Všeobecná diskusia II

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
Tomasjerry
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2273
Dátum registrácie: St 12. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA (work) Velke Levare (home)

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Tomasjerry »

No dneska som sa pozeral a plakal. Malacky nafta 1,552 za liter :smutny:
AMD Ryzen™ 7 3700X, ASROCK X470 Taichi, 16 GB RAM 3200 MHz, ASUS 2080Ti, Samsung SSD 256GB + Samsung Evo SSD 256GB + 2TB HDD,LG DVD +/-rw, Frakcial 600 W Newton R3
To vsetko v LIAN LI PC-X1000 :)
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1967
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Miso122 »

Obrázok
ITX >>> ATX
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5685
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Premýšľam zavolať do Citrónu že či nemôžem zrušiť ten dízel objednaný na Máj :D Škoda časovania, nemám do konca roka kde nabíjať elektro inak by som asi reálne do toho čiel (aj koli 2 ročnému odpisu oproti 4)...
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

mozes ho ist zrusit :D Neviem o tom ze by existoval zakon na zaklade ktoreho by ti mohli nevratit zalohu.
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10031
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa stiv »

Alebo zrusit bez zalohy.
.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

odpis samotny nie je dovod - ked na bzučiaku stratis cojaviem 25.000 eur za X rokov a na vrčiaku 20.000 eur, tak preco by som si degradoval komplikoval život.

Auto nie je len palivo. Treba si pozriet stratu hodnoty, havarijne poistky na bzuciaky a pneu... darmo jazdim zadarmo (nie, nabijat nevies zadarmo) ked vysolis na havarijke 1.900 eur ako kolega za Teslu. Darmo odpisujes dva roky ked na tej Tesle roluje na pneu za 800 eur sadu ktora sotva vydrzi 30.000km lebo ved R21 a tazke vozidielko neeeeee, pricom standartnu sadu 215/65/R16 za 300,-eur som z Vojadzeru vyhadzoval po 5 rokoch a najazde nejakych 40.000km len tak pre istotu - uz na tom nenecham moju zenu a deti jazdit, inak by vydrzali ~60.000km (Continental NCT5, original pneu na masine). Ten chalan minie rocne viac za pneu ako usetri na palive pri jeho najazde... ja mam havarijku nula rocne, on je rad ze sa zmesti pod dva litre eur a aj to ma spoluucast tusim 20% ci tak nejak a tie opravy idu do sialenych, absolutne sialenych cisel.

proste ekonomicka stranka hentoho pripadu absolutne neexistuje pre 90% naroda. Najviac sa mi lubia taki zanieteni Leafisti... 2015, on je sialene ekologicky, bum celkovy najazd 48.900km, pozri ake su inzeraty. Reku ty si taky cocot - este dvesto rokov budes jazdit pokial splatis svoj uhlikovo emisnu stopu, ty stromoobjíímací šialenec... moj 11 rocny syn najazdi viac na kolobezke rocne nez ty na aute... trosku mu zosmutnelo v očkách ale zelenu realitu neprebijes za ziadnu cenu !!

A treba to zobrat este z inej stranky : pred rokom a pol bola nafta za 1.00 pretoze co ? Kriza. Dnes je konjunktura, keby nebol zaujem o tú žbrndu tak by nebola taka cena, naládované tankery by stali na mori s vypnytymi motormi ako vtedy. Kedze dnes sa nam vsetkym strasne dari, tak cenovka leti hore. Myslim ze vacsina z nas dnes zaraba viac penazi ako zarabala pred 2 rokmi, takze ano - mame vyssie mesacne naklady na palivo o 20 alebo 45 eur ? Nevadi ze nehnutelnosti stoja o 80.000 eur viac ako stali pred 2 rokmi ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa maniak »

jednoduska: ja mam od zeny pomaly povolenie vymenit auto za elektriku. Nabijacie miesto uz mam (este investicia asi 1000 eur - chranic + wallbox + montaz). Rocnu uspora nakladov pre teslu m3 sr+ mi vychadza na ca. 4000 eur (palivo, poistky, servis, ..., zaratane). Ak by mi stacil id3, tak mozno 4500 € (este trosku lacnejsia poistka, ale trosku vyssia spotreba elektriky). Ak by sla nafta az niekam k 2,5-3€/l (zacinam sa toho realne obavat), tak ten rozdiel bude este vacsi. Pre vypocet som ratal s cenou nafty asi 1.8 €/l (to je teraz na pumpach, ale splha sa to hore) a cenou elektriky 0.18 €/kWh.
Turbo, len pre porovnanie, poistka pre teslu m3 sr+ vychadza u nas lacnejsie ako pre superb 2l tdi.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
1adad1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2583
Dátum registrácie: Ut 06. Okt, 2009, 20:19
Bydlisko: Bratislava V - Petržalka

