Monitor - 34" ultrawide

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
error7
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1622
Dátum registrácie: So 28. Jan, 2012, 14:52
Bydlisko: Košice

Monitor - 34" ultrawide

Príspevok od používateľa error7 »

https://www.alza.sk/34-msi-mag342cqpv-d7469022.htm

Zaujal ma monitor uvedený vyššie, hlavne vzhľadom na pomer ceny/kvality - pokrytie 118%sRGB a podľa recenzií netrpí na ghosting.

Momentálne fungujem na 27" Philips 278E1A (4K) + k tomu mi slúži noťas ako ďalší monitor

Moja otázka je z pohľadu web developmentu má upgrade na 34" ultrawide význam ? Používam každodenne 2 okná pre vývoj appky -> 1okno IDE pre front-end + ďalšie 1 okno IDE pre back-end + k tomu nejaké karty na chrome + samotná stránka ... nie žeby som sa sťažoval na 27mičku, ale už som začal pokukovať po niečom väčšom, no s terajším monitorom som celkom spokojný hlavne čo sa týka podania farieb a maximálneho jasu. To je aj kameň úrazu toho ultrawide monitora spomenutého vyššie, keďže podľa špecifikácie maximálny jas má na úrovni 250cd/m2, pričom terajší má 350cd/m2(a to podľa recenzií reálne tlačí ešte viac než 350). Bol by som rád ak by niekto vedel porovnať prácu napr. na 32"4k a 34" ultrawide (myslím hlavne programovanie), hry pre mňa priorita nie sú a asi najviac sa obávam pri tom MSIčku toho maximálneho jasu, na noťase mám tiež tých 250cd/m2 a cez deň mi to príde už trochu málo.
Používateľov profilový obrázok
lepermessiah
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3056
Dátum registrácie: Št 30. Dec, 2010, 02:41
Bydlisko: ZV

Re: Monitor - 34" ultrawide

Príspevok od používateľa lepermessiah »

3440x1440 podla mna nema vyznam pre teba, 32" bude lepsia volba, lebo sa ti tam toho zmesti viac a ten raster je tak akurat. Doma mam 34" a v praci 27" 4K a kolega 32" 4K. ak by si mal robit upgrade, tak na 37.5" alebo 40" ale tam sa s cenami hybes na nasobkoch 3x27" 2K..

Maximalny jas neviem ako ostatni, ale tak na mojom 34" Philips mam jas stiahnuty na 0 / 120cd, v praci niekde okolo 35% / 120cd a na notebooku mam nastaveny jas na 68%, co zodpoveda 160cd.
Spoiler: ukázať
[Home]
[NAS]: Synology DS920+ / 12GB RAM / 4x IronWolf ST6000VN001 R.6 / 2x GigaByte GSM2NE3512GNTD + 2.5G ethernet
[Laptop]: Lenovo Legion 5 Pro / 82JQ00C3CK | 5800H + 2x Samsung 970 EVO Plus 2TB + 64GB RAM
[LCD]: Dell U4025QW
[Peripherals]: Topping DX3 Pro | Wavemaster Mx-3 | Superlux HD-662F | Logitech G815 + Kensington Slimblade Pro
[Work]
[Laptop]: HP Zbook Ultra 14 G1a / B30FZES | AI Max+ Pro 395 + SK Hynix 1TB + 64GB RAM
[LCD]: Dell U4320Q
[Peripherals]: Sabaj D2 | AKG K72 | Logitech G413 Silver + Kensington Slimblade
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10476
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Monitor - 34" ultrawide

Príspevok od používateľa stiv »

32 4K" bude podla mna lepsie.

Obcas musim pozerat na WQHD a mam pocit ze mi ukradli 1/3 plochy ale za to je to aspon nezmyselne sirsie.
.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 14446
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Monitor - 34" ultrawide

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> z pohľadu web developmentu má upgrade na 34" ultrawide význam ? Používam každodenne 2 okná pre vývoj appky

rozhodne nie ultrawide, ale volaco co ma poriadny pocet riadkov.

