Stavba rodinného domu

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4542
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa scream »

No s tymi materialmi to nema konca kraja. Ked to takto pojde dalej sa asi prestahujem do nejakeho riedko obyvaneho mestecka, kde netreba na stavbu minidomceka 400K.

Vypadok vyroby po korone ma brutalny dobeh a k tomu sa zastavuje vyroba pre nedostatky surovin (napr. YTONK), na tehly cakat 3/4 roka masaker... Budeme stavat chajdy jak 100 rokov dozadu.
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
fobos
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3679
Dátum registrácie: Št 22. Feb, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa fobos »

Ťažko povedať ako to bude pokračovať, hypotéky pôjdu podľa mňa aj ďaleko cez 5%, prestane sa stavať (rodinné domy hlavne), resp. sa výstavba výrazne utlmí a ceny materiálov pôjdu dole, lebo nebude odbyt.

Keď vidím, čo sa tu nastavalo za posledných čo ja viem 8 rokov v Turci domov, tak to od prevratu sa toľko nepostavilo. Samozrejme je to zásluha super-lacných úverov..

Ja teraz robím malú dielňu 5x5m a hlava ma bolí, koľko to stojí v porovnaní, keď som dostaval dom v 2019tom.. za 30cm YTONG na dielňu som dal 1300e, toľko ma stál celý dvojpodlažný dom môj z tehly brúsenej 37,5cm
Xbox Series X...
Samsung S24 ...
Intel Core 8600K ...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa mp3turbo »

svaty jezisko ochranuj nas prosim
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5685
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

ja som urobil ten zoznam možného šetrenia, architektka už sa ku tomu ani nechce vyjadrovať (šak ani nemá prehľad to už je na stavebníka).

Ak zajtra nedôjdeme ku nejakému konsenzusu tak reálne dumem o úplnej zmene koncepcie stavby, veci čo boli drahé kôli manpower (konopný betón 8 chlapov x14 dní na stavbe, ubytovanie lebo to nerobia lokálne firmy) sa dorovnávajú kedže bežné materiály vychádzajú drahšie ako človeko hodina nejakej firmy...
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa maniak »

Cena prace zacne zachvilu dobiehat materialy, asi nie tak rychlo, ale inflacia bude tlacit aj ludi do ziadosti o zvysenie platu. Tam by som si osobne ratal aspon nejaku 20% rezervu do ceny prace.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5685
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

áno, ale to je imho pesnička nie tejto sezóny, respektíve sa to nepremietne tak rýchlo ako zmeny cien materiálu.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3307
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

@Jednoduska s tou FVE to ako plánuješ? Nahádzeš 10kWp na strechu a čo nespotrebuješ do siete? Treba myslieť na to, že Virtuálna batéria je len služba, ktorá môže ľahko skončiť. V takom prípade by si mal cez leto kopec prebytkov, ktoré nespotrebuješ a v zime málo výroby, aby si niečo ušetril na kúrení. Treba si to prerátať.
Ostatné veci (kúrenie, TÚV, rekuperácia, voda) plánuješ ako spraviť? Niekde si to spomínal, len som zabudol a nechce sa mi to hľadať.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa mp3turbo »

v principe 10kWp na rodinnom dome nemas ako vyuzit - je to zbytocna investicia. Nieco okolo 5-6kWp je take cenove optimum vzhladom na sucasne podmienky.

s 10kWp nedokazes ani v zime kurit, ani s nimi nemas v lete co spravit (denne vyrobis zhruba 60-70kWh). Sypat to do siete je blbina, ja na virtualky neverim pretoze v sucasnej nestabilnej situacii si nikto nemoze dovolit v lete predat elektrinu a potom dotovat v zime (cena energii sa podla mojho nazoru pohne : ak sa bude zurivo zvysovat podiel solaru, tak v lete energia pojde cenovo dole lebo ju vsetci budu mat a nikto nebude potrebovat ; naopak v zime ked jej nikto mat nebude dost, tak bude draha jak svina prave z toho dovodu). Tym zanikne virtualna bateria u vsetkych poskytovatelov.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
darklol
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1548
Dátum registrácie: Št 21. Jan, 2010, 16:25
Bydlisko: Bratislava / Kosice / Presov

