Stavba rodinného domu

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6909
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa molnart »

preco 12V??
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5780
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

ked hovorim o stavbe bez zateplovania urcite nemyslim tehlu, to si pyta tepelne mosty, ani tie co maju dutinky plne vlny mi nepridu ok presne koli nepresnostiam ktore vzniknu ak murar nie je umelec/robot.

Jednoliaty konopny beton, ten sa jednoznacne pyta :) tam mas homogenny material od zeme pod strop. na pasivny standard no problemo. ale to je ina pesnicka.
Taktiez ma laka CLT panel plus konopna izolacia ale to bude vo vysledku tak drahe ako konopny beton, ktory je sam o sebe (zatial a samozrejme subjektivne) najlepsim materialom na stavbu co existuje. Len ako som pisal, ci to podrzia vruty, betonvoe zaklady su mi nesympaticke.

Vsetko to spocitame, momentalne riesim ze mi statne lesy stale neodpratali popadane stormy z vyrubu na pozemku. hold pod lesom ma svoje plusy aj minusy :D
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6977
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

Si odprac sam a predaj to dakomu. Lesy na to seru a aj budu dalej
hry- ps5
doma-HP probook
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9824
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

dnes som krasne vynadal elektrikarovi. utorok maju ist nahadzovat tepelne cerpadlo, presne som tusil,ze nieco sa vyskytne... dosli pozreli,sak vy tu nemate 400V vytiahnute... kukam na elektrikara,ze sak ste mi nic nepovedali, hovorim cely cas viete ,ze tu bude tepelne cerpadlo, co tak sa opytat aky typ a ci 230/400.. sak som myslel.... tam mi praskli nervy... takze zas mozme "fusovat" v technickej.

ozaj minimum majstrov rozmysla... boha ked mi neni jasne opytam sa a nie rozhodujem sa sam.
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7299
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Papek »

ani mi nehovor... kamos si nechal robit v panelaku komplet novu elektrinu. Este vravel veducemu robosov, ze do kuchyne pride nova indukcna doska na 400V, len tato informacia sa akosi nedostala k elektriakrovi. Ked sa na to prislo, tak uz natiahnute stierky, vymalovane... Tak sa doska pripojila na 230V. Samozrejme to bagatelizovali, ze sa dosky robia aj na 230V, 400V neni potrebnych, a nakoniec ze oni este vymyslaju, ze o 400V sa vobec nehovorilo... tak idu na nizsi vykon.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Muhyng
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Pi 01. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Poprad

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Muhyng »

Základ je byť na stavbe čo najčastejšie. Ja som pri prerabke bol na byte skoro denne pozrieť. Raz kukám, že všetky dvere sa mi zdali dáke široké. Robosi nekukali dobre do výkresov, mal som kotovany otvor, nie dvere... Sa divím že im to vychádzalo, všetko bolo na chlp vyratane.
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9824
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

ja som tam stale, ale proste su veci ktorym nerozumiem a ocakavam od niekoho z "fachu" ze ma prevedie procesom alebo mi aspon poradi/ da moznosti...

to ako keby ku mne pride klient, povie aku zmluvu chce, ake paragrafy ako to ma vyzerat a ja to mechanicky naklepem..ved ja mam byt ten co tomu rozumie tak mu poviem moznosti a nech si vyberie...atd - princip
Muhyng
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Pi 01. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Poprad

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Muhyng »

Ano, ale tu sme na Slovensku. Tu snad ludi boli prehodit slovo navyse, pripadne ked nevedia, spytat sa niekoho, kto vie. Napr. ti moji robosi, ono im to v konecnom dosledku po ich "prepoctoch" nevychadzalo a ja som s odstupom casu pochopil, ze preco mi skalopevne presvedceni tvrdili, ze na zaruben tam naozaj miesto nebude, aj ked vo vykrese samozrejme bolo (logiku uvazovania som zatial neodhalil). Kua, ale nespytaju sa, radsej robia nahovno. Ja zase ked chcem nieco vediet, sa pytam a potom na mna predajca puli oci, ze to som prvy co sa pytam. Proste chcem vediet, nie ze ma potom nejaky robos bude presviedcat, ze takto sa to nerobi a dodrbe to. Ale stane sa, aj mne sa stalo, aj ked som sa snazil, nedokazal som ustrazit vsetko.
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7299
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Papek »

