COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...

Nechali by ste sa zaockovat ruskou vakcinou Sputnik?

Ano
29
39%
Nie
46
61%
 
Celkom hlasov: 75

Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa Leon »

Snake napísal: Ne 22. Mar, 2020, 19:49Si zatal do ziveho :D
Do ničoho nezaťal, neboj sa. Zatiaľ si tu minimálne akurát tak na smiech dovtedy, kým moje argumenty budú "myslím si, pretože ..." a tvoje "myslím si ...". Stále btw čakám ešte na tie linky od killera. Akože tie fantasmagorické výmysly s tým operátorom bola fakt sila :D

Pred pár minútami vyšiel akurát rozhovor s týpkom ktorý tam žije. Život už sa im tam vracia naspäť do starých koľají.



A tu ešte dalsie video, neviem či to tu bolo, ako Čina potlačila vírus. Tiež od chalana ktorý tam žije dlhšie.



... snažím sa nájsť aj nejaký nezávislý zdroj ako tam chvípa 250k ľudí denne (pri tom čísle sa fakt nedá nesmiať :D :D :D), ale nič :red:
Naposledy upravil/-a Leon v Ne 22. Mar, 2020, 20:26, upravené celkom 1 krát.
.
Používateľov profilový obrázok
stevo891
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1040
Dátum registrácie: St 14. Jan, 2009, 02:54
Bydlisko: TN

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa stevo891 »

USA dnes +13,949 z toho cez 12k v New York
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics. Even if you win, you're still retarded.
Spoiler: ukázať
MB: ASUS SABERTOOTH Z97 MARK 2 | CPU:Intel Core i7-4790K @ 4600 MHz | COOLING: Raijintek Ereboss, 2x Noctua NF-P12-1300 | RAM: Kingston DDR3 12GB 1333MHz CL9 HyperX (2x4GB, 2x2GB) @ 1800MHz | VGA: ASUS STRIX-GTX970-DC2OC-4GD5| SSD: Kingston 240GB SSD HyperX SATA3, 2.5 | HDD: Seagate Barracuda 7200.12 SATA 3Gb/s 1TB | MONITOR: LCD Benq G2420HDBL | CASE: Fractal Design Define R2 Black Pearl, 3x Noctua NF-S12B FLX| FAN CONTROLLER:NZXT Sentry Mesh | PSU: Seasonic M12II-620
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12343
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa HellAngel »

Klamu vsetci, a najviac tie najvacsie krajiny na svete. Ak to cina zatajovala umyselne, ne h sa to vysetri a potom plati reparacie. Nadruhu stranu, za situaciu v europe si mozeme sami.

Inac kde beriete tie info o povode virusu? Zatial som sa nedopracoval ku100% info, v ktorej je potvrdeny povod

Celkom dobre spraveny prehlad epidemi aj s ich povodom:
https://www.tyzden.sk/svet/63242/od-mor ... fografiky/

A nekonspirujete tak trochu teraz vy stym zatajovanim informacii ohladne virusu? V dnesnej dobe ked internet je zavedeny pomaly aj v stajniach?
Naposledy upravil/-a HellAngel v Ne 22. Mar, 2020, 20:31, upravené celkom 2 krát.
NB: Asus ROG Strix G16
IVNAtor
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 159
Dátum registrácie: Št 19. Nov, 2015, 00:01

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa IVNAtor »

IVNAtor napísal: Ne 22. Mar, 2020, 11:47 Nie ale keby zdochinalo masovo 10 000+ ludi denne s zapalom pluc tak by to neututlal ani sudruh Fico s noznicami v sixe. Uz si dostatocne velky aby si vedel kryticky uvazovat.
A ty proste nechces pochopit ze oni su spolu s indianmi najviac klamarska krajina na svete, ked ti niekto prikaze byt ticho a klamat mozes sa aj postavit na hlavu, mas to aj na prvej strane v tom videu.

https://gritdaily.com/leaked-documents-suggest-that-china-lied-about-coronavirus-case-numbers/

