Všeobecná diskusia II

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8595
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa shiro »

a to nieje ziadna obrana voci podobnym preafektovanym exotom?
Samozrejme, ako pise dfens, ze s "organom" sa nebavime, lebo je to "organ"....ale ako ho proste odohnat? Poslat ho do prdele aj po "vyhrazke" ze to bude pokracovat spravnym konanim? (uz len z toho nazvu sa smejem, existuje aj "nespravne - akoze zle" konanie? :D )
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1967
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Miso122 »

jasne ze je, zavolas na 158 nech pride druha hliadka
ITX >>> ATX
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12327
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa HellAngel »

A pride jeho kamos, nech je vacsia zabava :)
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10031
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa stiv »

a moj pravnik
.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12327
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa HellAngel »

Nj, len nie vzdy je cas a chut sa dohadovat
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Dneska mi to nedalo, a rozobral som prevodovku ktora po 150k km v logane MCV prestala prevodovkovat :laugh:

Povedal som si ze ked ju odniest do srotu, tak si ju aspon rozoberiem... jednak poriadne zistim ako to funguje, a po druhe som bol proste zvedavy co sa jej stalo, (prichadzala v uvahu ohnuta vidlicka, pripadne opotrebovany/prasknuty synchron)


Nakoniec to boli proste "obycajne" opotrebovane synchrony...
na dvojke uplne, ten uz nesynchronizoval nic... kuzel tam bol vydrety tak ze sa vpodstate priamo dotykal kolesa, drazky na odvod oleja tiez zodrate
na 5tke bol sice v lepsom stave ako na dvojke, dokonca pri preradzovani z 4 do 5 este fungoval celkom spolahlivo... ale inak bol zniceny rovnakym sposobom ako na 2
a 2/4 bol este funkcny ale uz by si pomalicky ziadali vymenu tiez kvoli kuzelu...

jednotka sice mala kuzel a drazky v poriadku, ale zase mala zubky omlatene a zahladene dogulata(na fotke nevidno lebo tam je prehodeny presuvnik)

Co mi pride vcelku brutalne na to ze to auto jazdi od nova u nas, a ma "len" 150k km :D

Na druhej strane ma dost prekvapuje ze zubky neboli nejak extra zahladene, na to ze to prezilo stovky(skor tisice) preradeni s GRRR kvoli nefunkcnemu synchronu za posledny pol rok... este by to kludne nejaky rok dva jazdilo aj pri tomto style jazdenia :D

Spoiler: ukázať
Obrázok
Obrázok
Obrázok

tldr; nerozumiem sa do toho, ale domnievam sa ze opotrebovany kuzel zapricinilo to ze auto vpodstate sluzilo ako firemne, striedali sa tam ludia, a niektore osoby tam rychlosti radili jak ked sa rube so sekerou... Co ta archaicka FR prevodovka proste nedavala

ilustracne video https://youtu.be/ChZ_GvP_fkQ?t=84
Naposledy upravil/-a SKiLEX v Ne 23. Máj, 2021, 08:58, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Tomasjerry
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2273
Dátum registrácie: St 12. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA (work) Velke Levare (home)

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Tomasjerry »

Pocuj, nestras, ake stare auto to je?
AMD Ryzen™ 7 3700X, ASROCK X470 Taichi, 16 GB RAM 3200 MHz, ASUS 2080Ti, Samsung SSD 256GB + Samsung Evo SSD 256GB + 2TB HDD,LG DVD +/-rw, Frakcial 600 W Newton R3
To vsetko v LIAN LI PC-X1000 :)
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

No je to 2009 rocnik, a 150 000km... Ale ako vravim, je to vysloveme auto na zodratie, cely zivot to behalo po stavbach, casto mimo cesty, nalozene, vyhradne kratke trasy po meste, striedalo sa na tom X vodicov...

