Klimatizácia do nového domu

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
bepetko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 562
Dátum registrácie: Št 11. Apr, 2019, 11:08
Bydlisko: Bratislava

Klimatizácia do nového domu

Príspevok od používateľa bepetko »

Zdravím páni,
svokre dokončujú dom a požiadala ma, či jej nepomôžem s výberom klimatizácie. Nakoľko sa do danej problematiky vôbec nevyznám, budem vďačný ak mi poradíte ak ku tomu máte a viete čo povedať :)
Jedná sa o trojizbový dom, kde izby majú 14 12 30 m2.
Predpokladám, že v jeseni a zime sú ceny prijateľnejšie.
Podmienky ak je možné tak:
Chladenie ale aj vykurovanie
Odvlhčovanie
Rozpočet okolo 1000€. V dome je predpríprava na klimatizáciu.
Za rady vopred ďakujem
Ach tie slovenské mamičky
shiro napísal:blba mamicka s kocikom sa mi vdrbe do cesty a pre istotu kocikom napred, nech najprv zrazim dieta a mam o to vacsi trest....
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6874
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Klimatizácia do nového domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

polarklima.sk mne robili. spokojny som. ale mas aj nay.sk len tam maju trosku drahsie. pozeraj hlavne na samocistacia programi a min 3.5kw jednotku. ale dal by som dve jednotky ak sa da. a tiez neaku rekuperaciu uz ked preraba,napr mitsubishi vl100
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
bepetko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 562
Dátum registrácie: Št 11. Apr, 2019, 11:08
Bydlisko: Bratislava

Re: Klimatizácia do nového domu

Príspevok od používateľa bepetko »

Ďakujem. Pozriem a informujem sa.
Čakám aj na ďalšie nápady :)
Ach tie slovenské mamičky
shiro napísal:blba mamicka s kocikom sa mi vdrbe do cesty a pre istotu kocikom napred, nech najprv zrazim dieta a mam o to vacsi trest....
marfan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1931
Dátum registrácie: So 05. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Veselé pri Pieš

Re: Klimatizácia do nového domu

Príspevok od používateľa marfan »

Z osobne skúsenosti by som si našiel v okolí aspoň dve firmy čo robia klímy a zavolal na obhliadku, povedať čo očakávaš. A podľa toho nech navrhnú klímu.
Ja som si dal spraviť v troch firmách cenovú ponuku a paradoxne najnižšia ponuka bola výkonovo najlepšie a výhoda pre mňa ešte, že majiteľ býva v susednej dedine, takže v prípade nejakého problému vie v podstate hocikedy dobehnúť to pozrieť.

Ty síce napíšeš rozmery izieb ale rozložením v dome môže byť tak, že môže ti stačiť 3,5kw alebo budeš musieť mať 5kw.

My máme doma klímu Sinclair, vnútorné dve jednotky 4,5 a 5,2kw. Externá je jedna spoločná. Keďže máme dvojposchodový dom. Umiestnené ich máme na chodbe a cez leto keĎ bolo vonku 32°C tak v izbách bolo max 25°C a to išla možno tak hodinu na plný výkon. Cez zimu sme skúšali s tým aj prikurovať. Bez problémov.
Spoiler: ukázať
MB:ASUS PRIME X370-PRO, CPU:AMD Ryzen 7 2700x, RAM:2x8GB Patriot Viper 4 Black 3200MHz,CLADIC:Thermalte NiC C4,CASE: Fractal Core 3500, PSU:EVGA 650 G3, GPU:AMD XFX RX480 8GB, SSD: Samsung 850 EVO 500GB HDD:WD 1TB RED, GREEN ,Samsung 1TB,2TB, Samsung 750GB, LCD:DELL U2412M,
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2138
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Klimatizácia do nového domu

Príspevok od používateľa zoom »

Urcite najdes rozne dobre skusenosti, ale ja osobne by som siel do japonskej klimy, cize napr. Mitsubishi, Daikin, Toshiba.
Osobne skusenosti:
Mitsubishi - po uvodnych problemoch sposobenych patlalskou montaznou firmou to fungovalo donekonecna. Nic neblblo, nic nepipalo, nebolo treba chladivo doplnat, lebo proste nefucalo von, proste to islo. Najvacsia a najcastejsia obtiaz bola vymena baterii v dialkaci raz za... ani neviem ako dlho. Rok? Dva?
Toshiba - detto, it just works.

Teraz do noveho byvania idem do Daikinu, konkretne predrazena Ururu Sarara, lebo chcem fajn filtraciu, zvlhcovanie a privod cerstveho vzduchu. Nepredpokladam ziadne problemy.

