Všeobecná diskusia

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.

Objektívna zodpovednosť je...

pozitívny krok k bezpečnosti cestnej premávky.
71
42%
hlúposť.
99
58%
 
Celkom hlasov: 170

Používateľov profilový obrázok
Andre
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 11511
Dátum registrácie: St 09. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Žilina

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa Andre »

5600X | Fortis 5 | STRIX B550-F | 32GB DDR4 3600 | RTX 3070 | Seasonic Focus Plus 650 Gold | NZXT S340 Elite
LG OLED42C21 | Corsair Scimitar + Roccat Hiro | Fnatic Gear Rush Red + CM wrist rest
Fanatec DD 8nm + Fanatec F1 V2 | Simgrade VX-PRO
Topping E50 + Focal Alpha 65
Používateľov profilový obrázok
Heatman
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 830
Dátum registrácie: Št 23. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Humenné okolie

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa Heatman »

Na predchadzajucej strane bola otazka ake LED lampicky osadit do svetlometov.
Kedze mi dnes youtube ponukol video od firmy Osram tak reku doplnim trocha temu.

Video je v Nemcine a ide o to ze popredny vyrobca svietidiel hrdo prezentuje prvu legalnu LED sadu "ziaroviek" ako priamu nahradu H7 ziaroviek v Nemecku.
Takze toto je vlastne jedina legalna sada, ktoru moze majitel auta prevadzkovat s pokojom na dusi ak ma so sebou certifikat pre svoj model auta, ktory musi mat vzdy v aute ak je sada namontovana.
Zoznam aut ktore mozu tuto sadu mozu prevadzkovat, je velmi kratky a predpokladam ze potrva hodne dlho kym sa rozsiri o dalsie modely.

Viem, ze u nas to je malo relevantne a ide mi skor o to, ze kym urady a atestacie schvalia nieco do prevadzky tak to trva dlho a urcite to nieje lacne, lebo to nemoze oslepovat, musi mat spravny cut-off a musi to svietit tam kde ma, na cestu.

video:
https://www.youtube.com/watch?v=rQkyLtKdsm8

zoznam aut, pre ktore ma ta sa da certifikat:
https://www.osram.de/am/night-breaker-l ... /ledcheck/

Z toho vlastne vypliva, ze vsetko ostatne co nieje certifikovane pre dany model auta, je nelegalne. :D

//edit
Doplnim este test od nejakeho rusa, testoval 5 roznych LED-iek, na domace podmienky to spravil docela dobre.
https://www.youtube.com/c/SergiuGabor/videos
Spoiler: ukázať
PC-01:
CPU: Core i5 14600K + (ASUS TUF GAMING LC 240 + 2x Noctua NF-P12)
MB: Gigabyte Z690 UD DDR4
RAM: Kingston FURY Beast DDR4 3600MT/s CL17 2x8GB (KF436C17BBAK2/16)
GPU: ASUS ROG STRIX RTX2080TI OC 11G GAMING
SSD + HDD: (WD BLACK SN850 1TB + JEYI GodFins Heatsink) + (WD10JPLX Black + Scythe QD 2.5)
DVDRW: Sony NEC AD-7200S
PSU: Corsair AX850
Case: Cooler Master Dominator CM 690 II + (butil mats + 9mm foam) + FANs: 2x in CM-120, 1x out NB-BlackSilentFan XL-2
FAN control: Fan Control software
Monitor + stand: Samsung 32" Odyssey Gaming monitor G55T (C32G55TQWR) + MAX MTM4110FM
Keyboard: Corsair K95 RGB MX Brown NA-layout
Mouse + pad: Trust Laser Gamer Mouse Elite GM-4800 + A4Tech X7-500MP

Audio: Audio-gd NFB-11 --> JBL LSR4326P + JBL LSR4312SP
                                                                    --> Beyerdynamic DT880 Edition 600Ω + Antlion ModMic 4.0

HTPC:
CPU: AMD Ryzen 5600G + Scythe Ninja 3
MB: ASRock X570 Phantom Gaming-ITX/TB3
RAM: Kingston HyperX FURY 2x8GB
SSD: Adata Ultimate SU800 256
PSU: BeQuiet 300
Case: Fractal Design Node 304

NB-01:
Dell Latitude E6330
CPU: Core i5-3320m
RAM: 2x4096 DDR3
SSD + HDD: Crucial M500 240GB + (WD3200BEKT Black + optical bay caddy)
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2147
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa zoom »

Tak po dlhšej odmlke...

