Vodné chladenie Ryzen 3900X

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1638
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: Vodné chladenie Ryzen 3900X

Príspevok od používateľa werwest »

GABO napísal: Ut 04. Aug, 2020, 12:42 2x som mal niečo napísané 2x som to odmazal, ale keci o custom vode...sa nedajú čítať.

3900X na stock vs 3900x na EKWB Velocity + 240mm SE EKWB radiátor zmerané. Rozdiel je v tomto (plná záťaž, Cinebench R20 - 2 hoďky)

Stock AMD Wraith Prism 3900x - 82-84C (hučíme)
EKWB Velocity 3900X - 68C (tichý chod)

Takže rozdiel medzi vodou a stockom je priepastný hlavne v záťaži ak používame CPU v záťaži a pracujeme. A priepastnejší je v hlučnosti. Mám 3900X pretestované aj na D15 aj U12A - rovnako Cinebench tam sú teploty +/- rovnaké cca 76-78C v záťaži (U12A je mierne tichšia resp. veľmi tichá, D15 počuť).

Ak už povieme A povedzme aj B teda na čo je určená custom voda.
Ako nehnevaj sa namna ale porovnavat vodu a box je take pritiahnute za vlasy hodne teleshopingu a nie fora.
Ma obrovsku case a v nej U12, to posledne co zaziva je nejaky hukot alebo prehrievanie. Menit to za custom loop iba pre cpu zmysel v jeho vyuziti nijak nema.

Uz ked si chces spravit radost tak si kup Ncase M1, a do nej custom loop ked uz mas itx dosku, tam to bude davat zmysel lebo tam velky chladic ako u12 nevopchas.
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
Používateľov profilový obrázok
GABO
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 9265
Dátum registrácie: Ut 15. Júl, 2003, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Vodné chladenie Ryzen 3900X

Príspevok od používateľa GABO »

Nehnevám sa na teba, ale je potrebné sa naučiť čítať lebo si asi len preletel text ako to je v aktuálnej dobe zvykom a otvoril si ústa na špacír (a to ja nemusím). Poprvé reagoval som na tých, ktorí chalanovi pritiahli do vlákna ešte aj to, že by si mal kúpiť piecku na pizzu, lebo je lepšia ako rúra (pritiahnuť do vlákna o chladení somariny s LCD a rady ako zlepšiť zostavu periferiami lebo ja mám rad 25000Hz LCD...). Ak teda sa bavíme o custom vodníku teda o TOP vode, potom o TOP vzduchu a potom o Stock vzduchu tak majme najprv natestované osobné a potom píšme. V texte som Ti písal koľko má D15 a U12A (vcelku často s nimi robím zostavy v kombinácii s RTX2XXX aj TitanX a podobne a naozaj su pretestované tak, že ten kto to používa to v živote tak nezaťaži...ale to už so mímo témy). D15 na 3900X (ak máš ešte k tomu aj horší kus...áno lišia sa) v plnom zaťažení má cca 76-78C pri už počuteľnej (nie rev) prevádzke. U12A je na tom podobne (U12A má pipe naviac, plochou oveľa väčšiu základňu, viac heat-pipe a TOP vetráky Sterrox, ktoré objem pasívu D15 doženú vyššimi, ale tichými otáčkami ) ale je mierne tichšia.

Teda treba si uvedomiť na čo som reagoval, ja som mu neradil, že si ma custom loop kúpiť len usmernil "vaše teleshoping" somariny aby mal reálne výsledky a vedel sa rozhodnúť čo chce a čo nie a aké sú rozdiely...z mojho pohľadu dovolím si povedať odborníka (aj keď mi to znie blbo).

A naozaj dávať custom loop do Ncase M1 je rada nad zlato - samozrejme to ide, ale v rukách človeka čo spravil 5 zostáv to potom vyzerá aj funguje katastrofálne. Ak už mu radiš tak napr. https://www.facebook.com/media/set/?van ... 0335476827 z ktorých som už zopár v rôznych kombináciách spravil je jednoduchšia a lacnejšia voľba.
PC1 Intel Core i7-4960X@4,8GHz . ASRock X79 Extreme 11 . 32GB Corsair Dominator 2133MHz DDR3 . Zotac GTX 1080Ti . Samsung 850 PRO 256GB . Samsung 840 1TB . SF Leadex 750W . AOC Q3279VWFD8 . Noctua
PC2 i5-2500K . Noctua NH-U12 . ASUS P8Z68-V PRO . 16GB G.Skill Ripjaws X . EVGA GTX 1070 SC . Intel 530 240GB . Samsung 850 PRO 2TB . COUGAR GX-600W . Lian Li PC-V1010A - Silver . ASUS Xonar Essence STX + HD555
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1810
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: Vodné chladenie Ryzen 3900X

Príspevok od používateľa Ivko »

Ano chcel si napísať že ked sa bavíme o A treba povedať aj B, a ja hovorím že netreba zabudnúť na C a to je kolko to koštuje a čo sa tým získa.