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa 1adad1 »

@mp3turbo nie som ziadny zastanca tesly a ani elektromobilov, ale naozaj nemozes porovnavat naklady na prevádzku novej tesly so starym ojazdenym vojadzerom. Kolko asi stoja gumy na BMW 6 GT, no asi presne tolko isto ako na teslu model S, kolko stoja gumy na bmw 3/4 no tolko isto ako teslu model 3. S havarijkou to bude velmi podobne, treba porovnavat podobnu triedu vozidiel
Používateľov profilový obrázok
mirjak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2235
Dátum registrácie: Št 16. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mirjak »

v CZ vcera zrusili povinne primiesavanie biosraciek do paliva
Používateľov profilový obrázok
yesper
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 3007
Dátum registrácie: Ut 10. Jún, 2008, 20:41
Bydlisko: VT & BA

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa yesper »

Pzp a havarijka na ev6 (55k) 820e, cena kolies r19 na ktorych doslo 100e kus.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

nebola to nova tesla... ojazdene tesly neexistuju ? okej chapem ze Hjundaj ma ine naklady/cenovky nez Tesla Dual S Turbo 100kWh za 110.000 eur...

edit : inak uplne najhorsie vidim to ze kto potrebuje jazdit lacno alebo nema prachy, moze si za 3.000 eur kupit vrčiace približovadlo ktore ho dostane z bodu A do bodu B. Toto nehrozi pre bzučiky, ano viem ze v buducnosti to vyriesime... kto chce kabrio, co si kupi bzučiace ? Kto chce Vojadzer, kde zozene za 4.000 eur bzučiaci ? atd, atd. proste ponuka je velmi obmedzena. A draha.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Ked sme pri tych elektromobiloch a nabijani.. podarilo sa mi porozpravat s clovekom zaoberajucim sa meraniami elektrickej energie, kvalitou siete atd.

Momentalne je stav taky, ze distribucka ma postavenu testovaciu nabijacku, napojenu na analyzator siete, chodi tam nabijat nahodne elektromobily ktore sa im dostanu pod ruku, a zistovat co taka nabijacka robi s ich sietou... A ako bude potrebne upravit legislativu aby to siet vydrzala.

Su k tomu aj pekne grafy, frekvencie, nesymetrie, harmonicke napatia, frekvencne zlozky atd... veci ktorym velmi nerozumiem :D


Ale ak tomu spravne chapem, tak vysledok je ze jednofazove nabijacky su celkom pruser a zrejme bude snaha ich obmedzit. A 3f je stale problem s odberom. Neexistuje aby kazdy prisiel poobede domov a zapol 3x16A nabijacku. Takze tam asi tiez bude snaha zmenit legislativu.
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4542
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa scream »

Ako turbo 328x napisal, vseci nikdy nebudu nabijat, lebo auticka na baterky su drahe na kupu za nova a este drahsie na kupu 5-10 rocnej jazdenky.

Tak ako kazdy nenapichol na analogovu telefonnu siet modemy, lebo to stalo stokorunu na hodinu ale plynule sa preslo na digitalne siete s vacsou priepustnostou.

Rovnaky scenar caka elektricku rozvodnu siet ak sa pojde cestou elektra.

BTW v roku 2012/2013 stal benzin tolko co dnes. Priemerna mzda o 400E nizsia... tych 10 viac na nadrz oplakavat je ozaj zbytocne.
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa maniak »

scream: este k tebe nedorazila vlna zdrazovania, ze? Pred tyzdnom som tankoval za 1.6 €/l, o par dni to uz bude asi okolo 2€/l. Taliansko / Nemecko su uz cez 2 €, aj kvoli vyssim daniam. Taketo drahe paliva este neboli.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1967
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Miso122 »

Taliansko a Nemecko mali cez 2€ už pol roka dozadu :D
ITX >>> ATX

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"