Ked napr. Trebalo odtiahnut 2tonovu dlhu T4 2.5TDI, tahala dacia lebo predsa sa nebude nicit novsie auto :D

Celkovo som na internetoch nenasiel aby sa tieto prevodovky pri benzinoch nejako kazili... Ani v rusku v ladach, ani nikde

Nasiel som par pripadov pri dizloch v lagunach, kde ked to pri hrubom zaobchadzani nevydržali kvoli vyssiemu krutiacemu momentu(hlavne ak to niekto chipol)

Ale inak nic


Teraz tam sla prevodovka zo sandera buraneho na zadok, vraj ma 70k km, za 180€(+35 olej a semeringy, 100€ vymena) a jazdi to jak zamlada
Pietro sk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2556
Dátum registrácie: Ut 28. Dec, 2010, 13:25

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Pietro sk »

Miso122 napísal: Pi 21. Máj, 2021, 17:17
Pietro sk napísal: Pi 21. Máj, 2021, 17:11no a 80 v meste :facepalm: ...ani platinove brembo nezachrani, ak decko skoci pred auto.. sofer ma predvidat.
ako sofer si vzdy jednou nohou v base, tahas za kratsi koniec ak sa nieco stane. mnohi na to zabudaju.
nie je mesto ako mesto
SKiLEX napísal: Pi 21. Máj, 2021, 17:40 tak nejak, nic nie je ciernobiele... to nie je ze 49 idem bezpecne, 70 bum anarchia zabijas ludi si hrozba...
soferak ste robili alebo kupili? zakon plati pre vsetkych rovnako. proste neexistuje ze si sam budes hodnotit podla rumunskej konstanty, kde akou rychlostou pojdes. ze si niekde isiel nadlimit a nedostal pokutu, je iba hlupe stastie ze tam zrovna neboli chlpati.
ak mas problem s tym ze niekde mhd porusuje predpis, mate všetci kamery, tak ho natoc a daj na policiu.. absurdne odvolavat sa na to, ze "niekto robi zle, tak aj budem".
plakat o rychlostnych limitoch pri pive nestaci, treba skusit reklamovat na stretnuti mestkeho zastupitelstva.
§ 16
Spoiler: ukázať
Rýchlosť jazdy
(1) Vodič je povinný rýchlosť jazdy prispôsobiť najmä svojim schopnostiam, vlastnostiam vozidla a nákladu, poveternostným podmienkam, stavu a povahe vozovky a iným okolnostiam, ktoré možno predvídať. Vodič smie jazdiť len primeranou rýchlosťou, aby bol schopný zastaviť vozidlo na vzdialenosť, na ktorú má rozhľad.

(2) Vodič autobusu a vodič motorového vozidla s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg smie jazdiť rýchlosťou najviac 90 km h-1. Na diaľnici vodič autobusu smie jazdiť rýchlosťou najviac 100 km h-1 a vodič motorového vozidla s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg rýchlosťou najviac 130 km h-1.

(3) Vodič iného motorového vozidla, ako sa uvádza v odseku 2, ako aj vodič autobusu s prípojným vozidlom, ktorého najväčšia prípustná celková hmotnosť prevyšuje 750 kg, a vodič motorového vozidla s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg s prípojným vozidlom, ktorého najväčšia prípustná celková hmotnosť prevyšuje 750 kg, smú jazdiť rýchlosťou najviac 90 km h-1.

(4) Vodič smie v obci jazdiť rýchlosťou najviac 50 km h-1, a ak ide po diaľnici v obci najviac 90 km h-1.

(5) Vodič nesmie prekročiť najvyššiu dovolenú rýchlosť jazdy vozidiel určenú dopravnou značkou alebo dopravným zariadením.

(6) Najvyššie dovolené rýchlosti ustanovené v odsekoch 2 a 3 nemožno prekročiť, ani ak je dopravnou značkou alebo dopravným zariadením dovolená vyššia rýchlosť; to neplatí pre vodiča motorového vozidla s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg bez prípojného vozidla.

(7) Vodič nesmie prekročiť najväčšiu konštrukčnú rýchlosť vozidla, a ak ide o jazdnú súpravu, ani najväčšiu konštrukčnú rýchlosť nijakého z vozidiel súpravy.

