Všeobecná diskusia

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.

Objektívna zodpovednosť je...

pozitívny krok k bezpečnosti cestnej premávky.
71
42%
hlúposť.
99
58%
 
Celkom hlasov: 170

ANONYM_a7

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

presne tak olej moze byt od novoty cierny jak bota, ziaden agregat ti z neho nespravi zlatohnedy mok....
shajek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4796
Dátum registrácie: Ut 12. Aug, 2008, 12:16
Bydlisko: Pravenec

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa shajek »

To nevysvetluje hawkeye-ho olej ze ? Lebo tam leje klasicky hnedý :)
CPU: AMD Phenom X3 720 BE 2,8 GHz @ 3,9 GHz 1,45V @@@ Phenom x4 3,6Ghz 1,375V (batch no. 0905 FPMW)CPU Cooler: Gelid Tranquillo rev.2 MB: Gigabyte 790XTA-UD4 RAM: 2x4GB ADATA Xtreme Series 2000 Mhz 8-7-6-15 tRC 11 CR 1T GPU: Asus EAH5850 DirectCU (985@5200MHz(1300MHz)) Monitory: 2x 24" LCD shit CRT HDD: WD 10EALS, ST Barracuda ST1000DM003 PSU:Seasonic M12II 620W 80Plus OS: Windows 7 Ultimate SP1 x64, Myš: nejaká Canyon Klávesnica : Microsoft Natural Elite, 3DMark Vantage : P16326 3DMark 06 : 21345
ANONYM_a7

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

to vsak zasa nikto netvrdi, neviem o hawkeyho masine vôbec nic, len tu sa uz zacalo generalizovat ze co znamena cierny olej a pod. xP
shajek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4796
Dátum registrácie: Ut 12. Aug, 2008, 12:16
Bydlisko: Pravenec

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa shajek »

Že ma atmosféricky lancer v ktorom uz velka krat menil olej :)
Kludne mi o rozumne vysvetlite, ze ja zo svojich benzínov (stare vypelichane kur*y) vyťahujem po 20kkm zlatohnedy olej, a on na novom mitsu nie :) tu prvú výmenu na tsi ignorujme, nevieme co sa tam leje a ty mas tiez zjavne teraz zlatý pekny
CPU: AMD Phenom X3 720 BE 2,8 GHz @ 3,9 GHz 1,45V @@@ Phenom x4 3,6Ghz 1,375V (batch no. 0905 FPMW)CPU Cooler: Gelid Tranquillo rev.2 MB: Gigabyte 790XTA-UD4 RAM: 2x4GB ADATA Xtreme Series 2000 Mhz 8-7-6-15 tRC 11 CR 1T GPU: Asus EAH5850 DirectCU (985@5200MHz(1300MHz)) Monitory: 2x 24" LCD shit CRT HDD: WD 10EALS, ST Barracuda ST1000DM003 PSU:Seasonic M12II 620W 80Plus OS: Windows 7 Ultimate SP1 x64, Myš: nejaká Canyon Klávesnica : Microsoft Natural Elite, 3DMark Vantage : P16326 3DMark 06 : 21345
ANONYM_a7

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

tak bacha zlaty pekny nie je, je zlato hnedy, co povazujem za dost velky rozdiel.

https://www.youtube.com/watch?v=xa1kqSo3aeM tu mas pomimo ine vysvetlene aj to, preco je normalne ze niektore hlavne moderne agregaty zeru olej, ako to bolo kedysi (stare vypelichane) a ako je tomu teraz co sa tyka poziadaviek na olej a jeho vlastnosti, parametre. (inak typka odporucam sledovat, nezlakne sa ani citlivých tém a napriek jemu agresivnemu popularnemu vystupovaniu typek netrepe do vetra)

Farba je uplne irelevantna. Prve naplne pri TSI minimalne pri e211 byvaju podstatne odlisne od cohokolvek, co tam vies dat later. Agregaty su dodatocne lubrigovane rovno z linky este pred tym, ako sa tam kvapne dake olejatko (bohuzial tu neviem odkazat na relevantny zdroj kedze sa jedna o ustne podanie od pana, ktory sa okolo tych traktorov pohybuje profesionalne od vzniku - mozno trepe chujoviny, ak by tu bol niekto kto ich realne fyzicky sklada vo fabrike, bola by info presnejsia.)

Rozumne sa to da vysvetlit na konkretnom priklade, neda sa generalizovat ze cierny olej je zly, zlaty je dobry a naopak. Nic take neexistuje.

