Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15053
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa faugusztin »

Nepisal som ze nemas zaklad dane, ale ze je mensi - co je pravda. Od 19.8k do tych 35k to postupne klesa az na nulu.
Používateľov profilový obrázok
HaDeS
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 754
Dátum registrácie: Št 07. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava/#overclocking

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa HaDeS »

CageJ napísal:...
Zase kolko ludi na Slovensku ma zaklad dane prevysujuci skoro 20 000€?...
bol by som nerad aby to vyznelo nejako necitelne, ale preco progresivne zdanovat? Subjektivne to vnimam ako trest uspesnost.
Rad by som sa oprostil od kecov ako sa tu rozkrada a kydy okolo toho. Snad nikto neveri, ze ti, co tu krutia huste statne zakazky sa nechavaju adekvatne zdanit. Este raz z pohladu druhej strany barikady, vies si predstavit kolko musis vyprodukovat zamestnavatelovi, aby si dostal zaklad prevysujuci 20k?, preco sa tu hrame na zivnosti a nie TPP, preco sa vyplaca bokom, takto mozeme pokracovat do aleluja.

ps. je mozne tento odklon od temy presunut snad do politickej debaty?
Workstation: dual E5-2698V4 GTX 2xTitan,
Slave 1-9:i7 5820k@4.2-4.45GHz
Slave 10-18:Ryzen 1700@3.7-3.9GHz,
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7967
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa CageJ »

Tak presne si mi nahral...
Ako vravis, takze SZCO vlastne moze okradat stat, ale zamestnanec nie... Takze kto je vo vyhode?
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa quicky »

vzdy vzdy vzdy je vo vyhode (a tak celkovo) zamestnanec :)

preco?

velmi jednoducho, pride rano o 8h do prace, odkruti si 8hodin (s vysledkom, ako tak aby ma nikto nezjebal), o 17h to v praci zabali a ide spokojne domov...

zaujima ho ,z coho sef ma peniaze na vyplaty,nahana sa aby spolocnost mala na reziu,zakazky,fungovanie ,atd... nie jeho zaujima pracovna doba a dovi :) znie to blbo a jednoducho,ale nikto si to nepredstavi pokial neni v tej situacii,ze ano ,teraz mi nikto plat resp nejaku istotu kazdy mesiac neda ale musim si najst ksefty sam aby som zaplatil sebe,firmu,zamestnancov, naklady atd... takze komu je bezstarostne najlepsie? zamestnancom. nech si kto chce hovori co chce...

a ked je zamestnanec nespokojny s platom, nic mu predsa nebrani z firmy odist a zacat sam podnikat a nahanat zakazky a potom sa vyvazat na luxusnych autach ako mozno jeho sef, o ktorom dovtedy hovoril ako sa ma dobre, lahko zarobene a pod. :)
Používateľov profilový obrázok
HaDeS
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 754
Dátum registrácie: Št 07. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava/#overclocking

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa HaDeS »

Cagej, obavam sa ze som nepochopil, ako SZCO moze okradat stat a zamestnaniec nie.

Myslel som to skorej tak, ze zobrat cloveka na zivnost je pre zamestnavatela jednoduchsie ako zobrat ho na TPP.

SZCO - mesacne zaplatis 1 fakturu a cele to zhaslo (danove, odvody a papiere si robi sam), nemas zakazky nema szco co fakturovat.

zamestnanec - adekvatne zaplatis 1 sumu mesacne, okrem toho musis sa este natahovat s platbami zdravotke, socialke (boh ta chran to nezaplatit, uz ta nahanaju). Vlastne clovek ti musi vyprodukovat navyse peniaze, lebo ma zo zakona narok na platenu dovolenku. Takze za 12 mesiacov musi vyprodukovat ekvivalent 13tich mesiacov, lebo 1 mesiac nerobi. Nedaj boze ochorie, platis tiez. Mam pocit ze len prvych 10 dni, ale predsa, dalsia "strata". Robi u teba dlhsie ? dokonca ma narok na odstupne, platis znova.
Pre male (mikro) podniky je to pomerne luxus mat ludi na TPP (preto sa aj dava minimalka + bokom, aby sa minimalizovali vyssie uvedene vydaje)
Mas zamestnanu zenu a otehotnie ? super, drz pracovnu poziciu zakedy sa nevrati. (da sa to sice ojekakat ale je s tym ostara)
A to je len mala cast veci, na ktore osm si pri rannej kave spomenul, verim tomu, ze je ich ovela viac.