[/quote]
Premna za mna nech ich tam umiera aj 1 000 000 denne akurat si neviem predstavit v krajine kde aj babky pouzivaju soc.siete. VPN pozna aj decko co sa narodi. Je tam vela cechov/slovakov, novinarov, zachranicnych pozorovatelov, pracovnikov WHO. A vsetci drzia hubu.... Jako uznavam ze zem je plocha ale odtial potial s konspiraciami. :rofl: (Web nepoznam a k cislam samozrejme ze nebudu presne ale ak by to uz vzdali tak za tie 2 tyzdne by sme tu uz mavali tisice umrti denne na zapal pluc) To uz neskryjes ani u Zemana v pivnici.
Používateľov profilový obrázok
kllr007
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5392
Dátum registrácie: So 21. Aug, 2010, 18:52
Bydlisko: Žilina - Lietavská Lúčka

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa kllr007 »

MB: ASUS TUF B550M-PLUS; CPU: AMD Ryzen 5800X3D; RAM: 32GB DDR4 3200Mhz; GPU: Nvidia RTX 3080Ti 12GB; SSD: WD SN750 1TB + SN570 1TB; PSU: Corsair RM650x; CASE: LianLi Lancool 2 Mesh; LCD: LG OLED 42C2; MOUSE: Logitech G305; KEYBOARD: Logitech MX Keys; Repro: Panasonic PMX-90; OS: Windows 10
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa Leon »

Ok dík, je to aspoň nejaký link, narozdiel ...
Zdroj tam ale len špekuluje a nič nepotvrdzuje tvoje :
kllr007 napísal: Ne 22. Mar, 2020, 11:46Je mnoho zdrojov priamo z Číny ktoré tvrdia že im čísla klesajú nie preto že by vyhrali
.
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa Snake »

Ked chces dokaz paci chod kludne tam. Lebo zatial tu len tlacholis o tom ako nic neni podlozene a sam sem das nieco na co sa da povedat to iste :).





.
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4568
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa scream »

No preco asi 14mil simiek sa vyplo? Nemali peniaze na predplatenky? ...asi nie. Proste kazdy co mal nohy sa odtial pakoval prec.
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Používateľov profilový obrázok
kllr007
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5392
Dátum registrácie: So 21. Aug, 2010, 18:52
Bydlisko: Žilina - Lietavská Lúčka

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa kllr007 »

Leon napísal: Ne 22. Mar, 2020, 21:01 Ok dík, je to aspoň nejaký link, narozdiel ...
Zdroj tam ale len špekuluje a nič nepotvrdzuje tvoje :
kllr007 napísal: Ne 22. Mar, 2020, 11:46Je mnoho zdrojov priamo z Číny ktoré tvrdia že im čísla klesajú nie preto že by vyhrali
Tvoje info potvrdzuje jedine PR vlády. Nepoviem keby aspoň nejakej demokratickej ale komunistickej Číny? S jej históriou pravdivosti ?
MB: ASUS TUF B550M-PLUS; CPU: AMD Ryzen 5800X3D; RAM: 32GB DDR4 3200Mhz; GPU: Nvidia RTX 3080Ti 12GB; SSD: WD SN750 1TB + SN570 1TB; PSU: Corsair RM650x; CASE: LianLi Lancool 2 Mesh; LCD: LG OLED 42C2; MOUSE: Logitech G305; KEYBOARD: Logitech MX Keys; Repro: Panasonic PMX-90; OS: Windows 10
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa Leon »

Moje info? :D :D Ja som tu práveže dal reálne videá od ľudí ktorý tam žijú a ich skúsenosti a poznatky. To je NAJRELEVANTNEJŠI zdroj aký momentálne môžeš postnúť. na prvej strane je navyše dokument od ABC - pochybujem, že tam majú čínskych špionov aby to nebola pravda, že sa fakt silou mocou snažili krajinu od viru zachraniť.. Nechápem čo tu melieš o nejakých PR správach od čínskej vlády. Si z akej višne padol? lol, že moje info. Si môžeš podať ruku s hadom.
scream napísal: Ne 22. Mar, 2020, 21:35 No preco asi 14mil simiek sa vyplo? Nemali peniaze na predplatenky? ...asi nie. Proste kazdy co mal nohy sa odtial pakoval prec.
nejaké veci som postol aj sem.
viewtopic.php?p=1495263#p1495263
Leon napísal: Ne 22. Mar, 2020, 11:29 alebo :
zatiaľ zrušené predplatené biznis karty?
ľudia sedia doma, vypínajú druhú simku ? - dual SIM v Čine na bežnom poriadku
žiadny cestovný ruch ? - menej aktivovaných kariet
Napadla ma ešte jedna vec. Zobral som tých 80k z pred mesiaca, kedy im to prestalo stúpať a hodil do kalkulačky ten najhorší možný scenár. +30% nakazených za deň. Navyše som tam nezohľadnil ani jedného vyliečeného - tzn nakazených iba pribúdalo. Ak by tam do dnešného dňa stále mali ten peak nakazených za deň, tak by to tam vyzeralo takto. Ale keďže sa tam momentálne už život vracia naspať do pôvodnych koľají, znamená to, že peak už mali DÁVNO za sebou.

