim stareho francuzskeho hesla naco je clovek co nedokaze zlepsit svet (spolocnost)
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa quicky »

jergus ale zas na druhej strane.... ano ma kazdy smartfon,tablet,notebook,pausal a co ja viem co ... ale preco nie ? naco mam makat ako idiot, ked si nemozem nic dopriat? aky ma vyznam makat od rana do vecera ,po veceroch a potom zgrlacit na ucte peniaze? nehovorim,zatial majland nezarobim ,ale zas mam male vydavky na zivot (nefajcim,von nechodim, po kavickach tak isto nie, uvery a pozicky nemam, atd),tak preco by som si nedoprial notas tablet telefon alebo ten pausal za pajdu ? :) samozrejme nepochopim ludi co zarobia 300 a kupia si mobil za 700e, ale zas na druhej strane pokial po nom tuzil a makal na neho nech si ho dopraje, o com je zivot ,bez radosti? na kom mam setrit? na sebe? -to asi nie ...

keby som robil pravnika v rakusku tak som uz davno vysmiaty (za predpokladu,ze mam rovnake zazemie + okolie ako teraz),bohuzial ja to uz robit do zahranicia nepojdem (koli jazyku a inemu systemu atd), ale keby robim prace ktore sa daju,asi tiez uvazujem nad tym odist niekam von...

ked som bol po strednej mudry som bol jak radio, ze ja si idem svojou cestou, zacal osm na ukf informatiku anglictinu, po par mesiacoch som sa tak zobudil,hlavne ked som videl uroven tej skoly a trosku som si spravil obraz o tom ako to chodi...na tu skolu som sa vykaslal a isiel na pravo, som teraz maximalne spokojny, lebo robim co ma bavi, ak sa clovek snazi (ano tuto plati ak sa clovek snazi+ma znamosti tak priamoumerne lepsie si tym zije) tak si moze zit naozaj slusne aj ked na svk pomery...

v kazdom pripade co sa tyka kupyschopnosti priemerneho obcana svk tak je to bieda, len cisto teoreticky, frajerka zacala ako uctovnicka po skole prva "odborna" praca, nastupny necelych 500e... bavili sme sa predvcerom ci kupit umyvacku riadu, hovorim,ze to mas tak 300-400e... a len tak som jej nastolil otazku,ked zaplati vsetky ucty zo svojho platu za ako dlho naspori na tu umyvacku?(mne to problem nerobi ale treba si to uvedomit)... to si vie kazdy +- vypocitat:) a takto je to u vacsiny rodin,chces tv, chces mikrovlnku?proste na vsetko sa musi par mesiacov setrit,alebo nie a potom sa tak dari uverom pozickam nebankovkam,lebo ludia nemaju na vyber ak to potrebuju. a tu je rozdiele kupyschopnost nemcurov. ano ostane im z platu 500+- dajme tomu tym nizsim, ale u nas ak cloveku ostane 100e tak je raaaad... a kde nasetri na dovolenku pre rodinu ,ak cisteho rodina usetri 200e ?-v tom najlepsom pripade,ze sa nic krizove nestane...

akoze mne sa chce plakat, ja som si to nastastie dost zavcasu uvedomil,ze za 500e pracovat nechcem a preto sa snazim :) ale je kopec ludi, ktori mozno aj by na to mali ale nemaju podmienky ako sa rozvijat (mozno to znie ako alibizmus,beriem na vedomie, ale v skratke som to asi vystihol)...

ved uz len dnes byt advokat napr... do boha, keby nemam zazemie (na seba si zarobit viem od strednej,ale keby nieco stale mam rodinne zazemie- ako ultima ratio) ako by som vystudoval a robil advokata? 5rokov skola + 5 rokov prax = 10 rokov 0,- eur prijem,+ otvorit si kancelariu a prvy rok dva vieme ake to je ,ako v kazdom podnikani... tj 12rokov dokopy nic zarobok??? a potom sa ludia divia ,ze zmluva stoji ja neviem 200? hej strasna palka,na preplesk ludi co sa divia:) a tak rychlo sa to dotycnemu vrati co do seba investoval
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa jergus »

quicky: ani ja ani ty sa nemozeme radit k 80% obyvatelom tohto statu prave koli rodinnemu zazemiu.