(8) Najvyššie dovolené rýchlosti ustanovené v odsekoch 2 až 6 nie sú povinní dodržiavať vodiči vozidiel ozbrojených síl, ozbrojených bezpečnostných zborov, ozbrojených zborov, Vojenskej polície, Vojenského spravodajstva a Slovenskej informačnej služby, ak to vyžaduje plnenie osobitných úloh, ktorých okruh určí príslušný minister a riaditeľ Slovenskej informačnej služby.

-------
k tym sanitkam a celkovo vozidlam s pravom prednostnej jazdy :
https://kurzy.estranky.sk/clanky/skolen ... jazdy.html
https://www.epi.sk/zz/2009-8#f3596609
(1) Vodič vozidla, ktorý pri plnení špeciálnych úloh používa typické zvukové znamenie doplnené zvláštnym výstražným modrým svetlom alebo červeným svetlom, prípadne ich kombináciou (ďalej len „zvláštne výstražné znamenie“),

nie je povinný dodržiavať povinnosti a zákazy ustanovené týmto zákonom okrem povinností podľa § 3 ods. 2 písm. c) a § 4 ods. 2 písm. a) až f).
Vodič vozidla, ktorý pri plnení špeciálnych úloh používa zvláštne výstražné znamenia (ďalej len „vozidlo s právom prednostnej jazdy“), je povinný dbať na potrebnú opatrnosť tak, aby iných účastníkov cestnej premávky neohrozil.
cize moze obmedzit. aky je medzitym rozdiel??
n) neobmedzením povinnosť účastníka cestnej premávky počínať si tak, aby inému účastníkovi cestnej premávky neprekážal,
o) neohrozením povinnosť účastníka cestnej premávky počínať si tak, aby inému účastníkovi cestnej premávky nevzniklo nijaké nebezpečenstvo,
§ 40
Spoiler: ukázať
(8) Vodič iného vozidla je povinný vozidlu s právom prednostnej jazdy a vozidlu, ktoré sprevádza, umožniť bezpečný a plynulý prejazd, a ak je to potrebné, aj zastaviť vozidlo na takom mieste, aby im neprekážalo. Do skupiny vozidiel tvorenej vozidlami s právom prednostnej jazdy a vozidlami, ktoré sprevádzajú, sa vodič iného vozidla nesmie zaraďovať.

(9) Ak hustota cestnej premávky v jednom smere jazdy vyvolá vznik kolóny stojacich vozidiel, vodič vozidla s právom prednostnej jazdy môže použiť krajnicu alebo inú časť cesty, ktorá nie je určená na jazdu vozidiel; pritom je povinný dbať na zvýšenú opatrnosť tak, aby neohrozil iných účastníkov cestnej premávky.

(10) Ak na stojacom vozidle svieti zvláštne výstražné svetlo modrej alebo červenej farby, prípadne ich kombinácia, musí vodič iného vozidla zvýšiť opatrnosť, znížiť rýchlosť jazdy, prípadne zastaviť vozidlo.
o skakani do priekopy sa tu nic nepise. :)
§ 41
Spoiler: ukázať
(1) Vodič vozidla vybaveného zvláštnym výstražným svetlom oranžovej farby je povinný toto svetlo používať, ak by mohol svojou jazdou alebo pracovnou činnosťou ohroziť bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky alebo na označenie prekážky cestnej premávky.

(2) Vodič vozidla podľa odseku 1 nie je povinný dodržiavať tie pravidlá cestnej premávky okrem § 3 ods. 2 písm. c), pri ktorých to povaha jeho jazdy alebo činnosti vyžaduje; pritom musí dbať na potrebnú opatrnosť.

(3) Vodič iného vozidla je povinný podľa okolností znížiť rýchlosť jazdy alebo aj zastaviť vozidlo, ak vozidlo uvedené v odseku 1 používa zvláštne výstražné svetlo oranžovej farby.