Zásada číslo 1 je nežmýkať maximum z CPU a potom nie je problém ani s teplotami a ked nie je problém s teplotami tak netreba ani žiadne špeci chladenie za 300-400€ pretože na výkone to aj tak nikde nezbadá, uchladí to za prijatelnej hlučnosti aj vzduch za 60€

To je rada nad zlato - nevyrábať si problémy tam kde nie su.
V dnešnej dobe uvažovať nad vodou do PC, tak musím mať PC vyslovene len na prácu a musí mi to sakra zarábať = denne musí byť pre to PC práca
Druhá možnosť - mám to niekde v obchode vystavené na marketingové účely aby ludia videli že aj taká možnosť je

Chalan má teploty úplne super, kvôli PC dokonca presekal dieru cez stenu že ho má na chodbe (o hluku z PC teda nemôže byť ani reč), hrávať sa už nehrá a má to na prácu - Photoshop do 60°C , Premiere do 65°C, zatial čo som pochopil najväčšie vyťaženie dosiahol v Cinebench kde mal 74°C, ktorý už v podstate nepotrebuje spúštať

Kvôli tomuto vodu za skoro 400€ ??? :facepalm: :facepalm:
Keby ten CPU podvoltoval mierne, tak na výkone to zasa nezbadá a teploty budú o niečo krajšie
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1638
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: Vodné chladenie Ryzen 3900X

Príspevok od používateľa werwest »

Jasne ze som cital, nevidim potom dovod venovat 1/3 prispevku vode vs stock ked sa to tu ani nikdy nepreberalo.
Ivkove posty snad vsetci automaticky ignoruju nestoji to ani za zmienku. Admin by ho mohol trochu vycvicit za OT :)
Ale ako som spomenul, pointa bola ze nerozumiem preco bolo stock vzduch vobec treba v tejto teme zmienovat. Ako si sam napisal tam vyssie, U12 je na tom lepsie, resp velmi ticho oproti D15, co v definke a este k tomu v inej miestosti nemoze byt vobec zle, hlavne ked tazatel mal najviac strach z toho ze pri praci cpu dosahuje 65 stupnov (a v cinebenchi 72, cize asi dokonca lepsi kus), nie zeby bol PC prave hlucny. Ak to malo byt mierene na tych co sa obuli do monitru, tak sa stavim ze ich to absolutne obislo.
Preto to cele vyznelo ako teleshoping a on sa aj hned chytil. Nikde som nepovedal ze nie si odbornik alebo si ho priamo do toho tlacil.
Nevidim nic zle na custom loope v m1. Ak niekto nie je lavy, tak to zvladne, ak je, tak tu mame odbornikov co to zvladnu. Ked ide o ITX, TU150 je privelka na moj vkus.
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1810
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: Vodné chladenie Ryzen 3900X

Príspevok od používateľa Ivko »

werwest: čo je na mojich príspevkoch OT, ked mu vravím že mu to absolútne nie je treba...
Navyše to podložím faktami - nemá vysoké teploty, nemôže počuť hlučnosť...
Ale pri tebe si človek zvykol z pcfora... By sme sa mohli baviť o tom kto tebe dal na pcfore tú právomoc :facepalm:
Typický werwest - nezáleží či to má alebo nemá zmysel, ked autor chce tak iba ho dotlačiť aby niečo kúpil - lebo iba vtedy nebudeme OT

Ale nech si dá vodu za 400€, nech si kúpi aj vhodnejšiu skrinu (niekto mu písal že tá súčasná nie je moc vhodná) za dalších 200€, potom bude mať o niečo nižšie teploty ako má a hlavne lepší pocit o ktorom niečo omielal na začiatku. Za moje peniaze to nebude
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8567
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Vodné chladenie Ryzen 3900X

Príspevok od používateľa shiro »

GABO napísal: Ut 04. Aug, 2020, 12:42 Stock AMD Wraith Prism 3900x - 82-84C (hučíme)
EKWB Velocity 3900X - 68C (tichý chod)
Cisto zo zvedavosti...vzdy sa cudujem, ako moze byt voda o tolko ucinnejsia od vzduchu. Kedze vieme, ze hlavny problem s chladenim ryzenov su ich male chiplety a s tym spojeny horsi prestup tepla do IHS, pretoze mala plocha chipletov. Nejde mi preto do hlavy, ako moze voda chladit lepsie ako vzduch - ved vodny cpu blok ma tu istu medenu zakladnu ako vzduchove chladice, akurat cez nu nejdu heatpipe, ale voda.

