Všeobecná diskusia II

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

scream napísal: Pi 15. Júl, 2022, 08:40Toto, co v tomto roku jazdi po KE je uplny odpad. Jak soferi, tak auta.
par tyzdnov dozadu som mal A6ku tak 10-12 rokov staru
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6849
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa stefan222 »

@SKiLEX kamos hlada take dodavky na akcie ta reku ze sa spytam. on sice tuzi po multivane ale to mu stale niekto kupi pred nosom.
@maniak este nedavno si mi vravel ze super ide bavi svici trubi ta co ze si predal. a kupil by si tu teslu kebyze doma nenabijas?wau efekt noveho auta bude trvat trosku ale som zvedavy ci tiez budes bezhlavo obhajovat ako sa ty prisposobujes autu a pn nesluzi tebe.je to predsa otrok. vecsina si stale kupuje ciernu farbu na auta aby im to pripominalo slavery :D. kruty ftip na vecer.
hry- ps5
doma-HP probook
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa maniak »

Stefan222 : superb bol super auto, o tom ziadna. 231t km ked som ho predal, vsetko fungovalo ako malo. Nebyt draheho paliva, tak ho este stale jazdim. Lenze s drahym palivom a pritom veku a najazde uz stupaju naklady. A takto som s malym doplatkom k peniazom z predaja ziskal nove auto. Mesacne naklady mam uplne identicke, pritom splacam auto.
Elektricke auto by som kupil, ak by som mal pravidelne moznost nabijat doma/v praci. Moje jazdy, vratane tych dlhsich, su kompatibilne s e-autom. Mne nevadi zastavit sa na 20-30min kazdych 250-300 km po dialnici.
Na letnu dovolenku k Lago di Garda pojdeme elektrikou, ABRP (A better route planner) mi rata potrebu 2 nabiti na 750km cestu, kazde nabitie asi 20-25min. Zatial mi absolutne presne odhadoval spotrebu (plus minus 1%).
Btw, ty sa neprisposobujes nejako autu? Ci mas plne concierge sluzby (tankovanie, servis, ...).
Aby som len nechvalil, mam hned od odovzdania nejaky sw problem, vraj chybicka vo firmware, nahlasena, snad do 1-2 updatov bude fixnuta. Prejav je taky, ze infotainment je po dlhom spanku brutal pomaly a vyzaduje restart. Sere ma to, dal som im to patricne vediet.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5685
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Maniak super, nech ti sluzi, tisko zavidim. Mas long range ci performance?
Ak long range, nelakal ta brutalnejsi vykon? :)

Tiez neviem kde kazdy vidi to otroctvo, akoby kazdy pucil dojazd na plnu nadrz bez prestavky :D

Snad o 4 roky ked skonci lizing dizla bude vyber vacsi, a ak si tendizel necham duplom bude stacit nieco mensie na dochadzanie do mesta ako druhe auto.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa maniak »

Dakujem.
Long Range, 0-100 za 5s. Este sa da dokupit priamo v aute upgrade na vyssi vykon, potom to da za 4.4s. Tento je este z Číny, Performance uz chodievaju aj z DE. Popravde,nelakalo ma to. Uz tento vykon je dostatocny az az, na obehnutie je to super. Mal som skusenost s Polestar2 Performance (tusim 350 kW, 4.4s na 100vku) a toto ma k tomu blizko. Plus neviem ci Performance uz nevypadava z dotacie kvoli vyssej cene. Mne by stacila aj 3jka alebo P2, ale Reha kocik do toho nezbalim. Enyaq bol na vyse roka. Id4/5 mi teraz prisla info, ze uz vedia dodat do konca 2022.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
yesper
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 3007
Dátum registrácie: Ut 10. Jún, 2008, 20:41
Bydlisko: VT & BA

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa yesper »

Otrocim uz 15k km s ev6, pouzitie len mimo mesto a zatial viac nez spokojny.
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa maniak »

Yesper: gratulujem. Rwd/awd? Ev6 som mal tiez vo vybere, bohuzial kufor bol nekompatibilny s nasimi potrebami (pritom je obrovsky, ale mal cudny tvar pre nas).
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
yesper
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 3007
Dátum registrácie: Ut 10. Jún, 2008, 20:41
Bydlisko: VT & BA

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa yesper »

Kvoli dojazdu sme vybrali rwd, vykon sice “biednejsi”, ale postacuje. Dve male deti a zatial to davame celkom ok, zo stareho mame v zalohe este stresny box, len dokupit nosic. Tak Yko ma v tejto kategorii naj kufor, to hej. To mas urcite lepsie.
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6849
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa stefan222 »

ja stale neviem kde to nabijate?v praci mame 2 boxy na 1000 zamestanncov. doma ziaden. to seriozne po 250-300km vam nevadi len tak stat?este aj do kauflandu kde chodim tak su boxy obsadene. ja seriozne neviem kde by som to nabijal. a ake minanie penazi. ved predsa uz len kupenie toho auta je drahsie. schvalne ten enyaq kolko stoji? ved to su sialene cisla a k nim sa dopracujem spotrebou paliva? ja sa nehadam len tomu nerozumiem.
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
yesper
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 3007
Dátum registrácie: Ut 10. Jún, 2008, 20:41
Bydlisko: VT & BA

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa yesper »