smartfony, tablety, xbox, plejko atd atd nazvem to jednoducho multimedialny zabavny priemysel je pekna vec, robi ludi subjektivne stastnymi ALE zaroven je to najvacsi hltac casu, miesto toho aby ludia a hlavne deti rozvijali svoje schopnosti ktore im pomozu v zivote, sedia pri pc hrach a celkovo to ochudobnuje ludi o zazitky, skusenosti, tvorivost, vynaliezavost, socializaciu, verbalnu komunikaciu atd atd atd. robia lahko manipulovatelnu masu ludi.

a frajerke taketo otazky nedavaj, potom sa bude citit menejcenna a si nepichnes cely tyzden :D
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa quicky »

jergus ved o to mi islo :D :P

tak ja tiez kazdy vecer 2-3 hodky si zahram, proste potrebujem vypnut hlavu od prace a robit cinnost pri ktorej sa zrelaxujem:) bez toho by ma kleplo,ked cely den beham po basach,vysluchoch,zmluvy blbosti, furt niekto neico vyvolava.. proste treba vypnut a multimedia top,aspon pre mna :) samozrejme ma svoje caro aj niekde do prirody ale to tak cez vikend :D

v kazdom pripade bola pointa taaa,ze clovek nemoze makat ako otrok bez toho aby z takeho zivota nieco mal :) proste musi si z casu na cas spravit radost aj pre niekoho blbostou :)
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa jergus »

pre mna je top manualna praca, potrebujem mozog a ruky kreativne manualne zamestnat, inak to nie je ono. potom do prirody, jaskyne, hrady, zamky, muzea - trochu spoznat viac slovensko a v neposlednom rade si zbehnut zapukat na strelnicu :D
aj ked nejaka pc hra sem tam nezaskodi :hysterical:
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil
obcanx
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 200
Dátum registrácie: Pi 12. Jún, 2015, 22:02

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa obcanx »

ja tiez nemam vela :)
mam mobil, nokiu za 30eur, nieco ako 3110 alebo ani neviem, neche sa mi vyberat bateriu
vcera mi padol zo schodov, betonove, na asfalt, okrem toho ze odletel kryt - nic, pokracoval som v hovore dalej.
oblecenie som nekupoval uz 2-3 roky, botasky mam derave (doslova)
pocitac 5 rocny, telku tiez, zariadenie v byte tiez.


je toto nad pomer? 300eurova dovolenka v chorvatsku, co ma ojebali a spal som nad restikou, hluk do 02 a od 07. more ako kanal. super kseft, hlavne ze som usetril, aby som nerozhadoval. mimochodom, lacny panelak, od strvrtka tu nejde voda, absolutne :) este ze mam toaletu taky, kde kakibaky zlezie pod vodu a nie taku, ako maju moji stari rodicia, ze kakibaky zostane na tej plosine. inak by som bol nuteny kakibaky von oknom. ozaj ani balkon nemam, je to len mizernych 50m2, za 90 tisic. s chodbami ala katakomby a kupelnou, kde pri mojom IT rozmere telesnej schranky sa vzdy drbem do niecoho, pricom mam pracku hlboku len 50cm, umyvadlo taktiez. parkovanie ani nehovorim, 2300eur ma stala posledna oprava, teda poistovnu, co mi niekto vrazil do svetiel, okrem preliacenin na dverach, auto ma hodnotu 10 tisic.

no ved som kral, fantasticke, s platom 800eur, vyskocim az na Mesiac a naspat.. este ze mam taku super babku, co ma nabali s kvalitnou zeleninou a ovocim, sem tam hydina. (to moze byt kludne 100eur mesacne usetrenych). na mobil davam tak do 10eur.

