Fotovoltika - rodinny dom

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
anonym_a8

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa anonym_a8 »

Vykryt myslim pokryt svoju spotrebu. Kedze v zime su ovela mensie zisky na paneloch, nepokryje to spotrebu a aj tak treba kupovat elektrinu zo siete. Virtualka to mala zachranit, ked sa v lete da vyrobit vela do zasoby. Ale ked ti to 1.12. vynuluju, tak je to pre teba ten najhorsi scenar. Tak som to myslel.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3350
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Ale veď od 1.12. je už nové zúčtovacie obdobie. Takže ak od 1.12. do 30.11. ďalšieho roka dodám 2MWh (najmä cez leto) a odoberieme 2MWh, za silovku by som nemal platiť nič. Kde vidíš problém?
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 10,2 kWp + 13kWh batérie
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

spravne o kapacite virtualnej baterie. Plus rozlicne firmy maju rozlicne nastavene VB takze v ziadnom pripade sa neda povedat ze 2MWh je limit.

Zuctovanie VB je na rocnej alebo polrocnej baze - cize ano, 1.12. si vynulovany a kupujes ako blazon, v januari to iste, vo februari to iste, ale v marci uz zacnes krasne dorovnavat a v aprili/najhorsie v maji to dorovnas na nulu. A potom ides cele leto do tazkeho plusu, aby si z neho mohol v oktobri, novembri ukrajovat...


Ad spotreba : v lete idu nejake klimatizacie atd. Elektroauto dojde v lete domov o pol piatej/piatej poobede a do osmej prazi slnko v pohode, takze tam nasypes 15kWh len tak zahuci. Letne dni boli take, ze 10kWp zostava vyrobila 60-65kWh cize auto zozerie slusnu cast produkcie. Semtam je niekto home offisak, ze ? Takze auto je cely den doma a moze chňápať kolko dokaze.

Zober to takto : elektrotragač, rocny najazd 20.000km, spotreba 18kwh/100km == rocna spotreba 20000/100*18 = 3.600 kWh = 3.6 MWh. Drtivu vacsinu z toho v rocnom vyjadreni vies nasypat zo solaru, lebo aj ked v pondelok utorok stredu prides trosku neskor poobede domov a dokazes nabit len 5-10kWh, v sobotu/nedelu si doma skoro cely den a mozes do auta nasypat 45kWh len tak zahuci a dobiehat zameskane. Ano samozrejme dokonala distribucia neexistuje. S autom sa daleko viac jazdi mimo zimu, v zime sedime na peci takze to perfektne koresponduje s tvorbou solaru. A ked z celorocnej autospotreby 3.6MWh dokazes zo solaru nakrmit 2.5-2.7MWh, tak je to parada. O tolkoto si usetril VB, distribuciu atd.

Jo inak takto ze "leto"... april, maj, jun, jul, august mas prakticky rovnaku tvorbu energie ! Jul/august sice moze byt trosku dlhsie slnko atd, ale je daleko teplejsie a panely kvoli prehriatiu stracaju vykon (tepelny koeficient je standartne okolo 0.4% za kazdy stupen teploty navyse). V marci a septembri vyrobis okolo 80% celorocnych maxím, cize vymyslim si ked mas april-august 140kWh mesacne z 1kWp, tak marec aj september mas okolo 110-115kWh co je takisto fenomenalne cislo. To sa nezda, ale v rocnom sucte je to obrovska porcia energie.

Takze vyslovene pruserovy je len december, januar. Viac nez tretinu mesacneho maxima vygenerujes aj vo februari a novembri (55-65kWh namiesto 140kWH v spickovych mesiacoch z 1kWp vykonu). Marec az September su uplne pohodove mesiace.

Naco melem hubou, model vsetci poznate : https://i.postimg.cc/1XHQcZ89/solar01.png
a fakt to tak funguje.


Z virtualnej baterie nesetris 40% ceny, ale uz dnes viac. Silova zlozka energie je podstatne drahsia nez distribucia samotna, circa 9 centov / 7 centov za kWh cize je to ~55% a v buducnosti to moze byt este daleko viac. Ak bude energia stat 30 c/kWh tak to bude 81% (30 centov z 37 centov celkovej ceny ked budes cucat "pozicanu" energiu z VirtBat). Na faktor zmeny cien v priebehu casu velky pozor, to je svina.




>> Hovoris, ze platba za elektrinu je 1400, usetrit chces 1000. Cize 71% energie usetrit. Podla ceny odhadujem, ze fakturovana spotreba bola 10mwh.

9.7MWh, je to v tom exceliku. Nasou baterkou je bojler a tepla voda (foter nema plyn, nema ako zohrievat vodu len elektrinou, nema ako varit, len elektrikou, u neho proste vsetko ide na elektróny) a navyse ma 62kWh baterky na styroch kolieskach. Tam mozes sypat a sypat a sypat, kedze s autom sa jazdi.