druhý riadok počet nakazených, tretí počet mrtvych. (umrtnost pocitana 3 percenta)
Obrázok

Vysvetlenie pre blbých - tzn kľudne už fakt pri tých 80k, kedy im začali pribúdať iba vyliečený, to už mali pod kontrolou. Tzn fakt tam tie protiopatrenia za február, ktoré spravili aj pomohli a - kontrola na každom ktoku, izolovanie nakazených atď.
Naposledy upravil/-a Leon v Ne 22. Mar, 2020, 22:08, upravené celkom 1 krát.
.
Používateľov profilový obrázok
eSsay
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4054
Dátum registrácie: St 01. Okt, 2014, 20:04
Bydlisko: Košice

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa eSsay »

Taliansko - dnes zomrelo 651 .... trochu menej ako včera :rolleyes:
https://www.ta3.com/clanok/1179137/z-ta ... tvych.html
MB: MSI Z490 Gaming Plus CPU: i7-10700KF @5.1GHz 1.3V CPU cooler: Bequiet! Dark Rock 4 + TG Kryonaut RAM: G.Skill Trident Z Orange 16GB (2x8GB) @3200Mhz CL15 1.35V GPU: Asus RTX 3080 TUF O10G Gaming SSD: Samsung 970 EVO Plus NVMe 2000GB PSU: Bequiet! Straight Power 11 Platinum 1000W CASE: Fractal Design Define 7 Compact Black + Bequiet Silent Wings 3 (2x140mm + 1x120mm) MONITOR: LG 32GQ850-B (2560x1440p/260Hz (OC), 1ms, G-Sync, nano IPS) KEYBOARD: Sony VGP-UKB3 MOUSE & PAD: Razer Basilisk v2, SteelSeries QcK+ AUDIO: Mackie MR524 + Sennheiser HD 660S + AntLion ModMic
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6877
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa stefan222 »

pozrel som paru dni mr.jones film. celkom zaujimave ako si moskva kupila zopar novinarov. pracoval som s cinanom a ten clovek bol robot, ja tej cine trosku zazlievam neuzavretie hranic z ich strany ale sak komu by predavali rifle a suciastky. mozno si teraz len cistia svedomie, ale zas pekne ze prisli ked vedia ze to kvitne tu este len, na druhej strane by ma zaujimalo ci chceli prist ti lekari, alebo ci museli.
hry- ps5
doma-HP probook
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa maniak »

Taliansko hlavne dnes narast poctu nakazenych "iba" +10%, ak to vydrzi, tak su za maximom.
FVE 12.45 kWp V/Z
SAJBAMA
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 296
Dátum registrácie: So 25. Apr, 2009, 11:52
Bydlisko: Nitra

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa SAJBAMA »

Chalani, vzhľadom na situáciu a následný dostatok času :( , keďže vidím, že sa tu rozbehla celkom slušná debata, mi nedá po dlhšej dobe nezareagovať.
Vopred sa ospravedlňujem a nechcem byť OT, nerád by som to zvrhol na politickú debatu, na tu je tu iné vlákno, ale po tom čo dnes odznelo v TV mi nedá nespomenúť aj to. Ospravedlňujem sa aj za dĺžku príspevku, ale ťažko sa reaguje jedným postom na 70+ strán celkom zaujímavého čítania :-D

Ono je pekné, že niekto číta prázdne stavy skladov a preveruje zmluvy o verejnom obstarávaní, ale nie je to tak zďaleka tak jednoduché ako sa zdá.

