SPP energeticky smejdi?

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12482
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

SPP energeticky smejdi?

Príspevok od používateľa HellAngel »

Minuly tyzden, som prepisal elektricku energiu z SSE do SPP. Kontaktoval ma clovek z SPP, ze v pripade ak by som bral elektrinu cez SPP, tak ju budem mat lacnejsiu atd. Ked som si pytal cenik, tak povedal ze plati ten co je na SPP. Povedal som ze OK, potrebujem si to premysliet. Pozrel som na stranky SPP, skontroloval cennik, kontaktoval som aj SPP, ci takeho pana eviduju ako predajcu a ci nejde o podvod. Bolo mi povedane, ze pracuje pre nich a je na oddeleni, ktore ma na stararosti prave tento predaj. Tak pan po par dnoch zavolal a dohodli sme sa. Zmluvy boli poslane kurierom, podpisal som ich s kludnym svedomim, ked mi priamo SPP potrvdilo telefonicky ale aj do mailu, ze ide o ich predajcu.

No dnes mam zapnute spravy a pocuvam, ze slovenske SPP si najala cesku firmu, ktora bola v cechach pokutovana, za nekale praktiky prave kvoli energiam. V podstate nepovedali ale v com spociva "podvod" respektive ci nejakym sposobom okradli ludi. Tak sa len pytam, ci to len nie je utok od SSE, aby ludia od nich neodchadzali ale ralne sa nic nedeje, akurat dojde k zmene dodavatela elektriny na fakture. :red:
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
mirjak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2250
Dátum registrácie: Št 16. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: SPP energeticky smejdi?

Príspevok od používateľa mirjak »

no mna naopak stale obhana cloviecik, nech si dam aj plyn cez SSE, aby som usetril... Ty zas usetris, ze si das elektrinu namiesto povodneho SSE cez SPP... kua ale ze by obe moznosti boli vyhodne? :D Najviac sa asi zaraba na provizii za zmenu, zrejme ako pri zdravotnom poisteni...
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12482
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: SPP energeticky smejdi?

Príspevok od používateľa HellAngel »

elektrinu dam do SPP a plyn do SSE :D a budu obidve strany spokojne :D

normalne by som na toto neragoval. Podobnych obchodnikov rovno rusim, ale elektrinu od SPP som mal rozbehnutu uz aj predtym, len som to nedotiahol a ked mi SPP po telefone aj mailom potvrdilo, ze ide o ich cloveka, tak som nevidel dovod nedokoncit tuto vec.

Akurat ma zarazila ta informacia v telke, ze SPP si oficialne najala cesku spoocnost prave na toto ziskavanie zakaznikov a pritom ta firma ma v chechach na krku aj vysoku pokutu, kvoli nie zrovna cistym obchodnym praktikam.
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
beggar
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 133
Dátum registrácie: Št 10. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava

Re: SPP energeticky smejdi?

Príspevok od používateľa beggar »

Mna skor zaujima, ako toto cele funguje v realite, ked sa prepise plyn z SPP do SSE a vice versa. Ak prepises plyn z SPP do SSE tak SSE tam tvori iba medziclanok spotrebitel -> SSE -> SPP alebo plyn realne dodava SSE? Ako je mozne, ze SSE vie dodavat plyn a SPP elektricku energiu? To len taka moja myslienka, nad ktorou som sa zamyslel :)
cpu AMD Ryzen 7 3700X, mb ASUS Crosshair VI Hero, ram ADATA XPG Gammix D10 32GB, gpu GeForce RTX 3060 Ti
Sugyi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 481
Dátum registrácie: Št 24. Nov, 2011, 15:17

Re: SPP energeticky smejdi?

