COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...

Nechali by ste sa zaockovat ruskou vakcinou Sputnik?

Ano
29
39%
Nie
46
61%
 
Celkom hlasov: 75

faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa faugusztin »

stiv napísal: St 08. Apr, 2020, 14:47Aky fetis? Ved opatrenia su relativne jemne.
Obmedzenie pocas sviatkov beriem, implementaciu nie. Ak chcel zabranit presunu, mal to oznamit s okamzitou platnostou, nie tyzden dopredu. Ak chcel namatkove kontroly, mal to tak formulovat. Ministerstvo vnutra a policia to interpretovala korektne, nemaju schopnost citat Igorove myslienky (Igorovi z Olano zjavne neporozumel ani minister vnutra z Olano).

Fetis je to v tom, ze ochrane pred virusom Matovic podriadil uplne vsetko, zachranime kazdeho pred koronavirusom, aj ked nam to sposobi viac samovrazd kvoli financiam nez budeme mat obeti koronavirusu, a mozno nam klakne velka cast maloobchodu.

Nevidim napriklad ziadny relevantny dovod preco su stale povolene iba konkretne obchody, preco sa nedaju otvorit vsetky, ktore by splnali rovnake podmienky ako aktualne otvorene, teda 1 clovek na 25m2, dezinfekcia, rukavice. Ano, urcite vynimky by museli byt (restauracie, sport, umenie), ale s prepacenim aky je rozdiel medzi povedzme galanteriou (povolene) a predajnou topanok (zakazane) ? Aky je rozdiel medzi servisom PC (povolene) a predajnou informacnej techniky (zakazane) ?
V com su farby-laky (otvorene) specialnejsie nez povedzme papiernictvo (zatvorene).

Ekonomika si nemoze dovolit ani vypnutie na momentalnej urovni na dlhsiu dobu. Ak na jednej strane chvali zodpovednost ludi pri dodrziavani doterajsich pravidiel, tak nemoze na druhej strane vyberanim konkretnych typov obchodov hovorit, ze "ste blbci, ktori by s nahrnuli do obchodov s oblecenim, ak by som ich povolil".

A co sa tyka porovnavania s krajinami kde su este tvrdsie opatrenia - preco sa porovnavame s krajinami, kde tieto opatrenia prijali ked uz mali desiatky ci stovky mrtvych ? Rakusko pri omnoho horsom stave nez u nas ide uvolnovat situaciu.
Sugyi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 480
Dátum registrácie: Št 24. Nov, 2011, 15:17

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa Sugyi »

HellAngel napísal: St 08. Apr, 2020, 15:43 Matovic je šašo a tuto situaciu moc nezvladol. Mohol sa vyuzit aj kamerovy system, fotit SPZ a dodatocne ziadat vysvetlenie pohybu. Kontroly sa mohli robit nahodne a pre kamionovu dopravu a zasobovanie, by som nehal vymedzeny osobitny pas, tam kde je to mozne spravit. Takto sa z toho naozaj stala neprijemna situacia. No nic nemeni na fakte, ze ludia maju stale problem pochopit, ze maju byt doma na riti a necestovat a nebehat kade tade. Zlyhala vlada, zlyhali aj ludia
Nepodrzali ho ti primitivi z policie. Nevedeli si to normalnejsie zorganizovat? Oni pohodlnucki su taki neprisposobivi ze az. Ani merat ich clovek este ani raz nenasiel na mieste kde by to vazne situacia vyzadovala. Iba tam kde sa vedia nabalit.
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5571
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa Odar »

faugusztin - - > Veľmi výstižne napísané. A hlavne je to v prvom rade o ľuďoch. Môžme mať opatrenia akékoľvek, keď sa pozerám z okna a tam sa naháňajú decká, akoby sa nechumelilo. Hlavne, že skomplikovali dnes život n ľuďom, ktorí chtiac / nechtiac museli na cesty. Šikana dotazníkmi. Chorý štát toto.
Obchody - presne. Nie je absolútne žiadny rozdiel, či sú v rámci obmedzení otvorené potraviny, alebo sex shop. Akurát ten sex shop skrachuje. To je jediný rozdiel.
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
HerdaPeter
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 412
Dátum registrácie: Št 30. Okt, 2008, 18:12
Bydlisko: Hliník nad Hronom