nuz, zijem si jak pan, lepsie ako Rytmus, jak kral. ved minam majlandy.. hlavne ze podmienky su ako za stredoveku - vsetko mizerne male, uzke, nekvalitne, ale hlavne, ze si viem odlozit sto az 200 eur mesacne, takze som kral :D

rodicia moji? otec to taha a mama sa starala dlho o mna (zdravie) aj o brata (zdravie) a teraz makaju obaja, obcas zakazky idu, obcas nie. brat pracuje tiez, nie je este plnolety, sam na seba. cize ulpne priemer, ziadne TOP, ani BOTTOM.

jergus:
nuz, co ja poznam vzorku ludi, ci uz pracuju alebo nie, nechodia jest von. chodia tam jest, teda jeden ano, ale to len preto, ze restiku vlastni jeho sused a ma tam obedy zadarmo.ale normalne pracujuceho cloveka, co ma plat do 800eur, ja nepoznam, ze by tam chodil castejsie ako 1x do tyzdna (a toto je MAX) a aj to na happy hour, ked maju zlavu 50%
asi zial znam len chudobnych ludi.

ale suhlasim s tym, ze tieto centra su napraskane.. chodim tam casto socializovat psa totiz, takze realne to vidim.. ale aj cesty su plne, MHD su plne.. pritom "MHD je v strate, cestari su v strate, cerpacie stanice su v strate" to je zaujimave, kam to potom mizne? nakupne centra, bez ohladu na velkost parkoviska, vzdy plne. ikea teraz, bol osm tam minut svoj 17eurovy kupon co mi vratili lebo som vratil tovar, prebytocny kus, neuveritelne napraskana.

ja neviem, bud ma kazdy druhy, alebo 4 z 5 ludi na slovensku postranny prijem z drog, prostitucie alebo ineho, alebo ziju na dlhy? poznam jedneho,co realne zije na dlh, ma Q7 a mavne rukou, ved co, seriem na to, aj ked nema na splatky.. coskoro mu auto asi zoberu, ako to bude riesit, neviem..

suhlasim aj s tym, ze ludia ci uz vedome alebo nevedome, tvoria malo rezervy.. sami pre seba..

teraz bola hadka na chodbe, susede tieklo wc, kupili nove, potrebovali montaznika, suseda sa ponukla, ze jej muz to urobi, a chceli od nej 50eur za montaz wc. neviem ci geberit, ale asi klasiku. a hadky, hybe sa wc, a montaznik ze ved kriva podlaha. ja smo wc este nemontoval, no nemoze to hadam trvat viac ako 2 hodiny nie ? dochodca 50eur za 2 hod, bez papieru? hm.

Montáž WC, bidet ( podlahové ) ks 19,92
Montáž WC, bidet ( závesné ) ks 65,00

nahodna firma.. zaujimava cena, neviem ci s dph alebo bez, ale tak nejak som to aj ja odhadoval, ze max 10e/hod ak to trva 2 hod, pricom sikovny to da do 1 hod, 30 minut, ale ano, moze to byt lacne wc co nesedi. miuns material.

bolo nam treba tento kapitalizmus, aby som aj suseda co sa ponukne musel podozrievat a preverovat a robit byrokraticke vyberove konanie ?