Príspevok od používateľa Sugyi »

Lebo SPP mas rozdelene na samotne SPP a Distribuciu. Takisto elektrina je distributor niekto kto ti to dopravi, akoze kurier a ini je ten co ti to predava (eshop). Je to taky cudny obchodny model ale v konecnom dosledku to trosku zvacsuje konkurenciu. Akurat distributor je vzdy zahojeny :)

Take iste prektiky maju telekomy. Telekom predava internet podomovymi predajcami a im ide len o proviziu a maju nekale praktiky. Naslubuju hory doly. Aj Orange tak predava pausaly, O2 atd... Tak ako Posta predava 4ku. Oni sa casto tvaria ako priamo zamestnanci ale nie su. Mozno aj tento typek akoze ho v SPP vedu, ze pracuje pre nich, ale kludne to moze byt cez nejaku tretiu stranu. Na 50% to aj je cez tretiu stranu.
Používateľov profilový obrázok
killswitch
VIP
VIP
Príspevky: 4592
Dátum registrácie: Pi 21. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA-Okolie

Re: SPP energeticky smejdi?

Príspevok od používateľa killswitch »

tu je celkom pekne zhrnuté nejaké základné info k tomu, že kto je distribútor a kto dodávateľ :) https://www.trend.sk/spravy/co-treba-da ... la-energii
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7299
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: SPP energeticky smejdi?

Príspevok od používateľa Papek »

Ja mam takto elektrinu od SPP. Distribuciu ma na starosti Zapadoslovenska Distribucna - u nich som si vybavoval pripojenie odberneho miesta + pripojenie hodin a nasledne som si musel vybrat dodavatela elektriny. V tej dobe pri sadzbe DD1 mal najlepsiu ponuku SPP. Chceli ponuknut aj plyn, ale ten v panelaku nemame :D
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12482
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: SPP energeticky smejdi?

Príspevok od používateľa HellAngel »

ono to nevyzera na nejaky podvod, dnes mi dokonca prisiel dotaznik spokojnosti na toho obchodnika. Takisto som si snim dopisoval este vcera vecer, lebo mi nebolo jasne ako sa srpavi prepis bez pokuty.

Ja mam dd2 a aj tam maju lepsiu cenu SPP a ponukaju aj vernostnu zlavu.

Jedine co ma zarazilo bola vcerajsia reportaz, ze SPP si na toto najala nejaku firmu, co uy ma potahovacky kvoli netransparentnym praktikam. Mozno je to aj praca SSE, lebo prichadzaju o zakaznikov a takto ich chcu nalakat, aby neprestupili.

a ako sa tu pise, jedna vec je dodavatel a druha distributor
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3350
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: SPP energeticky smejdi?

Príspevok od používateľa Diablo1st »

HellAngel: koľko ti vychádza úspora?

Skúšal som si len tak bajočko prepočítať ceny na urso, mne vychádza úspora 5€ za rok, ak by som prešiel k SPP. Čo je pre mňa nezaujímavé.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 10,2 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12482
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: SPP energeticky smejdi?

Príspevok od používateľa HellAngel »

Cca 20€, som pocital, nie je to nic extra, ale mozno sa zase ozve sse a urobi mi lepsiu ponuku :D
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
paksi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 262
Dátum registrácie: Pi 16. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava

Re: SPP energeticky smejdi?

Príspevok od používateľa paksi »

Neviem čo to bolo za obchodníka, ale neponúkol ti "2energie"?
Ak budeš brať od SPP aj plyn aj elektrinu je tam ďalšia zľava.
Už dlhodobo mám aj plyn aj elektrinu od SPP, dá sa na tom výrazne ušetriť.
Ihneď ako končí 2ročná viazanosť treba zájsť do ich zákazníckych centier a nová zmluva a nová zľava.
Nikdy neverte žiadnym telefonickým obchodníkom s energiami!
Aj u SPP môžeš vybaviť všetko cez telefón alebo internet, ale veľkým plus je zákaznícke centrum!
Na zákazníckom centre sa dozvieš veci ktoré Ti do telefónu alebo mailu nikto nenapíše.
shajek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4796
Dátum registrácie: Ut 12. Aug, 2008, 12:16
Bydlisko: Pravenec

Re: SPP energeticky smejdi?