Keďže máme menšiu strojársku firmu (do 100 ľudí) tak trošku vidím do toho ako to momentálne je na trhu, nakoľko sa v rámci tej výroby venujem aj činnostiam pri ktorých sú potrebné ochranné pomôcky podobné ako zháňa momentálne celá Európa.
Dlhodobo používame výrobky od značky 3M, to samozrejme nehovorím ako reklamu ale z toho dôvodu, že kvalitou patria k špičke.
Vzhľadom k ich spotrebe, nakupujem priamo u slovenského importéra tejto značky. Už na začiatku Februára, bol problém s dodaním obyčajných respirátorov FFP2, pokiaľ ste chceli väčšie množstvo, a museli sme prejsť na brak od iného výrobcu.
Momentálne je situácia absolútne tragická. A to nie len u nás vo firme, ale všade kde používajú takéto ochranné pomôcky. Stačí sa ísť pozrieť hocikam kde sa používajú, už aj napr. lakovne majú problém a nemajú filtre, a nie sú ich schopné nakúpiť. Lehota dodania, sa líši len v závislosti na obchoďákovi, niekto sľúbi že bude, iný povie máj a iný zas september 2020!
Pre mňa ako zamestnávateľa je to pomerne tragický stav, nakoľko čo dám ľudom ktorí brúsia, keď miniem posledné zásoby? Je to v mojom záujme chrániť ich zdravie, ale kde mám tieto prostriedky zohnať? O tom sa samozrejme nehovorí, že aj iný ľudia ako zdravotníci potrebujú tieto ochranné prostriedky ku svojej bežnej práci...
Ešte doplním, od 3M nakupujeme ročne za vyše 100k, takže som očakával aj nejakú tú ústretovosť od obchoďákov.

Možno to bude znieť komicky, keď napíšem, že napríklad autolakovne nemajú filtre do masiek, veď tie predsa nie sú proti vírusom.
No bohužiaľ v tomto čase paniky, sa už kupuje všetko a nie len to čo naozaj chráni.
Príkladov je dosť, stačí ísť na nejaký spravodajský portál, sú tam fotky zdravotníkov zasahujúcich v prvej línií. Oblek, rukavice, kvalitná 6800 ka maska, a na nej filtre A1/A2 , ktoré sa používajú pri práci s lepidlami alebo farbení :facepalm: Samozrejme bez predfiltrov P3, ktoré by poskytovali práve potrebnú ochranu. Prečo ich nemajú? Jednoducho nie sú, a to na celom svete... A v prípade takéhoto prúseru, už potom začne byť dobré čokoľvek čo sa tvári ako filter. Príkladom je WHO, ktorá po nedostatku FFP3 povedala, že vlastne aj FFP2 stačí...

Čo mňa neuveriteľne vytáča, je však fakt, že v TV sa hovorí o tom ako sú respirátory FFP3 dobré a zázračné riešenie.
Nikde za celý mesiac som však nezaregistroval, že by niekto kompetentný upovedomil, že takéto respirátory sú na jedno použitie. Na väčšine je napísané NR (non reusable). To, že ich príde pár desať tisíc, je z dlhodobého hľadiska skoro jedno, nakoľko sa určite minú. Akurát vláda minie kopu peňazí na ich nákup…

Omnoho lepšie by pre tento prípad boli masky alebo polomasky, hlavne pre príslušníkov PZ a podobné hliadky ktoré sme teraz nasadili.
(Ktoré samozrejme nemáme ale kedysi bežne fasovali, a tým nemyslím nejaké dávno zrušené sklady CO, ale napríklad príslušníci PZ... Momentálne už to tak nie je)

AD2 respirátory, ktoré majú výdychový ventil, ak v ňom idem medzi ľudí, tak ich samozrejme ohrozujem... O tom som tiež ešte stále v TV nepočul.

