Stavba rodinného domu

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6849
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

na teplu vodu mi bolo odporucane toto-
https://www.najnakup.sk/tepelne-cerpadl ... ygQAvD_BwE

nezvazoval si?miesto toho el.kotla.
hry- ps5
doma-HP probook
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> pri virtualnej baterii tak ci tak platis distribucne poplatky ktore robia asi tretinu ceny elektriny.

polovicu. Distribucia je okolo 7 centov, silova zlozka tiez priblizne 7 centov.





>> 6kWp za 12-13t mi pride strasne vela. Aku mas vypocitanu navratnost?

to je STRASNE VELA, rozhodne to nerob. Nikdy v zivote som nevidel taku strasnu cenu za 6kWp, tam navratnost nedosiahnes NIKDY. Vobec nikdy.
Zavolaj tomuto : 0948-289680, on ti povie ze tento rok uz nema cas a bude to v riti - neee skus, uvidis, rozhodne ti povie cenu na 6kWp. Chalan pochadza zo Zlatych Moraviec a je sialene zanieteny do elektrovsetkeho. Kludne sa odvolaj na mna, ze ta posiela mp3turbo :) a kludne mu mozete zavolat aj ostatni ked mate zaujem. Neviem ako je na tom s casom a zakazkami.




>> poyzitie fve imho vyrovnava relativnu eneegeticku narocnost tvrdo elektrickeho riesenia.

uplny ideal je FVE plus voda-voda tepelne cerpadlo s ucinnikom volakde okolo 3.5:1 az 4:1 celorocne. Foter ma tusim 60 metrovy vrt, teplota vody v zemi v najtvrdsej zime 13 stupnov, v lete 14 stupnov, merak nezaokruhluje na desatiny ale na cele takze to moze byt kludne 13.4 a 13.6. Ucinnik neviem, model neviem, je to asi 15 rokov stara masina, ticha, v pivnici, chodi bez prestania semtam treba precistit lebo kal. 202m2 dom Kalinkovo pri Bratislave (takze ziadna Orava) ale ma v nom fakt normalne teplo ("nekuri" na 15 stupnov, neviem kolko to ma nastavene tipujem 23 mozno 24), nema plyn len elektriku a za cely rok ma okolo 100,-eur/month priemernu platbu za minuly rok. Varenie, tepla voda, kurenie, absolutne vsetko. Solar vobec nema ale zvazuje.


Ked sa dnes robi solar rozumne a nie nejaka draha firma, dostanes sa na 5-6 rokov navratnosti. Ked to robis cez dotacie nasich velkych energetickych spolocnosti, mas to DVAKRAT take drahe po dotacii ako ked to spravi nezavisla firma a navyse to u velkeho subjektu mas technicky horsie.

Elektricky kotol ja, nestavebnik, vidim ako lahky problem. V zime ked potrebujes kurit si tu elektriku NEVYROBIS, na kurenie nemas sancu. Tepelne cerpadlo vzduch-voda ma tatkov sused, kamarade ked primrzne na strasidelnych -7 stupnov, tak clovek skripe zubami kdezto fotrovi je to uplne jedno - on ma furt vodu 13 stupnovu. Chalani ked mozete, chodte do voda-voda cerpadla pripadne tych "samo-domo zemnych kolektorov" co je vlastne len zmotana hadica v zemi aby sa v nej prirodzene ohrievala tekutina - ludia si to pri vystavbe baraku pichnu 2-3 metre do zeme a tam mas tiez zurivo nad nulou cely rok.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Btw. nenapísal si ten cenový rozdiel medzi aktívnou a pasívnou rekuperáciou.

toto zaujima aj mna.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Marek125 »

Voda-Voda, je pre normálnych ľudí a návratnosť mokrý sen. Teraz tu mám jednu ponuku hneď na stole a je to cez 10K za zariadenie 7K za vrty 2x70m. A stále nerátame robotu. ZEM-Voda zariadenie cez 10K plus obrábanie pôdy plus robota plus musíš mať veľký pozemok eeeeeeee to nevychádza ani cenovo ani návratne to proste nevychádza niak.

