Mikrotik - pre zaciatocnikov

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1656
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa MaxMan »

Trochu to tu oživím otázkou.
Potreboval by som poradiť/nasmerovať s CAPsMAN. Doma mám hlavný Mikrotik, kde mám nastavený CAPsMAN a k nemu druhý (mAPlite), ktorý je nastavený ako CAP. V hlavnom Mikrotiku vidím pripojený CAP, ale ak v rámci domu pripojím na WiFi notebook, ten sa stále pripája na hlavný Mikrotik, aj keď má slabý signál a CAP je s lepším signálom. Ako donútiť zariadenia, aby sa prepínali na zariadenie s lepším signálom?
Viem, že CAPsMAN je primárne na väčšie siete, ale neprišiel som na to, ako spraviť to, že budem mať na 2 Mikrotikoch rovnaké SSID bez nutnosti ručného prepínania sietí na zariadeniach. Ak by niekto vedel jednoduchšie riešenie, sem s ním :)

Prikladám konfigy:
CAPsMAN

Kód: Vybrať všetko

/caps-man security
add authentication-types=wpa2-psk,wpa2-eap encryption=aes-ccm name=security1
/caps-man access-list
add action=accept allow-signal-out-of-range=10s disabled=yes signal-range=\
    -70..0 ssid-regexp=""
add action=reject allow-signal-out-of-range=10s disabled=yes ssid-regexp=""
/caps-man configuration
add country=slovakia datapath=datapath1 mode=ap name=Cechovci rx-chains=0,1 \
    security=security1 ssid=cechovci tx-chains=0,1
/caps-man datapath
add bridge=bridge-local client-to-client-forwarding=yes local-forwarding=yes \
    name=datapath1
/caps-man interface
add configuration=Cechovci disabled=no l2mtu=1600 mac-address=DC:2C:6E:3E:AF:FB \
    master-interface=none name=MikroTik_mAPlite radio-mac=DC:2C:6E:3E:AF:FB \
    radio-name=DC2C6E3EAFFB
/caps-man manager
set enabled=yes
CAP

Kód: Vybrať všetko

/interface bridge
add admin-mac=DC:2C:6E:3E:AF:F9 auto-mac=no name=bridge1 protocol-mode=none
/interface wireless
# managed by CAPsMAN
# channel: 2452/20-Ce/gn(18dBm), SSID: cechovci, local forwarding
set [ find default-name=wlan1 ] disabled=no ssid=MikroTik
/interface wireless security-profiles
set [ find default=yes ] supplicant-identity=MikroTik
/ip hotspot profile
set [ find default=yes ] html-directory=hotspot
/interface bridge port
add bridge=bridge1 interface=ether1
/interface wireless cap
# 
set bridge=bridge1 enabled=yes interfaces=wlan1
/ip dhcp-client
add disabled=no interface=bridge1
/system clock
set time-zone-name=Europe/Bratislava
/system identity
set name=MikroTik_mAPlite
/system ntp client
set enabled=yes
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 791
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa Hexaris »

V podstate nijak ...
Ak nekopnes device na zaklade signalu, co nie je uplne ok, tak je to zalezitost na strane klienta. Tuto vlastnost ma tusim patentovanu apple pre mobile. Na androidoch sa nesmie pouzivat. Ak sa nieco zmenilo opravte ma. Ja toto riesim roky rokuce a jedna z moznosti je nastavit tx power podla domu, bytu aby pripadne doslo k strate signalu a automaticky sa pripojil k tomu lepsiemu. Bohuzial je to trochu o nervy, kopec testovania ... pripadne skus wifi roaming cez capsmana, len reakcie su na to rozpacite, hlavne ak ide o rychlost prepnutia. Mozno ti to bude postacovat.

edit: sry som to nemal roztiahnute tu konfiguraciu, pozri si signal klienta ak je v rozsahu signalu nema dovod capsman odhodit a tie pravidla mas disable. Aj ten reject.

https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:CAPsMAN_tips
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1656
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa MaxMan »