Hore zaznelo 4K, 32" je male bez škálovania a ked naskalujes tak ti proste ubudne mnozstvo zobrazenych informacii na tej ploche ; takze 40" 4K co sa nevyraba alebo 43" 4K co je absolutny ideal pre akykolvek development / coding podla mna. 2160 riadkov, pekne velke, netreba ziadne skalovanie, fik ho tam Virtualne Desktopy navrch a nikdy sa naspat nevratis.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2540
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Monitor - 34" ultrawide

Príspevok od používateľa Miso122 »

32 4K netreba skalovat
ITX >>> ATX
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 14446
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Monitor - 34" ultrawide

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ale ano, podla toho ake mas oči.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Memnon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4121
Dátum registrácie: Po 11. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Monitor - 34" ultrawide

Príspevok od používateľa Memnon »

Error má 24, tak je šanca že ešte v poriadku
MB:Asus TUF B760M-Plus Wifi D4 / CPU:Intel i7 13700 / CPUcooler:AC Liquid Freezer II 240 + CM Maker Gel / RAM:4x8GB Patriot Viper 4133Mhz@38ooCL15 / GPU:Gigabyte RTX 4070ti Eagle@0.925V/2670/24600 / SSD:Samsung 970 Evo Plus 2TB / HeadSet:Steelseries Arctis 7 / mouse:Steelseries Rival 650 / keyboard:Fnatic Streak RGB / PSU:Seasonic Focus Plus 850 gold / case:Fractal Design Define R6 Black + Noctua NF-A14 PWM / monitor:Samsung G80SD
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 6586
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Bukovec, 044 20

Re: Monitor - 34" ultrawide

Príspevok od používateľa Jednoduska »

To je strasne individualna otazka, mne vyhovuje mat na 35 ultrawide 2 alebo 3 okna vedla seba pri praci, bral by som aj sirsi este :)
CASE: Xtia X-mini pro, CPU: AMD Ryzen 7600, RAM: 32GB, GPU: AMD Powercolor 9060 XT, 1GB SSD, CPU Cooler Bequiet! Pure Loop 2
FVE: pole 8,3, menic 6,5, baterka 17,3.

Ignore list:
Spoiler: ukázať
DesRe, IVNAtor, SKiLEX, stiv
Používateľov profilový obrázok
lepermessiah
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3056
Dátum registrácie: Št 30. Dec, 2010, 02:41
Bydlisko: ZV

Re: Monitor - 34" ultrawide

Príspevok od používateľa lepermessiah »

@mp3turbo skalovanie je dost individualna vec. Ja mam 27" na 125% aby mi to ako tak sedelo s notebookovym 16" 2560x1600 na 125%.
Ta 34" je pre mna prilis hruba (109ppi) a je to asi ako tvoje 43" 4K (102ppi). 32" 4K ma 137 ppi, co ked porovnavam s notebookom (189 / 151 ppi) a mojim monitorom 27" 4K (163 / 131 ppi) je to taky zlaty stred pre ludi s dobrym zrakom
Spoiler: ukázať
[Home]
[NAS]: Synology DS920+ / 12GB RAM / 4x IronWolf ST6000VN001 R.6 / 2x GigaByte GSM2NE3512GNTD + 2.5G ethernet
[Laptop]: Lenovo Legion 5 Pro / 82JQ00C3CK | 5800H + 2x Samsung 970 EVO Plus 2TB + 64GB RAM
[LCD]: Dell U4025QW
[Peripherals]: Topping DX3 Pro | Wavemaster Mx-3 | Superlux HD-662F | Logitech G815 + Kensington Slimblade Pro
[Work]
[Laptop]: HP Zbook Ultra 14 G1a / B30FZES | AI Max+ Pro 395 + SK Hynix 1TB + 64GB RAM
[LCD]: Dell U4320Q
[Peripherals]: Sabaj D2 | AKG K72 | Logitech G413 Silver + Kensington Slimblade
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 14446
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Monitor - 34" ultrawide

Príspevok od používateľa mp3turbo »

jasne, uznavam, individualne. Len chcem silno naznacit ze najmensie skalovanie teda 125% ti zabije cele 4K a degraduje to z nativnych 8.1Mpix na nejakych 5.3Mpix (1.25x menej riadkov, 1,25x menej stlpcov, a štvorec z toho) co je len malinko viac nez nativnych 4Mpix v rozliseni 2560x1600.