Príspevok od používateľa shajek »

skus rozpisat co je vyrazne usetrit. dik
CPU: AMD Phenom X3 720 BE 2,8 GHz @ 3,9 GHz 1,45V @@@ Phenom x4 3,6Ghz 1,375V (batch no. 0905 FPMW)CPU Cooler: Gelid Tranquillo rev.2 MB: Gigabyte 790XTA-UD4 RAM: 2x4GB ADATA Xtreme Series 2000 Mhz 8-7-6-15 tRC 11 CR 1T GPU: Asus EAH5850 DirectCU (985@5200MHz(1300MHz)) Monitory: 2x 24" LCD shit CRT HDD: WD 10EALS, ST Barracuda ST1000DM003 PSU:Seasonic M12II 620W 80Plus OS: Windows 7 Ultimate SP1 x64, Myš: nejaká Canyon Klávesnica : Microsoft Natural Elite, 3DMark Vantage : P16326 3DMark 06 : 21345
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12482
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: SPP energeticky smejdi?

Príspevok od používateľa HellAngel »

paksi, ano, budem mat aj plyn a elektriku od SPP. Vravel mi o tych zlavach, ale pokial to neuvidim na fakture, tak az potom uverim. Ano bolo to po telefone, ale hned na to som volal na zakaznicku linku SPP, kde mi potrvrdili, ze ten pan pracuje pre SPP a ponuka prave tieto veci ich klientom. Nato som este napisal mail do SPP, kde mi prisla odpoved aj s podrobnejsim vysvetlenim, nahladom novej zmluvy a s cenikom.
Tak mi to nepripadalo ako podvod. Len som bol prekvapeny, ze v telke davali prave tu reportaz a ze SPP spolupracuje s tou firmou. Nikde som sa ale nedocital v com presne tie podvody spocivali a ci realne aj ludia boli skodny. Jedine co som nasiel, ze dostali pokuty, pri vypovedani zmluvy ich terajsim dodavatelom energi.
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
paksi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 262
Dátum registrácie: Pi 16. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava

Re: SPP energeticky smejdi?

Príspevok od používateľa paksi »

Treba si uvedomit ze na Slovensku je stále asi 20- 25 providerov plynu. SPP ale vlastní stále viac ako 90% podiel v maloodberateloch - domácnostiach.
SPP je 100% štátny podnik. Paradoxne predával plyn aj pod cenu - proste pod náklady. Bolo to samozrejme z politických dôvodov.
Kto toto celé tie roky kradnutia, opravujem vládnutia Smeru nespozoroval bol asi slepý.
V elektrine sa SPP márne snaží o prienik na trh-lepšie povedané získanie lepšieho podielu. Je tam strašne veľa hráčov. Podiel sa ale neustále zvyšuje.
Tu majú ale títo malí provideri elektriny obrovskú výhodu. Nakúpia totiž nevyužité kWh z burzy za nízke ceny. Sú flexibilnejší než monopoly.
Ak si veľký, musíš zakontrahovať 2 roky dopredu, ak si malý šikovný nakúpiš teraz prebytky na burze. Pozrite teraz na ceny ropy...
Tak si SPP môže dovoliť dať akciu na elektrinu o 20% lacnejšie ako ZSE napríklad.
Ešte napíšem prečo je dôležité mať zákaznícke centrum:
veľa ľudí nevie, že ceny energií sa menia, ak nemajú verejne prístupné meradlo idú platby podľa odhadov
veľakrát dotujú dodávateľa, o toto sa treba starať, zaujímať sa o spotrebu, ak nemám prístupné meradlo nahlásiť spotrebu, meniť tarify atď.
Nevyzdvihujem žiadneho providera a už vôbec nie SPP, je kapitalizmus, aj v SPP ľudia(predajcovia) žijú z toho čo predajú ale čo sa týka morálnych zlyhaní alebo tých energetických šmejdov tak SPP sú oproti iným anjeli. Keď chcete zažiť šmejdov šup do Slovakia Energy.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12482
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: SPP energeticky smejdi?

Príspevok od používateľa HellAngel »

ja osobne by som do ineho dodavatela ako SSE, alebo SPP nesiel a ich distribucnych spolocnosti nesiel. Aj v tomto pripade, keby som to nemal s SPP uz rozbehnute davnejsie a nepotvrdili mi to SPP mailom a telefonicky, ze skutocne ide o nich, teda agenturu ktoru maju na to prenajatu, ani by som to neriesil.
NB: Asus ROG Strix G16

Návrat na "Debata o všetkom"