Tie pravidlá som zámerne vypol, keďže mi nejak nefungovali. Proste stále sa drží zariadenie na hlavnom Mikrotiku aj keď má signál -75 až -80db - čo je už na odpojenie podľa mňa. Pritom na CAP má lepší signál, ale nepripojí sa naň. Čakal som, že to bude fungovať nejak inteligentne. Veď dnes už aj ten ťing-ťong výrobca robí MESH systémy, tak aby to nešlo na Mikrotiku...?
Normálne rozmýšľam, že vytvorím novú WiFi a na tvrdo tam pripojím zariadenie a zakážem mu pripájať sa na hlavný Mikrotik. Moc sa mi to nepáči mať 2 WiFi v dome, ale keď sa nebude dať inak...
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2762
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa Jerry »

A skúšal si nastaviť na tvrdo, že -80 a dovidenia?
Ja mám doma capsmana a 3x wifi a chodím po celom dome ani neviem kedy to prepína. Pravda je, že widle robia problém, mobily úplne bez problémov.
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1656
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa MaxMan »

Tak asi som prišiel na to, kde je problém. mAPlite nepokryje stabilne signálom miestnosti, kde to potrebujem (dočítal som sa, že mAPlite je primárne pre pokrytie WiFi v jednej miestnosti :( ). Takže mi dosť kolíše signál a preto mi to neprepínalo.

Teraz teda otázka: aký Mikrotik zobrať, aby mi vedel bez problému pokryť 2 miestnosti predelené murovanou priečkou z tehly? Samozrejme do toho nechcem narvať 100€ (ideálne niečo lacnejšie). Ale ako tak pozerám, tak tie lacnejšie Miktoriky majú väčšinou len 1,5dBi anténu :(
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5574
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa Odar »

- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1656
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa MaxMan »

Zase nejaký problém, tentokrát s WiFi. Na mojom RB951G-2HnD začala blbnúť Wifi. Tam, kde doteraz išla celkom dobre, začali výpadky, poklesy rýchlosti. Dokonca aj v miestnosti, kde je Mikrotik (teda žiadne prekážky v ceste).

Prikladám config:

Kód: Vybrať všetko

/interface wireless
set [ find default-name=wlan1 ] band=2ghz-g/n basic-rates-a/g=\
    6Mbps,12Mbps,24Mbps,54Mbps basic-rates-b=5.5Mbps,11Mbps channel-width=\
    20/40mhz-eC country=slovakia disabled=no distance=indoors frequency=auto \
    installation=indoor max-station-count=30 mode=ap-bridge ssid=cechovci \
    station-roaming=enabled supported-rates-a/g=6Mbps,12Mbps,24Mbps,54Mbps \
    supported-rates-b=5.5Mbps,11Mbps tx-power-mode=all-rates-fixed \
    wireless-protocol=802.11
/interface wireless security-profiles
set [ find default=yes ] authentication-types=wpa2-psk eap-methods="" mode=\
    dynamic-keys supplicant-identity=MikroTik
/interface wireless cap
set bridge=bridge-local interfaces=wlan1
Môže byť problém v konfigurácii, alebo sa už Mikrotik odporúča do kremíkového neba?
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
Používateľov profilový obrázok
16cmfan
VIP
VIP
Príspevky: 3596
Dátum registrácie: Ne 12. Júl, 2009, 09:31
Bydlisko: Bardejov

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa 16cmfan »

skus dat pevny kanal, B/G/N, Ce nie eC a co sa tyka security tak aes a tkip

ROS mas updatnuty ? Mne tak jeden cas robilo to iste potom som sa pohral, updatol.. neviem co pomoholo ale spamatalo sa to. Uz som v tu chvilu tiez siel robit do alzy obj. na novu krabicu :D
Mobo Asus PRIME B450 Plus CPU Ryzen 7 5800X3D (Noctua NH-U12S + dual fan Noctua NF-A12) GPU MSI GeForce RTX 3070 Ventus 3X RAM G.Skill Ripjaws V F4-4000C18D-32GVK SSD Silicon Power P34A80 CASE Lancool 205 PSU Corsair RM550x case cooling: exhaust 2x Noctua F12, in-take 2x Lian Li 120mm

