COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...

Nechali by ste sa zaockovat ruskou vakcinou Sputnik?

Ano
29
39%
Nie
46
61%
 
Celkom hlasov: 75

Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa Marek125 »

Mi sme boli minulý týždne na menšej svadbe 30-45 ľudí, a bola to hrôza stále to dávať hore dole dole hore. A všade ťa upozorňujú policajti stále chodia okolo pozerajú do vnútra. Ja by som do toho osobné nešiel a ľudí čo za to už zaplatili XY euro lebo rodina musí mať obrovskú svadbu ľutujem.

Prvá svadba kde som bol čistý a odišiel som o jedenástej :rolleyes:
Používateľov profilový obrázok
16cmfan
VIP
VIP
Príspevky: 3599
Dátum registrácie: Ne 12. Júl, 2009, 09:31
Bydlisko: Bardejov

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa 16cmfan »

Mobo Asus PRIME B450 Plus CPU Ryzen 7 5800X3D (Noctua NH-U12S + dual fan Noctua NF-A12) GPU MSI GeForce RTX 3070 Ventus 3X RAM G.Skill Ripjaws V F4-4000C18D-32GVK SSD Silicon Power P34A80 CASE Lancool 205 PSU Corsair RM550x case cooling: exhaust 2x Noctua F12, in-take 2x Lian Li 120mm

NB: Dell E7470 Skylake Core i5 + 16GB RAM + FHD IPS Foun: Oppo Reno 5Z
Main server: Asus PRIME A320M-K + Ryzen 5 2600 + GTX 1660Ti + 32GB Ram
NAS: QNAP TS-128 - 2TB Seagate Iron Wolf + MikroTik RB952
Peripherals: Dual monas setup 27" Samsung Odyssey G5 and AOC I2470Sw + Steelseries Apex 5 + Steelseries Rival 3 + QcK + Logitech G435
Používateľov profilový obrázok
kllr007
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5450
Dátum registrácie: So 21. Aug, 2010, 18:52
Bydlisko: Žilina - Lietavská Lúčka

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa kllr007 »

Na jednej strane ich chápem, dali do toho prachy a energiu a chcú to proste dokončiť.
Na druhej strane akože WTF, načo plánovali, platili zálohy a pod na svadbu v čase pandemie ? Ako by nemohli teraz rok-dva prežiť v partnerskom vzťahu, svadbu spraviť keď sa to všetko ukľudní. A presun do Poľska ? Zakázať civilné príjazdy a odjazdy do cudziny mali už dávno.
MB: ASUS TUF B550M-PLUS; CPU: AMD Ryzen 5800X3D; RAM: 32GB DDR4 3200Mhz; GPU: Nvidia RTX 3080Ti 12GB; SSD: WD SN750 1TB + SN570 1TB; PSU: Corsair RM650x; CASE: LianLi Lancool 2 Mesh; LCD: LG OLED 42C2; MOUSE: Logitech G305; KEYBOARD: Logitech MX Keys; Repro: Panasonic PMX-90; OS: Windows 10
Používateľov profilový obrázok
HaDeS
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 757
Dátum registrácie: Št 07. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava/#overclocking

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa HaDeS »

kks ze to tu zatvaraciu uderku este bavi sa navzajom potlapavat po pleciach, pritakavat si, hecovat sa kto ma vacsiu paranoiu a utvrdzovat sa ako je zvysok sveta bezprizorne nezodpovedny. Bez urazky, pride mi to ako uvrestany duhovy pride.
Workstation: dual E5-2698V4 GTX 2xTitan,
Slave 1-9:i7 5820k@4.2-4.45GHz
Slave 10-18:Ryzen 1700@3.7-3.9GHz,
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10089
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa stiv »

Niekto zjavne potrebuje k zivotu zatvaranie a zakazovanie. A mozno len psychologa. :D
.
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1667
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa werwest »

ja dufam ze sa to trochu znormalizoju oktober november. chcel by som aby rodicia mohli kludne za mnou prist do nemecka na vianoce :P
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
Používateľov profilový obrázok
kllr007
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5450
Dátum registrácie: So 21. Aug, 2010, 18:52
Bydlisko: Žilina - Lietavská Lúčka