Inak akceptovanie Entropie taktiez vysvetli, preco je generalizovanie na tak komplexnom storoji, akým je automobil, nikdy nebude fungovat https://en.wikipedia.org/wiki/Entropy SK verzia: https://sk.wikipedia.org/wiki/Entropia pozerajme sa na veci vedecky, nie podla toho, co ma aku farbu
Používateľov profilový obrázok
lacika
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4278
Dátum registrácie: Pi 11. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa lacika »

Broslowski napísal: Ne 01. Okt, 2017, 10:26.... dnes rano som sa siel nachalovat do MCdonaldu ako kazdu nedelu a cekol som ten olejisko po 10k - zlatohneda farba, prijemna chut, aroma zodpoveda najazdu, davam 9/10 :D
nechal si si aj vyprazit tu hmotu, kt. nazyvaju masom v tvojom oleji? :D
undertaker007
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: Po 27. Sep, 2010, 19:31
Bydlisko: Žilina - Vlčince II

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa undertaker007 »

mp3turbo napísal: Ne 01. Okt, 2017, 10:10 >> Prvá výmena motorového oleja v tomto motore z toho roku je predpísaná pri 1600km, druhá pri 5000km,
>> tretia pri 15000km a potom už po 15000km alebo 12mesiacoch.

nikdy v zivote som sa tak hlboko neuklonil ako teraz trikrat.
mp3turbo, pozor ale...
Bolo to z roku 2007 a bolo to tak iba pri 3-litri.
Už 2.5-liter takýto predpis nemá...
Na druhú stranu zasa 2.5 liter má predpis výmeny rozvodovej reťaze 1× za 105000km alebo 84 mesiacov
Trojliter nemá predpísanú výmenu rozvodovej reťaze, doslova mám napísané: "Pravidelná kontrola a pravidelná výmena hnacích reťazí vačkových hriadeľov nie je u modelov s motormi 3.0 litra a u modelov so vznetovými motormi potrebná."
Keď po kúpe išlo auto do Subaru, tak som sa ich samozrejme na rozvody pýtal.
To sa na mňa prijímací technik pozrel fakt zvláštne popod okuliare.
Hovorí mi, že na trojlitroch sa rozvody nemenia. Ja že áno, ja viem, ani na mojom starom Opli sa rozvody nemenia, ja ich chcem vymeniť.
A on mi na to, že mal veľa ľudí, čo chceli meniť rozvody, ale že naozaj netreba, že mi ich skontrolujú.
Pri preberaní auta mi dal do ruky papier.
Bol to výtlačok záznamu meraní natiahnutia reťaze, času potrebného pre dosiahnutie tlaku v napínacích kladkách a mnohé iné veci.
Hovorí mi, že všetky merané hodnoty sú stále v predpísaných toleranciách a že pri 200000km ešte na trojlitri preventívne rozvod nemenil, iba ak po havárii bolo nutné...
Tak sme to nechali tak, že zasa niekedy o rok sa zastavím na kontrolu...
mp3turbo napísal: Ne 01. Okt, 2017, 10:10Zeby fakt Tribeca bola moj dalsi voz ?
Som aj ja nad ňou chvíľu rozmýšlal, hlavne kvôli o ešte kúsok väčšom motore (3.6l), ale to auto zvnútra ja skrátka neprežijem... ...jednoducho nie...
ANONYM_a7

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

lacike ja tam chodim len na toast so syrom a dzus :D Mam vymaknuty mcdonald kde casto menia olej vo friťáku, turbo chces tip? :D

este si tu toto odlozim, taktiez celkom poucne (nic nove sa tam nedozviete, ale niekedy je fajn zopakovat ako sa veci skutocne maju )
stanomx
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3437
Dátum registrácie: Št 19. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa stanomx »

mna len zaraza ze sa tu furt drista a syntetike a mineralnom oleji atď....
malokto napise na krabicu namiesto full synthetic, iba synthetic technology,
alebo ináč, každý maloobchodne predávaný motorvý olej je z minerálneho základu, naozajstný syntetický olej by stál 100€ liter
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa mp3turbo »

syntetika nesyntetika nerieste, to je blbost.


>> presne tak olej moze byt od novoty cierny jak bota

napriklad ktory ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
hawkeye
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 6637
Dátum registrácie: Ut 06. Jan, 2009, 19:12
Bydlisko: Trnava

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa hawkeye »

asi nieco taketo, proste hnedy az cierny olej...
https://i.ytimg.com/vi/p2zLeGHhdPw/hqdefault.jpg
Spoiler: ukázať
i5-6600k@4600Mhz + asus sabertooth z170 Mark1, 16GB RAM, Sapphire Nitro R9 390 Fury, Seasonic SnowSilent 750W Platinum all in Silverstone Fortress FT02
ANONYM_a7

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

turbo 3 sekundy hladania, napr liqui moly 10w40, a stovky inych .. https://fcache1.pakwheels.com/original/ ... 59d35e.jpg

turbo este k tomu mercedes story: nasiel som toho kopec, a dalsia fajnota dokonca celkom cerstva i ked z ineho kontinentu. Zda sa ze Mercedes je vo svojich ociach nad akoukolvek autoritou :D brutal..
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa Snake »