NB: Dell E7470 Skylake Core i5 + 8GB RAM + FHD IPS Foun: Oppo Reno 5Z
Main server: Asus PRIME A320M-K + Ryzen 5 2600 + GTX 1660Ti + 32GB Ram
NAS: QNAP TS-128 - 2TB Seagate Iron Wolf + MikroTik RB952
Peripherals: Dual monas setup 27" Samsung Odyssey G5 and AOC I2470Sw + Steelseries Apex 5 + Steelseries Rival 3 + QcK + Logitech G435
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1656
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa MaxMan »

ROS mám updatnutý na 6.49.6.
TKIP - má to vôbec zmysel zapínať? Také staré zariadenia, čo nevedia WPA2 už asi ani nemám.

Skúsil som dať pevný kanál, B/G/N a Ce, tak uvidím, čo to spraví.
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ja vidim situaciu skor tak, ze sa ti nasáčkoval nejaky dalsi vysielac v tvojom okoli a zdegradoval frekvenciu v 2.4GHz pasme ktore pouzivas. Ak byvas v rodinnom dome a toto mi nevyslo :) tak ajtak sa moze stat ze si sused spravil APcko a toto je vysledok na jednej strane domu.

Navyse nepaci sa mi automaticky vyber frekvencie, pretoze sa lahko moze stat ze po reboote sa vyberie ina freq ako pred rebootom... a za takych okolnosti samozrejme nieco porovnavat je nezmysel. Takze by som spravil frekvencny scan a vyskusal rucne vnutit nejaku frekvenciu - tam kde je najviac volno. Typicky to byva medzi beznymi kanalmi 1, 6 a 11. Ak mas menej nez 30 zariadeni na tom radiu, nastav max-station-count lebo netreba standartnu hodnotu 30.

"print advanced" poskytne viac detailov, v kazdom pripade na 2.4GHz g/n to ziadny sampion rychlosti proste nebude.

edit : no takze pokial som dopisal prispevok tak si spravil edit ze si dal pevny kanal. Je dolezite ktory. "/interface wireless scan wlan1" je takisto dobry napad.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1656
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa MaxMan »

Tak som v rodinnom dome a susedia ma nerušia - sú buď ďalej, alebo na opačnej strane domu (prakticky nezachytím signál inej WiFi ako mojej).
Momentálne mám nastavený kanál 7 (2442MHz). max-station-count som znížil na 15.

Print advanced:

Kód: Vybrať všetko

name="wlan1" mtu=1500 l2mtu=1600 mac-address=4C:5E:0C:E7:13:D5 arp=enabled disable-running-check=no interface-type=Atheros AR9300 
      radio-name="4C5E0CE713D5" mode=ap-bridge ssid="cechovci" area="" frequency-mode=regulatory-domain country=slovakia installation=indoor 
      antenna-gain=3 frequency=2442 band=2ghz-b/g/n channel-width=20/40mhz-Ce secondary-frequency="" scan-list=default 
      wireless-protocol=802.11 rate-set=default supported-rates-b=5.5Mbps,11Mbps supported-rates-a/g=6Mbps,12Mbps,24Mbps,54Mbps 
      basic-rates-b=5.5Mbps,11Mbps basic-rates-a/g=6Mbps,12Mbps,24Mbps,54Mbps max-station-count=15 distance=indoors tx-power=17 
      tx-power-mode=all-rates-fixed noise-floor-threshold=default nv2-noise-floor-offset=default vlan-mode=no-tag vlan-id=1 
      wds-mode=disabled wds-default-bridge=none wds-default-cost=100 wds-cost-range=50-150 wds-ignore-ssid=no update-stats-interval=disabled 
      bridge-mode=enabled default-authentication=yes default-forwarding=yes default-ap-tx-limit=0 default-client-tx-limit=0 
      wmm-support=disabled hide-ssid=no security-profile=default wps-mode=push-button station-roaming=enabled disconnect-timeout=3s 
      on-fail-retry-time=100ms preamble-mode=both compression=no allow-sharedkey=no station-bridge-clone-mac=00:00:00:00:00:00 
      ampdu-priorities=0 guard-interval=any 
      ht-supported-mcs=mcs-0,mcs-1,mcs-2,mcs-3,mcs-4,mcs-5,mcs-6,mcs-7,mcs-8,mcs-9,mcs-10,mcs-11,mcs-12,mcs-13,mcs-14,mcs-15,mcs-16,mcs-17,
                 mcs-18,mcs-19,mcs-20,mcs-21,mcs-22,mcs-23 
      ht-basic-mcs=mcs-0,mcs-1,mcs-2,mcs-3,mcs-4,mcs-5,mcs-6,mcs-7 tx-chains=0,1 rx-chains=0,1 amsdu-limit=8192 amsdu-threshold=8192 
      tdma-period-size=2 nv2-queue-count=2 nv2-qos=default nv2-cell-radius=30 nv2-security=disabled nv2-preshared-key="" 
      nv2-mode=dynamic-downlink nv2-downlink-ratio=50 nv2-sync-secret="" hw-retries=7 frame-lifetime=0 adaptive-noise-immunity=none 
      hw-fragmentation-threshold=disabled hw-protection-mode=none hw-protection-threshold=0 frequency-offset=0 rate-selection=advanced 
      multicast-helper=default multicast-buffering=enabled keepalive-frames=enabled skip-dfs-channels=disabled

