Všeobecná diskusia II

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1957
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Miso122 »

Vyhodím predlžovačku z 11 poschodia na parkovisko a zapojím auto na noc do siete. No predsa jednoduché, nie?
ITX >>> ATX
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa tron44 »

stiv napísal: St 07. Dec, 2022, 19:19 Nejak som to ocakaval..

Kazdopadne ta je rovnako mizernej kvality ako hocake ine auto z ameriky. :)

cili, mozno zadarmo.
https://youtu.be/S_OYwfC3JfQ?t=308
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa tron44 »

Miso122 napísal: St 07. Dec, 2022, 19:42 Vyhodím predlžovačku z 11 poschodia na parkovisko a zapojím auto na noc do siete. No predsa jednoduché, nie?
zabudaš na fakt ze viac ako polovica Slovenska žije v dome. Tí čo žiju v bytoch maju chaty, nabijanie postupne rastie napr. trafostanic pri bytovach z lám verejneho osvetlenia aj na Slovensku, mate možnost nabijat počas nakupovania, v práci atd. velka vačšina ludí si to miesto jednoducho najde. Nové inžinierske stavby alebo prerábky musia mat už zo zakona spravnu prípravu pre nabijanie. Skoda spustila nabijacie huby kde maju uložene baterie ako buffery takže tam nemusí vies neviem hruby kabel. Ono netreba vymyšlat koleso, su krajiny ako Norsko kde su predaje elektromobilov cez 85% a nemaju s tym problém a neargumentovat hned že čo Petržalka.. ta je proste zatial odkazana na rychlonabijačky, ale aj pumpy budu postupne zavadzat čoraz viac nabijačiek. V kalifornii sa už stavaju stojany so 100+ nabijačkami...


https://www.mojelektromobil.sk/mesto-pr ... svetlenia/
https://www.mojelektromobil.sk/nabijani ... -sabinove/
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1637
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa werwest »

tron44 napísal: St 07. Dec, 2022, 19:40
werwest napísal: St 07. Dec, 2022, 19:24 No, baterkove auta nie su nejake bomba pecka riesenie, a pri tej cene elektriky v nemecku + zrusenia bonusu som velmi zvedavy ako pojdu dalej predaje. Tak isto plugin hybridy, jediny dovod preco ich vacsina berie je bud to danova ulava pri sluzobakoch alebo free nabijanie v praci. Vedel by som si predstavit este mat plugina keby mam dom, a elektrika este stala polovicu. Pri momentalnej cene a dajme tomu ze to bude zrat 17kwh na sto to vynde dost podobne ako krmit dizlovu oktaviu

hej lebo pre vyrobu nafty/ropy tu elektrinu netreba vobec že, hlavne že ropne veže funguju na elektrinu, rafinerie funguju na elektrinu, čerpadla na funguju na elektrinu a celkomo 1l phm spotrebuje cca 1,5kwh a na zaver spalovaci motor 70%+ celej tejto námahy premeni na teplo. Do buducna s rastucou cenou elektriny bude stale vyhodnejšie jazdit priamo na nu.

A nepočítaj cenu aku udava topspeed a podobne haoxarne na rychlo nabijačkach bez paušalu, ale zober si vypis kolko platiš za tu elektrinu doma ty, možno ta prekvapí cena za 100km..

btw predaje v nemecku https://www.teslarati.com/tesla-grew-sa ... -november/

a? Co to ma s tym co som napisal? Zaujima ma co vo finale zaplatim, nie ci rafinerka pouziva elektriku.

Pocitam presne s tym kolko ma bude stat elektrika od 1.1. a kolko stoji momentalne nafta. V tomto momente to vychaza 17kwh elektriky (a to neratam straty pri nabijani) ako cca 4.5l nafty pri cene 1.70, 45 centov za kwh. Pri 2 eurach za liter sme na 3.8 litra nafty, co je stale achievable s oktavkou ked by som sa prdkal domov ako dochodca.

Ano, je vyhodnejsie ist na elektriku. Ale neni to nejaka priepastna hodnota, aby som to povazoval za masivne plus.