a co sa tyka toho makaj na sebe, priklad:
zijem s rodicmi, 69km od pracoviska, denne docahdzam, vstavam o 5:00 do prace pridem na 7:20, tj narychlejsi mozny vlak (bez medzizastavky) plus mhd. mhd ako vieme, trva 4km tolko, co vlak 65km, super. skoncim 15:20, sem tam nadcasy, nepreplatene. idem na vlak a som doma 17:30, to vtedy, ked na mna bud cakaju s autom, lebo 5km od stanice nedam pesi vzdy, alebo stihnem mhd, ale to nie vzdy lebo vlaky meskaju. pridem domov, hygiena treba aj kakibaky urobit, nabrat si rychlo jedlo, lebo ved nie je zdrave jest neskoro, a hned je 18:30 a to mam navarene, lebo mamicka je doma! resp pracuje, ale stiha aj varit. no, teraz, ak pocitam spravne, a ak mam spat 8 hodin, nepocitam zaspavanie, o 21:00 musim zalahnut. mam presne 2 a pol hodiny na: pripravu na dalsi den a to nepocitam ked treba pracu zobrat domov, obcas. sem tam poprat vlastne handry, resp zehlit, trochu poriadok v izbe, a pochopitelne, CAS NA ZIVOT !!! z tych 2,5 az 2,0 hodin denne, kolko mi zostane na zivot a na rodinu ? no asi tieto 2 hod a to nevykonal som ani jeden sport, okrem behania na MHD a vlak. a statie vo vlaku, lebo su preplnene, resp nechciet si sadnut do spinaveho. ale zas musim stat pri WC, lebo potom nevystupim, mesacne tento spas cestovania, aby som neplatil vyssie najomne ma stoji 100-120eur.

ok, a teraz otazka - ako ma tento clovek makat na sebe? ano da sa VS popri praci, externe, sobotne. potom sa ucit v nedelu a v robote, clovek o ktorom hovorim, to takto urobil, platil si vysku, bez drog a prostitucie (1200eur rocne plus rezia knihy a ine), 5 rokov. tj, cca 7-8 tisic bezproblemov. ok, tento clovek ma titul. co z toho? navysenie platu o 30eur? ano, nikdy sa to nevrati. kedze skolstvo produkuje co produkuje. mal tento clovek zvolit iny odbor? medicinu? jo to by zvladal, pravo? hej tiez by zvladal, ako bolo opisane, zivit 12 rokov studie.

tak aj neviem, obetovat vyse 12 hodin denne na len pracu, ktora cloveka udrzuje pri zivote, aby cestoval, jedol, satil sa a sem tam doprial nejaky bonbon a tym nemyslim ifon, pretoze konkretny lcovken ikdy nemal mobil drahsy ako 200eur a vydrzal mu 4 roky, nikdy nemal notebook drahsi ako 500eur, a ten drzi 5 rokov (toshiba, prekvapila ma), aby drahsie oblecenie ako je normal, topankym max 30-50eur, tricka za max 8-10eur(!), proste nizky standart.

ked mi niekto da rozum, ako sa legalne a moralne a bez kontaktov (mimochodom, tu pracu co ma za 800e, nastupny plat bol 400, z toho si clovek platil skolu!!!!!!!!!!!!!, ale co som chcel, aj tato praca bola skrz kontakty! tak si vezmite, ze ked na pohovor pride 100 ludi, vyberu max 2, jo, makaju na sebe, kamos vlastni sklady, hladal 1 skladnika, prislo 600 zivotopisov, vybral nejakeho ZTP).

ja som toto tiez nevidel, ked som si zil v praci vo dne v noci a veril, ze svet je ruzovy slon a gombicka. ale tak kazdy zacina niekde inde, viacmenej, mozno ma niekto stastie, iny nie.. ja prajem kazdemu, lebo svet bude krajsi :D ale moje videnie na "zlu dobu" to nezmeni.. a to sme na SR asi este dobre, vid IT/ES/PT/HR/GR a podobne, kde je nezamestnanost mladych okolo 50% - ako maju ti na sebe makat? :D