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa kllr007 »

Tu nejde o zatvaranie. Keby sa obmedzil pohyb civilistov ktorí nemajú životne dolezity dovod behať hore dole tak by to eventualne nemuselo zajst k lokalnemu zavieraniu podnikov. K comu urcite casom dojde ked budu cisla tak rast ako rastli v poslednych dnoch. Ale tak tu sa krasne prejavuje uvolnena letna sezona, vsak chudence dovolenkove destinacie by mali straty.
MB: ASUS TUF B550M-PLUS; CPU: AMD Ryzen 5800X3D; RAM: 32GB DDR4 3200Mhz; GPU: Nvidia RTX 3080Ti 12GB; SSD: WD SN750 1TB + SN570 1TB; PSU: Corsair RM650x; CASE: LianLi Lancool 2 Mesh; LCD: LG OLED 42C2; MOUSE: Logitech G305; KEYBOARD: Logitech MX Keys; Repro: Panasonic PMX-90; OS: Windows 10
Používateľov profilový obrázok
Mani
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1436
Dátum registrácie: Ut 20. Dec, 2011, 08:23
Bydlisko: Košice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa Mani »

stiv napísal: Št 24. Sep, 2020, 17:32 Niekto zjavne potrebuje k zivotu zatvaranie a zakazovanie. A mozno len psychologa. :D
Aha, takze ty mas pocit ze my sme prave ten narod ktory srsi zodpovednostou a stacili by mu odporucania? Ked data jasne ukazuju ze nocne kluby, svadby, pohostinstva su liahnou pre patogeny a vzislo z toho x ohnisk, preco to neobmedzit? Ako by si to cele ty riesil? :-)
kks ze to tu zatvaraciu uderku este bavi sa navzajom potlapavat po pleciach, pritakavat si, hecovat sa kto ma vacsiu paranoiu a utvrdzovat sa ako je zvysok sveta bezprizorne nezodpovedny. Bez urazky, pride mi to ako uvrestany duhovy pride.
Jj jasne. Vsetci epidemiologovia a public health odbornici zo spickovych univerzit a ustavov su idioti padli na hlavu ktorí maju paranoiu. Len tak z nudy si vymyslaju to zatvaranie a obmedzovanie. Skoda ze tam nemaju teba, ty by si tu pandemiu vyriesil lusknutim prsta. :cool:
Naposledy upravil/-a Mani v Št 24. Sep, 2020, 18:20, upravené celkom 1 krát.
Spoiler: ukázať
PC 1: 13600K + Cooler Master Atmos 360 + TR Contact Frame | MSI B760M Mortar WiFi | 48 GB DDR5 G.Skill Trident Z5 RGB 7200 MT/s | ASUS DUAL RTX 4070 Super | Seagate FireCuda 530 2TB | Asus ROG Strix Aura 850W | Lian Li Lancool 216 | Dell G2724D

PC 2: R5 5600 + Endorfy Fera 5 | Gigabyte B550M DS3H | 2x16GB XPG DDR4 3600 MT/s | Pulse 6700 XT 12G | Samsung 970 EVO 1TB| 2x P12 Slim PWM in + 2x P12 PWM out| XPG Core Reactor 850W | Jonsbo D30
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5603
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa Odar »

Nijako. Majú dostatok informácií a nech sa podľa toho zariadia. A v opačnom prípade nech nesú následky, hoci nech sú aj fatálne.
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
Používateľov profilový obrázok
Mani
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1436
Dátum registrácie: Ut 20. Dec, 2011, 08:23
Bydlisko: Košice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa Mani »

Nijako? To si robis srandu, ci len trollujes? Uvedomujes si ze jednou z hlavnych uloh statu je aj ochrana verejneho zdravia a ze ked si vacsia hufa ludi povie "seriem na to", ze to moze mat katastrofalny impact na celu spolocnost? Keby to nebolo vysoko infekcne a nasledky by znasali len jednotlivci, bol by som za vsetkymi 10.