Kód: Vybrať všetko

/interface wireless scan wlan1
Flags: A - active, P - privacy, R - routeros-network, N - nstreme, T - tdma, W - wds, B - bridge 
       ADDRESS           SSID                 CHANNEL                 SIG   NF SNR RADIO-NAME                 ROUTEROS-VERSION                
A      C8:93:46:76:30:42 Solax_SWVJFUCSZT     2412/20/gn(17dBm)       -81 -107  26
AP     00:4F:62:27:D3:A9 FV                   2412/20/b(17dBm)        -75 -107  32
Obe siete sú moje (WiFi dongle na meniči + router v suteréne na prenos dát) - sú na opačnej strane domu ako mám problémy a sila ich signálu na 2. poschodí (tu mám problém) je biedna - to ma ale netápi, keďže zo suterénu to ide káblom ku mne.

Prikladám frekvenčný sken: /interface wireless spectral-history wlan1
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa mp3turbo »

vzhladom na pritomnost signalu na kanali 1 by som to veselo posunul na kanal 9, 10 alebo 11. Niezeby 7 bola zla, otazka je "preco nie".

Co sa tyka sirenia signalu "predtym bol lepsi ako je teraz", tam nehladaj ziadny fyzicky suvis. Kanal1 (2412MHz) je z praktickeho hladiska absolutne to iste ako kanal13 (2472MHz), rozdiely samozrejme vo frekvenciach su ale to by si musel skocit tisic MHz aby si citil nejaky realny rozdiel. Automatika predtym a manualne nastavenie teraz rozhodne nesposobi ziadny posun v urovni/sile signalu.

Nastav ANTENNA-GAIN na nulu, pretoze teraz ti Mikrotik znizuje vystupny vykon - aby sa zmestil do legalneho nastavenia prislusnej krajiny - kvoli tomu ze mas 3dBi antenu. Ked budes mat "nulovu antenu", tak pojde silnejsi vystup z radiovej casti Mikrotiku. Otestuj priepustnost a silu signalu na zariadeniach pred zmenou a po zmene, pomocnik moze byt /interface wireless regi print (pozor, nepozerat / neporovnavat silu signalu pripojenych klientov staticky, telefony tablety sa hybu, po pripojeni mozes mat silnejsi alebo slabsi signal ako po nejakej dobe cinnosti kvoli power managementom atd).

Mozno by som prepol radio na n/g band only, teda vyhodil Béčko. Take stare zariadenie ktore pozna len B snad nemas. Velky prinos to ale nebude.