ja mam rad, ba milujem ludi co vedia motivovat, ale "makat na sebe", je nieco ako ked poviem "hladaj vodu na pusti, urcite ju najdes" - je to super rada, zo zaciatku, ale ludia co pocuvaju toto makatn a sebe x az xy rokov, to nezoberu az tak jednoducho, myslia si svoje. ale mate pravdu v tom, ze NIC INE im nezostava, jedine makat na sebe, system je aky je, je to viacmenej kto z koho, a kto nemaka, ten nema.. ale je velmi otazne, ci si zasluzi ista mnozina ludi, povedzme 25-33% byt na prahu chudoby len preto, ze tam ista mnozina musi byt, system to totiz potrebuje. 1 k 4 ci 1 k 3, ja som maximalne rad, ze som kde som, cenim si co mam, mohol som dostat menej, mozem zabojovat pre viac.. ale ked vidim kamaratov a kamaratky ako bojuju.. pre par supov.. je mi zo systemu zle, hlavne preto, ze nie som milionar a nemozem ich vytrhnut z biedy (ale to by posunulo do mnoziny biedy niekoho ineho)
anonym_a8

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa anonym_a8 »

Ja poviem svoju skusenost. Pracujem v strojarskej firme. Hladame CNC operatorov, ziadna vesmirna robota, stlacas gombik, nakladas kusy a robis sem tam korekcie, aj zaucime, aj praxe sme sa uz vzdali. Ponukany plat neni extra vysoky, taky slovensky priemer. Vysledok? Chceme 2 - 3 smeny, mame 1 smenu funkcnu. Stari dobri ludia su zamestnani, mladi pridu, po skole, vypyta si 1.400€ nastup, ukazeme mu dielnu, povie ze nema zaujem. Alebo pride, nastupi, odrobi 2 dni, zisti ze musi chodit nacas do prace a aj nieco intenzivne robit, na treti den nepride. Toto je real z minuleho mesiaca, 4 ludia tu boli. Negeneralizujem, ale mladym sa nechce. U rodicov je dobre, skolska moralka staci, pracovne navyky mizerne. To iste v kancelarii. Najst jedneho dobreho predajcu (ziadny podomovy predaj, dopyty chodia same cez internet) na starostlivost o zahranicnych zakaznikov je mizeria. Boli tu dvaja, prvemu sa nepacilo, druhy tu bol pol roka a osedivel som pri nom. Proste nezaujem, nepocuva, nepise si, berie to ako nutnost, aby dostal na konci mesiaca prachy. Treti konecne celkom dobre.
Viem ze je to vsade ine a tazke, ale dobry clovek sa vzdy musi pretlacit...
Používateľov profilový obrázok
HaDeS
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 755
Dátum registrácie: Št 07. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava/#overclocking

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa HaDeS »

kokos az sa mi to zle cita. podnikate /konatel/akcionar je hajzel najvacsi na svete.
Vzdy to pocuvam od zamestnacov (pravda, niekedy aj v dodavatelsko-odberatelskych vztahoch su podobne vyjadrenia, hlavne ked ta niekto zavesi do vlacika druhotnej platobnej neschopnosti).
Kruci fix nech sa lubi, sup zalozit firmu aku len sa paci a moze to ten zamestnanec skusit.
50e ci kolko za montaz WC ? Sak to je super cista ryza, na tom ma urcite chlap 40 zisk, namontuje 50 zachodov za mesiac a ma 2k5 do vacku. Zoberme 5 zivnostnikov dame im 10e za namontovanie WC, mame 40 cisteho x 5 ludi x 50wc/mes/osoba x 20 dni = sak to je 200k mesacne !
Takychto uvah som sa uz napocuval viac nez dost, volam to krcmovy biznis. (tretia cenova, borovicka s pivom a cifry lietaju jak pri stredne velkom podniku a vsetko je zarucene a nic nie je problem)

"Odsediet si to" od deviatej do piatej, mat istych XY penazi mesacne + ked sa podari premiu, nejake to volno (ktoreho vzdy malo samozrejme) a z tejto pozicie kritizovat "vedenie" je velmi lahke.
Predstava ako kazdy PAN PODNIKATEL vyvaza rit na A8, G-cku ci 750L, 5x rocne dovolenka minimalne v Dominikanskej republike je s prepacenim dost usmevna.