Neviem ako mozes ocakavat ze v spolocnosti kde velka cast ludi absolutne nedokaze triedit informacie, veria konspiraciam, ze prave oni si budu vediet racionalne zhodnotit situaciu a kalkulovat s rizikom. Ved sa pozri kolko idiotov si mysli ze to je cele vymyslene.
Spoiler: ukázať
PC 1: 13600K + Cooler Master Atmos 360 + TR Contact Frame | MSI B760M Mortar WiFi | 48 GB DDR5 G.Skill Trident Z5 RGB 7200 MT/s | ASUS DUAL RTX 4070 Super | Seagate FireCuda 530 2TB | Asus ROG Strix Aura 850W | Lian Li Lancool 216 | Dell G2724D

PC 2: R5 5600 + Endorfy Fera 5 | Gigabyte B550M DS3H | 2x16GB XPG DDR4 3600 MT/s | Pulse 6700 XT 12G | Samsung 970 EVO 1TB| 2x P12 Slim PWM in + 2x P12 PWM out| XPG Core Reactor 850W | Jonsbo D30
Používateľov profilový obrázok
HaDeS
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 757
Dátum registrácie: Št 07. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava/#overclocking

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa HaDeS »

Mani napísal: Št 24. Sep, 2020, 18:18 Jj jasne. Vsetci epidemiologovia a public health odbornici zo spickovych univerzit a ustavov su idioti padli na hlavu ktorí maju paranoiu. Len tak z nudy si vymyslaju to zatvaranie a obmedzovanie. Skoda ze tam nemaju teba, ty by si tu pandemiu vyriesil lusknutim prsta. :cool:
kolkoze odbornikov, epidemiologov a spiciek z health univerzit tu mame na fore? Prosim porataj mi ich. Ja narazam na lokal zatvaracich patriotov ktori by udavali , zatvarali, zakazovali este nad ramec toho co je zakazane, lebo oni vedia co je najsamlepsejsie. Troska sebareflexie by nezaskodilo nez nieco postnes.
Priznam sa, ze sa mi nechcelo prechadzat cele toto hystericke panoptikum, ale za par (15) poslednych stran je tu cca 5-8 nickov co najviac "kricia" a z mojho pohladu robia presne to, co si mi citoval. Preto som to nazval ukricanym pride pochodom. Uz neviem ako to lepsie popisat.

uznavam, ze izolovat na rok kazdeho jedinca by zrejme vyriesilo cely covid. Lenze cash must flow a to si zrovna malo kto z tych co presadzuju idealne stanne pravo prizna.

Edit2:
werwest napísal: Št 24. Sep, 2020, 18:03 ja dufam ze sa to trochu znormalizoju oktober november. chcel by som aby rodicia mohli kludne za mnou prist do nemecka na vianoce :P
Obavam sa ze na to by som nevsadil ani len akcie Arca capital. S rastucimi cislami bude rast panika, s panikou zas dalsie opaterenia, taky nadherny efekt snehovej gule.
Naposledy upravil/-a HaDeS v Št 24. Sep, 2020, 19:11, upravené celkom 1 krát.
Workstation: dual E5-2698V4 GTX 2xTitan,
Slave 1-9:i7 5820k@4.2-4.45GHz
Slave 10-18:Ryzen 1700@3.7-3.9GHz,
Používateľov profilový obrázok
Mani
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1436
Dátum registrácie: Ut 20. Dec, 2011, 08:23
Bydlisko: Košice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa Mani »

Krasne si tu stavias slamenych panakov. Kde som napisal ze na tomto fore maju byt nejakí odbornici, epidemiologovia a pod.? Ty tu robis velke ramena a implicitne naznacujes ze opatrenia su blud - ja som ti akurat napisal ze tym spochybnujes kapacity v odbore, kedze tieto opatrenia sa nevavadzaju len u nas a nevycucal si ich z prsta len tak nejaky politik s paranoiou.

Nikto tu nikde nepisal ze mas kazdeho na rok zavriet, zas tu niekomu vkladas do ust nieco co nikto netvrdi. Uplne by stacilo dodrziavat uz existujuce opatrenia a vediet striedmo vyhodnotit ci je ok sa trepat do preplnenych barov a podobne - potom by ani tie tvrde lockdowny neboli potrebne.