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa darklol »

tak nad FVE rozmyslam aj ja celkom. ale pri virtualnej baterii tak ci tak platis distribucne poplatky ktore robia asi tretinu ceny elektriny. aspon co som pozeral.
CPU: Intel Core i9-14900K COOLER: ARCTIC Liquid Freezer II 420 A-RGB MB: ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI RAM: G.SKILL 64GB KIT DDR5 6800MHz CL34 Trident Z5 RGB Black VGA: MSI GeForce RTX 4090 GAMING X TRIO 24G SSD SYSTEM: WD BLACK SN850X NVMe 1 TB SSD GAMES: WD BLACK SN850X NVMe 2 TB + Samsung 980 PRO 2TB PSU: ASUS ROG Thor 1200W KEYBOARD: Corsair K95 MOUSE: Razer Deathadder V2 X HyperSpeed SCREEN 1: LG OLED42C21 SCREEN 2: 27" MSI Optix MAG274QRF-QD CASE: PHANTEKS Enthoo Evolv X Matt White + 6x ARCTIC P14 PWM PST A-RGB OS: Windows 11 SPEAKERS: Mackie MR624 + Topping E50 HEADPHONES: Bezdrôtové slúchadlá Philips Fidelio L3
NAS: Synology DS920+
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5685
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Ahoj,

Momentalne sme odklepli 6kw na strechu, chceli sme 8 ale rozmer strechy diktoval ze 6 postaci. Ak zmenime koncept strechy zajtra, za coidem lobovat (sikma strecha vcelku miesto 5x kaskadovita) tak sa mozno vratime ku 8kw. Je tam rozdiel na kluc ze 12-13k a 15k.

FVE je prave polozka, ktora pocka aj rok dva, ak bude potrebne, uvidime.

Kurenie elektrika v poteri a kachlova pec v strede domu, ohrev vody elektrokotol (povodne to mala byt kompaktna jednotka s ohrevom z odpadoveho vzduchu nilan vp18 ale prachy), rekuperacia nilan vp15 aktivna, ohrev aj chladenie vzduchu.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa maniak »

Jednoduska: 6kWp za 12-13t mi pride strasne vela. Aku mas vypocitanu navratnost?
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3307
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

mp3turbo napísal: Ut 17. Máj, 2022, 16:33 v principe 10kWp na rodinnom dome nemas ako vyuzit - je to zbytocna investicia. Nieco okolo 5-6kWp je take cenove optimum vzhladom na sucasne podmienky.

s 10kWp nedokazes ani v zime kurit, ani s nimi nemas v lete co spravit (denne vyrobis zhruba 60-70kWh). Sypat to do siete je blbina, ja na virtualky neverim pretoze v sucasnej nestabilnej situacii si nikto nemoze dovolit v lete predat elektrinu a potom dotovat v zime (cena energii sa podla mojho nazoru pohne : ak sa bude zurivo zvysovat podiel solaru, tak v lete energia pojde cenovo dole lebo ju vsetci budu mat a nikto nebude potrebovat ; naopak v zime ked jej nikto mat nebude dost, tak bude draha jak svina prave z toho dovodu). Tym zanikne virtualna bateria u vsetkych poskytovatelov.
Momentálne to s VB celkom vychádza, otázka je čo bude o pár rokov. Keď už človek má na 10kWp prachy, určite sa nestratia. Keď už nič iné predlžuješ si využitie v horších mesiacoch. V lete samozrejme buď dodávaš do siete, alebo energiu necháš na streche. Ale súhlasím, pre bežnú domácnosť 5-6kWp postačuje.
darklol napísal: Ut 17. Máj, 2022, 17:17 tak nad FVE rozmyslam aj ja celkom. ale pri virtualnej baterii tak ci tak platis distribucne poplatky ktore robia asi tretinu ceny elektriny. aspon co som pozeral.
Rok dozadu distribúcia tvorila polovicu, v niektorých prípadoch aj viac ako polovicu celkovej ceny elektriny. Takže v teraz je to luxus, len treba to brať komplexne a počítať.
Jednoduska napísal: Ut 17. Máj, 2022, 18:19 Kurenie elektrika v poteri a kachlova pec v strede domu, ohrev vody elektrokotol (povodne to mala byt kompaktna jednotka s ohrevom z odpadoveho vzduchu nilan vp18 ale prachy), rekuperacia nilan vp15 aktivna, ohrev aj chladenie vzduchu.
Tuto by ti nevyšla lepšia vodovodná podlahovka + vodný krb + 500L akumulačka s nerezovým hadom?
Prosím ťa ak to nie je tajné, aký je cca. cenový rozdiel medzi aktívnou a pasívnou rekuperáciou?
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5685
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Jo a FVE na baterky, ziadne vracanie do siete, system co je hore aj pri padne siete.