Heatman: Ako ano, ideálne kúpiť niečo overené v mojich parabolách, ale to nemám šancu nájsť. Takže skúsim možno niečo len tak námatkou vybrať. Možno nakoniec upustím od pasívne chladených LED, práve aby som videl tú životnosť vetráčika (hluk, kvikotanie, zima, teplo, voda, blato). Až mi tam po pár mesiacoch začne zavíjať ložisko na tých malých šmejdoch, nie je najmenší problém tie žiarovky vybrať a prejsť ich 2,5-tonovým autíčkom a následne ešte rozdupať.

Tie OSRAM Night Breaker LED ma zaujali. Sympatické, ale... H7 no. A keďže ja mám echt americké auto, tak tachometer mi ukazuje rýchlosť v bald eagle per freedom a do svetiel idú 9006 žiarovky (po našom HB4). To tak skoro OSRAM nebude mať (ani americká Sylvania, pozeral som).

A inak toho "Rusa" (v skutočnosti je to myslím Rumun) som už pozeral. Dobrý týpek a fajn test na domáce podmienky. Ja to skúsim nejako ešte napozerať a niečo si vyberiem. Budem teraz objednávať komplet brzdy z US of A, tak vezmem aj iné čačky mačky pre auto.

scream: Hej, olejové filtre som robil ja, keď som sa nudil. Fajn projekt to bol, zábavka :-). Link na spreadsheet a fotky. Vyber si, čo je pre teba dôležité. Ja teraz dlhodobo používam Bosch (Made in South Africa) a myslím si, že je to fajn voľba.

A bixenóny sú fajn, to je jasné, ale nejdem špekulovať s hľadaním svetiel a retrofittingom. Myslím, že boli aj Commandery s origo HID svetlami (šošovky a tak), aleee... nope. Vyleštím predné sklá na svetlometoch (offroad a slnko sa podpísali už), vyskúšam LED tuzing a prípadne sa vrátim k nejakým Night Breakerom či XtremeVision.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5521
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Tip na nejaky tester autobaterii?

Hej viem ze mi to zmeraju pomaly vsade, aj tak by som rad vlastny
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2147
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa zoom »

Ja som si onehdá kúpil Ancel BA101 [Amazon] a spokojnosť. Môžem si zvoliť test v aute, bez auta, navoliť parametre batérie (bežná, AGM, cylindrická, kapacita, štartovací prúd v rôznych jednotkách), nakoniec vypľuje nejaké čísielka, ktoré celkom sedia, povedal by som. Nabitá používaná batéria už nemá kapacitu novej a hlboko vybitá (~8 V) bola zase niekde na 30% zdravia a keď som ju korektne resuscitoval (inteligentná nabíjačka CTEK a 2 dni nabíjania), tak sa dostala cca na predošlé zdravie. Podobných krabičiek nájdeš na Amazone/eBay/AliExpress milión. Rôzne značky, niektoré už majú aj farebný displej a ukazujú aj priebeh voltáže pri štartovaní a tak. Tipujem, že všetky budú mať v sebe rovnaký unifikovaný činsky PCB.

A teraz jedná rýchla otázka odo mňa:
KIA Cee'd 2010, benzín 1.4L, cca 230 000 km ale otázka je všeobecná. Auto raz pri jazde postupne stratilo úplne výkon, najprv šlo 80-90 km/h, potom ledva 30-40 km/h a človek len tak tak doplachtil niekde na parkovisko pri diaľnici. Plynový pedál má veľmi kolísavú odozvu. Po naštartovaní ide normálne na voľnobeh a drží stabilne otáčky. Pri stání a zaradenom neutrále dám plyn na dlážku a občas auto ide do otáčok, občas vôbec, prípadne vyjde do otáčok, potom klesne a jemne za zakucká, potom nechce isť do otáčok, potom zase chvíľu ide a tak dokola. Motor neklepe, ale je možné, že na voľnobehu ma trošku iný zvuk, než mával (len moje zdanie).

