Pneumatiky :)

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

firmy tvrdia ze dnes zacinaju vyrabat ZIMNE pneu, takze naozaj budu stat v skladoch alebo u mna v pivničke. Ziadny rozdiel. Teda az na to ze garantovane viem ze u mna v pivničke budu v tme, bez pritomnosti slnka a úvé žiarenia, ze budu postavene zvislo, ze nebude sedemmetrovy stlp na sebe atd, atd. Nemam problem si dnes kupit a o polroka pouzit. Ci mam pneu vyrobenu v marci alebo v juni ... a kupim ju v oktobri alebo novembri... to je uplne jedno.

Co sa tyka nedostupnosti pneu : nie je to len o cene. Jasne, ked sada 205/55/R15 bude stat 799,- tak si kvantum ludi ktori by za cenu 200,- kupili proste nekupi. Takze ich "zostane viac" na skladoch. Ale nie je to len o tomto faktore - firmy vravia ze nemaju kaučuk z dalekeho vychodu, ze nemaju ruske sadze (sorri, to je toto co za sracku), ze nemaju to a hento. Takze sa velmi lahko stane, ze LACNE PNEU KDE ZAROBIA NAJMENEJ PROSTE NEBUDU VYRABAT, daju prednost drahym pneu, vyssiemu segmentu. Presne to sa stalo s autami, presne to tvrdia automobilky - mam milion nejakych blbych čipov, a viem vyrobit a predat pol miliona Kotkodákov teda Koďiakov, stvrt miliona Karokov, stvrt miliona Superbov a Pasattov... preco by som vyrabal Fabie ???

"Jaaaaj ahaaaa.... toto ma nenapadlo".

Takze sa kludne moze stat ze 205/55/R16 proste nebude, lebo daju prednost vyrobe vacsich rozmerov na ktore bude dopyt a kde bude vacsi zisk. Jednoducha veda, limitovane zdroje. Pocas studia sme ratali kvantum prikladov manazerskych rozhodnuti - co budem vyrabat ked nemam nejake zdroje. Aj ludia su zdroje, aj lodičky ktore dopravia ten neexistujuci kaucuk z Thajska do Europy su zdroje...

Ja osobne som kupil dve predne, jednu zimnu sadu, a na dvoch autach som terazki v takom stave, ze 100.000km dam. To co mam plus tie nove.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6991
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa stefan222 »

ja si myslim ze vela ludi prejdu na cinu. u mna napr goodride za 4 zimy boli pohode,
hry- ps5
doma-HP probook
Pietro sk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2556
Dátum registrácie: Ut 28. Dec, 2010, 13:25

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Pietro sk »

mas na mysli tu cinu, co furt je nahovno v testoch...? gud luck with that.
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6991
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa stefan222 »

ked nam /eu neda rusko kaucuk, tak ho posle cine. ale to si myslim. a goodride test je neaky kde by pohoreli?som to hladal v 2018 a len zopar svo recenzii som vyedy nasiel ze pohode guma na moj rozmer 215/55/r17. teraz napr mam uber dilemu ci kupit bo som sa tu nedavno pytal ci kupit ale nastala zmena no.cca.6mes by mi lezali v pivnici tta ale zas to nie az tak dlha doba
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4690
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa scream »

"firmy vravia ze nemaju kaučuk z dalekeho vychodu, ze nemaju ruske sadze (sorri, to je toto co za sracku), ze nemaju to a hento. "

Firmy to vravia, lebo maju nejak nastavenu vyrobu. Dobre hovoris, ze nerentabilne sa prestane vyrabat vratane debilnych rozmerov, co sa musia vyrabat v afrike.... klesne produkcia o 30%, cena stupne o 15%, v niektorych pripadoch sa dojazdi o milimeter viac dezenu pred vyhodenim, podrzia sa gumy na aute o rok dlhsie a zijeme dalej...

O ine veci by som sa bal, nie o pneu a slnecnicovy olej, co som vcera kupoval za 2.5E liter. Zachvilu si bude vyhodnejsie robit smazacik v panenskom olivovom alebo v niecom od Valvoline. Alebo len nezrat tieto nutricne bohate jedla.
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5216
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Chris »

alebo velkosklady/fabriky dvihnu ceny a obmedzia predaje a budu cakat na zvysenie cien. Podobne ako sa to teraz deje v stavebnictve, lb covid a teraz vojna je dobra vyhovorka :)
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

toto je najvacsi problem. Ked rusi nebudu predavat sadze Europe ale Cine, co spravi mudra Cina ?
Samozrejme, zdvihne cenu pneumatik pre Europu lebo hadaj co - Europa nema sadze !
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2034
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Miso122 »

Už teraz nikto pri zmysloch čínske pneu nekupuje, pri vyšších cenách sa to teda ale zmení. Alebo aj nie
ITX >>> ATX
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10089
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa stiv »

Radsej pojazdim na kordoch nez kupit cinaky za 60%+ ceny najlepsich pneu.
.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

hrdinsky pristup ale nespravny.