Moznosti je milion, ale pri stavbe noveho domu, pouziti fve a pasivneho standardu imho nema zmysel ist do teplovodnych rieseni, kedze potrebujes na ohrev domu minimum energie.
Plus tam hra rolu aj aktivna reku, ktora nedovoli teplu uniknut.

Je pravda, ze natiahnutim vody clovek vie v buducnosti preskocit na full tepelne cerpadlo, ale to poyzitie fve imho vyrovnava relativnu eneegeticku narocnost tvrdo elektrickeho riesenia.

Akumulacne nadrze a prenos energie do vody je prosto prilis mohutna vec, zbytocne zlozita plus potrebujes nejake m2 na menej kompaktnu techniku.


Kupit starsi dom a prerabat, kde mas potencial vela m2 ktore chces vyuzit, nie idealne moznosti zateplenia a velku, menej efektivnu plochu na vykurovanie to je ina pesnicka, siel by som prave teplovodnym systemom a inymi technologiami.

A zaklad je aj nase rozhodnutie s manzelkou ze kachlova pec je alfa omega, chceme to prirodzene salave teplo, zbytok sa stavia okolo toho, je to cisto subjektivna preferencia :)
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Marek125 »

Načo potrebuješ na ohrev vody elektrický kotol? Keď ti stačí špirála do boilera lebo mi to logika neberie elektrický kotol je tiež v podstate špirála akorat obalená plechom a má displej. Plus potrebuješ drahší boiler s hadom a ďalšie potrubie vo tvorí ďalšie straty či? Plus cena špirála vs kotol....
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3307
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Jednoduska napísal: Ut 17. Máj, 2022, 20:18 Je pravda, ze natiahnutim vody clovek vie v buducnosti preskocit na full tepelne cerpadlo, ale to poyzitie fve imho vyrovnava relativnu eneegeticku narocnost tvrdo elektrickeho riesenia.

Akumulacne nadrze a prenos energie do vody je prosto prilis mohutna vec, zbytocne zlozita plus potrebujes nejake m2 na menej kompaktnu techniku.
S tým vyrovnaním bilancie pomocou FVE to bude len na papieri. Bez Virtuálnej batérie to nebude moc veľká hitparáda.

Pre tvoj dom by to moc mohutné nebolo, 500L akumulačka nezaberá ani 1m2 a vie byť vrátane bojleru, čiže to nie je také hrozné. Zložito to možno len vyzerá inak sa jedná o vcelku jednoduchý systém. Výhoda vody je možnosť využitia viacero druhou ohrevu. V tvojom prípade by bolo ideálne to skombinovať s tou pecou. Takto by si mal lacný zdroj vykurovania a aj prípravy TUV. Ako si písal, vykurovanie by nemal byť problém, skôr príprava TUV.

Btw. nenapísal si ten cenový rozdiel medzi aktívnou a pasívnou rekuperáciou.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie

Návrat na "Debata o všetkom"