Všeobecná diskusia II

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6849
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa stefan222 »

ta dalsi rok asi obe idu z domu a uz budem mat 3 bandasky po 1 L ta to asi fakt dakomu dam aj s tou brzdovou co som 5L vzal. isto to nebudem skladovat ,zbytoxne ked nabuduce zas 5L oleja kupim a brzdovu jak casto sa meni vlastne? kazde 2 r.ne? ale i tak mzono sa dakomu prida a vezme pivo mi :D . to ja lubim
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Daj niekomu nech to vyleje do motorovej pily na retaz
Pietro sk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2556
Dátum registrácie: Ut 28. Dec, 2010, 13:25

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Pietro sk »

stefan222 napísal: Ut 30. Aug, 2022, 21:27 brzdovu jak casto sa meni vlastne? kazde 2 r.ne?
preistotu aj hej, zalezi ake dot. 4 a 5.1 vydrzia cosi viac co sa vlhkosti tyka.
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4542
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa scream »

Brzdovku kazde 2 roky urcite ked aj obcas brzdis, moja po 2r uz vyzerala dost zle.
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Používateľov profilový obrázok
hawkeye
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 6629
Dátum registrácie: Ut 06. Jan, 2009, 19:12
Bydlisko: Trnava

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa hawkeye »

Caute, rychla otazka...zhanam olej do i30 1.e tgdi

prve 4 vymeny daval servis A5/B5, potom Hyundai upravil specku a ide dam C2/C3 - servis daval SHELL HELIX ULTRA ECT C2/C3 0W-30
Skusenosti so shellom? Alebo radsej dat Mobil 1 ESP ktory je ale len cisto C3 (nemyslim ze tam bude nejaky velky rozdiel)

Popripade ktora znacka stoji este za to? Motul a co este?
Dik
Spoiler: ukázať
i5-6600k@4600Mhz + asus sabertooth z170 Mark1, 16GB RAM, Sapphire Nitro R9 390 Fury, Seasonic SnowSilent 750W Platinum all in Silverstone Fortress FT02
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

spytaj sa na https://www.oleje.cz/forum/?mobile=desktop

Tam maju nastudovane vsetky tie technicke listy, normy atd... o ligu vyssie ako tu na fore, dostanes odbornu odpoved :D
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2136
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa zoom »

Ked som studoval oleje rozne po forach, tak mi Shell Helix Ultra vysiel ako dost fajn olej. Aj som ho niekolko vymen pouzival. V podstate je to na zahranicnych forach taky dobre hodnoteny exoticky olej. To len u nas to vyzera ako nejaky obycajny nekvalitny Fritol, lebo je to dostupne v kazdom obchode a na kazdej pumpe za par korun.

C2 a C3 su rovnake oleje, rozdiel je v HTHS (odolnost mazania pri prevadzke motora), ale ked splna C3, splna zaroven aj C2 (HTHS >3.5 cST). Prechod za A5/B5 na C3 vyzera byt fajn, pretoze ten ma prave vyssie HTHS. Danou za to je mensie TBN, co je zjednodusene celkova vydrz oleja. Velmi zjednodusene (asi ako pocet kilometrov na bazarovom aute - je to aspon nejaky indikator, kolko este asi vydrzi, ale vplyva na to vela dalsich veci). Laicky povedane - radsej vsadili na lepsie mazacie vlastnosti a jemne obetovali spotrebu a mozno skratili interval vymeny. To je dobry trade-off.

K znackam:
- Shell (Helix Ultra) OK
- Motul je tu popularny a myslim si, ze OK
- Liqui Moly je celkom fajn, i ked cital som nejake proti (a na pocudovanie ich oleje neobsahuju molybden - aspon tie, co som mal v hladaciku)
- Ravenol je menej znamy, ale popri Liqui Moly som nan cital dobre veci (teraz jazdim na SFE 5W-20 a bez problemu)
- Mobil 1 pre mna nemastny neslany
- Castrol fuj
- Petro-Canada dobre oleje, kvalitny zaklad, vela som najazdil kedysi na ich polosyntetike

Jasne, najdes si konkretny olej a na specializovanom fore urcite ziskas lepsie info, ale myslim si, ze akakolvek znama znacka bude OK a ked skratis interval vymeny oleja, urobis pre ten motor lepsie nez vyberanie najsamlepsieho Skoda Ultra LifeLong LingLong HeavyDutý 0W-5 na nizku spotrebu a s intervalom vymeny 50 000 km. Pozri si aku specifikaciu by to malo zvladat a to hladaj na flaske (napr. ja som siel po Chrysler MS-6395). Podla internetu ti tam teoreticky moze ist aj 5W-30? Tam by si mal toho podstatne viac na vyber.
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10031
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa stiv »

Ja mam rad este millers. Konfigurator tu: https://www.millersoils.co.uk/which-oil/

Ale nie je to vec typu 6 litrov za €14.99,-

Ravenol mam tiez rad a shell je tiez OK. Leju ho snad v kazdom autorizaku a kupis ho vsade a je aj lacny.