Cize ja osobne nechcem kupovat 3840x2160 monitor aby som na nom efektivne zobrazil len o trosku viac informacii nez na povodnom monitore, stale riskujuc skalovanie a veci ktore prinasa. Ked potrebujem vacsiu plochu tak potrebujem vacsiu plochu.

Nativne 43" 4K je uz trosku viac nez by to mohlo byt - taka nejaka nativna 39" by bola super. Mal som 6-7 rokov Seiki 39" a bolo to v pohode, akurat to bol TV takze leskla obrazovka a 30Hz cize na dnesne pomery katastrofa. Ja som to ale pouzival primerane schopnostiam, akceptujuc systemove chyby. Ak sa nemylim, dnes sa uz ziadne 40tky nerobia.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
lepermessiah
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3056
Dátum registrácie: Št 30. Dec, 2010, 02:41
Bydlisko: ZV

Re: Monitor - 34" ultrawide

Príspevok od používateľa lepermessiah »

Ano, to skalovanie je idealne nepouzivat, ale az taky dobry zrak nemam, aby som z 60cm dokazal citat nieco na 190 ppi .. aj 163 ppi z 40-50cm je pre mna vyzva, takze preto 125% a schvalne 27", lebo Windows a jeho blbe skalovanie pri presuvani okien .. Mne sa na tu 27" zmesti v podstate len jedno IDE, na druhom monitore mam Slack/Spotify/Dev konzolu a na tretom okno prehliadaca. Myslienka, ze sa mi na 27" zmestia 2 okna sla rychlo prec a nahradilo ju dalsie zobrazovadlo.

Na tom 34" je to rozlozenie dost podobne, akurat Spotify a spol mam na 1/3 vpravo a IDE na 2/3 vlavo. Keby som sa velmi snazil, viem si dat 2 okna vedla seba, ale co by to bolo za okno prehliadaca? 1920 to nie je, 1680 to cca moze byt, no vtedy uz IDE je priuzke na pohodlnu pracu.

Ako som pisal a aj ostatni, 32" 4K je najlepsie mozne riesenie v ramci normalneho budgetu lebo je to 4K plocha s pouzitelnou velkostou textu/ppi. Druha najlepsia moznost je 2x27" 2K ak je na to miesto.
Spoiler: ukázať
[Home]
[NAS]: Synology DS920+ / 12GB RAM / 4x IronWolf ST6000VN001 R.6 / 2x GigaByte GSM2NE3512GNTD + 2.5G ethernet
[Laptop]: Lenovo Legion 5 Pro / 82JQ00C3CK | 5800H + 2x Samsung 970 EVO Plus 2TB + 64GB RAM
[LCD]: Dell U4025QW
[Peripherals]: Topping DX3 Pro | Wavemaster Mx-3 | Superlux HD-662F | Logitech G815 + Kensington Slimblade Pro
[Work]
[Laptop]: HP Zbook Ultra 14 G1a / B30FZES | AI Max+ Pro 395 + SK Hynix 1TB + 64GB RAM
[LCD]: Dell U4320Q
[Peripherals]: Sabaj D2 | AKG K72 | Logitech G413 Silver + Kensington Slimblade
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 14446
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Monitor - 34" ultrawide