Toto zmyslanie robosov som si vsimol. On ma proste spravit robotu a ist cim skorej domov. Kazde vypytovanie znamena zdrzanie a to on nechce, takze spravi radsej zle, robota je "urobena" a dostane zaplatene. Bohuzial poznam to z nasej chaty, kde robosom chybal asi 1x1m izolacnej folie... samozrejme sa na to vy...kaslali a polozili krytinu bez nej.
U nas v panelaku to zas dopadlo tak, ze robosi namontovali v kupelniach umyvadla podla nejakeho stareho vykresu a tym padom sa nedali otvorit v kupelni dvere. :hysterical: takze na celej novostavbe sa posuvali umyvadla asi o 15 cm do strany.
satyr_ik napísal: Pi 31. Máj, 2019, 13:13 Základ je byť na stavbe čo najčastejšie. Ja som pri prerabke bol na byte skoro denne pozrieť.
on tam bol hadam kazdy den pozerat na progres... bohuzial do elektriky sa nerozumie, takze nemal to ako velmi kontrolovat, iba pozeral ci sedia umiestnenia zasuviek a vypinacov. Poziadavka boli dve fazy do kuchyne a ked videl zasuvku v mieste, kde mala ist varna doska, tak bol spokojny. Az som jedneho dna prisiel ja a spytal sa, kde je ta 400V zasuvka :-D
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5780
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Chlapi opravte ma ked sa mylim, ale toto ma riesit stavebny dozor predsa?

Viem ze su taki, co len daju peciatku a samozrejme tomu odpoveda aj ich cena, ale pri stavbe domu ako ma Quicky a pod, prosto poriadny projekt nema predsa zmysel tuna setrit, nech tam pekne stavebny dozor kazdy den pride, pise si dennik (povinnost zakonna) a postupe a berie predsa zodpovednost za to, ze stavba je podla projektu.

Ci snivam?
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5722
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Snivas, nikto nic take nezaplati...
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10086
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stiv »

Ako ze nie? Ked sa stavali pred par rokmi radovky v KE tak na stavbe bol samozrejme dozor aby slo vsetko ako malo a nemuselo sa potom riesit ze chyba zastrcka na varnu dosku (a este krat x domov). Proste tam stal clovek so zalozenymi rukami, ktory daval pozor na robotnikov. Rovnako sa pisal dennik a tak to funguje aj pri inych zakazkach.
.
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9824
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

ukaz mi bezneho cloveka co da 4-5k niekomu za stavebny dozor,to som aj malo povedal ak chces aby tam 3/4roka stal kazdy den...

Netreba si mylit developing so sukromnou vystavbou
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5780
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

praveze developing setri kde sa da, imho omnoho viac ako sukromnik (zopar cenovych ponuk uz som vidol kam nizko museli ist co sa tyka dodavatelov pre novostavby, kvalita sa tam nevojde).

Druha vec, nie kazda stavba trva 3/4 roka a halvne nie kazdy den. no uvidime, je to podla mna na dohode.

Ja budem urcite trvat na dobrom dozore a hlavne nezavyslom (tj firma co ti to stavia ti sama neodporuci svojo dozorcu), 4-5 K je podla mna prehnane, ale ved uvidim sam :)
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9824
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa quicky »

No drzim ti palce :) kiezby mas pravdu... ked planujes stavat 3 roky tak si to mozes chodit kontrolovat aj sam.

Pri developingu nejde o setrenie v otazke dozoru, ale investor si realne kontroluje tretie subjekty - dodavatelov/subdodavatelov - cize dozor tam byt musi,zvacsa internista daneho investora/zamestnanec, tam sa nebavime o sluzbe ako pri sukromnikovi co stavia 1 stavbu za zivot =uplne ina vyska odmeny(plat).plus vacsina investorov plati vykonane prace mesacne na zaklade realne vykonanych prac,pricom supis si s dodavatelmi/subdod. odsuhlasuju.preto ten dozor tam proste byt musi stabilne - tolko info z praxe

Návrat na "Debata o všetkom"