Najlepsi olej je ten vymeneny vcas. :D
.
marfan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1931
Dátum registrácie: So 05. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Veselé pri Pieš

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa marfan »

Ja už asi dva roky používam Yacco oleje do všetkých aut doma a aj niektorým známim ho dávam do aut. A za tú cenu čo to mám je to zatiaľ asi naj olej. Používal som Liqui Moly a motor bral viac oleja ako napr. s Yacco alebo Shell. Dlhé roky som používal Shell oleje Ultra Helix a autá na ne najazdili cez 200tkm a jazdia stále dobre.
Spoiler: ukázať
MB:ASUS PRIME X370-PRO, CPU:AMD Ryzen 7 2700x, RAM:2x8GB Patriot Viper 4 Black 3200MHz,CLADIC:Thermalte NiC C4,CASE: Fractal Core 3500, PSU:EVGA 650 G3, GPU:AMD XFX RX480 8GB, SSD: Samsung 850 EVO 500GB HDD:WD 1TB RED, GREEN ,Samsung 1TB,2TB, Samsung 750GB, LCD:DELL U2412M,
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2136
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa zoom »

Millers som tiez pozeral, ale nasiel som nanho nejako post od typka, co vlastnil firmu a rebuildoval stovky motorov a viackrat sa im potvrdilo, ze to robi nejaky bordel v motore. Mozno v konkretnom motore? Neviem... mari sa mi, ze to bolo nejake Subaru forum, alebo cosi? Za boha to neviem najst. Viem, ze to presne znie tak, ze nasiel som jeden post na fore a uz to nechcem, ale mal to naozaj dobre popisane, tusim aj s fotkami, meno podpis, jeho firma a tak. Rad by som to nasiel, ale nemam zatial no :(.

Kazdopadne na dlhe zimne vecery je tu este nejaka tabulka plna merani. Ked si vyberie olej, moze si porovnat. Napriklad ten Mobil 1 ESP je tam meh. Liqui Moly priemerne az dobre. Millers Oil a Shell v zavislosti od vyrobku priemerne az vyborne. Motul tiez velmi dobre. Popularny a u nas nezohnatelny Royal Purple este viac super.

A zaujimavost: Fuchs ma velmi dobre vysledky. Nikdy som ten olej nepouzil, ale typek, co mi kedysi davno rebuildoval V12 motor mi tvrdil, ze super olej a dava ho vsade. Mozno na tom nieco bude. A existuje aj 5W-20 s Chrysler MS-6395, hmm...
Ajri
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 600
Dátum registrácie: So 12. Sep, 2009, 12:28
Bydlisko: Hájske

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Ajri »

Ked je tu uz rec o olejoch. Fabia 1 1.2htp 40kw LPG. Momentalne pouzivam Shell Helix HX8 5w40 s vymennym intervalom 5000km. Kvoli dlhym trasam a vysokemu tepelnemu zatazeniu uvazujem nad vymenou oleja za Valvoline VR1 Racing 5W-50, alebo Mobil 1 FS X1 Rally Formula 5W-50, kratsi vymenny interval ostane zachovany. Mate nejaky tip na dostupny 5w50 olej okrem valvoline a mobil, alebo zobrat jeden z nich?
Ideapad 3 14IIL05 - i3-1005G1 1.2Ghz | 12GB ram | 128GB ssd
Xbox Series S
Používateľov profilový obrázok
marian_sk
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Pi 20. Apr, 2018, 21:32
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa marian_sk »

Dobrý deň.
Nepríjemne, automobil si vyžaduje neustálu sústredenosť pozornosť v každej sekunde.
Alebo sa aj pozerať do spätných zrkadiel. Fúha nehoda v tej rýchlosti je nepríjemná: https://www.youtube.com/watch?v=CuOmXXbafjw
:eek:
Hovor vždy pravdu aj keby ta to malo bolieť. Ale časom sa ju naučíš počúvať, aj keď tY do očí klamú.
Chemická zlúčenina vodíka s kyslíkom, ktorá produkuje minimálnu úroveň hlasitosti,
spôsobuje eróziu vrstvy hornín, uložených pozdĺž jej trajektórie. (Ticha voda brehy myje.)
Pietro sk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2556
Dátum registrácie: Ut 28. Dec, 2010, 13:25

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Pietro sk »

Ajri napísal: Ne 04. Sep, 2022, 16:25 Ked je tu uz rec o olejoch. Fabia 1 1.2htp 40kw LPG. Momentalne pouzivam Shell Helix HX8 5w40 s vymennym intervalom 5000km. Kvoli dlhym trasam a vysokemu tepelnemu zatazeniu uvazujem nad vymenou oleja za Valvoline VR1 Racing 5W-50, alebo Mobil 1 FS X1 Rally Formula 5W-50, kratsi vymenny interval ostane zachovany. Mate nejaky tip na dostupny 5w50 olej okrem valvoline a mobil, alebo zobrat jeden z nich?
co si predstavit pod tym pojmom? inak ten olej 5000 v pohode.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

pod tym pojmom by si si mal predstavit to ze ten motor je vadne skontruovany a extremne pali olej, vdaka comu sa vacsina tychto motorov nedozije 100k km
Ajri
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 600
Dátum registrácie: So 12. Sep, 2009, 12:28
Bydlisko: Hájske

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Ajri »

Presne tak ako pise SKiLEX. Nie prave najlepsia konstrukcia motora, umiestnenie katalyzatora, a cez pracovne dni 2x50km dialnice. Na druhej strane pri spravnom oleji, a rozumnom servise sa auto odvdaci smiesnou spotrebou (6.2l/100km benzin, 7.5l/100km lpg) a nizkym TCO, co sa u takehoto sluhu ocakava.
Ideapad 3 14IIL05 - i3-1005G1 1.2Ghz | 12GB ram | 128GB ssd
Xbox Series S

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"