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa HerdaPeter »

Suqyi možno máš modrú knižku ako Matovič a nechápeš slovu Rozkaz, príkaz alebo nariadenie. Tí "primitívci" z polície dostali nariadenie a od dnešnej polnoci kontrolovali všetky autá na miestach, ktoré im určili. Za ten dnešný chaos bol zodpovedný Matovič spolu so svojím Ministrom vnútra Mikulcom.
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa faugusztin »

Sugyi napísal: St 08. Apr, 2020, 16:55Nepodrzali ho ti primitivi z policie. Nevedeli si to normalnejsie zorganizovat? Oni pohodlnucki su taki neprisposobivi ze az. Ani merat ich clovek este ani raz nenasiel na mieste kde by to vazne situacia vyzadovala. Iba tam kde sa vedia nabalit.
Ako som pisal, vlada mala formulovat poziadavku na "nahodne" kontroly, ak ich chcela mat nahodne.
Prezident policajného zboru Milan Lučanský sa vyjadril k slovám Igora Matoviča o dnešných zdržaniach na cestách:

„Nesedím doma pred televízorom, aby som pozeral tlačové brífingy najvyšších predstaviteľov Slovenskej republiky. Nedávam úlohy stovkám policajtiek a policajtom v teréne na základe toho, čo si pozriem v televízii. Ja vydávam pokyny na základe oficiálnych dokumentov, uznesení, záverov, odporúčaní, alebo dohôd. Som v úzkom kontakte s mojim nadriadeným, ministrom vnútra, Romanom Mikulcom, s ktorým konzultujem nastavené pravidlá a podmienky.

Odmietam sa stať súčasťou hry, keď by sme si mali vymieňať zostrihy z tlačových besied, zostrihaných tak, aby to vždy niekomu zapadlo do kontextu jeho vyjadrení. Každý, kto sleduje tlačové brífingy bude možno so mnou súhasliť ak poviem, že často na nich odznejú protichodné informácie. Práve preto sa riadim tým, čo je dané na papieri a tým, na čom sa zhodneme s pánom ministrom vnútra.

Je mi úprimne ľúto, že vodiči, na ktorých sa dnes vzťahovala výnimka na presun z okresu do okresu, strávili hodiny v kolónach. Policajný zbor postupoval tak, ako bolo určené po zasadnutí krízového štábu. V žiadnom prípade mi neprináleží hodnotiť, či to boli dobré, alebo zlé opatrenia. Mojou úlohou ako policajta, je splniť pokyn bez emócií,“ píše Milan Lučanský na facebooku.
Ale predpokladam, ze Igora zas bude stvat to, ze mu odpovedal na Facebooku.
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa Snake »

fero, teoria je krasna, ale panikariacich dementov si videl vcera a dnes. Keby sa to tu otvorilo, tak za 2 tyzdne dobehneme talianov, vid tato tema a niektori jedinci





.
Sugyi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 480
Dátum registrácie: Št 24. Nov, 2011, 15:17

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa Sugyi »

HerdaPeter napísal: St 08. Apr, 2020, 17:07 Suqyi možno máš modrú knižku ako Matovič a nechápeš slovu Rozkaz, príkaz alebo nariadenie. Tí "primitívci" z polície dostali nariadenie a od dnešnej polnoci kontrolovali všetky autá na miestach, ktoré im určili. Za ten dnešný chaos bol zodpovedný Matovič spolu so svojím Ministrom vnútra Mikulcom.
Mali kontrolovat ale mohli to robit aj inak. Videl som som fotku kde na dialnici 2 pruhy stahovali do jedneho. Bolo tam do 5 policajtov. Preco tam nebolo 30? Preco kamiony nepustali dalej vo vlastnom pruhu?
Odar napísal: St 08. Apr, 2020, 16:59 faugusztin - - > Veľmi výstižne napísané. A hlavne je to v prvom rade o ľuďoch. Môžme mať opatrenia akékoľvek, keď sa pozerám z okna a tam sa naháňajú decká, akoby sa nechumelilo. Hlavne, že skomplikovali dnes život n ľuďom, ktorí chtiac / nechtiac museli na cesty. Šikana dotazníkmi. Chorý štát toto.
Obchody - presne. Nie je absolútne žiadny rozdiel, či sú v rámci obmedzení otvorené potraviny, alebo sex shop. Akurát ten sex shop skrachuje. To je jediný rozdiel.
Bez sex shopu prezijes, bez potravin nie. Celkom jednoducha matika, nie?
Akurat po takom case by som sa ale branil byt inymi obchodmi ze hypermarkety stale predavaju aj iny tovar ako potraviny a drogeriu.
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5571
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa Odar »