Diagnostika nehlási žiadnu chybu v PCM, nesvieti ikonka motora. Pozeral som živé dáta z PCM a situácia je takáto:
  • Valce nehlásia žiaden knock, vstrekovače sú otvorené rovnaký čas, palivové čerpadlo bolo menené minulý rok, takže s podávaním paliva by nemal byť problém
  • Senzor otvorenia škrtiacej klapky (TPS) zrejme pracuje správne (voltáž/percento otvorenia sa plynulo mení pri stlačení plynu)
  • MAP senzor (senzor tlaku v saní) je asi tiež OK (na voľnobehu voltáž cca 1,58V a pri pridaní plynu narastie)
  • Udrel mi do očí Fuel trim, pri zošliapnutí plynu bol Fuel trim -25% (tj. hraničná hodnota)
Ten Fuel trim mi cca hovorí, že si auto myslí, že má veľa paliva, tj. možno problém s dodávaním vzduchu, čo fyzicky nie je možné, takže možno váha vzduchu? Prípadne O2 sonda na výfuku a auto si chybne myslí, že v spalinách je veľa paliva? Len chybná lambda sonda by skôr vyhodila OBD2 chybu a nie že odstaví úplne auto.

Pýtam sa preto, lebo servis (údajne dobrý) to predbežne identifikoval na rozsypaný/pokazený/upchatý(?) katalyzátor a to je celkom drahá sučiastka.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5521
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa SKiLEX »

ten katalyzator ma napadol hned ked som si precital 230k km, jak na ceede, tak na i30cw mk1 sa pri benzinoch proste sype, cim viac zatazovane auto a cim viacej km, tym skor je po nom

je umiestnovany priliz blizko motora, a prehrieva sa

napr. susedovi ho menili este v zaruke :)


Na tie testery asi kaslem, co pozeram tak snad kazdy do 200€ len vypocita vnutorny odpor a podla toho striela nejake cisla...
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4571
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa scream »

Presne ako prve ma napadol KAT. Rovnako ako kazdeho v servise. Skus po nom trochu pobuchat, mozno sa v nom nieco pohne alebo budes pocut rumbagule. Moze to byt aj nejaky iny diel vyfuku, proste restrikcia na vystupe.
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Používateľov profilový obrázok
stanomx
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3430
Dátum registrácie: Št 19. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa stanomx »

urob si umelu zaťaž a voltmeter
Naposledy upravil/-a stanomx v St 14. Okt, 2020, 09:51, upravené celkom 1 krát.
RAMMSTEIN
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5704
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa Jednoduska »

zvlastne ale je ze KAT nevyhodi chybu, ked blbne KAT tak prave sonda by mala citat chybne udaje a vystrelit hlasku.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5521
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa SKiLEX »

stanomx napísal: St 14. Okt, 2020, 09:51 urob si umelu zaťaž a voltmeter
to je fajn plan, ale aka velka by ta zataz mala byt? skusim poobede zmerat startovaci prud a podla toho sa nejak odpichnut
Používateľov profilový obrázok
stanomx
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3430
Dátum registrácie: Št 19. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa stanomx »

no ja by som sa odpichol cca od startera napr. 2kW
stare zhavice, ziarovky apod.
__
prip. zhavice z feldy som nasiel nejake lacne za 1,72€ maju 16A
RAMMSTEIN
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5521
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa SKiLEX »

da sa to vseliako vydumat, bud tie zhavice, alebo halogeny, alebo velke 100W rezistory z ebayu(kratkodobo prisrubovane napr. na nejaky vacsi kus hliniku by mali zvladnut 2-3nasobok)


pripadne sa na to vykaslem uplne, ved tak isto to viem zmerat aj ked proste nastartujem :D
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12345
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa HellAngel »

Chlapci, kto uz prezul. Ja som dnes vyuzil hodinku neprsania a prezul som :)
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
Andre
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 11511
Dátum registrácie: St 09. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Žilina

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa Andre »

od stvrtka babie leto 16stupnov cez den, 8 v noci, minamalne dalsich 10dni, ani bohovi teraz prezuvat
az pod 5 stupnov na mokrom zacinaju mat zimne zmysel
na suchom pri 5 stupnoch letne o 20% kratsia brzdna draha
5600X | Fortis 5 | STRIX B550-F | 32GB DDR4 3600 | RTX 3070 | Seasonic Focus Plus 650 Gold | NZXT S340 Elite
LG OLED42C21 | Corsair Scimitar + Roccat Hiro | Fnatic Gear Rush Red + CM wrist rest
Fanatec DD 8nm + Fanatec F1 V2 | Simgrade VX-PRO
Topping E50 + Focal Alpha 65
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5896
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa wingo »

Hej, a potom v utorok 27. pre zmenu má padnúť nadránom 0. Najvyšší čas prezuť kým nie sú v pneuservisoch šóry.
Mne sfukovalo koleso (ukázalo sa že cez ventil) tak som aj tak musel ísť tak rovno som už aj prezul.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"