Stavba rodinného domu

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa maniak »

Uschovna v podobe auta ma jeden velky problem. FVE ti vyraba elektriku doma a auto beries rano do prace.
Vlastne baterie si kludne mozes kupit aj cez web, nieco na LiFePo4 baze. Produktov je kvantum. Akurat cenovo sa to fakt neoplati, pokial je virtualna bateria dobre cenovo nastavena (u nas cisto iba mesacny pausal podla velkosti baterie, bez poplatkov za siet).
FVE 12.45 kWp V/Z
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6849
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

len si bazen seriozne nedavajte. to uz si skor turbo kupi el auto. bazen je kruto nezmyselna vec,
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5685
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Práve preto píšem že bolo by fajn si urobiť prehľad ponúk virtuáliek, kedže je to nový trh a sú tam malí aj veľkí hráči.

pokojne si podpíšem deal ak bude výhodný tak ako zelená elektrina 20 rokov dozadu pre firmičky čo postavili FVE elektrárne :) osobne nemám prehľad o ponukách.

Ja napríklad auto do práce neberiem, pracujem z domu už cca 6 rokov, a plánujem to robiť ďalších 6, autom maximálne taxíkujem deti ráno. ale to je o tom že každý používame dom/auto inak a preto si nestaviame to isté :)

a reagujem na F150 Ford lebo kapacita batérili v aute vychádza lacnejšie ako batérie od Tesly, a máš ku tomu auto :D ale tu je samozrejme iný trh ako US.

P.S: bazén by mi dával zmysel ak ostanem pri VP18, lebo horúci odpadný vzduch robí v lete kvantum horúcej vody zadarmo. ale samozrejme bazén nechcem, pre mňa zbytočné problémy a staviam pri vodnej nádrži...
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa maniak »

Pokial nejazdis denne, tak tu prebytocnu energiu vyrobenu cez den aj tak nevies spotrebovat. Povedzme mas 6 kWp system, nech ma 8h osvit = 48 kWh. Akurat pozeram svoj smart meter, aktualne za maj mame spotrebu elektriky v priemere 13-14 kWh / den. Ostava mi teda zhruba 34 kWh. Pri jazde autom by to bolo nejakych 150-200 km (podla spotreby samozrejme). F150 ma 98 / 131 kWh baterie. Cize aj ked ho vybijes na povedzme 20%, tak mas zhruba 58 kWh kapacitu (20-80% cyklus pouzivania baterie). Bud to teda v noci vyjazdis, alebo dalsi den predavas elektriku do siete.
Poznamka: zanedbavam straty, tie su niekde okolo 7-10% (udaje z nejakych youtube testov, casto pre Teslu).
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5685
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

A tu je dôležité info že auto vieš používať ako batériu, tj. ju z nej aj brať do domu naspäť.

Ale super že si dal aj vaše čísla. u mňa predpokladám väčšiu spotrebu ale uvidíme. kedže sme doma všetci skoro non-stop.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa maniak »

Jo jasne, F150 je v battery2grid super (tusim 11 kW vie dodavat). Z pohladu, ze je to UPSka pre dom, super vec.
Co sa spotreby tyka, jasne. Tam je to individualne. U nas je manzelka v podstate trvale doma (starostlivost o malu). Ja mam HO tak 1x tyzdenne. Nieco navyse spravi vyroba tepla pre teplu vodu (TC vs. elektricky kotol (spirala)). Klima v lete by vedela nieco spapat (na byvalom byte to bolo 500 kWh).
FVE 12.45 kWp V/Z
darklol
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1548
Dátum registrácie: Št 21. Jan, 2010, 16:25
Bydlisko: Bratislava / Kosice / Presov