Jednorazový respirátor 3M, pred týmto prúserom stál pod 3€. Dneska ho štandardne vidíme za 35€, niekde aj za viac. O tom aký je hyenizmus predávať v lekárni takýto respirátor za také ceny sa mi ani nechce baviť.
Bežná cena je momentálne vo svete okolo 18-25 € za FFP3 vo veľkom, záleží od výrobcu, za menej to proste štát na voľnom trhu nekúpi.
Pokúsil som sa nakúpiť aj ja pre firmu. Sklady na Slovensku veľké nemáme, tie sú v najbližšie v Poľsku a Nemecku.
A samozrejme, napriek tomu, že nejaký tovar tam je, tak ho sem nepošlú, rovnako ani vláde...

Vo firme sme pozastavili “clean room” výrobky, nakoľko neviem už kúpiť ani obyčajný ochranný oblek, ktorý pred touto krízou stál pod 2€.
Ale pokiaľ už o dočasnom obmedzení uvažuje aj napríklad Philips Medical v Holandsku, pretože tiež nemajú tieto ochranné prostriedky, tak sa niet čomu diviť, že ich vláda nie je schopná nakúpiť. Prúser je na celom svete nie len u nás...

K ŠHR a ich "fungovaniu":

Ja si myslím že nikto nepochybuje o tom, ako to u nás funguje na ŠHR. Ja sám našťastie nie som partnerom verejného sektora.
Problém tohto zriadenia však nie je len v Kičurovi alebo v premiérovi.
Bohužiaľ, som bol účastný kedysi na stretnutí s predstaviteľmi tohto “ústavu”, len neformálne v Jelke, nakoľko ma niekto odporučil, že by som vedel dodať určité služby o ktoré by mal štát záujem. Ako podnikateľ a majiteľ firmy, som sa tam de facto so svojimi trápnymi Tag Heuer na ruke cítil ako najväčší chudák. Je úplne jasné, kde na to títo “zamestnanci“ štátnej správy zobrali…

Problém toho obstarávania je však zakorenený hlboko v nás Slovákoch, česť výnimkám. Bohužiaľ aj po 30 rokoch stále mám pocit že tu funguje mentalita, že „kto nekradne, okráda svoju rodinu...“
Takže na ŠHR to vyzerá asi takto, uvediem len jeden príklad z praxe: “Fero” robí na ŠHR, a vyhlasuje súťaž o dielo, napríklad na jednom z objektov v správe ŠHR, to je teraz úplne jedno či to bude renovácia sila na pšenicu, výmena okien na strategickom objekte alebo čokoľvek iné... Pozná “Jana“, ktorý síce vôbec nevie dodať túto službu, ale má firmu, a ten zas pozná „Jura“, ktorý vie službu aj naozaj dodať.
Celý ten nákup sa následne predražuje... Z týchto bežných vecí nemá peniaze predseda ŠHR alebo premiér, ale ľudia pod ním.
Je to bežná prax, že o dielo súťaží 10 správnych firiem, a z toho sú všetky dohodnuté a poznajú sa.
Štát proste vyberá z ponúk ktoré sú “dostupné“. Je to samozrejme transparentné, vyhrala najlepšia ponuka, a tak to u nás v reáli funguje.

Čerešničkou na torte, a to sa dá kľudne dohľadať, je koľko týchto firiem, ktoré vyhrali takúto zákazku skončí prepísaných na bieleho koňa, prípadne v likvidácií, po tom čo obdržali kšeft za slušné peniaze.

Prečo tomu tak je? Ten, kto robil niečo pre štát vie, že “vačkovné“, ktoré si pýtajú ľudia ktorí tam pracujú je tak veľké, že po odvedení nákladov na dielo a vyplatení úplatku, tej firme už nezostane ani na to aby zaplatila riadne dane...

Prípadne, je tu ešte optimálnejší slovenský business model, ako napríklad pri výmene plastových okien na nemenovanom objekte ŠHR, kde jedna firma vyhrala zákazku, rámy kúpila u jedného dodávateľa, sklo u druhého, montáž u tretieho, následne ani jedného z nich nezaplatila a tým to končí. Outsourcing je predsa moderný nástroj dnešnej doby :rofl: Samozrejme ten karusel je omnoho komplikovanejší, ale toto nepíšem ako investigatívnu reportáž, len pre to aby bola predstava o tom ako to funguje.

Aj z tohto dôvodu aj Pellegrini hovoril o tom, že za tie ochranné prostriedky sa momentálne platí vopred...