Jazdil som desiatky tisic kilometrov na Wanli, Sailun (Attrezzo Elite), na mokrom, na snehu, na lade. V zivote som nemal Alpinky Piloty a podobne veci ktore tu preberate, mam skoro 50 rokov a aha, furt som zivy.

Nie je spravne vsetko cinske zaradit do odpadu len preto lebo je to cinske ; takisto nie vsetko co su stredne triedy od Goodyear atd su absolutne špičky.
2-3mm superznackova pneu alebo nejaka 6-7mm cinska nie zrovna najlacnejsi odpad ? Neviem co by som si vybral, ja osobne na 2-3mm pneu nejazdim a nikdy som nejazdil (vyhodim ich skor nez sa na tu hranicu dostanem).

Nevravim ze 236km/h na BMW M5 v centre Bratislavy na LingLong je najlepsi napad na svete ale... to nebude na ziadnych pneu ze ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5751
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Ja ti poviem preco si si nevsimol rozdiel. Lebo ono ten rozdiel necitit kym sa nedostanes na hranicu pneumatiky. To ze miesto 30m budes brzdit 35 si nevsimnes ak len hladkas brzdu a aj tak brzdis 100m.

Ani to ze jedne zakrutu prejdu 85kmh a pri 87kmh a druhe 100kmh si nevsimnes ak cez tu zakrutu pojdes 60tkou...

A to ze sailun sa z nicoho nic opustia stylom ze musis zastavit a vyklepat nohavice, zatial co premiovejsia pneumatika ta zvykne len potlapkat po pleci ze halo, spomal trosku lebo to uz nedavam... to si tiez nevsimnes



Ak si priemerny vodic, tak jedine miesto kde si vsimnes rozdiel je krizova situacia. Niekto ti neda prednost, teta sa rozbehne cez cestu na cervenu, vbehne ti pes do cesty a ty si spravis losi test... Ale to sa deje raz za pol roka, a naviac nemas skusenost s lepsimi pneumatikami, takze absolutne nemas sancu porovnat kde co jak v com je horsia.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ano, toto viem a uznavam. Treba vsak povedat ze jazdit na kordoch tomu losiemu testu ani brzdeniu tiez neprida na krase, ze je rozdiel 2mm vzorek na premiovej pneu a 8mm na tej istej pneu atd, atd.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5751
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Jasne ze je to rozdiel. A ak mam pravdu povedat, prave pri continentale(piata generacia, siesta je uz imho v poriadku) mam silne podozrenie ze v roznych hrubkach pouzili rozdielnu zmes. Niekde okolo 4-3mm(neviem, nemeral som) im akoby preplo, a hlavne na vode sa zacali spravat ako nejake cinske pneumatiky.

Imho na povrchu pouzili "drahsiu" gumu s vyssim obsahom oxidu kremiciteho, nech to dobre vyzera v testoch a recenziach, a potom po jednej-dvoch sezonach nech sa zakaznik po*be a kupi si novu lebo stara nedrzi...

Rovnaky scenar som zazil na kazdej jednej 5. gen letnej continental pneumatike... odvtedy mam voci nim averziu a snazim sa im vyhybat. Aj ked kvoli TS870 to asi porusim :D
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2034
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Miso122 »

Ja som teraz pri kupe letnych uvazoval nad Conti PremiumContact 6, kedze podla testov su na tom velmi dobre co sa tyka pocitu vo volante :D

Dalsimi kandidatmi boli GoodYear F1 Eagle Assymetric 6 a Michlein PS5. Michelin su najdrahsie, maju najkrajsiu bocnicu, ale subjektivny pocit vraj nie je na tak vysokej urovni ako GY a Conti. Conti neboli skladom, tak to vyhrali GY, este ked teraz maju cashback.
ITX >>> ATX
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5751
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa SKiLEX »

tak o pilot sportoch typek z tyre reviews furt tvrdi tvrdi ze su nudne, a nie su take precizne atd. ako napr. F1 eagle alebo conti.


Lenze treba si uvedomit kontext v akom to hovori. Pneumatiky testuje na okruhu, testuje ich vela. Je to profesional a za mesiac najazdi viac ostrych kilometrov ako ty a ja za 10r. Jemu pride nudne ked je pneumatika bezpecne naladena, a proste sa zacne spravat gumeno miesto toho aby si sa s nou musel bit a korigovat...


Lenze to je podla mna to co je idealne pre 99% ludi. Chces mat tonu gripu na suchu/vode, chces aby boli ostre na brzdach a chces aby boli na hrane bezpecne, predvidatelne, vlacne... Nejdes s nimi prechadzat tiahle zatacky 160tkou dverami napred jako on ked ich testoval na supre...


Proste podla mna su pilot sporty skvela pneumatika a to co im najviac vycita je ich najvacsia vyhoda

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"