Kedze to nabijam zvacsa pri dome, tak na verejnych nabijackach stravim omnoho menej casu ako ty pri tankovani. Teda takmer nic.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa maniak »

Stefan: nabijam denne doma a/alebo v práci. Toto ma stoji 0.19/0.12 €/kWh. Priemernu spotrebu vratane nabijacich strat mam 19.3 kWh/100 km. Nabijam denne, teda aspon raz denne je auto na plno nabite (cyklus do 80% nabijania pre denne použitie).
Co sa ceny tyka, mna vysla tesla na 52t po dotaciach. Skus sa prosim pozriet na porovnatelne auto, plus minus, povedzme Kodiaq, nejaka 4x4, automat, hrba asistentov. Ten stoji nejakych 45? Superb kombi bude asi podobne na tom
Palivo mi vychadza okolo 3.5-4€/100 km (rychlonabijacky to zdvihnu niekam k 9€/100km, ale to je vyslovene iba na dlhe trasy, cize si treba pozriet, co a ako clovek cestuje), poistka mna vysla lacnejsie (zhruba 100€ vs. 200€ za superb). Najazd mam 35-40t km rocne.
FVE 12.45 kWp V/Z
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6849
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa stefan222 »

tak to nabijanie doma zavidim, ked idem stavat dom tak tu nabijacku ako sprqavit predpriprvu vonku? ale nemozes model y porovant s kodiaqom kamo, ved uz len vyzsi posed je inde. mne ten model y pride ako civic napr. tam si na 30tis -+ mozno, mas 22tis. to zrychlenie mus byt super 5s si enviem ani predstavit.
ale tiez servis tej tesly enbude zdarma, ci to ma ako medak ze 6r zdarma? kolko Litrov ma kufor? karoq mam 520L a takmer fullku su za 35+-. to je 17tis rozdiel. ja budem jazdit cca cca teraz za 13e/100km. sialene siel benzin hore ale ak by klesol, co klesne, kedze ten plesaty nebude pri moci vecne tak zas tie el auta stratia zakaznikov. ale v praci ak kupia kolegovia tiez auta a uz nebude clovek moct nabijat v praci ta co? ti co maju dom tak super no
hry- ps5
doma-HP probook
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa maniak »

stefan: ako predpripravu mi bolo od elektrikara odporucene mat kabel 5x10mm² (to by malo zvladnut do 32A na kazdu fazu, teda max. 22 kW). V rozvodnej skrinke si nechaj na DIN liste miesto na 3-fazovy istic + chranic. Ja som miesto na chranic nevyuzil, lebo prudovy chranic je priamo integrovany vo wallboxe.
Inak, nemylis si to s Model 3? Uz ten je velkostne zhruba ako Passat/Superb. Model Y je taky crossover, trosku vyssi podvozok (meh), trosku vyssie sedenie, razvor naprav 2890 mm. Sedenie vnutri priestorovo ako v Superbe, celkova dlzka asi o 15cm menej. Kufor ma vraj 850l (https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/a ... a-model-y/ , ale asi ratane aj s prednym kufrom), ale teda realisticky je to velmi podobne superbu v kufri (dlzka, sirka je trosku uzsia v priestore kolies). To skosenie vzadu je velmi podobne ID5 a Enyaq Coupe. Kodiaq coupe (cinsky) bude najblizsi ekvivalent. Odporucam si to v showroome poobzerat.
Ad servis: tesla nema predpisany ziaden servis. Mechaniku/klimu/filtre si budem robit u lokalneho servisaka. Elektrika iba v Tesle. Poistka navyse poistuje aj vazne elektricke poskodenia (bateria, rozvody, nabijanie, ...).
Ad benzin: moj tip, uz to dole nepojde (nemyslim, ze este uvidime 1.5€/liter). Aj kvoli klimatickym cielom, skor na to staty hodia vyssiu dan z paliv. Tu je vyslovene snaha dostat ludi do hromadnej dopravy (CO2 dan, caka to aj SK, najneskor od 2025 (tusim) je to predpisane EU).
FVE 12.45 kWp V/Z
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6849
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa stefan222 »

hej som si tie modely pomylil, no a ten lokalny mechanik zas musi sa vyznat nie? cize tam sa olej nikde nemeni? ze fakt tam neni ziadna prehliadka? zaruku teda mas aku k tomu? ked si pomyslim ze aj na klimu co mam doma musi prist technik po roku aby mi uznali zaruku :D
hry- ps5
doma-HP probook
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa maniak »

stefan, ziaden olej. Servisny manual je aktualne zadarmo online: https://service.tesla.com/
Predpisany servis je nasledovny: kontrola brzdovej kvapaliny kazde 2 roky. Vymena brzdovky podla potreby. Desikacny balicek v klime kazde 4 roky vymenit. Kabinovy filter kazde 2 roky vymenit. Rotacia kolies (predne/zadne) pri rozdiele hrubky o 1.5mm. Geometria kolies podla potreby. Cistenie a lubrikacia brzd kazdy rok v regionoch so zimou a kde sa solia cesty.
Viem ze v Sku sa menila chladiaca kvapalina v battery packu, tu som o tom este nikdy necital (tuhe chladiace medium?).
Zaruka 80t km, na bateriu a pohon 192t km. Casovo neviem presne, tusim 4 a 10r? Postuduj si sam.
FVE 12.45 kWp V/Z

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"