TC bezi od oktobra do marca, tepla voda + auto cely rok. Mozno je odhad 1000 eur usetrenych zlahka optimisticky, ale treba zohladnit jeden subjektivny faktor : vyssiu spotrebu po instalacii solaru "kvoli neobmedzovaniu sa lebo uz idem zadarmo".
"Kedze ho uz mam", necham klimu pustenu dlhsie / silnejsie, hentam budem o hodinu dlhsie hrat na PC so spotrebou 400W atd.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
anonym_a8

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa anonym_a8 »

Diablo1st napísal: Št 15. Dec, 2022, 22:57 Ale veď od 1.12. je už nové zúčtovacie obdobie. Takže ak od 1.12. do 30.11. ďalšieho roka dodám 2MWh (najmä cez leto) a odoberieme 2MWh, za silovku by som nemal platiť nič. Kde vidíš problém?
Problem je, ze nemozes ist do minusu v ziadnom okamihu. Cize december - marec ovela viac kupujes, ako vyrobis. Nejdes na dlh, to ti Zse nepovoli a nemas nasetrene z leta, lebo baterku 1.12. vynulovali. A to v podmienkach je, pred chvilou som cital. Jedine ze mas extra predimenzovane panely a stihaju to. Ale to sme zasa pri navratnosti.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3350
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Le_Frog napísal: Št 15. Dec, 2022, 23:11
Diablo1st napísal: Št 15. Dec, 2022, 22:57 Ale veď od 1.12. je už nové zúčtovacie obdobie. Takže ak od 1.12. do 30.11. ďalšieho roka dodám 2MWh (najmä cez leto) a odoberieme 2MWh, za silovku by som nemal platiť nič. Kde vidíš problém?
Problem je, ze nemozes ist do minusu v ziadnom okamihu. Cize december - marec ovela viac kupujes, ako vyrobis. Nejdes na dlh, to ti Zse nepovoli a nemas nasetrene z leta, lebo baterku 1.12. vynulovali. A to v podmienkach je, pred chvilou som cital. Jedine ze mas extra predimenzovane panely a stihaju to. Ale to sme zasa pri navratnosti.
Jasné, že nemôžeš ísť do mínusu, ale ten mínus sa berie na celé zúčtovacie obdobie, nie len mesiac. Čiže nie je možné, aby si zobral z DS 2MWh, dodal 3MWh a žiadal ZSE, aby ti tú 1MWh preplatili, proste si ju daroval ZSE. Ale neberie sa to tak, že keď v auguste odoberiem 100kWh, ale dodám 1MWh tak mi vynulujú 900kWh, takto to nefunguje. Aspoň teda takto som to pochopil, keď som si dával VB u ZSE. :laugh:
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 10,2 kWp + 13kWh batérie
anonym_a8

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa anonym_a8 »

5.3 ZSE vráti Výrobcovi elektriny množstvo podľa tohto článku OP Virtuálna batéria prenechanej elektriny v čase, v ktorom v Domácnosti Výrobcu elektriny nastane Nedostatok elektriny.Množstvo takto vrátenej elektriny bude rovné výške Nedostatku elektriny, maximálne však vo výške množstva v tom čase na Účte Virtuálnej batérie Výrobcu elektriny evidovanej elektriny. K vráteniu elektriny príde dodaním elektriny do Odberného miesta (resp. jej odobratím v Odbernom mieste Výrobcom elektriny), pričom elektrina sa považuje za dodanú momentom prechodu elektriny určeným meradlom. Množstvo takto vrátenej elektriny sa určí odpočtom určeného meradla a odpíše sa z Účtu Virtuálnej batérie podľa čl.VI.bod 6.1.2 týchto OP Virtuálna batéria.

5.5 Odpočty určeného meradla v Odovzdávacom/Odbernom mieste vykonáva PDS v pravidelných štvrťhodinových intervaloch.

6.2 ZSE vykoná ZúčtovanieVirtuálnej batérie na vyúčtovacej faktúre za Združenú dodávku elektriny, v ktorej vráti Výrobcovi elektriny hodnotu Výrobcom elektriny za Zúčtovacie obdobie prenechaného množstva elektriny evidovaného na Účte Virtuálnej batérie, a to znížením množstva dodávky (silovej) elektriny uvedeného na vyúčtovacej faktúre za Združenú dodávku elektriny v časti služba: Dodávka (fakturačné položky), v riadku Virtuálna batéria– dodávka elektriny.

6.5 Zúčtovaním Virtuálnej batérie sa množstvo elektriny evidované na Účte Virtuálnej batérie bude rovnať nule (0).
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ano, ale toto plati pre ZSE, to su ich konkretne podmienky.