Sugyi nechápeš pointu. Nevadí :bye:
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
Používateľov profilový obrázok
kllr007
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5392
Dátum registrácie: So 21. Aug, 2010, 18:52
Bydlisko: Žilina - Lietavská Lúčka

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa kllr007 »

lol preco ten placko stale place na tlacovkach ? ved je na smiech.
romske osady kde je 20 ludi v dome je jasne ze budu problem. Ale nebudem plakat v televizii. A uz vobec nie premier pre boha.
MB: ASUS TUF B550M-PLUS; CPU: AMD Ryzen 5800X3D; RAM: 32GB DDR4 3200Mhz; GPU: Nvidia RTX 3080Ti 12GB; SSD: WD SN750 1TB + SN570 1TB; PSU: Corsair RM650x; CASE: LianLi Lancool 2 Mesh; LCD: LG OLED 42C2; MOUSE: Logitech G305; KEYBOARD: Logitech MX Keys; Repro: Panasonic PMX-90; OS: Windows 10
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6871
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa stefan222 »

siel som do bily na nakup prave a kopec ludi vonku aj bez rusok uz maju na salame asi. a som s malou cely den doma.
hry- ps5
doma-HP probook
Sugyi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 480
Dátum registrácie: Št 24. Nov, 2011, 15:17

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa Sugyi »

Odar napísal: St 08. Apr, 2020, 18:33 Sugyi nechápeš pointu. Nevadí :bye:
Chapem co chcete povedat. Ze nesedi ze nieco je otvorene a ine nie je. To nechapem ani ja. Ale mat potraviny otvorene a ine zatvorene je pochopitelne. Tym ze ostatne je zatvorene znizujes mnozstvo stretnutia ludi. Hlavne takych co sa nepoznaju.
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5571
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa Odar »

Mne sa zdá, že čím sú tvrdšie opatrenia, tým nám vznikajú na určitých miestach vyššie koncentrácie ľudí. Trebárs pred obchodmi, dnes v kolónach na cestách...
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa faugusztin »

Nemozes kompletne polozit ekonomiku na oltari znizovania poctu stretnutia ludi. Je super, ze preplacaju 80% platov - lenze to je iba jedna zlozka vydavkov firiem. Najomne ? Energie ? To obchody stale musia platit - ale stat ti nepreplati z toho ani cent, aj ked tvoj nulovy prijem je sposobeny jej nariadenim. Zaroven mnozstvo stretnuti aj v takom obchode s oblecenim/topankami bude radovo mensie nez v potravinach. U inych typov obchodov bude frekvencia stretnuti este nizsia - napriklad v takom papiernictve som snad ani raz nestretol nikoho ineho nez predavaca (samozrejme neratam posledne augustove tyzdne).

Hlavne je to absurdne v kontexte fabrik, kde sa ti aj momentalne stretava radovo viac ludi na mensom priestore nez v pripade potravinovych obchodov.

Jednoducho, vlada (a teda Matovic, kedze bez jeho zvolenia nic neprejde) musi mat predstavu, plan pre postupne uvolnovanie a tento plan aj predstavit verejnosti. Ci si to naozaj predstavuje, ze v takomto neurcitom stave budeme "fungovat" do jula ci este dlhsie ? Ak hej, tak po ukonceni 'karanteny' nebude co restartovat - gastro sektor ci maloobchod bude kompletne skrachovany. V dosledku toho budu krachovat vlastnici budov, kedze nebudu mat najomcov; kvoli tomu mozno nebudu schopni splacat uvery, kvoli comu budu v problemoch banky...