Bohužiaľ sa obávam, a bodaj by som sa mýlil, toto sa Matovičovi nepodarí zastaviť.

Tí ľudia sú zohraní, rozbiť sa to nedá len odvolaním predsedu, je to o mentalite tých ľudí, ktorí tam pracujú a nie len o predsedovi.
AD2 tu platí to príslovie, že príležitosť robí zlodeja.

Slovensko momentálne zúfalo nakupuje podľa ponuky, a toho čo má kto na ruke, aj keď je to drahé. Inak to nebude.

Ďalšia vec ktorú nikto nespomenul je to, že pri tých respirátoroch záleží aj na značke, to sa samozrejme nespomína a de facto nevieme čo sme vlastne kúpili. 3M je špička, a určite je ten respirátor aj vyššej trhovej hodnoty.

V zmluve o obstáravaní je však len respirátor FFP3, bohvie aký turecký alebo čínsky brak... Na Slovensku by to mali byť fantastické respirátory od FUJIAN HUIAN HEMCHEMG HOUSEHOLD PRODUCTS, ale to neviem naisto, ešte len uvidíme aký brak sme kúpili...

K ostatným pomôckam čo sme “nakúpili“ už len krátko:

Rukavice 0.17€ / ks, to jest 17€ za krabicu 100ks. To je samozrejme nehorázna cena.
Maloobchodná cena rukavíc bola okolo 6-7 € za krabicu 100 ks pred týmto prúserom. VO pod 4€, keď som dobre kúpil.

Je to veľa, ale aj ja ako firma som teraz nakupoval nesterilné nitrilové rukavice za 14€ / krabica.
Sú dostať ešte stále aj za 8€ ale nikto už nepovie že je to veľkosť 7-8 :rofl:

Ak by ste vedeli kde nakúpiť lepšie tak budem vďačný za tip :good:

Obleky, to tiež nemá cenu riešiť, už vyššie som spomínal, že bežný sprostý oblek je pod 2€.
K nám samozrejme za tých predražených 24,92€ samozrejme nepríde nejaká špička ako DuPont tyvek alebo tychem, ale nejaký čínsky bordel z netkanej textílie ako zo záhradky...

Ostatne namiesto riadnych celotvárových masiek, vidíme zdravotníkov nosiacich ochranné štíty ku karbobrúske, a to nie len u nás ale na celom svete :hysterical:

Je to momentálne tak proste na celom svete.

Takže áno, ja súhlasím, že je to drahé ale myslím si, že ani Matovič nebude schopný momentálne nakúpiť tie pomôcky o moc lacnejšie, presne s tých dôvodov čo som uviedol vyššie. Bodaj by som sa mýlil, budem mu držať palce.

Sulík dnes v TV hovoril o tom ako chce zachrániť ekonomiku, tým že sa začne otvárať viac prevádzok, za povinnosti nosenia rúška, rukavíc a dezinfekcie.
Toto bude samozrejme rečnícka otázka ale kde akože mám ja alebo iný ľudia tieto veci nakúpiť? Keď už pred dvoma týždňami sme zavádzali preventívne opatrenia, tak som objednal 200 bavlnených rúšok, aby som ich mohol porozdávať zamestnancom.
Objednávku mi nakoniec znížili na 100ks a následne dodali 50ks. Značka medzipredaj vyhradený :good: Tie som samozrejme rozdal ľudom, aby sa v tej panike čo je okolo nás nebáli chodiť do roboty, namiesto toho aby som si zobral pre seba alebo pre rodinu.
Bohužiaľ na frézu alebo sústruh neviem dať home office, a tých ľudí potrebujem udržať v práci.

Naozaj by som bol rád, aby mi niekto vysvetlil, čím mám chrániť mojich zamestnancov, keď tie prostriedky proste nie sú dostupné.
Už len na okraj spomínal aj meranie teploty pred vstupom do zamestnania, bohužiaľ ten bezdotykový teplomer čo mám vo firme je síce certifikovaný metrológiou, ale priemyselný ne meranie teploty pocrchov, čo znamená, že v praxi ± 2°C. To mi je nanič.

Neviete kde by sa aj keď drahšie dal nejaký kúpiť? Viem, že sa to tu riešilo.