Nech sa paci do Eldorada

Ti co vyplakavaju ako je v AT, DE, UK ci inde strasne dobre, nech sa paci zdvihnut rit a skusit tam zacas s 5 korunami vo vacku.
Trava na opacnom brehu je vzdy zelensia

edit:
teraz budu urcite odpovede jak sa to vsetko neda,
-neda sa zalozit firma lebo.... v10000 vyhovoriek
-neda sa ist za tou krasnou zelenou travou na druhu stranu lebo .... 10000 vyhovriek
Naposledy upravil/-a HaDeS v Po 09. Nov, 2015, 13:00, upravené celkom 2 krát.
Workstation: dual E5-2698V4 GTX 2xTitan,
Slave 1-9:i7 5820k@4.2-4.45GHz
Slave 10-18:Ryzen 1700@3.7-3.9GHz,
obcanx
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 200
Dátum registrácie: Pi 12. Jún, 2015, 22:02

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa obcanx »

dobry postreh, to je potom zaujimave, co robia ti ludia, ked odidu od 1400e platu? kde ocakavaju neico lepsie? alebo dostavaju nejake davky a stacia im tie? alebo bohati rodicia?
inak co brat studuje, tiez strojarinu a hovori ze maju studenti slubenu pracu s nastupnym platom 1000 ci 1200e, ani sa mi nechcelo verit.
ale ked to je tak, tak super. o to lepsie, ze brata to bavi :)

EDIT:
wto wc bolo pre suseda, dlhorocneho. to je velmi zaujimave, ked svoje skusenosti predava az za 50eur.. s argumentom, ze firma to urobi za 80.. ano, suseda s 50 suhlasila, ale nech to aspon funguje.. tak to bolo myslene.

EDIT:
ok a co bude, ak kazdy odideme do zahranicia? nechame tu Slovensko pre "syrcanov" ?
Naposledy upravil/-a obcanx v Po 09. Nov, 2015, 13:03, upravené celkom 1 krát.
anonym_a8

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa anonym_a8 »

Aby sme sa chapali, napisal som ze chcu 1.400€ nastup, nie ze ho dostanu. To nech zabudne. Nastupny plat je slovensky priemer, potom sa zvysuje podla skusenosti, vysledkov. To nie je CNC programator, opravar, zriadovac, to je len obsluha...
obcanx
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 200
Dátum registrácie: Pi 12. Jún, 2015, 22:02

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa obcanx »

moja chyba, takze 1000 ani v hrubom asi nezarobi cerstvy student co dorobil strednu CNC ?
no ale ak chapem spravne, priemer je niekde o kusok nizsie.. potom ak je to obsluha, stale je to zaujimave.
inak tych 1400, uz som ti isiel pisat, ze si idem urobit kurz..

inak ti co tu su v AT/DE a inde, aj u vas su taketo pripady?

https://dennikn.sk/289836/po-techmatch- ... -internet/

to len tak na zamyslenie, ci to robia takto okato, alebo elegantnejsie..
Asnod
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2299
Dátum registrácie: St 25. Sep, 2013, 12:05
Bydlisko: Spisska Nova Ves

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa Asnod »

Napisem to sem asi takto. Robim v CR, vydavky mam daleko nizsie ako na SR, mesiac ma vyjde s 1m perma do fitka dokopy cca 150e, aj ked nezarobim majland tak oproti slovensku odlozim daleko viac, mesacne okolo 500e, 50% ubytka za mna hradi zamestnavatel, hned po nastupe som dostal ponuku na to ze ma posunu dalej len si mam prejst zaklady fungovania vyroby a ich strojov a bolo mi ponuknute robit programatora cnc a zvysenie platu na nejakych 1100 v cistom, ajtaka vraj vo vyrobe nepotrebuju, byvam so 4 kamosmi zo SR v prerobenom dome v podnajme v centre "mesta" a je nam fajn :D ak si niekto mysli ze sa na slovensku moze obhanat s 1400e v hrubom z toho vacsinu aj tak vydrbe za vydavky, ubytko atp tak ho lutujem (na taky job bezny clovek aj tak nenarazi a vacsina robosov robi za cca minimalku). :) Na slovensku sa podctivy clovek NIKDY nebude mat dobre a sam som si to zazil na zasmradnutom vychode kde beru cloveka za tovar kedykolvek nahraditelny. ;)
Na nezmyselne komenty miestnych intelektualov nereagujem.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa maniak »