Alternativne musia predstavit kompletne riesenie pre odskodnenie obchodov, nie taketo ciastkove riesenia.
SAJBAMA
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 296
Dátum registrácie: So 25. Apr, 2009, 11:52
Bydlisko: Nitra

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa SAJBAMA »

Chalani, otázka, ak z Vás niekto dnes cestoval, ako prebiehalo to "fízlovanie"?

Ja som totiž dnes absolvoval celkovo 6 kontrol - dohromady asi 10 minúť času navyše, no v TV a Rádiu bola hlásená apokalypsa.
Z BA mi ráno volali, že stoja tri hodiny a otáčajú sa domov, nemá to význam, to isté z TT, že prídu po sviatkoch.
Ja som sa pre istotu vyhol diaľnici a išiel naschvál neskôr keď odpadla ranná špička.

Cestou do práce ma zastavila pri prekročení okresu "domáca" hliadka, stiahol som okienko, povedal som len že idem do roboty, a že sa dnes ešte 4 krát uvidíme. V tom momente podpráporčík odložil dotazník a pustil ma. Nemusel som sa legitimovať, žiadne potvrdenia, doklady, ale OK beriem to tak, že ma poznajú...

V HC, ma zastavili, vysvetlil som, že niečo veziem pre firmu a mám na to dodací list, a že som do hodiny naspať, vypýtal si občiansky asi na dve sekundy ale nezapisoval nič. Cestou naspať ma zastavil vojak a nie policajt, tomu som povedal, že ma pred hodinou kontroloval kolega oproti, a okamžite ma pustil ďalej.

Ďalšieho policajta zaujímalo čo to je to čo mám za autom, a nie doklady alebo účel cesty.
Poslednú cestu teraz domov, sa ma pýtala "domáca" hliadka koľko krát sa ešte dnes uvidíme, ja na to že už posledný, žiadne doklady ani kontrola, zaželali sme si pekný večer a išiel som domov.

Naproti tomu kolega prekračoval okres inde, stál tam vyše hodinu, a 10 minút vyplňoval nejaký debilný dotazník, overovali si ho podľa OP.
Na R1 že vraj to isté.
Ja sa samozrejme nesťažujem na to ako som obyšiel, ale to ako iný okres iný mrav PZ, iná kontrola?


Odar napísal: St 08. Apr, 2020, 19:24 Mne sa zdá, že čím sú tvrdšie opatrenia, tým nám vznikajú na určitých miestach vyššie koncentrácie ľudí. Trebárs pred obchodmi, dnes v kolónach na cestách...
To je pravda, dnes som videl spústu ľudí - nákup 3ks rožkov, jedna smotana, a pod., sa prechádzať z nákupu. Nechápem, či im to naozaj za to stojí ísť von, ale možno je to taktika, aj zajtra im bude totiž určite niečo chýbať a budú musieť ísť znova... :rofl:
Sugyi napísal: St 08. Apr, 2020, 18:12 Mali kontrolovat ale mohli to robit aj inak. Videl som som fotku kde na dialnici 2 pruhy stahovali do jedneho. Bolo tam do 5 policajtov. Preco tam nebolo 30? Preco kamiony nepustali dalej vo vlastnom pruhu?

A kde ich zoberú?
Máš predstavu koľko máme policajtov aspoň zhruba? Nie je to sranda pokryť každý prechod z okresu do okresu na všetkých tých cestách ako bolo stanovené. AD2 Policajný zbor, má pomerne vysoký počet členov, ale treba si uvedomiť, že nie všetkých môžeme nasadiť do ulíc.
Ani keby sme chceli, tak pre nich nemáme gear. Snáď si nemyslíš, že nejaký vyšetrovateľ, prípadne niekto z oddelenia dokladov, sa tam pôjde postaviť a kontrolovať :hysterical:
Workstation: HP Z230- i7 4770, 16gb DDR3, GTX 960, SSD RAID 2x256GB, 3x HP 24" LCD
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7291
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa Papek »

Ja som šiel včera o 2 v noci z BA na chatu do "domácej" karantény. Povedal som hliadke kam idem, prečo tam idem, ukázal som im papier o prepustení zo štátnej karantény, opísali si ŠPZ auta, vypýtali si moje telefónne číslo, občiansky a za pár minút som šiel ďalej. Netuším či to budú nejako ďalej preverovať a riešiť.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB

Návrat na "Debata o všetkom"