Cize prva vec je horsi prestup z chipletov do IHS - s tym nespravime nic.
Druha vec je prestup z IHS do cpu bloku - zeby bol prietok vody medenou zakladnou az o tolko ucinnejsi v odvode tepla, ako heatpipes pri vzduchu?
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Max_com
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 609
Dátum registrácie: Ne 24. Okt, 2010, 20:31
Bydlisko: Bratislava

Re: Vodné chladenie Ryzen 3900X

Príspevok od používateľa Max_com »

voda iba lepšie zvláda vyššie teploty pretože má väčší objem tepla ktory dokáže prijať a rozložiť asi nič viac hh
Naposledy upravil/-a Max_com v St 05. Aug, 2020, 09:44, upravené celkom 2 krát.
MB: GIGABYTE X570 I AORUS PRO ITX CPU: AMD RYZEN 1600AF GPU: SAPPHIRE PULSE Radeon RX 5600 XT 6G RAM: HyperX 32GB 2666MHz CL13 SSD: M.2 ADATA XPG GAMMIX S11 Pro 1TB SSD: M.2 WD Green 3D NAND 240GB HDD: WD Red 4TB, WD Purple 2TB, WD Red 2TB PSU: EVGA SuperNOVA 750 G2 CASE: Fractal Design Define R4 white Monitor: 27" OMEN X Gaming 240Hz 2560x1440 TN AUDIO: Genelec 8010a white, SMSL M500 V2, HiFime Sabre 9018 USB DAC, Focal Spirit Professional, Libra SE2 PRO DAC, M-Audio BX5 D2 + Samson Resolv 120a, Presonus Eris E3.5, HyperX Cloud white, Takstar Pro 80, Creative GigaWorks T20 II
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1810
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: Vodné chladenie Ryzen 3900X

Príspevok od používateľa Ivko »

Skôr by som povedal že sa lepšie odvádza teplo zo základne, pretože sa ochladzuje priamo samotná základna bloku
Používateľov profilový obrázok
Trubka
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 188
Dátum registrácie: Št 27. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA-Rusovce

Re: Vodné chladenie Ryzen 3900X

Príspevok od používateľa Trubka »

Bude to tym ze prenos tepla je podnieteny rozdielom teplot. Vacsi rozdiel teplot = viac odvedeneho tepla. Voda v okruhu dosahuje podstatne nizsiu teplotu ako heatpipe a zakladna chladica, tym padom aj zakladnu udrzi chladnejsiu a cely retazec jadro-IHS-zakladna prenesie do vody viac odpadneho tepla ako stihne heatpipe.
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: Vodné chladenie Ryzen 3900X

Príspevok od používateľa mino_85 »

Vidím Gabo, že sme ťa štartli. :D

Mne išlo len o to, že "problém" bol postavený do roviny, že tie teploty na vzduchu obmedzujú životnosť a stabilitu, čo sme len vysvetlili, že nehrozí.
Zvyšok /teploty a hluk na vode/ samozrejme už podľa chuti. :)
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
GABO
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 9265
Dátum registrácie: Ut 15. Júl, 2003, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Vodné chladenie Ryzen 3900X

Príspevok od používateľa GABO »

:D iba mierne ... a hlavne v pohode. Mne išlo len o vysvetlenie od A po Z aby chalan vedel. Inak čo sa týka tých blokov napr. Aquacomputer pri aktuálnych Threadripperoch optimalizuje tok vody v bloku tak aby to naozaj chladilo podstatné veci..vcelku by som chcel vidieť vnútro základňu optimalizovanú pre AM4.
PC1 Intel Core i7-4960X@4,8GHz . ASRock X79 Extreme 11 . 32GB Corsair Dominator 2133MHz DDR3 . Zotac GTX 1080Ti . Samsung 850 PRO 256GB . Samsung 840 1TB . SF Leadex 750W . AOC Q3279VWFD8 . Noctua
PC2 i5-2500K . Noctua NH-U12 . ASUS P8Z68-V PRO . 16GB G.Skill Ripjaws X . EVGA GTX 1070 SC . Intel 530 240GB . Samsung 850 PRO 2TB . COUGAR GX-600W . Lian Li PC-V1010A - Silver . ASUS Xonar Essence STX + HD555

Návrat na "Nákupná poradňa"