Sebareflexiu si usetri pre seba a skus a zamysliet ci nebude chyba u teba. Ludia ktorí sa tomu rozumeju trosku viac ako ty (narazim na tych odbornikov ktorí vydavaju guidelines a riesia COVID od zaciatku roka), asi su predsa o nieco kompetentnejsi na vyhodnocovanie toho, ktore opatrenia su vhodne. Ty tu akurat bezpredmetne pindas a vkladas druhym do ust nieco co ani nepovedal - a to len aby si si potvrdil svoj narativ.

edit: Ako moze niekto udat niekoho, kto porusuje nieco "nad ramec"? Ved ak niekto robi nieco "nad ramec", tak to nie je postihnutelne. Nahlasit tych ktorí nieco robia "tajne" a je to v rozpore s prijatymi opatreniami, je uplne ok. Takí jedinci si zasluzia najvyssi mozny vymer pokuty.
Spoiler: ukázať
PC 1: 13600K + Cooler Master Atmos 360 + TR Contact Frame | MSI B760M Mortar WiFi | 48 GB DDR5 G.Skill Trident Z5 RGB 7200 MT/s | ASUS DUAL RTX 4070 Super | Seagate FireCuda 530 2TB | Asus ROG Strix Aura 850W | Lian Li Lancool 216 | Dell G2724D

PC 2: R5 5600 + Endorfy Fera 5 | Gigabyte B550M DS3H | 2x16GB XPG DDR4 3600 MT/s | Pulse 6700 XT 12G | Samsung 970 EVO 1TB| 2x P12 Slim PWM in + 2x P12 PWM out| XPG Core Reactor 850W | Jonsbo D30
Používateľov profilový obrázok
HaDeS
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 757
Dátum registrácie: Št 07. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava/#overclocking

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa HaDeS »

Ale no nehovor kde si zas prisiel k tym zaverom? Co sa babe zachcelo to sa babe prisnilo? Rozumiet pisanemu textu problem? Nikde som nespochybnil existujuce nariadenia. Narazal som napr na jeden priklad za vsetky:
A presun do Poľska ? Zakázať civilné príjazdy a odjazdy do cudziny mali už dávno.
odbornejsi nez odbornik ktory vyraba tie guideliny
A tohoto hejtu je tu ze az pozehnane. znova opakujem ze na tuto uderku narazam. kapisto ?

napriklad aj teba si zoberiem zo huby
Mani napísal: St 23. Sep, 2020, 12:56 Tak to sme zas pri tom ze vdaka sebeckym blbcom ktori si nedokazu odopriet zopar "slasti" nebudeme moct zit v pomerne kludnej situacii, kde nie je virus nejak extra prevalentny v nasich komunitach.
Bolo to zakazanie v ramci opatreni ? IMHO nebolo. Tu sa kludne priklonim k myslim Odarov-i: mali info , vyhodnotili ho tak ze im to za to stoji. Nech si nesu nasledky.

A prosim nekonstruuj coby keby mna nakazil niekto kto bol... Ja si svoje okolie strazim a nenutim svoj postoj vobec nikomu ako vid vyssie.
Naposledy upravil/-a HaDeS v Št 24. Sep, 2020, 19:45, upravené celkom 3 krát.
Workstation: dual E5-2698V4 GTX 2xTitan,
Slave 1-9:i7 5820k@4.2-4.45GHz
Slave 10-18:Ryzen 1700@3.7-3.9GHz,
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5603
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa Odar »

Mani --> Nerobim si srandu, ani netrollujem. Na trollovanie su tu ini, staci si pozriet dookola sa opakujuce prispevky od urcitych ludi.