Btw. koncom roka konci prispevok na elektro, takze ma vobec neprekvapuje ze november a december budu velke predaje
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa tron44 »

pri domácom nabíjaní do vyjde do 2,5e/100km preto ti vravím pozri sa do vypisov a nepočítaj ceny na rychlonabijačkach ktore nikto realne neplatí
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1637
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa werwest »

Citaj prosim ta to co pisem, mas tam napisane kolko ma (a vsetkych ostatnych fellow nemcov +- autobus podla lokality) bude stat elektrika po novom

Neviem preco do toho zase pchas rychlonabijacku ktoru som nikde nespomenul.
Nie nadarmo som pisal “keby elektrika doma stale stala polovicu”.
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ono pri tych bzučiakoch uz treba vyriesit len zopar drobnosti, napriklad ze novy Renoaulut Zoe stoji 40.000 evra, ze za posledny rok Tessly zdrazeli o 10.000, ze Honda é rodinne auto z recyklovanych hovien stoji tiez tesne pod 40.000 evra, ze ziadny Petrzalcan sa nebude chodit nabijat na chatu takze ano, verejne nabijanie je dolezite (darmo polovicka Slovenska zije v domoch) a ze tuto technologiu tlacia vsetkym bez rozdielu zakrivenia pipiku.

kolega s Teslou za malu buracku na predok po ktorej auto jazdilo vysolil 18.000 evra za opravu, lebo sa mu zdalo 2.500 eur rocna havarijna poistka prilis draha, Staněka (Electrodad český kráááásný energickýýýý déééén) tato nesmierne strasidelna buracka
https://i.postimg.cc/rFc6G7zq/bimbumbac.png
stala bud 250.000 Kc alebo 300.000 Kc ale narychlo som tie videa nenasiel, tusim ich stiahol.

To su take drobnosti. Hlavne ta cenovka, to bude rozhodujuce len pre 97.5832% slovenskych sudruhov : kupil som zene 6 rocny Vojadžer za 10.000 evra, nech sa paci ponuknite mi nejaku bzúkajúcu alternativu tohoto auta. Kludne za 15.000. Ak nemame co robit, prepocitajme TCO pri najazde 50.000km za X rokov, 100.000km. Uplne zanedbajme bezstarostnost prevadzky diesloveho auta, kedze nemam kde 65x mesacne hmatkať káblik a nechcem sa strhavat zo sna.






Naprostá většina Němců elektromobily dál odmítá, ukazují data pojišťovny, pro výrobce je to čára přes rozpočet

https://www.autoforum.cz/predstaveni/dr ... -rozpocet/

ja dodam : daleko bohatsich nemcov nez sme my, slovaci... su to proste hlupaci. Netrha telom, nikdy netreba nabijat lebo solarpanel na streche vsetko zariadi, a oni odmietaju. Fuj blbci.


"Po ryze bateriovém pohonu otevřeně touží jen 20 procent dotázaných, což je v souladu s jinými dřívějšími anketami. I tento počet navíc může být optimistický, neboť vždy záleží na položené otázce.

Plných 43 procent respondentů pak dává i za současné situace přednost benzinovému a 10 procent dieselovému pohonu. Dalších 27 procent lidí pak hlasovalo pro hybridní jednotky. Bez spalovacího ústrojí si tedy mobilitu nedokáže představit plných 80 procent dotázaných.

Pozoruhodný je v tomto smyslu vliv ceny - zákazníci aut nižších třídy by elektrický nebo hybridní pohon akceptovali pouze v 25 procentech případů, kupci nejdražších vozů nad 2,5 milionu Kč ale s takovými pohony (tedy jakkoli elektrifikovanými, včetně hybridů) nemají problém ze 78 procent.

Cena má tedy na rozhodování publika klíčový, hned 49procentní vliv, zatímco ochrana životního prostředí pouze 14procentní. Většina lidí tedy nevěří, že by s pomocí elektromobilů něčemu pomohla, nebo tomu nepřikládá význam.

Čím si ale naopak respondenti byli jisti, to je skutečnost, že elektrická auta jsou velmi drahá, a tedy pro ně nedostupná."
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1637
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa werwest »

K tej oprave zadku za 250kkc,
Moja octavia bola jemne tuknuta zo zadu, na fotke je len trochu prasknuty naraznik, cize ta tesla vyzera ovela dramatickejsie.
Oprava skodovka 8700€, auto malo uz vtedy hadam 5 rokov. Cize neviem co si chcel tou strasidelnou burackou naznacit, ale celkom normalna cena.
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Marek125 »

tron44 napísal: St 07. Dec, 2022, 19:44
stiv napísal: St 07. Dec, 2022, 19:19 Nejak som to ocakaval..

Kazdopadne ta je rovnako mizernej kvality ako hocake ine auto z ameriky. :)

cili, mozno zadarmo.
https://youtu.be/S_OYwfC3JfQ?t=308
Nechápem ako sa môžeš na toho človeka pozerať, on je toxický úplne zaslepení názor má hovno odjazdil a ďalšie hovno vie o autách. Stále si melíe svoje blbosti aj keby tu bol spaľovak čo dá do ovzdušia to čo dávaš do záchodu a žerie 2L /100 tak podľa neho bude Tesla vychádzať najlepšie.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1942
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa maniak »

Turbo zije s 15+ rocnymi autami bez akejkolvek vybavy (v principe), co opravi kazda garaz (vyklepe, nastrieka, ...).
Turbo, len pre porovnanie, poistka na Model Y ma stoji 104 eur/mesacne (spoluucast 350 eur).