Chapem, ze kazdy chce mat huste socialne istoty, odrobit si 8.5h, idealne mat sluzobne auto (napada ma zrovna vtip ze aky je nalepsi offroad - predsa sluzobne auto), mobil, notebook, jednu dovolenku v zime, jednu pri mori v lete a co ja viem co este, ale treba sa na to kuknut aj z druhej strany, ze treba na to aj vyprodukovat adekvatnu protihodnotu.

- poznamka - bavime sa o mikro az malych podnikoch, ktore by podla mna mali byt majoritni zamestnavatelia. Je celkom fuska uzivit uz aj 5-10 ludi + rezia v sucastnej situacii. A to hovorim o tych 5-10 SZCO nie o 5-10 TPP.

zazil som obidve strany - tak ako zamestnanec, tak aj zamestnavatel a mozem ti povedat, ze ako zamestnanec som sa mal teda kur*va bezstarostnejsie.

kedze sme uz v teme o byvani a hypo, tak samozrejem ze tu ma navrch zamestnanec oproti SZCO. Lebo ak chce SZCO hypo, musi mat prevelice krasne danove priznanie a z toho sa nasledujuci rok vyratavaju odvody.
Workstation: dual E5-2698V4 GTX 2xTitan,
Slave 1-9:i7 5820k@4.2-4.45GHz
Slave 10-18:Ryzen 1700@3.7-3.9GHz,
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5570
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Odar »

Treba sa znova zamestnať a bude ti hej :)
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
obcanx
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 200
Dátum registrácie: Pi 12. Jún, 2015, 22:02

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa obcanx »

ten kto si mysli, ze zamestannec sa ma fajnovo, asi nepracoval, alebo robil len s tym, co ho bavilo.
pretoze zamestnanec ma sice garantovany x plat, ale musi si odkrutit, nemoze si ako SZCO/SRO povedat, ze dnes na to seriem (ano, on si to moze povedat, do istej miery)
resp, musi si odkrutit 8hod, SZCO moze 3dni 12 a potom 2 dni ma pokoj.
to je fantasticka vyhoda.
SZCO sice musi tahat napr v lete, ked su zakazky, nemoze ist do Chorvatska.
ale zamestnanec ked ochorie, ihned to ide z dovolenky (PN nic neriesi, nemoze byt neustale na PN a je to od 3 dni).
Blbo byva cloveku prave do 3 dni.
SZCO moze krutit v sobotu, sviatok, aby mal potom KED ON CHCE, frei. zamestnanec nemoze.
maloktory zamestnanec ma vyhodu, ze moze prist medzi 6-8, alebo 7-9 ale musi.
sef v robote ani nemusi byt.
isto, ani jedno nie je ako v bavlnke, no ja by som bral skor to SZCO (zalezi od platov, u nas su zamestnanecle platy MIZERIA)
keby som zamestnanec ap racujem v McDonald's s platom 1200evri, beriem to.. (v rakusku nastupny plat)

zamestnanec sa moze mat sice bezstarostne, ale to je uber-relativne. je taky otrok. ak sa bavime o plate takom, ze si nic neodlozi.. (tj do 1000e v cistom, napisal som aj 800e, ale dnes sa pracky kazia zasadne do 3-4 rokov a pracku v domacnosti treba, inak by ma nepustili do zamestnania)

nebavim sa teraz o zamestnavatelovi, ktory ma zbytocne byrokraticke polena pod nohami. ale o zivnostnikovi, ktory je dobry v tom co robi a nema k tomu vyslvoene odpor.. kazdeho, koho poznam, a je taky zivnostnik a maka rukami, nie je v baliku, ale maju sa lepsie, keby su v zamestnani. maju flexibilnejsiu pracovnu dobu, jeden je taky, ze ide do roboty na 7 30 a o 15 uz krcma, dalsi ide do roboty na 9, lebo kolony (vyhoda, vyhl sa im) ale ide domov o 19-20 a maka okrem obeda tvrdo a stale, resp. svojim tempom.