Vysvetlim - na jar sa zatvorili hranice, v konecnom dosledku, ked bolo po vsetkom aj politicke spicky uznali, ze to nebolo najstastnejsie riesenie, lebo ludia, ktori chceli si tak ci tak nasli cesticky, ako cestovat, alebo sa dostat z vonku na uzemie SR bez kontroly (narazam na to, ze cestovali trebars cez Polsko). A konkretne teraz s tymi svadbami sa to opakuje. Ci sa ti to paci, alebo nie, tak vzdy bude skupina ludi, ktori si najdu sposob, ako opatrenia (ci uz maju zmysel, nemaju, alebo su moc prisne je jedno) obist.

Co to ako teba, ako jednotlivca trapi? Co ta vedie k tomu, ze by si hned chcel vsetko zakazovat a zatvarat? Vies to vysvetlit? Vsak sam sebe robis zle a obmedzujes sam seba. Mas rozum, tak vecer do kina, ani do baru predpokladam nejdes. Ak ta niekto pozve na rodinnu oslavu s 1000 ludmi, na zaklade tvojich prispevkov usudzujem, ze slusne odmietnes. Tak kde je problem? Vsak sa nemas kde nakazit. A pravdepodobnost toho, ze sa od pacienta, ktory prave obisiel system a nakazil ta v obchode, lebo prave minutu pred tebo chytil maslo, ktore si ty vezmes domov je asi taka, ako pravdepodobnost, ze ti zajtra na hlavu padne na ulici meteorit.

A ze z tej svadby, ktoru niekto spacha "na tajnasa" bude n nakazenych? No nech je. Je to ich problem. S tym zial nic nenarobis, ako tak isto nic nenarobis s tym, ze niekto ide cez dedinu 70 km/h rychlostou a teoreticky ohrozuje zivot ludi. A takto mozeme pokracovat donekonecna.

Netreba pocitat nakazenych a ochkat nad tym, co sa kde deje, ale prisposobit sa situacii a zit. Nemozes sa na 10 rokov zavriet do pivnice. To sa uz na jar skusilo a vies velmi dobre, ako to dopadlo.
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
Používateľov profilový obrázok
Mani
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1436
Dátum registrácie: Ut 20. Dec, 2011, 08:23
Bydlisko: Košice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa Mani »