(4) Ustanovenie odseku 2 platí obdobne aj pre vodičov kolóny vozidiel ozbrojených síl, ozbrojených bezpečnostných zborov, ozbrojených zborov alebo Slovenskej informačnej služby vpredu i vzadu sprevádzanej vozidlami používajúcimi zvláštne výstražné svetlo oranžovej farby.
je logicke, ze ked je huka majak, tak asi je niekto v nudzi a rychlo potrebuje pomoc... vzi sa do situacie ze tvoja rodina rata sekundy do prichodu sanitky. sanitka nema kridla, aby preleteli zapchu.. oni pocitaju s tym ze ludia vedia ako sa maju zachovat a ze ich pustia.
bohuzial ludia su -ebnuti, sedia v tych plechovkach a myslia si ze im patri cely svet..
podobne je to aj s busmi.. bus sedi na lavom blikri, a nikto ho nechce pustit.. tak sa musia protivne vpichnut.
preto ked vidim bus s lavym blinkrom, brzdim, a bliknem aby siel. bezna vec brat ohlad na druhych, nebyt sebecke prasa.
profi vodici tir/bus musia pravidelne absolvovat vycvik,psychotesty. vidim ze by bolo chrumkave zaviest taku povinnost pre ostatne skupiny.. :D
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Ja by som to povedal inak... Ak niekto nevie jazdit bezpecne bez toho aby mu to prikazovala znacka/pokuta tak by mal prost o vodicak

A z bonzakov mi je na grcanie
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1967
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Miso122 »

Vodičák som si normálne spravil. A pôjdem presne takou rýchlosťou, akou chcem. Tak isto ako každý iný.
ITX >>> ATX
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Marek125 »

Ja jazdím od 18 tento týždeň mám 30 a klopy klop klop klop, ja som ešte za rýchlosť pokutu nedostal cestujem hodne žiadny víkendový vodič :D a jazdím tak normálne vramci bezpečnosti premávky.
Používateľov profilový obrázok
Tomasjerry
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2273
Dátum registrácie: St 12. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA (work) Velke Levare (home)

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Tomasjerry »

Presne tak ak vodic s pravom prednostnej jazdy ma nielen ze ohrozil ale sposobil mi skodu svojim pocinanim ako by si postupoval? MHD a obehla z lava a porusila znacku V13 - Šikmé rovnobežné čiary, aby sa zaradil predomna. To nevedel pockat 5 sekund a zaradit sa za mna sak som mal plyn na podlahe a valil uz cez 70. Sanitku som volal 2x a ani raz som sa jej nedockal, lebo nebola volna. Rodiaca zena a dieta s sklom v nohe asi niesu dost dolezite.
Naposledy upravil/-a Tomasjerry v Ne 23. Máj, 2021, 20:34, upravené celkom 1 krát.
AMD Ryzen™ 7 3700X, ASROCK X470 Taichi, 16 GB RAM 3200 MHz, ASUS 2080Ti, Samsung SSD 256GB + Samsung Evo SSD 256GB + 2TB HDD,LG DVD +/-rw, Frakcial 600 W Newton R3
To vsetko v LIAN LI PC-X1000 :)
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1967
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Miso122 »

Čiary nie sú stena
ITX >>> ATX
Používateľov profilový obrázok
Tomasjerry
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2273
Dátum registrácie: St 12. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA (work) Velke Levare (home)

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Tomasjerry »

O to ze to neni stena mi nejde. Kam sa preboha ponahlal. Sak ak by som zazmetkoval alebo by tam bolo nieco rosypane a dostane defekt tak pri takej rychlosti to uz nieje sranda.
AMD Ryzen™ 7 3700X, ASROCK X470 Taichi, 16 GB RAM 3200 MHz, ASUS 2080Ti, Samsung SSD 256GB + Samsung Evo SSD 256GB + 2TB HDD,LG DVD +/-rw, Frakcial 600 W Newton R3
To vsetko v LIAN LI PC-X1000 :)

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"