Všeobecná diskusia II

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8602
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa shiro »

No, niekde raz bol obrazok, ze krpaty stvorcek solar panelov vzhladom k rozlohe sahary by dokazal zasobovat energiou europu. Akurat by museli vyriesit cistenie panelov pri pieskovych burkach.

Co viem, tak cinanom patri momentalne hodne velky podiel v tazbe litia

Cina moze byt dalsim Ruskom alebo USA...je ich vela a maju prsty vo vselicom. Kto videl scifi Firefly, tak tam sa tiez hocikde hovorilo Cinsky, bola to taka druha anglictina. Vobec by som sa necudoval, keby to za 100-200r (mozno aj skorej) tak bolo.

Kazdopadne, zo strany "vyspelych zapadnych statov" bol ukazkovy priklad chujoviny, ze poodstavovali svoje atomovky a popri tom pretlacaju EV. Cim chcu akoze krmit nabijaciu infrastrukturu? Demencia. Ved atom energia je, pokial viem, to najcistejsie a najefektivnejsie co zatial mame. Samozrejme, pokial sa niekto nehra na "hrdinov" ako v cernobyle v 1986....inac je riziko vybuchu atomelektrarne uplne mizive.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

mp3turbo napísal: Št 29. Dec, 2022, 15:47 ty nevies o tom ze my mudra Europa chceme prejst komplet 100% cakompraskom na občasné pardon obnovitelné oné ?
nie, nechceme
k zbytku sa skoda dalej vyjadrovat, cele to citam malokedy

tymi exhibiciami nieco sledujes alebo sa len potrebujes vyventilovat?
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

Ako sa chces vyjadrit k akejkolvek veci, ked nie si ochotny aspon si precitat co sa v tej veci pise ?
Nielen 15.5% z toho lebo ty mas na to naladu, ale nedajboze cele ?

tvoju poslednu otazku som si nevsimol, cele to citam malokedy. Ak si nahodou toto precital, skus mi vysvetlit kde je EXHIBICIA ked skonstatujem fakty.
Nedajboze poskytnem material na zamyslenie, cojaviem co sa tyka vystavby solarov na Sahare - lebo uprimne, mnoho z tych veci ta proste nenapadlo.


Před Čínou už v Německu varují i firmy na ní závislé :
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... 8A802E0B94
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12343
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa HellAngel »

Cina je uz dlhodojesie na vzostupe. Aj skupuju toho vela v europe, beru co sa da. Rusko uz nema vytlak, keby nemali plyn, ropu a par dolezitych kovov, tak je to zabudnute uzemie. Cina je iny oriesok. Okrem surovin maju aj technologiu. System krajiny a firmy pracuju pre stat. Cina je velmi silny super

ale spet ku autam. EV vozidla su zatial pre par percent ludi. Pre vseobecne pouzitie, nepouzitelne. Vlatnit take auto je o mentalnom nastaveni. Nie je to o komforte. Pisete tu o jazde do francuzka, alebo chorvatska pripadne do inej krajiny. Na elektro aute si trasu a prestavky planujes. Nemozes zabocit a spravit si vylet do susedneho mesta, co znamena 100km+, alebo by si tam nemal kde nabit. Na spalovaku neriesim, benzinka mu aj najsocialnejsia dedina v kazdej prede.i sveta.
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5517
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Schvalne som teraz robil prepocet. V bezny pracovny den najazdim 80, obcas 150-180km. Predpokladajme ze by som mal kde doma nabijat. Proste uplne idealny scerar ktory sa netyka kazdeho kto nebyva v dome a kazdeho kto najazdi viac.

64kWh hyundai kona by sa dala mozno za 35k€ bez dane. Neviem, mozno je nieco rozumensie v tejto cene, venoval som tomu asi 30sekund a nic rozumnejsie ako konu som nenasiel.

1. Prve co mi napadlo ze jeej, elektromobil, to bude jazdit lacno takze mozem jazdit rychlo a neriesit spotrebu... Well, pri 160 mi to odhadzom vychadza na spotrebu cez 50kWh/100... To neznie velmi lacno

2. Cize musime spomalit, aspon na 140. To by uz mohlo jazdit tak za 35kWh. To by mi pri danom pouziti uz mohlo aj jazdit lacnejsie ako dizel. O nieco. Na 100k km by to mohlo usetrit aj 3k€ na palive! Pri benzine aj viac. Ak samozrejme ceny paliv ostanu take vysoke ake su. A ceny energie pre domacnosti take nizke ake su.


3. Cize pri tomto uplne idealnom pouziti mame:
a) Fabioidne auto za 35k€ bez dane, elektricky obmedzene na nejakych 170kmh.
b) Ani pri nabijani doma za silne vyhodnych 0,2€/kWh to nevychadza uplne lacnejsie na prevadzkove naklady
c) Stale k tomu potrebujem druhe zalozne auto do ktoreho sa vojde viac ako 2ludia s jednou taskou. A ktore zvladne spravit aspon tych 180km bez obmedzovania.