aj politicke spicky uznali, ze to nebolo najstastnejsie riesenie
Ktore politicke spicky konkretne? Samozrejme ze lockdown a dlhodobe uzatvorenie hranic (s vynimkami) je dlhodobo neudrzatelne, ale v obdobi kedy sme o tom viruse skoro nic nevedeli bol kratkodoby lockdown dobre riesenie. Pravde vdaka vcasnej reakcii sme zabranili komunitnemu sireniu a mnohym umrtiam, vdaka jari sme mohli zit prakticky az do teraz uplne v pohode.
Ci sa ti to paci, alebo nie, tak vzdy bude skupina ludi, ktori si najdu sposob, ako opatrenia (ci uz maju zmysel, nemaju, alebo su moc prisne je jedno) obist.
To mi je jasne, ale ta skupina nebola tak velka, aby mala tu moc uplne zvratit vtedajsi pozitivny trend. A aj keby vtedy doslo k situacii ze nejaky super-spreader by nakazil mnozstvo ludi na oslave "na cierno", tak RUVZ by to s velkou pravdepodobnost nemali problem dohladat a izolovat (kedze ich kapacity boli volne).
Co ta vedie k tomu, ze by si hned chcel vsetko zakazovat a zatvarat? Vies to vysvetlit? Vsak sam sebe robis zle a obmedzujes sam seba. Mas rozum, tak vecer do kina, ani do baru predpokladam nejdes. Ak ta niekto pozve na rodinnu oslavu s 1000 ludmi, na zaklade tvojich prispevkov usudzujem, ze slusne odmietnes. Tak kde je problem?
Vedie ma k tomu to, ze si uvedomujem ze velmi vela ludi (zvlast dnes na rozdiel od jari) nerozmysla ako ty alebo ja. To ze si to my dvaja vieme racionalne vyhodnotit a povedat si ze sa na par mesiacov zriekneme preplnenych interierov je sice pekne, ale to neznamena ze tak rozmysla kazdy. Ja ti mozem uviest priklad z mojej bezprostrednej blizkosti - moj rodinny prislusnik (nebudem konkretny) mal aj pocas tvrdeho lockdownu v marci/aprili problem obsediet doma na zadku a stretaval sa s x kamaratmi "na tajnasa" v priestoroch vtedy uzavreteho baru po dohode s majitelom. Susedia byvajuci vedla v dome uz od juna radi davaju vediet, ze korona je blud a na truc sa spravaju ako keby sa nic nedialo. Kopu podobnych pribehov pocuvam od roznych ludi. Pripadne ak si to chces pripomenut, prejdi sa sa vecer o 9-10 v Kosiciach alebo Bratislave okolo hocktoreho popularneho podniku a uvidis uplny natresk ludi kde nikto nedodrzuje odstupy a nenosi ruska.
Netreba pocitat nakazenych a ochkat nad tym, co sa kde deje, ale prisposobit sa situacii a zit. Nemozes sa na 10 rokov zavriet do pivnice. To sa uz na jar skusilo a vies velmi dobre, ako to dopadlo.
Ja zijem a prisposobil som sa situacii, nemam ziaden problem. Nikto od nas nechce aby sme sli cestou tvrdeho lockdownu. Da sa zit v "rovnovahe" - obmedzit urcite aspekty nasich zivotov ale stale zit pomerne "slobodne", minimalne do doby ked budu na trhu ucinne terapeutika, vakciny alebo masovo pouzitelne lacne antigenove testy. Problem ale nastava ked na to ludia zacinaju srat, politici nechcu prijat nepopularne restrikcie a pocet pripadov a hospitalizacii ti zacne nepekne rast - potom dojdes do stavu kedy zdravotnictvo nebude vediet normalne fungovat, mnohych ludi nakazis a potencionalne im tym sposobis dlhodobe zdravotne komplikacie (aj ked budu mat klinicky len mierny alebo ziadny priebeh) a sposobis ekonomicke skody porovnatelne s dosledkami lockdownu.
Bolo to zakazanie v ramci opatreni ? IMHO nebolo. Tu sa kludne priklonim k myslim Odarov-i: mali info , vyhodnotili ho tak ze im to za to stoji. Nech si nesu nasledky.

A prosim nekonstruuj coby keby mna nakazil niekto kto bol... Ja si svoje okolie strazim a nenutim svoj postoj vobec nikomu ako vid vyssie.
Mozem ti kludne uviest priklad. Ak sa napr. 15% ludi v meste kde byvas rozhodne uplne kaslat na opatrenia a vystavovat sa denno-denne najviac rizikovym miestam, o par tyzdnov sa to prehupne do rapidneho komunitneho sirenia v meste a nasledne vedenie mesta bude nutene masivne obmedzit fungovanie podnikov v meste - nedotkne sa to v konecnom dosledku aj teba? Ak sa prehltia nemocnice a nasledne sa nebudes vediet dostat na vysetrenie (ktore vobec nesuvisi s COVID-om), nedotkne sa ta to? Ak by si napriklad byval v zdielanom byte a nejaky typek z vedlajsej izby by chodil kazdy den na parties, bol by asymptomatik a nakazil by ta v spolocnej kuchyni, nedotkne sa ta jeho konanie?

Pokial sa bavime o epidemii INFEKCNEJ choroby, je uplne nevhodne tu sermovat osobnou zodpovednostou a slobodou jednotlivca.
Spoiler: ukázať
PC 1: 13600K + Cooler Master Atmos 360 + TR Contact Frame | MSI B760M Mortar WiFi | 48 GB DDR5 G.Skill Trident Z5 RGB 7200 MT/s | ASUS DUAL RTX 4070 Super | Seagate FireCuda 530 2TB | Asus ROG Strix Aura 850W | Lian Li Lancool 216 | Dell G2724D

PC 2: R5 5600 + Endorfy Fera 5 | Gigabyte B550M DS3H | 2x16GB XPG DDR4 3600 MT/s | Pulse 6700 XT 12G | Samsung 970 EVO 1TB| 2x P12 Slim PWM in + 2x P12 PWM out| XPG Core Reactor 850W | Jonsbo D30

Návrat na "Debata o všetkom"