COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa beardie »

z coho vychadzas, ked pises, ze nepokracuju?
niekedy v tomto obdobi otvaraju komplet, doteraz mali len bezne obmedzenia a doporucenia, ziadne lockdowny

musis si uvedomit, ze pre ludi, ktori su zaockovani alebo vylieceni nema velmi prijatie dalsej davky virusu vplyv, prave naopak, ich imunita je neustale v strehu a musi bojovat, to ju u zdravych ludi posilnuje
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12346
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa HellAngel »

Od za zaciatku leta uvolnili takmer vsetci. Sevrske krajiny dosiahli urcity stupen ockovania a ovaraju sa vnutorne s co najmensimi obmedzeniami. Svedsko nie je jedine. Stale si mi ale nevysvetlil,preco idu cestou ockovania, ked u nich malo premorenie podla teba taky uspech. Farma lobi?
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa beardie »

premorenie je vhodne iba pre nerizikovych, preto tam maju tolko mrtvych, lebo premorili komplet vratane domovov dochodcov hned na zaciatku
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1832
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa Ivko »

Ale stále si nevysvetlil prečo švédi očkujú, majú vysoké percento zaočkovaných a k tomu podla teba premorenú krajinu...
A k tomu premoreniu - ty vieš teraz na 100% povedať že sa neobjaví agresívny variant, ktorý bude premorovať aj doteraz nerizikové skupiny?
Potom sú všetky tie tvoje odkazy a štúdie prd platné, ale hlavne že sa nimi strašne ohánaš.
To je tak ked nenesieš žiadnu zodpovednosť, teba za preplnené nemocnice nebude nikto lynčovať...
SAJBAMA
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 296
Dátum registrácie: So 25. Apr, 2009, 11:52
Bydlisko: Nitra

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa SAJBAMA »

Chlapi, niekedy tu denne pribúdajú príspevky takým tempom, že nestíham reagovať, lebo som furt v robote :D

Niekoľko vecí ma tu za posledných pár strán zaujalo, tak by som chcel poprosiť aby mi niekto vysvetlil čo som nepochopil. Ja pár vecí vypichnem postupne v ďalších príspevkoch.

Bolo tu dusno pár strán dozadu, keď sa spomínalo to, ako očkovaním seba chránim druhých. A ja sa Vám tu priznám, vôbec nechápem prečo.
Prosím Vás neberte ma ako niekoho kto je toxický a zatrpknutý, ale príde mi to, že žijem v jaskyni alebo som zaspal dobu.

20 rokov dozadu bola mentalita na Slovensku (áno, tá často aj tu spomínaná slovenská mentalita) zhodná s ľudovým:
Keď mne zdochla koza, nech susedovi dve!

A zrazu, vidíme v spoločnosti tendenciu, že to nie preto aby som chránil seba, ale keď už na seba kašlem tak aspoň ostatných a mám sa dať zaočkovať. A teraz fakt, ja by som bol nerád zo totálneho toxického sebeckého blbca, alebo nebodaj "kotlebovca" :rofl: ale o čom tu hovoríme?
Veď je to úplný nezmysel. Ruku na srdce, kto z nás tu, sa v prvom rade nesnaží chrániť seba a svoju rodinu?

Vadí mi to, že ani sme sa nenazdali, a z toho očkovania nám tu niekto spravil pomaly klasický "trolley problem":
Obrázok

Najprv to bolo v prípade vakcíny ako takej. To tu bolo mnohokrát spomínané, že pozitíva výrazne prevyšujú riziká. OK, o tom ja ani nikto tu nerozhodujeme. Ale momentálne už mám pocit po tom čo tu čítam, ako by sme pred ten problém postavili už toho samotného jedinca, ktorý váha pred očkovaním, a ja nechápem prečo. Príde mi to scestné, sa tu hrať na nejakú politickú korektnosť, spoločenskú zodpovednosť a inú woke kultúru, alebo hocičo iné.