Neviem, ci pani ma nejake dychacie problemy, ale minimalne by som sa pozeral po niecom, co aj cisti vzduch. Idealne nejaky filter/killer na prach/bakterie/virusy a k tomu ionizator. Predsa len cisty vzduch je fajn a v dnesnej COVID dobe toboz. Ono tieto veci citelne funguju, aj ked nema problemy. Taktiez by som chcel nejake ovladanie cez WiFi. Predsa len telefon je po ruke (alebo aj v praci), ale hlavne sa to da napojit potom do nejakej domacej automatizacie.
Používateľov profilový obrázok
1adad1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2583
Dátum registrácie: Ut 06. Okt, 2009, 20:19
Bydlisko: Bratislava V - Petržalka

Re: Klimatizácia do nového domu

Príspevok od používateľa 1adad1 »

Veľa ľudí si pochvaluje klímy aj od Samsungu. Cenovo by to malo byt taky rozumny stred.

Co je fajn je, že majú wind free rezim, to je skvele na spánok, vtedy je ventilator v klime úplne vypnuty a klima vôbec nehučí.
Používateľov profilový obrázok
bepetko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 562
Dátum registrácie: Št 11. Apr, 2019, 11:08
Bydlisko: Bratislava

Re: Klimatizácia do nového domu

Príspevok od používateľa bepetko »

Akože má preferenciu daikin a celkovo japoncov len som to nechcel spomínať nakoľko rozpočet je obmedzený na 1000. Takže plán bude obvolať inštalatérov a nechať si spraviť cenové ponuky aj na rôzne cenové relácie nech sa je z čoho rozhodovať.
Ach tie slovenské mamičky
shiro napísal:blba mamicka s kocikom sa mi vdrbe do cesty a pre istotu kocikom napred, nech najprv zrazim dieta a mam o to vacsi trest....
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6874
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Klimatizácia do nového domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

skor si vyber jtdnotku a montazne firmy su len na pracu 250-350€. oni ti budu nukat co im stoji na sklade.
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
kayman
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 122
Dátum registrácie: Ut 08. Nov, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava - Vajnory

Re: Klimatizácia do nového domu

Príspevok od používateľa kayman »

Keď máš predprípravu tak už naťahané trubky, káble, určené miesta kde budú jednotky.
Máme Mitsubishi, žiadny problém nie je, má to 5 rokov záruku. Sa mi podarilo rozkecať toho pána čo nám to montoval. Mitsubishi má u nás dobrého importéra, čo je na slovenské pomery až divné. Ak sa dačo pokazí v záruke a vie dopredu kde je problém, dajú mu rovno diel, prípadne celú jednotku, takže k zákazníkovi ide raz a len vymení/opraví. Daikin chce od neho doniesť pokazený diel alebo aj celú jednotku najprv - k zákazníkovi ide na dva krát. Pri oboch sa to stáva málo, že sa pokazia :), ale zase je to pohodlnejšie mať opravu hneď ako pár dní čakať. Napríklad na Mideu vravel, že tam skoro každú do 5 rokov dačo opravoval :).

Mitsubishi má MELCloud appku na ovládanie, trochu nemotorne sa to páruje a pripája na wifi, ale zase je to ten istejší spôsob. Koľko som sa natrápil pri niektorých čínskych výrobkoch kde len človek stlačí tlačidlo, spustí párovanie a "samosato" neúspečne nespáruje :D. Ďiaľkové ani neviem kde mám keď je melcloud aj na webe aj ako windows appka + android/apple. Len je naozaj, ako to párovanie, oldschool.
MB: ASRock Fatal1ty H97 Performance | CPU: Xeon E3-1231 | RAM: 4*8GB Crucial DDR3 1600MHz CL8 | GPU: SAPPHIRE NITRO+ RADEON RX 580 8G | Sound: DAC Topping D50s | Repro: Mackie CR4 | Headphones: Audio Technica ATH-SR50BT + Audio Technica ATH-T500 + AKG K-240 MkII + diy O2 amp | Keyboard: Keychron K10 | Mouse: Steelseries Rival 110 | Case: NZXT Switch 810 | PSU: EVGA SuperNOVA 650 G2 80+ GOLD| OS: dualboot Debian / Windows 10
Používateľov profilový obrázok
stanomx
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3430
Dátum registrácie: Št 19. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Klimatizácia do nového domu

Príspevok od používateľa stanomx »