No koniec politickej vložky, ospravedlňujem sa za OT, ale po tom čo to počúvam druhý týždeň, mi to už lezie na mozog.

K teme vírusu pár reákcií:

Videl som tu otázku ako na rohlíky, v zásade si myslím, že sa dá prežiť aj balené pečivo.
Ak už fakt musím mať rohlíky alebo iné podobné voľné pečivo, tak priamo z pekárne, kde je predsa len trošku vyšší hygienický štandard ako v obchodnom reťazci kde sa v tom pečive ľudia hrabú ako keby losovali lotto. Nad plameňom neohrievať, možno radšej dať na chvíľu do trúby na 70-80°C pred konzumáciou.

Dezinfekcia nákupu a ochrana:

Nakoľko utierať všetky obaly liehom sa mi nechce, za dosť dobré riešenie považujem UV alebo klasickú ozonizáciu. UV by malo zabiť podstatnú časť baktérii a vírusov, následne opláchnuť. Ja som takto posvietil napríklad na debničku jabĺk.
Chápem, že nie každý má takéto možnosti, ja ich našťastie mám na firme, nakoľko pracujeme aj v oblasti zdravotníckych zariadení.
Ten ozón by doma tiež šiel, ale zase je to pomerné scifi pri dnešnej situácii mať vyhradenú utesnenú miestnosť kde dám nákup a zapnem to.

Ja nechcem znieť ako pesimista, ale doma je to naozaj ťažké. Aj keby idem na nákup v maske, protichemickom obleku a návlekoch, že by som vyzeral ako s Černobyľu, nikdy nemám 100% istotu, že sa po príchode domov nekontaminujem. Ono, kto robil v zdravotníctve alebo podobne vie, že už len vyzliecť to tak aby som sa 100% nekontaminoval je pomerne náročné…
Snažím sa nakupovať proste radšej tam kde je menej ľudí, a zväčša potraviny ktoré prejdú ďalšou tepelnou úpravou.
Párok na Shell-ke by som momentálne asi nedal :D

Takže aj tie nápady na striekanie vypínača alebo kľučky savom po príchode, ono najťažšia je disciplína keď idem do obchodu.
Povedzme, že mám respirátor, rukavice a okuliare. Mám síce rukavice, nechytám sa tváre, ale napríklad sedím cestou naspať v aute. Môžem to oblečenie čo som mal na sebe hneď vyzliecť a oprať, umyť sa, ale dezinfikovať a dekontaminovať napríklad to auto sa mi po každej ceste naozaj nechce. Je až nereálne si myslieť, že na niečo nezabudnem a budem 100% safe.

Tak isto sa my nechce dezinfikovať jogurty alebo niečo podobné, proste otvorím a následne s čistými rukami a príborom ho zjem. Ak tam niečo bolo, tak mám smolu, nemalo by byť, obal predsa nekonzumujem...

Ono by sa človek z toho zbláznil keby myslí na všetky miesta a spôsoby akými sa vie kontaminovať.
To by musel žiť v bunkri a 3 mesiace žrať konzervy aby bol fakt safe.

Za ďalšie netreba vôbec plytvať dezinfekciami alebo liehom, hromadu vecí naozaj stačí opláchnuť v mydlovej vode alebo nechať odležať ak je to možné.

Najviac treba dbať na osobnú hygienu a vyhýbať sa ostatným ľudom, ak je to možné.

Počet prípadov v Rusku:

Ešte som tu zaznamenal pre mňa zaujímavú debatu, že prečo bolo v Rusku tak málo prípadov, ajkeď teraz už to ide hore.
Keďže, som tam za posledné roky pravidelne chodil, tak si dovolím k tomu vyjadriť, nerád by som ale bol označený za pro-ruského agenta ;)
Nie je to celkom tak že:
nás mnogo
To čo poviem nebude žiadna novinka, ale v čase sankcií je pre Rusko Čína najväčší obchodný partner. Aj z tohto dôvodu bol pre občanov Číny zavedený bezvízový styk, kde čínsky turisti v skupinách mohli ísť do Ruska bez víz, narozdiel odo mňa alebo iného Slováka.
Rusi týmto pôvodne chceli podporiť turizmus, ale neskôr zistili, že z tých Číňanov moc ekonomického osohu nie je, ale to je na inú debatu.
Kto bol v Rusku za posledných 5 rokov, vie koľko ich tam chodí...