Tron44: aj ja mam teraz este lacnu elektriku, ale od 1.1. budeme mat cenu 45 c/kWh. Este musim porozmyslat, co to pre mna znamena, co bude uctovat firma (tam nabijam za 12c/kWh), ci sa mi neoplati prejst na spotovy trh s elektrikou (spolu s FVE potom cez den predam a v noci nabijem za nizsiu cenu).
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5429
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

mp3turbo napísal: St 07. Dec, 2022, 20:43
Ved tie buracky zozadu su stale take ze z vonku nevidno nic max pretlaceny plast na narazniku a oprava za 10k€ lebo v servise zistis ze treba meter podlahy odrezat a zbytok auta narovnavat :D

Naposledy co si pamatam tak do Logana MCV zozadu tukla felicia ktora si zmylila brzdu s plynom. Na jednotke v 15kmh. Na logane akurat tak 20cm peciatka na narazniku a faktura tusim za 8k€
Môj Premiér, môj premiér, drž sa. Milujeme ťa. Celé Slovensko ti drží prsty a drž sa. Tento súboj musíš zvíťaziť pre našu krajinu, pre nás všetkých. Držíme ti prsty. Sme s tebou. Milujeme ťa. Môj Premiér, máme ťa radi a nech sa uzdravíš. Si náš najväčší politik akého sme kedy mali. Môj premiér, drž sa. Zvládni to pre nás.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Turbo zije s 15+ rocnymi autami bez akejkolvek vybavy (v principe), co opravi kazda garaz (vyklepe, nastrieka, ...).

nie je uplna pravda ; mame 6 rocny voz, mame 2 rocny voz, akurat o nich nekotkodakam. Teraz mal tatko resp. brat na automobile rodinneho prislusnika :) udalost na Kii Sportage, tusim je to 2019ka, odrate 2x dvere, 1x alebo 2x blatnik plus zrkadlo teda "velmi zavazne poskodenie" a stalo to 1800 evra.



Ze sa na havarkach zaraba je jasne, ale za 20cm peciatku na Logane mi pride velmi velmi nemiestnych 8k eur. Neviem. Asi som zo starej skoly.


Este mi vysvetlite jednu vec : ako mozete platit 1200,-eur rocne havarijne poistky ked kazda pusinka ktoru vyvediete stoji 15k eur na opravu ? Z coho poistovne ziju ? Staci jedna takato udalost za 15 rokov a zdaleka nie su ani na nule (musia zaplatit vasu skodu za 12-20k a este aj skodu ktoru sposobite za rovnake prachy)... Kolega co som spominal s udalostou bez havarijky ma Tesslu S, stala cez 110k eur takze zrejme preto mal platit podstatne vyssiu poistku nez 50k eurovy Ipsilon. A mozno bude rozdiel aj medzi Rakuskom a Slovenskom.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5429
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Hovorim, na prvy pohlad 20cm peciatka, das dole tapacir, auto na zdvihak a podlaha v kufri pokrcena a tym jak sa v strede skrcila tak stiahla strany blizsie k sebe :D

A to este nvravim ked sa pohne D stlpik vzadu a posunie strechu.
Môj Premiér, môj premiér, drž sa. Milujeme ťa. Celé Slovensko ti drží prsty a drž sa. Tento súboj musíš zvíťaziť pre našu krajinu, pre nás všetkých. Držíme ti prsty. Sme s tebou. Milujeme ťa. Môj Premiér, máme ťa radi a nech sa uzdravíš. Si náš najväčší politik akého sme kedy mali. Môj premiér, drž sa. Zvládni to pre nás.
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1637
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa werwest »

Tak zadok siel od typka co napalil, tak to slo z jeho boh vie kolko mozno sto eurovej pzp, potom este frajerka napalila do garazovych dveri, bol len jeden drziak na svetle zlomeny, 3000 euro, 2x sklo za 450 euro. Spoluucast bola 250, sklo 0.
Myslim si ze sa havarijko oplatilo, tiez okolo 1000ky rocne
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5429
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

U nas minuly rok sli z havarijka krupy, 4000, 3000 a 3000€ :D
Môj Premiér, môj premiér, drž sa. Milujeme ťa. Celé Slovensko ti drží prsty a drž sa. Tento súboj musíš zvíťaziť pre našu krajinu, pre nás všetkých. Držíme ti prsty. Sme s tebou. Milujeme ťa. Môj Premiér, máme ťa radi a nech sa uzdravíš. Si náš najväčší politik akého sme kedy mali. Môj premiér, drž sa. Zvládni to pre nás.

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"