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa darklol »

my sme tiez doma nonstop a tiez mam cca taku spotrebu za maj 13-14kWh. rekuperacia, inteligentna domacnost velka chladnicka velky mrazak atd. cize by som asi nepocital s nejakou ovela vyssou spotrebou ked nejde kurenie
CPU: Intel Core i9-14900K COOLER: ARCTIC Liquid Freezer II 420 A-RGB MB: ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI RAM: G.SKILL 64GB KIT DDR5 6800MHz CL34 Trident Z5 RGB Black VGA: MSI GeForce RTX 4090 GAMING X TRIO 24G SSD SYSTEM: WD BLACK SN850X NVMe 1 TB SSD GAMES: WD BLACK SN850X NVMe 2 TB + Samsung 980 PRO 2TB PSU: ASUS ROG Thor 1200W KEYBOARD: Corsair K95 MOUSE: Razer Deathadder V2 X HyperSpeed SCREEN 1: LG OLED42C21 SCREEN 2: 27" MSI Optix MAG274QRF-QD CASE: PHANTEKS Enthoo Evolv X Matt White + 6x ARCTIC P14 PWM PST A-RGB OS: Windows 11 SPEAKERS: Mackie MR624 + Topping E50 HEADPHONES: Bezdrôtové slúchadlá Philips Fidelio L3
NAS: Synology DS920+
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4542
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa scream »

stefan222 napísal: Št 19. Máj, 2022, 09:40 len si bazen seriozne nedavajte. to uz si skor turbo kupi el auto. bazen je kruto nezmyselna vec,
Tri deti v rodine, ktore sa v nom kupu a plavu cele leto, by nesuhlasili :D Skvela vec v dobe, ked nikto nevychadza za svoj plot okolo domu v poli.
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Marek125 »

Mi máme tiež bazén, celé leto sa tam deti kúpu. Susedovej deti tiež aj sestrina mala pána Jána tam sa ľudí pokupe :D ja si neviem už bez toho chalupu ani predstaviť keď nesvieti slniečko prikurim v piecke a môžu sa aj pod mrakom kúpať.
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5685
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Určite to je luxus. ja si vystačím imho s nejakým detským, bez stálej inštalácie. Dom staviame 10 minút pešo od vodnej nádrže. Ale samozrejme kúpať sa na vlastnom dvore je super. ak niekto pozerá Ozark, práve ste mi pripomenuli :D

"What the fսck do we need a pool for?
What do you mean? You always need a pool.
Says who?
It's a big house. If you got a big house... ( exhales ) ...you gotta have a pool, right?
Why do we need a fսck¡ng pool when we have a lake?
You know what? You don't understand the first thing about being fսck¡n' rich."
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7291
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Papek »

scream napísal: Št 19. Máj, 2022, 11:35
stefan222 napísal: Št 19. Máj, 2022, 09:40 len si bazen seriozne nedavajte. to uz si skor turbo kupi el auto. bazen je kruto nezmyselna vec,
Tri deti v rodine, ktore sa v nom kupu a plavu cele leto, by nesuhlasili :D Skvela vec v dobe, ked nikto nevychadza za svoj plot okolo domu v poli.
tiez mam iba taky povrchovy 3,66x0,9m ale je to super vec. V lete sa vyvalit s pivkom v ruke do bazena, alebo si tam skocit rano pred robotou na osviezenie. za mna je to uplne top :good:
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4542
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa scream »

za mna v zime sauna a jacuzzi a v lete bazen aspon na to pivko :)
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6849
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

pozor ja nemyslim tie nafukovacky z mobelixu, hornbachu, a mountfieldu.
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10031
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stiv »

@Jednoduska je to tak. Sice na okrasu a utopis v tom 20k, ale musi byt. :D Resp. mozno zaujimave prve 2 sezony a potom sa ti nechce, nemas cas..

Inac bazen pre deti musi byt. Miloval som vreskot susedovych deti ked sa kupali. :D
.
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Marek125 »

stefan222 napísal: Št 19. Máj, 2022, 16:23 pozor ja nemyslim tie nafukovacky z mobelixu, hornbachu, a mountfieldu.
Tam kúpiš tiež bazén na Zakopane a nemusí tá to stáť 20K. Ono ťažko keď nemá niekto ktomu vzťah, ja sa o bazén niak extra nestarám vysávač povysava dno skimer zoberie vrch nevidím v tom žiadne starosti skôr to pre deti robím ako pre seba možno keď prestanem raz robiť si to užijem aj ja :D

Návrat na "Debata o všetkom"