V supported-rates a basic-rates sa mi strasne silno nepozdava ze tam CHYBAJU 36Mbps a 48Mbps - mas len 24Mbps a potom 54Mbps, nic medzi tym. Cize klient ktory ma prilis slaby / nekvalitny signal pre 54Mbps nema inu moznost len padnut na 24Mbps, namiesto mensieho znizenia rychlosti len na 36Mbps (48 a 54 vyzaduju prakticky to iste, v praxi sa nestava ze by klient nevedel chodit na 54 a v pohode chodil na 48). Takze rozhodne doporucujem doplnit 36 a 48Mbps do obidvoch tychto nastaveni.

on-fail-retry-time kludne nastav na 25ms ak sa da, neviem ci to ide pre kazdy protokol a kazde nastavenie "bandu". Zapni kompresiu, sucasne radia to vedia krasne pouzivat, okrem kompresie samotnej to hlavne krasne agreguje pakety - namiesto dvadsiatich malych bľch posles 10 velkych balikov. Milisekunda k milisekunde a je z toho dum v Praze.

Ja osobne by som vypol bridge-mode a default-forwarding (kvoli security). S vykonom alebo signalom to nema nic spolocne.
V kazdom pripade s hentymi starymi non-MIMO/non-OFDMA technologiami sa proste da čarovať len odtál-pottál a bohuzial fajront.

Fyzicke umiestnenie Mikrotiku, jeho optimalizacia v ramci domu, zarároženie bordelom v kumbale... spravi daleko viac nez optimalizacia nastaveni.

Sorry za výlev, tromi slovami sa to neda.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1656
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa MaxMan »

OK, prehodil som teda na 9. kanál (10 a 11 mi nedovolí - asi kvôli šírke pásma). Taktiež som nastavil len G/N.
Antenna-gain sa v nových verziách ROS nedá nastaviť cez GUI. Cez CLI mi píše: "failure: minimal antenna-gain for this country is 3" - takže z toho asi nič nebude.
Supported-rates a basic-rates mám nastavené na "default", takže ako to nastavil ROS, tak som to mal. Nastavím teda ručne aj 36/48Mbps.
Kompresiu som taktiež zapol. Bridge-mode som vypot, len dúfam, že to nemá vplyv na tok paketov (či si to mýlim s bridgeom medzi interfejsmi?).
Default-forward nenarobí paseku? Dostanem sa z tých zariadení aj na lokálny NAS? Alebo je to, že medzi sebou v rámci WiFi nebudú komunikovať? Komunikácia LAN-WiFi zariadenie bude bežať bez problémov?
Fyzické umiestnenie veľmi neviem meniť - VDSL je potiahnuté k modemu a pri ňom mám aj Mikrotik. Samzrejme viem, že ideélne by mal byť v strede poschodia aby mal všade čo najmenej prekážok, ale to asi bez vŕtania a líšt nedám :(

Inak som radšej, keď sa problém rozpíše, ako len strohé toto nastav. Minimálne sa čo-to priučím.
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa mp3turbo »

spravna dedukcia : default-forwarding je len v ramci wireless interfejsu takze pripojeni klienti nemozu spolu vypravat napriamo. S NASom samozrejme komunikovat budes vediet, toho sa tieto zmeny netykaju.

Nastav country na default a vykasli sa na celu Slowakiju. Potom uz budes moct zmenit aj antenna-gain. Tri decibely mozu vyzerat ako sranda, ale je to DVOJNASOBNE silnejsi signal kedze decibel je logaritmicka jednotka.

100mW = 20dB
200mW = 23dB
400mW = 26dB
atd
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2762
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa Jerry »

MaxMan napísal: Po 09. Máj, 2022, 09:04 Zase nejaký problém, tentokrát s WiFi. Na mojom RB951G-2HnD začala blbnúť Wifi. Tam, kde doteraz išla celkom dobre, začali výpadky, poklesy rýchlosti.
Zaznamenal som to isté, ale na RB2011 a to po update na 6.49.6 ... Robia to len niektoré zariadenia, zatiaľ som nemal čas to riešiť. Používam Capsmana, robí mi presne to čo, popisujes ... Rýchlosti niekedy do 20m iba a video nedokáže prehrat bez sekania (stále sa pokúša natahat bufer, ale ako by to nešlo) ... Vidím to problém na 6.49.6, do vtedy mi išlo všetko ako hodinky ...

Návrat na "Siete"