Toto všetko sa pekne píše len na fóre realita je taká že si to bežný občan nedá lebo to nebude schopný ufinancovat dotácie ale kdeže môj milý buď ti namontujú šialené lacnú koninu za veľké peniaze alebo šialené dráhu za ešte väčšie, výsledok ty si zaplatil firma tanojeba.... a ešte to dostane zaplatené od štátu.....
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa mp3turbo »

uuuu tak 17k to nam "trosicku" podrazelo :( kokos foter tusim zaplatil 7k alebo 8k alebo nieco take - vtedy sialene cislo. Ale zase nepotreboval podlahove kurenie, kotol, atd, atd. co tiez nebolo zadarmo.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa maniak »

Turbo: ja mám v novom dome (160m²) voda-vzduch od Daikinu a do -15 ide čisto čerpadlo, bez prídavných spiral. Na tunajšie pomery to bude stačiť, -20 pri bubline je vzácnosť. Účinnosť mi vychádza z poslednej zimy (od 21.12., prekurenie poteru, voda v okruhu až okolo 46st) niekde cez 3:1. Zatial vychádza spotreba do konca roka na predpokladaných 100 eur/m (19c/kWh, prognóza vraví asi o 5700 kWh do konca roka).
Fve zvažujem aj ja, u nás je virtuálna batéria za 20€ mesačne s kapacitou 2000 kWh. Pri e-wagene by mi stačilo asi aj 1000 kWh, lebo v noci by som to pravdepodobne vyčerpal (zhruba 30 kWh denne dobiť).
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5685
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Rozdiel aktivnej a pasivnej je rozny, to je naozaj podla znacky a typu, to je ako rozdiel elektromobilu a benzinu :)

Ale moj aktivny nilan vp15 nejake 4k, pasivnu vies mat do 2k.

Ja stale opakujem ze lacny zdroj vykurovania mam, kachlova pec, ako primar. Najlacnejsi, najekologickejsi, najprijemnejsi (pre mna).

Ked sa babavime cisto o TUV tak len elektrokotol nie je ziadna katastrofa, ani v zime ma to nezozerie, cerpam zo skusenosti inych. Napr. Aj blog arch. Lehockeho na inardex sk, tiez zamenil cerpadlo za elektrokotol a je v pohode.

Tie peniaze za FVE su aj s bateriami, ale kapacitu si teraz nespomeniem :D cez den nabit, mimo slnka vyuzit.

Ja nechcem predavat do siete, ak sa nemylim oberas sa aktivnym pripojenim do siete o moznost fungovania pri vypadku prudu.

Pripominam ze ziaden otvoreny ohen sa so pasivneho domu neda dat, prilis narazove vykurovanie a mas doma 40 stupnov, nema to kam ist prec.

Velku ulohu hra aj projekt a koncepcia domu, pocet kolienok a zahybov pri teplej vode by bol v enormny, zbytocna zlozitost, kaskadovito stupajuce zaklady.

Treba stale mysliet na to, ze je kazdemu vyhovuje iny system, ine priority.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3307
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Jednoduska napísal: St 18. Máj, 2022, 07:27 Tie peniaze za FVE su aj s bateriami, ale kapacitu si teraz nespomeniem :D cez den nabit, mimo slnka vyuzit.

Ja nechcem predavat do siete, ak sa nemylim oberas sa aktivnym pripojenim do siete o moznost fungovania pri vypadku prudu.
V tomto sa mýliš, ak máš hybridný menič s batériami (pozor väčšina ide cestou HV batérii = drahšie riešenie, ale účinnejšie) tak funguješ aj pri výpadku. Máš tam back-up výstup, niektoré ho majú výkono obmedzený. Ale pripojenie do siete v tomto prípade musíš absolvovať tak či tak. Jediná možnosť ako sa byrokracii vyhnúť je ostrov.
Pri tvojom dome práveže bez Virtuálnej batérie bude využiteľnosť dosť slabá. Veľa energie necháš na streche.

Ohľadom to "elektrokotla" treba si ujasniť pojmy, lebo Lehotský nemá elektrokotol na TUV, ale dražický smart bojler tuším 100L. Mne spotreba TUV robila cca. 2,5MWh (len odhad) ročne, takže to nemusí byť zanedbateľné číslo.

Ďakujem za to porovnanie. Potreboval som len vedieť kde sa zhruba pohybujú ceny. :good:
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5685
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Moze byt, FVE mechavam na "odbornikov" a zatial ma zaujimala iba cena implementacie, detaily neviem.

Tak mam planovany hybrid teda.

Aky je rozdiel elektrokol a drazicky smart bojler?

Btw povodne som chcel TUV ohrievat kompatkom od nilanu, vp18, z odpadoveho tepla z reku. Ale ten kompakt stoji skoro 8k, takze to nahradzam tou istou rekuperaciou len bez ohrevu tuv za 4k plus ku tomu kotol.

Ale ked vyjde na vp18 dam, ale asi nevyjde...
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3307
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Elektrokotol je kotol, nie bojler. Má len malú nádržku a čerpadlo, ktorým posiela ohriatu vodu do kúrenia alebo bojleru.

Smart bojler je nádrž so špirálou a chytrým termostatom, ktorý sa postupom času "naučí" kedy je treba teplá voda a podľa toho prispôsobí ohrievanie tuv.

Než budeš objednávať tú VP18 už bude za 10k€ :laugh: To zdražovanie je neskutočné.