cize aj keby maju obaja rovnaku "surovy" plat na hodinu odvedenej prace, vzdy sa ma lepsie szco (za predpokladu, ze ma dost zakaziek), pretoze ma flexibilnejsi pracovny cas.

i ked, ta flixibilita moze kazit pracovnu moralku. ale v skratke, toto je dovod, preco si myslim, ze zamestnanec ma mizerny zivot, a mizerny plat ma v tom len utvrdzuje... aj ked toto je asi tiez mimo temu. len som to chcel porovnat, ze podla man plat 700e a nutnost krutit si hodiny denno denne, nie je ziadna slava, toto ked su istoty, rovno si to idem hodit z okna.

v minulosti si to ludia tiez krutili presne takto, za menej (relativne, ale asi hej), ale naroky na zivot neboli take vysoke.. (toto mam od dochodcov..) proste zivotne tempo je sialene dnes..

a to este nehovorim o tom, ked je blby kolektiv.

necudujem sa,ze ludia maju tazke zdravotne problemy v 40-50tke.
mk019
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 153
Dátum registrácie: St 02. Jan, 2013, 09:27
Bydlisko: Trenčín

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa mk019 »

Ja si zas myslím,že to nemôžeš brat takto jednoznačne. Každému vyhovuje niečo iné. Niekto nastúpi do zamestnania hneď po ukončení školy a robí na jednom mieste až do dôchodku. Je tak naučený a nad inou robotou ani nerozmýšľa. Kde ho dajú,tam je. Koľko zarobí,z toho musí fungovať. A že má byť v práci na 6:00,14:00,alebo 22:00,to už je samozrejmosť. Živnostník robí aj od nevidím do nevidím,aj sobota,aj nedeľa,ale voľno si vie lepšie naplánovať(ako kedy). O ničom ale je,ak robí mesiac robotu,na konci mesiaca dá faktúru a čaká ďalší mesiac na peniaze. Keď má dostať prachy,má odrobené 2 mesiace a nevyplatia ho. To sa zamestnancom moc nestáva. Toto je tu bohužiaľ bežné. Takže môj názor je taký,že každý robí čo mu vyhovuje,alebo musí a komu nevyhovuje,hľadá niečo iné.
MB: MSI H61MU,CPU: i3 2120+AC Freezer 13, PSU: AC Fusion 550, Case: Xigmatek Asgard III, GPU: AMD 7850, RAM:Corsair 2x2GB,HDD:Seagate Barracuda 1TB, LCD: 42" LG,Microlab b77
Používateľov profilový obrázok
icefire
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6218
Dátum registrácie: So 01. Nov, 2008, 19:48
Bydlisko: Vieden/Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa icefire »

Prestante tu uz pisat o pracovnom trhu a daniach, clovek sem chodi, aby si nieco precital o hypotekach a poslednych neviem kolko stran je OT.
Spoiler: ukázať

i5-12600K + Noctua NH-D14 + 2x Noctua @ MSI PRO Z690-A DDR4 - WD SN550 1TB @ Win10 PRO + WD RED 3TB - ASUS TUF 3070 OC 8GB + Alienware 3418DW G-Sync - Kingston HyperX Predator 16GB 3000MHz - Corsair RM850x (2021) - Fractal Define R2 + 3x Noctua - Logitech G502 + Glorious PC Gaming Race Stealth Extended + Ducky One SF - Xonar DX + HyperX Cloud + Behringer MS16 - 2x Xbox Series X Wireless Controller & Wireless Receiver - Philips 55PUS730412
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa felipe25 »

Chris napísal: Tak mi tam ponukala rozne sluzby, medzi inym som sa pytal aj na hypo. Tak 150k hypo daju cloveku co ma minimalne 800e v cistom :?
)
http://aktualne.atlas.sk/ekonomika/fina ... t-byt.html

teraz neriesme podstatu clanku, ale to, ze pri vyske prijmu 550eur banka neda viac ako 50 000eur.
takze, mna by fakt realne zaujimalo, ktora banka pri prijme 800e v cistom da 150 000eur, pretoze mne vychadza, ze viac ako tych +-80 000eur banka cloveku s prijmom 800e neda.