ad autorizaky:
1) kto nikdy neviedol kolos a nejaku firmu, hovno pochopi preco sa co predava za take ceny ako predava
2) ze shiro chce vsetko zadarmo, a ze doteraz nechape ako je mozne ze z niecoho sa robi milion kusov nemoze byt lacnejsie, smola, aj takych bere autobus
3) ze cena OE ND je nad urovnou druhovyroby je snad kazdemu jasne
4) ze vyrobca napriklad pri vadnom diely nema problem preplatit poskodene komponenty (ano, napriklad aj motor), to malo kto z vas vie, par majitelov "repasovanych trysiek z LM" na 3.0 TDI o tom uz vie tiez svoje (hint: cinske spicky, zly rozprach, piestiky papa)
5) olej si priniest mozete vzdy, aj filtre, ze vyrobca udava ze poskytuje garanciu mobility pri pouzivani ich komponentov, nuz, toho sa budete musiet vzdat
6) VAG napriklad po garanckach motorov striktne predpisuje pouzivanie ich oleja, aj autorizakom
7) ze vas olej splna normu nema kto overit, polskych castrolov tu beha dost lebo ludia chcu usetrit 2€ na 4L oleja, pred tym oci zakryvame?
8) autorizak nakupuje oleje od SK distributorov, a v sudoch, ziadne MO predaje sa tu nekonaju, pri auditoch to musia vzdy dokladovat, najcastejsie vsak na slovensku funguje Shell kvoli ich dumpingovym cenam na sudove oleje
9) vzdy, a opakujem VZDY, si mozete vyziadat napln oleja pomocou OE VW dielov Gyy x52 195 YZ pripadne nove 0W20 oleje G 052 577 Mx
10) ziadny autorizak vam neodmietne vymenu oleja mimo interval, akurat to nespada pod vymenu platenu fabrikou. Dokonca vam to pomoze pri pripadnej kulancii
11) ked si nosite vlastne veci, ratajte s tym ze vyrobca vam nekryje plnohodnotne chrbat, preco by aj mal, ked u mna nekupia ntb, nebudem predsa hopkat okolo neho pri vybavovani RMA ako pri zakaznikovi ktory to kupil u mna a dal mi zarobit
12) ze je to drahsie, nuz, vzdy mozete ist k ferkovi do garaze ktory vam to za 15€ vymeni, ked vsak zle dotiahne filter a nebude v hlave tlak, alebo sa stane nieco ine, vela stastia s RMA
13) rozbory olejov si kazdy vyrobca robi, takze aj ak lejete svoj olej a nieco sa motoru stane, ich 300e za rozbor nezabije, nejdu zistovat brand, ale ci bola dodrzana norma (hint: lejte si tam kludne oleje, a kludne podla normy, vyrobca to vie zistit, ale ako to bude riesit, neviem).
14) ze vam sa zda 100+e vela za vymenu oleja, tak to mi je smutne, pretankovat to za dva tyzdne vieme a to nam luto neni, ale dat nieco na cca polroka a byt pritom kryty, to tu uz kazdy skacka meter 50
15) riesit ci je olej takej a takej farby a po kolko km...vam to musi dobre kurovat chalani
16) doba atmosfer skoncila, uz sa s tym zmierte, diely vybiehavaju, za 10 rokov to nebude mozne uservisovat lebo nebude co, smutne ale snazte sa s tym zmierit





.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5723
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa SKiLEX »

tak potom ma zaujima preco je na fakture z autorizaku Dacia cena za liter oleja pod 7€/ELF 5W30/ zatial co u VW 24€?

je snad dacia iny kolos ako VW? alebo nepreplaca poskodene diely? alebo preco?



//inak otcovi v hyundaii odmietli predat auto :D mal rocneho i30cw 1. gen, a chcel ho vymenit za noveho i30cw 2.gen...

"chcel by som novu i30cw"
"ved vasa je tiez nova..."
"ale novu generaciu"
"to mate to iste ako ta vasa, len trosku ine tvary, a to je vsetko..." :D
shajek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4796
Dátum registrácie: Ut 12. Aug, 2008, 12:16
Bydlisko: Pravenec

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa shajek »

Snake napísal: Ne 01. Okt, 2017, 15:34 15) riesit ci je olej takej a takej farby a po kolko km...vam to musi dobre kurovat chalani
16) doba atmosfer skoncila, uz sa s tym zmierte, diely vybiehavaju, za 10 rokov to nebude mozne uservisovat lebo nebude co, smutne ale snazte sa s tym zmierit
15) mna len zaujima , preco .. nic ine .. preco :D
16) ja som len a len rad ze koncia :D nikdy ma nebavili....
CPU: AMD Phenom X3 720 BE 2,8 GHz @ 3,9 GHz 1,45V @@@ Phenom x4 3,6Ghz 1,375V (batch no. 0905 FPMW)CPU Cooler: Gelid Tranquillo rev.2 MB: Gigabyte 790XTA-UD4 RAM: 2x4GB ADATA Xtreme Series 2000 Mhz 8-7-6-15 tRC 11 CR 1T GPU: Asus EAH5850 DirectCU (985@5200MHz(1300MHz)) Monitory: 2x 24" LCD shit CRT HDD: WD 10EALS, ST Barracuda ST1000DM003 PSU:Seasonic M12II 620W 80Plus OS: Windows 7 Ultimate SP1 x64, Myš: nejaká Canyon Klávesnica : Microsoft Natural Elite, 3DMark Vantage : P16326 3DMark 06 : 21345

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"