Inak ohľadom tej rekuperačky. Chcel by som ju pri rekonštrukcii domu namontovať tak zisťujem troška info. Nie je lepšie dať obyčajnú rekuperačku a k tomu klímu? Čo som pozeral chladiaci výkon tej aktívnej rekuperácie asi nebude boh vie aký. Či zle rozmýšľam?
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5685
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Heh tak dík, som používal zlý pojem. teda chcem smart bojler, nie elektrokotol :D Myslím že sa stále hýbeme v reláciach niekoľko sto eur.


v skratke:
VP18 - Riadené vetranie, aktívna, kúrenie aj chladenie, 180L kotol, ohrev vody cez tepelné čerpadielko s elektrickým dokurom v prípade potreby, cena 8K (možno aj 10% koncom roka ako píšeš)
VP 15 - to isté ako VP18 ale bez kotla a ohrevu TUV, 4,5K
pasívna reku - 1-2K, vyvetráš, stratíš menej tepla ako pri vetraní oknom, nemám prehľad o možnostiach

Ak hľadáš čistý pomer cena výkon tak kombo pasívna reku a klimatizácia bude asi najvýhodnejšia. Dochladzovanie vzduchu VP 15/18 nemá výkon klímy, ale stiahne dom z 28 na 25 (reálna skúsenosť v dome známeho). Osobne mám na byte klímu, zapínam ju keď je teplo, ale preferoval by som postupné, plynulé ochladzovanie v rámci reku, prosto komfort.

Opäť je otázka aký máš dom a čo potrebuješ, ja neočakávam prehirevanie domu (poloha, typ strechy, zateplenie) ale môžem sa mýliť, mala by aktívna reku stačiť.
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Marek125 »

mp3turbo napísal: Ut 17. Máj, 2022, 23:12 uuuu tak 17k to nam "trosicku" podrazelo :( kokos foter tusim zaplatil 7k alebo 8k alebo nieco take - vtedy sialene cislo. Ale zase nepotreboval podlahove kurenie, kotol, atd, atd. co tiez nebolo zadarmo.
Isto sú aj lacnejšie zariadenia, toto bolo hej troska silnejšie 10KW pre 200metrov obytnej plochy to bolo ratane. Ale ide o to že vrty neojebes a prácu tiež vykopy a materiál tiež proste stále je to cenovo nedostupné a nenávratne. A to sa musíš hodne modliť až sa ti tam niečo drahé nepokazí mimo záruky.
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5685
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Turbo inak ja zavolam tvojmu znamemu, mozno vymysli lepsiu fve ponuku.
Len na margo toho ze stavbar pozna firmu u ktorej chcem fve a prave ich nevynachvalil referenciami tak mi to otvara v hlave zasuvku hladania alternativy.

Idem prave z meetingu a vyzera ze dom zmestime.

Bez kuchyne, obyvacky a okolia domu aka terasiek a zastresenia prezijeme :D
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3307
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Na FVE sa teraz vykašli. Samozrejme treba pripraviť zázemie pre FVE (prestupy cez strop a strechu, dostatočne veľký rozvádzač, miesto pre batérie a menič). Než ju bude na čo namontovať ceny a aj technológie budú zase niekde inde.

Práveže kuchyňa a kúpelňa/záchod je potrebné vybavenie, ostatné sa dá doriešiť neskôr ;)
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
darklol
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1548
Dátum registrácie: Št 21. Jan, 2010, 16:25
Bydlisko: Bratislava / Kosice / Presov

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa darklol »

Jednoduska my nemame terasy este teraz a ani okolie domu :D takze si z toho nic nerob :D treba postel zachod a dvojplatnicku :D a mozes sa stahovat :D
CPU: Intel Core i9-14900K COOLER: ARCTIC Liquid Freezer II 420 A-RGB MB: ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI RAM: G.SKILL 64GB KIT DDR5 6800MHz CL34 Trident Z5 RGB Black VGA: MSI GeForce RTX 4090 GAMING X TRIO 24G SSD SYSTEM: WD BLACK SN850X NVMe 1 TB SSD GAMES: WD BLACK SN850X NVMe 2 TB + Samsung 980 PRO 2TB PSU: ASUS ROG Thor 1200W KEYBOARD: Corsair K95 MOUSE: Razer Deathadder V2 X HyperSpeed SCREEN 1: LG OLED42C21 SCREEN 2: 27" MSI Optix MAG274QRF-QD CASE: PHANTEKS Enthoo Evolv X Matt White + 6x ARCTIC P14 PWM PST A-RGB OS: Windows 11 SPEAKERS: Mackie MR624 + Topping E50 HEADPHONES: Bezdrôtové slúchadlá Philips Fidelio L3
NAS: Synology DS920+

Návrat na "Debata o všetkom"