je tu niekto taky, co ma realnu skusenost z poslednych dni a napise, kolko mu ponukli? ja fakt nechapem, ktora banka ponukla 150 000 pri prijme 800, pretoze ja mam kolisavy prijem medzi 600 a 800 mesacne, a povedali mi, ze s viac ako 50 000e nech neratam.

ide mi len o princip, na zaklade coho jedna banka ponukne dvojnasobok toho, co prva.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3302
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Na základe porekadla: "Keď vtáčka lapajú pekne mu spievajú"

Proste aby nalákali klienta predbežne mu ponúknu ďaleko výhodnejšie podmienky než reálne dostane. A keďže človek je tvor lenivý už keď vybavil všetky podklady pre jednu banku nechce sa mu ísť do druhej :laugh:
Naposledy upravil/-a Diablo1st v Po 18. Jan, 2016, 10:55, upravené celkom 1 krát.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
killswitch
VIP
VIP
Príspevky: 4580
Dátum registrácie: Pi 21. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA-Okolie

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa killswitch »

alebo mala pani na prepazke v sebe uz siedmu kavu a troska jej uletel deklik :D
Používateľov profilový obrázok
Andrew007
Čierna listina bazáru
Čierna listina bazáru
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Ne 28. Dec, 2008, 20:14
Bydlisko: Senec

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Andrew007 »

felipe25
je tu niekto taky, co ma realnu skusenost z poslednych dni a napise, kolko mu ponukli? ja fakt nechapem, ktora banka ponukla 150 000 pri prijme 800, pretoze ja mam kolisavy prijem medzi 600 a 800 mesacne, a povedali mi, ze s viac ako 50 000e nech neratam
ide mi len o princip, na zaklade coho jedna banka ponukne dvojnasobok toho, co prva.
Segre nechceli dat 155.000 bez druheho rucitela pri 1200€ v cistom ... Tatra Banka
5800X3D - ROG strix B550-A gaming - 4090 GS - Corsair 32/3600 - 970 evo 1TB - Corsair RM850 - Dell 2716DG 2K/144 / Dell Gaming G3223Q 4K/120
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12301
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa HellAngel »

jedna vec je co vypocitaju, druha je real. ideal je brat hypo ked su 2 osoby, ktore si rucia + nehnutelnost.
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5187
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Chris »

felipe25 napísal:
Chris napísal: Tak mi tam ponukala rozne sluzby, medzi inym som sa pytal aj na hypo. Tak 150k hypo daju cloveku co ma minimalne 800e v cistom :?
)
http://aktualne.atlas.sk/ekonomika/fina ... t-byt.html

teraz neriesme podstatu clanku, ale to, ze pri vyske prijmu 550eur banka neda viac ako 50 000eur.
takze, mna by fakt realne zaujimalo, ktora banka pri prijme 800e v cistom da 150 000eur, pretoze mne vychadza, ze viac ako tych +-80 000eur banka cloveku s prijmom 800e neda.

je tu niekto taky, co ma realnu skusenost z poslednych dni a napise, kolko mu ponukli? ja fakt nechapem, ktora banka ponukla 150 000 pri prijme 800, pretoze ja mam kolisavy prijem medzi 600 a 800 mesacne, a povedali mi, ze s viac ako 50 000e nech neratam.

ide mi len o princip, na zaklade coho jedna banka ponukne dvojnasobok toho, co prva.
VUBka to bola, ale to som zatvaral ucet, tak sa mozno chytala posledneho stebielka. :D

Ono nezalezi len cisto od cisteho prijmu, ale od bonity. Ako casto ti tolko chodi, kolko mas na uctoch, kolko mas zainvestovane, v akom stave su tvoje kreditky a ci mas a ake uvery.... Plus kolko mesacne minies a kolko si vies odlozit. Oni vidia vsetky tieto statistiky, cize vedia prakticky o tebe vsetko. Ak pasujes do ich rovnice tak ti to daju, ak nie tak ti daju max nizsiu sumu.

Ale uz si myslim teraz davaju pozor, lb este pred rokom davali barskomu 100% a rucil akurat nehnutelnostou, ktoru akurat kupoval. Cize realne ak clovek co si zobral hypo po roku vzda, tak mu banka zobere byt a je v "strate", ktoru bude vymahat exekuciou od toho "cloveka". Tych pripadov tiez nebolo malo....
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs

Návrat na "Debata o všetkom"