Zaočkovať som sa dal preto, aby som v prvom rade chránil seba - úplne jednoduché.

Je mi to až úplne neuveriteľné, ako sa v dnešnej dobe tento fakt dostáva do pozadia, a ľudia tvrdia, že sa očkujú, preto že je to správne, zodpovedné atď. Rovnako nechápem to, ako sa nám rozbehol fenomén za posledné dva roky, že zdravie verejné má prednosť pred zdravím jednotlivca, to tu nebolo...
Jednoducho tak je to aj v živote, je to normálna praveká ľudská vlastnosť, že v prvom rade egoisticky myslíme na seba. Rovnako, už nejakú tú dobu tu všetci žijeme v kapitalizme, a zvykli sme si, že postarať o seba sa musí človek sám.
Absolútne nechápem, prečo sa to v tomto prípade obrátilo na nejakú spoločenskú zodpovednosť, a keď to u nás pôjde takto ďalej tak z toho bude pomaly social credit skore ako v Číne (úmyselne preháňam...), ale stačí sa pozrieť ako to len v tom threade rozdeľuje ľudí...

Niekomu by som mohol prísť zaostalý, sebecký atď. Ale ja sa proste nemám náladu hrať na niečo čo nie je pravda.
Ja a vačšina ľudí, len si to nepriznajú si chráni svoj život.
Rovnako je to aj v iných oblastiach v živote, kde napríklad pri cestovaní do práce ma chráni Pán Boh, Mercedes, Glock a teraz už aj vakcína :rofl: (v tomto poradí...)
Ja tu úplne rovnako nebudem tvrdiť, že som si kúpil bezpečné auto, pretože má lepšiu bezpečnosť pre chodcov, a menej vplýva na životné prostredie. Kúpil som si ho pre to aby som bol v prípade nehody podľa možnosti čo najlepšie chránený, a nebudem Vám tu tvrdiť nič iné.
Podobne to vidím aj s očkovaním, je to normálna ľudská vlastnosť.

Moja otázka na záver je, že pokiaľ sa niekto napr. rozhodne jazdiť bez pásu, tak je to proste jeho voľba, a necháme ho tak, nech si jazdí.
Nerozumiem tomu prečo potom táto téma vyvoláva v niektorých také emócie v tomto threade ako vyvoláva? Rovnako tak ako som napísal, nevidím dôvod aby som sa tváril ako nadčlovek, alebo niekto kto je "zodpovedný", len za to, že sa o seba bojím a dám sa zaočkovať...
Workstation: HP Z230- i7 4770, 16gb DDR3, GTX 960, SSD RAID 2x256GB, 3x HP 24" LCD
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa beardie »

Ivko: akoze nie? ved je to v tom predchadzajucom prispevku - rizikove skupiny treba ockovat, je to najlepsi sposob ako o ne neprist

je nepravdepodobne, ze sa vyskytol agresivnejsi variant, i ked to mozne je
ak sa nahodou vyskytne, je potrebne nastavit podla jeho dopadu jednotlive opatrenia, to by sa malo robit aj teraz
nevyskytne sa z cista jasna, bude pozorovany v mieste vzniku a nasledne i v oblastiach, kam sa rozsiril, presne ako delta z Indie

tie "moje" odkazy a studie zabezpecili, ze je dopad virusu znamy a vedeli sa vdaka nim pripravit vakciny, tak totiz funguje vedecky vyskum - zacina hypotezami, pokracuje zberom dat a naslednym vyhodnotenim

ak by som zodpovednost niesol, konal by som tak, aby z toho vyslo Slovensko co najlepsie, to sa o momentalnom nastaveni povedat neda
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12346
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa HellAngel »