Príspevok od používateľa mp3turbo »

jedna napoveda z ineho súdka : https://www.actualtools.com/virtualdesktops/

pouzivam X rokov, vynikajuca vec, nerobi ziadne problemy na rozdiel od toho blbeho virtual desktopu zabudovaneho do Win10. Mam nastavene key shortcut na CTRL Bodka lebo to mam pri sebe na klavesnici cim sa prepnem medzi desktopmi a hotovo. Obrovsky rozdiel oproti klikaniu mysi, nemusim dat dole prsty z klavira, nemusim nic triafat a potom naspat, štuki štuki a mam, tam a naspat. Pouzivam na 2x 43" 4K native, virtualizacia, datacentra, firewally, analyza logov, hardware management, business aplikacie, vo Worde zobrazim a krasne precitam 8 stranok naraz na jednom monitore.

Keby si napriklad chcel dve okna, tak mozes jedno na prvy virtual desktop, druhe na druhy a takto friško medzi nimi šťukať, cim oddialis problem maleho monitoru a rozlisenia. V linuxovom svete bezna zalezitost uz 20 rokov... Spotify nepotrebujes aby zaberalo 1/3 realnej plochy 100% casu.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Pepeb007xx
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3391
Dátum registrácie: St 16. Mar, 2011, 18:22
Bydlisko: NM

Re: Monitor - 34" ultrawide

Príspevok od používateľa Pepeb007xx »

Ja napríklad by som už do 32” nešiel.
27” je ideálna veľkosť monitora imho

A ak potrebuješ väčšiu plochu, tak ultrawide

Ale hovorím, je to môj názor
PC MB Asus B550-F CPU AMD 5800X3D @4,4GHz CPU AIO FD Lumen S36 GPU Sapphire NITRO+ RX9070XT RAM Patriot 64GB DDR4 SSD Samsung 990 PRO 2 TB PSU Corsair RM850x Case FD North Chalk Monitor LG C5 42" OS Win 11PRO64SK Audio Edifier S880DBmk2 DAC Topping DX1 II GamePad Xbox wireless Phone  iPhone17PM Buds Noble Rex5 Dongle Noble Sceptre #lifetimespotifypremium NAS MB Asrock Z790 CPU Intel 14400 @2.5GHz CPU fan ARCTIC Freezer RAM Crucial 32GB DDR5 SSD cache WD 2x500GB HDD Toshiba 3x22TB PSU Corsair RM750x Case Jonsbo N5 UPS EATON 5E OS UNRAID #homeassistant #plex NETWORK Router Mikrotik hAP ac³ MESH 3×Asus RT-AX55 Surveillance Reolink RLN16-410 8TB UPS EATON ECO800 AV TV Philips 65OLED806 NVIDIA Shield PRO Samsung HW-Q950A 11.1.4 TV Philips 77OLED769 Google TV Chromecast Streamer 4K TCL TS8111
Používateľov profilový obrázok
error7
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1622
Dátum registrácie: So 28. Jan, 2012, 14:52
Bydlisko: Košice

Re: Monitor - 34" ultrawide

Príspevok od používateľa error7 »

Vďaka všetkým za názory, šiel som nakoniec do 32" 4k, mám ho už doma pár hodín a zatiaľ som celkovo spokojný.

https://www.alza.sk/32-samsung-smart-mo ... ?o=1#popis

Oproti Philipsu mám pocit že farby a pozorovacie uhly sú jemne horšie(IPS vs VA), avšak veľkosť monitora mi teraz maximálne vyhovuje. Takisto voľba padla na tento samsung kvôli tomu že je to v podstate smart TV (a telku sme doteraz v byte nemali, tak aspoň takáto náhrada). Nechcelo sa mi nakoniec ísť do atypického ultrawide pomeru 21:9, už aj napríklad kvôli tomu že drvivá masa ľudí funguje na 16:9 a pre web development sa podľa mňa hodí viac mať monitor s typickým pomerom strán.

P.S. Philips ide do predaja, ak by niekto mal záujem -> sekcia bazár na fóre.

Návrat na "Nákupná poradňa"