Ururu sarara ti neodporucam daj si 100x lepsie napr. vl100 alebo malu jednorurovu lokalku a lacnu klimu kludne daikin.
Filtrovanie, cistenie vzduchu je tiez skor taka marketingova vecicka.
Neviem odkial si ale vyber si radsej velku firmu kde nebude problem v pripade poruchy a servisu.
Znaciek je veru vela a fakt lacne veci pojdu vacsinou viac nez 10 rokov ak to neposerie montazna firma alebo blesky apod.
Lacne myslim sinclair, airwell, gree atd.
Vacsinou tie 5 rocne zaruky su s tym ze kazdy rok si platis zmluvny servis cca 100e.
Naposledy upravil/-a stanomx v Št 10. Mar, 2022, 18:12, upravené celkom 2 krát.
RAMMSTEIN
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6874
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Klimatizácia do nového domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

vl100 mitsu myslis stano?nevies o niekom kto by mi to vedel v PO namontovat?diky pekne
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2138
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Klimatizácia do nového domu

Príspevok od používateľa zoom »

Noo... nemyslim si, ze ta VL100 je adekvatna nahrada za klimu (tepelne cerpadlo), toboz Ururu Sarara. Rekuperacia ti vyvetra vzduch, ale nezohreje a neochladi mimo nejaky existujuci rozsah. Ja chcem tu klimu hlavne na chladenie a mozno aj na kurenie, kedze v dome bude elektricke podlahove kurenie. Az v dalekej buducnosti uvidim, ako to cele nastavim a vyvazim (koko kurit podlahou, kolko klimou a tak).

Ururu Sarara je taka predrazena marketingova vec, ale cital som na nu dobre hodnotenia od ludi, co maju. Zoberie z vonkajsieho prostredia vzduch, prezenie ho filtrom, zvlhci ho z okoliteho vzduchu (netreba nadrzku s vodou) a primiesava do vnutorneho obehu. Mas zavrete okna a napriek tomu cerstvy a prefiltrovany vzduch v miestnosti. Skvele na spanok, kde nemas rano vydychany vzduch. Ako ja som clovek, co v zime spi pri otvorenom okne, ale v lete zase idem zdochnut a chcem mat tu moznost mat zavrete okna, chladno v dome a cerstvy vzduch. Nejdem tam bastlit rekuperaciu, uz dost, ze klima sa bude tahat. Ururu Sarara teda ma nevyhodu, ze nie je multisplit. Chcem 2 vnutorne jednotky? Tak dva kvadriky na stenu von.

Co sa tyka filtracie, to je take osemetne. Ja nemam problemy s dychanim, takze vlastne necitim rozdiel medzi filtrovanym a nefiltrovanym vzduchom (okrem toho, ze necitich pachy nabytku a tak). Ale pre moj dobry pocit to uz chcem. Ked uz mam za 2 klimy vysolit par tisic, tak uz si trochu mozem priplatit a mat v tom vsetko, co chcem. Pre moj dobry pocit hlavne :). Ale malu lokalnu rekuperaciu mozno budem riesit do kupelne niekedy. Este uvidim. Tam by som to rad mal.
Používateľov profilový obrázok
mArtinko5MB
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1879
Dátum registrácie: St 04. Jan, 2012, 23:32
Bydlisko: Kosice

Re: Klimatizácia do nového domu

Príspevok od používateľa mArtinko5MB »

Ja mam doma Inventor najvyssiu radu (3.5kw ci kolko to ma) a som maximalne spokojny, mam v obyvacke a chladi lavou zadnou aj chodbu. Za polovicnu cenu klimatizacii, co ponukaju vyssie v komentaroch je to no brainer deal ;) Ked budem dokupovat do spalne, budem kupovat opat tuto.
It might make sense just to get some in case it catches on. If enough people think the same way, that becomes a self fulfilling prophecy.
- Satoshi Nakamoto
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6874
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Klimatizácia do nového domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

ja mam heier 3.5kw flexis plus s kopec funkciami a s montazou stala 1300e . vychladi cely byt 72m2 na 8poschodi. na 24st je dokonca ludom zima v tej istej miestnosti. tiez by som bol @zoom opatrny s tym zvlcovacom lebo mi to pride ze ot budes musiet cistit ako klima v aute a bude tam smrad/puch casom. proste ta voda ti tam bude v tom potrubi stat a hnit. resp klima a rekuperacia by ta mozno vysla lepsie tak to asi myslel stano.
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Klimatizácia do nového domu

Príspevok od používateľa dendroid »

mArtinko5MB napísal: Št 10. Mar, 2022, 08:45 Ja mam doma Inventor najvyssiu radu (3.5kw ci kolko to ma) a som maximalne spokojny, mam v obyvacke a chladi lavou zadnou aj chodbu. Za polovicnu cenu klimatizacii, co ponukaju vyssie v komentaroch je to no brainer deal ;) Ked budem dokupovat do spalne, budem kupovat opat tuto.
Nevies nahodou konkretny model ?

Stefan, kde mas tu klimu umiestnenu, ze nou chladis cely byt ? Ci mas multisplit riesenie ?

Návrat na "Nákupná poradňa"