A preco teda vo Svedsku ockuju, ked mohli opatovne nic nerobit. Ved ta cast co mala umrela a teraz ostali len ludia co maju silnejsiu imunitu. A vo Svedsku neockuju len ohrozene skupiny, ale vsetkych. Dokonca aj teenagerov
NB: Asus ROG Strix G16
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa maniak »

sajbama: verejne zdravie ako pojem by som prirovnal k urovni vyspelosti spolocnosti. Uz v staroveku zistili, ze v urcitych pripadoch ma verejne zdravie vyssi vyznam ako individualne zdravie. Ako priklad si vezmi izolaciu ludi nakazenych leprou. Karanteny su potom zname vo vsetkych velkych epidemiach (morove epidemie, karantenizovany namornici na lodiach po priplavani do pristavu). Dalsie priklady budiz ockovania proti pravym kiahnam, polio, osypkam. Tieto ockovania sice primarne pomahaju samotnym ockovanym, ale mame skupiny ludi, ktori bud nemozu byt ockovany alebo u nich ockovanie nema dostatocny ucinok. Vyspelost spolocnosti potom vidime aj na tom, ze sa starame aj o tych menej stastnejsich (rizikove skupiny, ludia s postihnutim, ...). Dalsim vedlajsim ucinkom (hlavne vo vztahu k verejnemu zdraviu) je uvolnenie kapacit nemocnic (napr. polio a kvantum postihnutych ludi), ktore sa mozu zacat venovat liecbe inych veci. To iste plati s covidom. Co ti pomoze, ze si zaockovany, ked v spicke vlny a plnych nemocnic budes mat nehodu v aute a budes potrebovat JISku. Jednak nemusis najst volnu sanitku, nemusi byt volna postel na JISke (uz pri triazi ta mozu vyhodnotit ako cloveka s mensou pravdepodobnostou na prezitie ako ludi s covidom) alebo len jednoducho lekar na teba nebude mat cas a nebude ta mat kto vcas zoperovat. Verejne zdravie je extremne dolezity nastroj sucastnej spolocnosti. Pozri ako si na tom zakladaju azijske krajiny (Japonsko, etc.).
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa beardie »

@HellAngel prevencia
Určite nezomreli všetci tí, čo mohli

Budem sa opakovať, ale považujem za nutné to znova napísať: nech sa ockuju všetci, ktorí to považujú za potrebné, odmietam povinné očkovanie kohokoľvek

ale ani ockovanie nema magicke vysledky, treba od neho ocakavat to, k comu bolo vyvinute, ako priklad Portugalsko, ktore ma realne zaockovanych 100 % dospelych:
por.jpg

ano, ockovanie vyznamne znizuje pocty hospitalizacii a tazkych priebehov, niektori sa tomu ale nevyhnu, nie je to 0 a 1, ziadna binarna hodnota, ze po zaockovani budu vsetci zachraneni a vsade bude svietit slniecko
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6878
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa stefan222 »

prevencia sa realizuje v opatreniach ako napr obmedzovania zakaznikov v restikach.
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa beardie »

ano, adekvatne obmedzenia su ta spravna cesta, ale nie zavriet restauracie komplet, to nemoze byt akceptovane, zial, ludia si nechaju s**t na hlavu
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1832
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa Ivko »

beardie: keby vo švédsku boli zaočkované viacmenej rizikové skupiny, tak nemajú percentuálne ani toľko čo máme my teraz na SK

Vysvetli teda prečo sa tam očkuje väčšina národa? Tam majú inú sortu / značku vakcín čo nespôsobuje krvné zrazeniny?