Mam taky silny vodojem, ale je stvrt na jednu v noci takze nebudem kontrolovat, ze Magna Energie v Piestanoch ma zuctovanie take, ze naozaj mozes ist "do minusu". Lebo to nie je o ziadnom technickom probleme, keby si na konci skoncil v minuse tak ti proste nauctuju XYZ mnozstvo energie odobranej akokeby virtualka nebola a fajront.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
anonym_a8

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa anonym_a8 »

Moze byt. Ja tu mam zse a spp, ine neviem.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3350
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Idem napísať na ZSE ako to je. Aj keď sa ma to netýka, celkom ma to zaujíma. Ak by to bolo tak ako píšete a niekto by mal zúčtovacie obdobie 1.11.-31.10. tak je mu VB úplne na prd :laugh:
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 10,2 kWp + 13kWh batérie
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

a) hentie korporaty spravia co je pre nich vyhodne, oni nemaju prioritu aby sa sudruh obcan hladkal po brusku a oni utreli sopel. Ak je to nastavene ze sa zacina 1.11. tak to nie je nahoda.

b) aj keby to bolo takto, aj tak VB ma zmysel v priebehu roku. Stale usetris nejake dukaty aj ked nie maximum mozneho - lepsie ako nic - a stale su lokalne baterie drahe pokial clovek samodomo nezvára POCHYBNE CLANKY z alibaby. Nie, Samsung LG BYD CATL Pylontech nepredaju 10kWh za 2400,-eur.

c) clovek, ktory nekuri elektrikou, nema strasidelny problem ani s 1.11-31.10. obdobim.


aj tak som zvedavy co sa bude generalne diat s energosektorom pretoze ked si kazdy druhy sudruh obcan bude vyrabat 50-70% rocnej spotreby doma na streche, tak to su miliardy penazi ktore ten sektor proste nebude mat.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3350
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

No s tým rozšírením FVE u bežných ľudí v SR to nevidím až tak ružovo. Tá dodácia 1500€ nie je žiadna bomba a väčšina ľudí nedá 3k€+ za fotovoltaiku.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 10,2 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5786
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Ahojte,

pre doplnenie:

Batériový modul Huawei Luna 5kWh 1 ks 2 350,000 2 232,50 20 2 679,00

Teda 2700s DPH za 5kWh, to zoberiem ku FVE na zasčiatok a uvidíme, či bude mať zysel doplniť ďalších 10 napríklad.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3350
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Skús si dať naceniť aj iný systém ako od Huawei. Ako som ti už spomínal vyhol by som sa 3F a HV batériám.

3F sa dá spraviť aj na Victrone s 48V batériami a cenovka nebude ďaleko od Huawei, ale robustnosť a rozšíriteľnosť ďaleko lepšia.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 10,2 kWp + 13kWh batérie
anonym_a8

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa anonym_a8 »

Ja cakam dnes ponuku. Menic chcem 3F asynchronny, 10kw, nech to je aspon trochu futureproof. Uz velakrat som sa popalil na tom, ze som zobral nieco vtedy postacujuce a o 3 roky sa prerabalo.
mp3turbo napísal: Pi 16. Dec, 2022, 10:46 a) hentie korporaty spravia co je pre nich vyhodne, oni nemaju prioritu aby sa sudruh obcan hladkal po brusku a oni utreli sopel. Ak je to nastavene ze sa zacina 1.11. tak to nie je nahoda.
Ten termin neber ako fixny pre vsetkych. Vela ludi ho ma inak. Neviem, ci je to odvtedy, kedy sa uzatvarala zmluva o dodavke elektriny. Musim si to preverit. Ak je to tak, tak od 01.05. prepisem energie na manzelku a zmenim zuctovacie obdobie. Ale je to len moj dohad. Alebo je to od zaciatku pripojenia odberneho miesta, kedy bolo prve pripojenie. Teraz mam zuctovacie obdobie ku 10.02.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

tatko ma ZSE, obdobie tusim od maja do maja pretoze TAK TO MAL PRED MONTAZOU SOLARU. Pritrepanim panelov/VirtBat sa nic nezmenilo.



>> No s tým rozšírením FVE u bežných ľudí v SR to nevidím až tak ružovo. Tá dodácia 1500€ nie je žiadna bomba a väčšina ľudí nedá 3k€+ za fotovoltaiku.
neviem teda vlastne viem :) ked zavolam tym desiatim firmam ktore fotrovi spravili ponuky, nikto nema volny termin pred marcom. Nikto.
Inak sranda - ked sme sa s nimi rozpravali tesne po lete, traja-styria tvrdili ze drtiva vacsina instalacii ktore robia su 10kWp cize cenovo 10000-11000 eur. Drtiva vacsina. Maximum co sa da.

Jasne, je to draha hracka ale zase takto :

a) ma to financny zmysel. Navratnost niekedy bude. 8 rokov ? OK. Zdrazie eletrika na 0.30 ? Tak potom 5 rokov. Alebo 11 rokov ? Tiez ok, tolko barak bude stat.

b) zatial sa montuju vyhradne na rodinne domy, firemne prevadzky atd, cize relativne bohatu vrstvu spolocnosti. V Bubline dom pod 400.000 pomaly ani nie je, takze nejaka "desina" za solar je prdlajz. Zober si na akych 30000-60000 eurovych autach sa jazdi v tejto republike a to je kvantum penazi vyhodenych von z komina na strate hodnoty atd.

c) ozaj, uz sa zacinaju zobudzat aj panelaky. Prakticky ziadne instalacie este nie su, ale uz sa pytaju, pripravuje sa legislativa atd. Napriklad... aj u nas na streche :)


Frog, dam ti kontakt na toho chlapika co vyhral u fotra ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Debata o všetkom"