obcanx napísal: inak ti co tu su v AT/DE a inde, aj u vas su taketo pripady?
Az tak moc nesledujem situaciu, nemam moc cas. Tak len z poslednych rokov (take znamejsie):
http://www.wien-konkret.at/verkehr/flie ... n/skylink/ - Terminal 3 letiska vo Viedni sa predrazil asi na 2,5x, z rozhovorov som pochopil, ze to v principe vytunelovali obe vladne strany (ÖVP, SPÖ), tusim aj niekto sedi v base.

http://ekonomika.sme.sk/c/7105909/rakus ... adria.html - treba si viac najst pripadne. Vytunelovana korutanskou FPÖ (Haider), Korutansko asi buduci rok vyhlasi bankrot, nakolko to uz vlada nechce sanovat. Ci niekto sedi, netusim.
FVE 12.45 kWp V/Z
anonym_a8

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa anonym_a8 »

No vidis Asnod, a na zapade je to mam dojem opacne. Je tu PSA, VW, KIA, ZF, BOGE a vela inych. Dobri strojari zamestnani, ostalo na trhu par ludi, ktori korzuju z firmy do firmy a robia si v kazdej zle meno. Tu je pomaly vojna o dobrych ludi. Ked este otvori Landrover, netusim kto tam pojde pracovat na technicke pozicie. Uz teraz Landrover lutujem, to na nich museli spravit krasny ukazkovy os*r. Uz PSA a este jedna firma zamestnava Rumunov, co sem chodia na tyzdnovky na robotnicke pozicie. Proste ked trochu vies, da sa zamestnat a ist celkom rychlo hore. Samozrejme, ze nastupne pozicie nie su dobre zaplatene, ale uprimne, ak ma niekto zivotny ciel tam aj skoncit, co ocakava?
(A co o nas hovoria ti Rumuni? Ze my sme tu krali, kolko zarabame, kolko mame, atd. Presne ako my o Rakusku. Aj ja by som prijal mat sa lepsie, ale je aj vela horsieho :) Ale inak s vami Quicky suhlasim :good: )
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa jergus »

hades: ja osobne so slovenskymi podnikatelmi a malymi firmami co robia v strojarine mam dobre skusenosti. tie firmy co su dcery zahranicnych matiek, to je uz o niecom inom, to je uzera, vydieranie a zo slovakov si urobili hovna.

zaba: viem o com hovoris, dva roky dozadu som robil na miesto operator/zriadovac cnc stroja konkurz, spravil som 16 bodovy test, prihlasilo sa 7 ludi. prisiel chlap co o sebe tvrdil ze bol 10 rokov majster vo vyrobe, nevedel citat vykres, tolerancie nula bodov, rozlisit vrtak, frezu, zavitnik a vystruznik 0 bodov. z celeho testu mal 1 bod.
pred rokom znova vyberove konanie, robil som osobne pohovory, pride vyuceny pekar, v zivote nerobil na cnc ale pocul ze je to lahka robota tak sa hlasi o miesto. z 11 ludi co som tu mal som vybral jedneho. ked som mu dal do ruky vykres, tak sa na mna usmial ze ci si z neho robim srandu, ze on robil v holandsku v nastrojarni, po tyzdni robil sam na sustruhu a freze naraz bez problemov.

maniak: aj v cr uz sedia ludia za rozkradanie statneho majetku. u nas za rozkradanie je kreslo v parlamente
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil

Návrat na "Debata o všetkom"