A k tým opatreniam - znovu ti vravím že ty nenesieš žiadnu zodpovednosť!!!
Keď sa v krajine šíri covid a máš plné nemocnice, tak ako najľahšie spomalíš šírenie?
No asi tak že zatvoríš to čo nie je nevyhnutné aby ľudia čo najmenej pendlovali a ideálne to obmedzíš len na cestu do prace, do obchodu, k lekárovi, na úrad....
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa beardie »

Ivko napísal: Št 07. Okt, 2021, 09:51 beardie: keby vo švédsku boli zaočkované viacmenej rizikové skupiny, tak nemajú percentuálne ani toľko čo máme my teraz na SK
percentualne coho? mrtvych? hospitalizovanych?
Vysvetli teda prečo sa tam očkuje väčšina národa? Tam majú inú sortu / značku vakcín čo nespôsobuje krvné zrazeniny?
pre ludi povedzme 40+ ma ockovanie viac vyhod ako neockovanie
A k tým opatreniam - znovu ti vravím že ty nenesieš žiadnu zodpovednosť!!!
napis to este 4x a nieco sa zmeni
Keď sa v krajine šíri covid a máš plné nemocnice, tak ako najľahšie spomalíš šírenie?
izolaciou chorych, nie nepustanim zdravych do restauracii a posiliek
No asi tak že zatvoríš to čo nie je nevyhnutné aby ľudia čo najmenej pendlovali a ideálne to obmedzíš len na cestu do prace, do obchodu, k lekárovi, na úrad....
no prave, ze nie, ako som sa snazil uz viackrat vysvetlit
uz prosim pochop, ze zdravemu cloveku (i nezaockovanemu) pod 60 rokov covid v drvivej vacsine pripadov nic nespravi, ma z toho v 60 % pripadov asymptomaticky priebeh, v 30 % mierny, v 9 % tazsi, zvysne 1 percento (realne este menej, lebo statistiky sa robia na celej vekovej pyramide) moze byt hospitalizovane
kedze mame polku dospelej populacie zaockovanu (s celkom vysokym podielom starych a teda rizikovych) a minimalne dalsiu polku (tieto mnoziny sa samozrejme prekryvaju) premorenu, druha vlna sa v ziadnom pripade nemoze opakovat
ano, nemocnice sa budu plnit, ludia budu zomierat, ale nie v takych poctoch ako v druhej vlne

keby riadil stat epidemiolog, kazdemu jednemu cloveku, i zdravemu, by povinne naordinoval karantenu v trvani mesiac
to by virus vyrazne spomalilo

je to krasne riesenie az kym si neuvedomis, ze by si po 2 tyzdnoch umrel od hladu, preto je potrebne aplikovat adekvatne opatrenia vzhladom na velkost hrozby

cielom nie je zachranit vsetkych, cielom je zachranit co najviac pri akceptovatelnych nakladoch (technologickych, personalnych, ekonomickych, socialnych, ekologickych i legislativnych)
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12346
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa HellAngel »

preco sa ale teda vo Svedsku ockuje ta skupina pod 50. Dokonca aj deti a pubertiaci. Preco Svedsko nepokracuje v tom, co spravilo na zaciatku, ked to bolo take genialne. Ibazeby nebolo. Ibaze ta hnusna fuj fuj vakcina je jednoduchsia, efektivnejsia a lacnejsia cesta. A pochopilo to aj take Svedsko. Experiment cislo 2 sa teda nekona
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa beardie »

prosim, nezatahuj do toho city, nie je ziadna fuj fuj vakcina

aj v skupine pod 50 su rizikovi, je ich menej ako v kategorii nad 50, ale su, dalsi existuju aj v skupine od 6-10, pomerovo ich bude minimum

rast ockovania spomaluje, nakoniec bude stupat len velmi pozvolne, ockuju vsetkych, ktori to chcu, ja s tym problem vobec nemam, prave naopak, napisal som to viackrat

nerozumiem tej vytke, ako keby som bol proti ockovaniu, to nie je pravda
aj ked bude zaockovanych 100 % ludi, niektori na covid zomru a covid sa bude i nadalej sirit v populacii, treba to akceptovat, nesuhlasis?
chcem len jasne povedat, ze iba ockovanie ludi nezachrani, nie je na mieste pripisovat mu bozske schopnosti

Návrat na "Debata o všetkom"