Rusko už 1. Februára, po tom čo mali tuším dva prípady nákazy (boli to čínsky občania v Rusku), zrušili tento bezvízový styk. To znamená, že 95% Číňanov sa zrazu nedostalo do krajiny, väčšina ich tam chodila bez víz ako turisti v zmysle toho čo som napísal vyššie. Už vtedy sa začali obmedzovať priame lety do Číny, a pripravovať návrat svojich obyvateľov z Číny naspať.

Tuším okolo 20. Februára už následne Rusko plošne zakázalo pohyb všetkých Číňanov cez ruské hranice.

Je to skutočne striktné opatrenie, v čase globalizmu takmer nepredstaviteľné, lebo zaváňa politickou nekorektnosťou prípadne rasizmom a profilovaním, ktoré sú u nás samozrejme neprípustné. Nie je to predsa tak dávno, čo nás EU ešte kritizovala za uzavretie hraníc.

V Rusku, však ešte pred tým ako sa nakazil jeden Rus (aspoň teda officiálne), prijali takéto striktné opatrenia.

No a ako sa ukazuje zjavne boli účinné. Tie prípady ktoré majú momentálne sú zavlečené Rusmi vracajúcimi sa z dovoleniek.
Očakávam, že u nich tak isto napriek ich početnosti nebude taký tragický prírastok ako napríklad v Taliansku alebo Nemecku.
Dôvod je jednoduchý, tí ľudia majú inú mentalitu, kázeň a disciplínu.
Nikdy by sa tam nestalo to čo u Nás, že na hranici utečie polka cestujúcich z autobusu...

Týmto samozrejme nechcem tvrdiť, že všetko v Rusku je OK, ale tieto opatrenia boli podľa môjho názoru správne, aj keď striktné.
Myslím, že k dnešnému dňu tam spravili vyše 130 tisíc testov, je fakt skoro až záhada, že majú len toľko pozitívnych.



Zaujímavá je pre mňa informácia z dnešnej tlačovky, že začneme v spolupráci s ČR používať testy Pekovej, to som celkom zvedavý či sa to u nás naozaj rozbehne, držím im palce.
Neviete náhodou, toto som nestihol naštudovať, na tie "správne" testy a nie tie rýchlotesty čo sme nakúpili, predpokladám drži pár pharma firiem patent však?
Workstation: HP Z230- i7 4770, 16gb DDR3, GTX 960, SSD RAID 2x256GB, 3x HP 24" LCD
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa faugusztin »

Za toto by nemalo byt odvolavanie, ale doslovne vypoved na mieste:

Matovic:
Tiež kritizoval objednanie dvestotisíc rýchlotestov, ktoré podľa Matovičových slov nepotrebujeme. Cena za kus v Číne sa pohybuje medzi dvoma až piatimi eurami, Kajetán Kičura však odobril nákup v cene 30 eur za kus.
Jeho odpoved:
20:34 Po tlačovej konferencii premiéra predstúpil pred médiá aj predseda štátnych rezerv Kajetán Kičura. Predražený nákup rýchlotestov obhajoval chybou v počítaní.

"Zistila sa chyba, že tam bolo 200-tisíc balíkov, v ktorých mali byť po 20 testov, ale my sme stále uvažovali o 200-tisíc kusoch. Nastala chyba v tom, že tieto balenia boli s vyššou cenou," konštatoval. Spoločnosť podľa neho okamžite kontaktujú, na túto chybu by sa podľa Kičuru prišlo okamžite.

Ako dodal, v ostatných zmluvách sa nenašlo žiadne iné porušenie. "Sme si istí, že postupujeme v súlade so zákonom," uviedol.

Odvolanie z funkcie Kičura prijíma a rešpektuje aj s tým, že bude prešetrovaný orgánmi činnými v trestnom konaní.
Ak to teda dobre chapem, tak bud mame 4 miliony zbytocnych testov, alebo sme niekoho zadotovali na par tyzdnov ci mesiacov kym statu vratia peniaze (ak to vobec spravia).

Návrat na "Debata o všetkom"