Neviem, neznie to uplne privetivo. Ani v tomto uplne dokonalom pripade pouzitia. O to viac ked priratam ze nemam dom, a nemam to tym padom kde nabijat.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

mp3turbo napísal: Št 29. Dec, 2022, 18:04 Ako sa chces vyjadrit k akejkolvek veci, ked nie si ochotny aspon si precitat co sa v tej veci pise ?
o com tocis?
Pietro sk sem dal jeden tvit o jednom irelevantnom čísle a ty si tu bol schopný k tomu 2x napísať polstranovy pamflet, lebo si si niečo vysnival

Nikto nechce byť 100% závislý na Sahare, nikto nechce prejsť na 100% obnoviteľné "one"

Opäť sam vytvaras neexistujúci problém a potom proti nemu bojujes
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa maniak »

Skilex, preco by to malo žrať 50 alebo 35 kWh/100km? Preboha, mne v zime na diaľnici žere 20-21 kWh/100km pri ustálenej 130 kmh.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

Odhad dojezdu je v autě navíc velmi přesný a obvykle se na něj můžete spolehnout. Při výrazné dávce snahy jsme ve městě dokázali dosáhnout průměrné spotřeby 11 kWh/100 km, což je hodné medaile. Při běžné jízdě a kombinaci městského a příměstského provozu však snadno spotřeba stoupne na 13 kWh/100 km

Ale SKiLEX bude jazdiť za 35-50, áno...
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10042
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa stiv »

To su take podmienky kde dizel jazdi za 3.9/100. :D

Ale mne sa nechce zabarat do tejto temy ziarivej buducnosti. Hlavne nezavadzajte v lavom pruhu.
.
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1642
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa werwest »

sef ma konu, jazdi vraj za 12, v zime za 15.. chodi po autobahne, ale vmax isto nie.
ale 15 kwh pri 45 centoch za jeden v nemecku neni nejake ultra setrenie
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5517
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

maniak napísal: Št 29. Dec, 2022, 19:29 Skilex, preco by to malo žrať 50 alebo 35 kWh/100km? Preboha, mne v zime na diaľnici žere 20-21 kWh/100km pri ustálenej 130 kmh.
35 som pocital pri tych 140gps, obcas rychlejsie ked potrebujes uhnut z pruhu. Proste oddychova jazda. Nedarilo sa mi na konu najst ziadne testy spotreby v zavislosti na rychlosti takze som ten graf zobral od oka z tesly. Takze urcite je moznost ze by som jazdil danu trasu aj za menej ako 35. Ale nepride mi velmi pravdepodobna.


50 som pocital s povodnym planom kde by som sa neobmedzoval tym ze je to elektromobil, a siel standardnych 160-170tacho. Bol som v tom ze by to jazdilo lacno aj v tomto pripade. Nejazdilo. Nic viac som tym povedat nechcel.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> sef ma konu, jazdi vraj za 12, v zime za 15.. chodi po autobahne, ale vmax isto nie.

foter ma koňu 62kwhku : kamarati 15-16 po okreske, kdeze na dialnici pri 130km/h...
Skilex, pod 35 budes jazdit, to zase v pohode.

Za 15 mozes ist autobahn akurat tak schovany za kamionom.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

inak ten isty foter jazdi 1.9tdi Ocktaviu kombi, rok 2000, 370.000km, Bratislavu a okolie pod styri litre. Nemachrujem, ale stazujem sa.

https://www.youtube.com/watch?v=c_NHBuMFzJ4
ked dobre pozeram na 14:44, tak pri "dialnici" kde isiel STOVKU mal spotrebu 13.8 kWh/100km. Takze tolko k nemeckej 12ke na dialnici.
Vravim, iba za kamionom a pri 90km/h. Take nemecko neexistuje.


https://www.youtube.com/watch?v=VU2ZIfd-mdo
46km, 32 minut takze priemer 90km/h, spotreba 18.3 kWh a to nie je -15 vonku a netreba kurit.


https://www.youtube.com/watch?v=4NDS55nl9to
3.6 miles/kWh, ak som to narychlo dobre prepocital tak to je 17.3kWh/100km pri rychlosti 105-110km/h



https://www.youtube.com/watch?v=j6q-qwrmQBw
0:47 nech sa paci autami udavane spotreby pri 140km/h
za dvanast jazdi uplne kazde, ze ? Male, velke, styria vnutri s batozinou...


a ta tabulka presne kopiruje fotrovu skusenost aj ked on ma "starsi" <2022 model, co je 62kWh a nie 64kWh. Ako pisem, okresky okolo bubliny okolo 16 cize 95-100km/h, na dialnici dvacka v pohode bez kurenia.

a ked si zoberes nejaku dodávočku, Mercedes EQV, tak to ma problem sa dostat pod 30 na dialnici a ked pojdes tak nejak normalne ako spalovak, tak 40 si mozes nachystat absolutne bez problemu. Ako pise Mr.Skilex, staci k tomu vyondievanie mimo domu za peknych 0.30/kWh a sme tam kde sme nepotrebovali byt ani nahodou.

Nedajboh dojdu nejake spotrebne dane na elektro - lebo viete, ked nasej krasnej republike vypadnu dve miliardy eur ROCNE z uhlovodikovych dani, tak ich rozhodne nebudu chciet nicim nahradit. Nabeton.


Pre mna osobne zatial elektro nie je :

a) nemam dom
b) jazdim strasne malo
c) sialene drahe
d) extremne sialene drahe take ake chcem (Viano, Voyadger atd, prosim netlacit mi 4.3 metrovu Hjundaj Koňu, to sa mi nehodi do zivota ani zadarmo)
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12343
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa HellAngel »

Chalani,co vravite na TDi motor este bez DPF na meste prdkanie? Ja viem, ze hladky stary benzin je na toto naj, ale avensis mi dal dovi dopo a teraz zohnat nieco rozumne benzinove v schopnom stave v cenovke okolo 5000€ je takmer nemozne. Potrebunem vacsie auto, nie nakupne kosiky. Zaujal ma Sharan 1,9TDi 86kw bez DPF
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
1adad1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2585
Dátum registrácie: Ut 06. Okt, 2009, 20:19
Bydlisko: Bratislava V - Petržalka

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa 1adad1 »

Konu elektro mame v robote, tých 140kmh bude za 23-25, 160 tak za 25-30. Po diaľnici tých 320-350km dáš keď ideš okolo 130-140. S kludnou nohou verím ze aj 400km spravíš.

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"