Všeobecná diskusia II

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1815
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Ivko »

HellAngel napísal: Pi 30. Dec, 2022, 19:14 Dnes som bol pozriet jednu alhambru, 2006, bez DPF podla inzeratu super stav na svoj vek. No pri realnej obhliadke cele zle. Ze nelicoval predny naraznik/spojler bol len zaciatok. Nakoniec som z dotycneho vylamal, ze bolo auto tuknute, ale nie moc... No a ukoncil som v tom momente obhliadku.
Stretol som v obchode jedneho co ma vacsi servis, dal som s nim rec a mam sa mu ozvat v pondelok, da auto na diagnostiku, pozrie co by bolo odhadom nutne spravit a mozno pojde este avensis na opravu.
Na koncerny s takým rokom výroby ideš v zásade s tým že ideš obhliadať kýbel...
Všetci to majú vyhonené, všetko ošúchané, ale uvádzajú TOP stav, to si potom človek predstaví ako asi vyzerajú tie kusy kde sa neuvádza TOP stav.
Najsmutnejšie na celej veci je, že niekto to aj tak kúpi lebo koncern sa predá aj keby bol na kašu...
A nový majitel si hlúpu kúpu bude obhajovať tým že sú to detaily, ktoré su bežné u jazdeného auta a však to vie opraviť každý a dielov na tri prdele...
SAJBAMA
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 296
Dátum registrácie: So 25. Apr, 2009, 11:52
Bydlisko: Nitra

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SAJBAMA »

@mp3turbo , no ja som tom podobne, preto som sem aj prilepil poslednú faktúru...
Ja som dlhé roky nakupoval za 47-53€ / MWh a zrazu drb cez 500...
Ale ako nám už povedal pán Minister, mali sme sa zabezpečiť... Čo na tom, že dodávateľ prakticky defaultoval...
O podpore od štátu ako mi na faktúru za 15k momentálne v tomto prvom kole výziev uznali dotáciu 146,7€ či koľko, sa tu moc teraz nechcem baviť :rolleyes:
To je do inej debaty...

@SKiLEX , no ale ten problém tu je tak ako si už písal.
MB so normálnym motorom rok+ dodanie, ale hybrid pane za 4 mesiace...
Rovnako v rámci emisných noriem na fleet tu vznikajú nezmysli ako to čo si písal, že spoločný dodávkoidný projekt z Opel/Peugeot/Citroen kúpiš s “normálnym“ motorom len v toyote...
No a kto si myslí, že nikto nikomu elektromobil nenúti, tak uvidí za pár rokov, MB ide rušiť celú triedu A a B napr. v roku 2025 a nahradí ich elektrická platforma... Mňa teda A a B vôbec netrápia, ale nie každý bude kupovať veľkú limuzínu alebo SUV aby mal normálny motor.

@maniak , v pohode, ja ti verím, ja hovorím za seba čo som ja jazdil.
Ešte prezraď Teslu si si vybral sám alebo je voľba EV súčasť korporátnej kultúry ako už aj inde na západe?

Ja som nepovedal, že na EV nie je nič dobré, tá akcelerácia toho Taycanu je neuveriteľná :cool:

Kvalitu spracovania som myslel Model S vs EQS vs Taycan, pozeral som hlavne túto vyššiu triedu, a tam si stojím za svojim, Porsche fakt vie robiť poctivé auto, aj to toľko stojí… Model S sa za mňa spracovaním moc nechytal na súčasné MB v ktorých mám celkom prehľad, ale mňa Tesly moc neberú, bol to starší model, bohvie, možno je to teraz lepšie.

K tej spotrebe, všeobecne mám ale “ťažkú nohu”. Tu je priemer za cca pol milióna km z troch áut čo jazdím pravidelne papierová v TP vs real:
8,3l (5.2l TP) = 60%+ 10,4l (7.4l TP) = 40%+ 7,3l (5.0l TP) = 46%+

“Bulharská konštanta“ z týchto čísiel je, že budem mať cca. 48% nadspotrebu oproti tabulkovej -sprosto povedané o polovicu navyše.
Čiže buď jazdím fakt ako úplný debil, alebo tie čísla od výrobcu nesedia tak o 33% vs real, lebo som pozeral spotrebu na rovnakých autách u iných užívateľov a zďaleka ju nemám najvyššiu :D

WLTP toho Taycanu píšu 22,6-25,9kWh/100km = nech sa to ľahko počíta priemer: 24kWh/100km
Vynásobné „bulharskou konštantou mojej ťažkej” nohy 35-36kWh / 100km – čo aj sedí s tým čo som to jazdil a písal.

Takže na Sku dieslovom ma stojí v palive pri dnešných cenách a mojej nohe 100km cca 14€ s DPH.

Taycan keď budem nabíjať v robote za tú cenu čo som sem dal v predošlom príspevku (bez "zľavy" lebo tú tankovanie nemám na a + DPH lebo aj naftu som počítal s DPH) tak 100km pri 0,7€ za kWH :wallbash: (v tom je zaokruhlene cena za kWh + distribúcia + DPH z tej poslednej fak...)
Cca. 24,5€ na 100km... Ďakujem pekne za také šetrenie...

Nepíšte mi prosím, že to mám nabíjať doma na 11Kw nabíjačke 9h za “lacnú elektrinu“, keď v robote mám sústavu dimenzovanú megawatthodiny záťaže, a prežil by som tu rýchlu nabíjačku, to by bolo také isté riešenie ako si momentálne presťahovať sústruh alebo frézu domov do garáže kvôli cenám...
Niekomu to asi príde veľa, že počítam 35kWh na 100km, ale som ochotný sa obetovať a znova to vyskúšať :D
A samozrejme je podstatný rozdiel v spotrebe ísť 110 km/h po diaľnici, a mať v Nemecku 110 km/h priemerku, snažím sa skôr o to druhé...

Za ďalšie je to 600PS+ auto, chodiť na tom na spotrebu za mňa znamená, že som si mohol kúpiť menšie a slabšie auto. Toto mi je trochu majiteľov EV ľúto, že sem-tam okrem semaforov, kde to elektro ide úplne iné bomby, si už ani nepamätám kedy ma naposledy predbehla Tesla alebo Etron alebo iné EV na diaľnici – samozrejme “v Nemecku“
Proste u každého EV je určitá “range anxiety“, a potom darmo sú všetky tieto hyper super EV 500 koní +, nikto tomu v reáli nenakladá...
Alebo sa mýlim a kupujú ľudia čo naozaj šetria životné prostredie :rofl:

Tie “extrémne” spotreby čo tu písal Skilex, sú určite ľahko dosiahnuteľné, na tom Taycane sme minuli 50% batérie do pol hodinky… Launch control robí svoje, ale ani som to sem nechcel pôvodne písať aby niekto zas nemoralizoval o pirátoch a okruhoch :D
No a na Porsche Track Experience čo bola predvádzačka Taycanu, tam niektorým svietilo 100-120kWh/100km, “našťastie” sa baterka prehreje za cca 15 minút tvrdej jazdy, čo je skôr ako by sa vybila...

V neposlednom rade je tu ešte celkový “cost of ownership“, kde to EV je to najhoršie čo sa dá v Porsche kúpiť aspoň z hľadiska amortizácie.
Taycan Turbo, (nie S) v takej “stredne sociálnej“ výbave čo som skúšal vychádza u nás okolo 190k.
2 ročný ho predám tak okolo 110-115k rozumej za 60% percent z ceny nového.
Normálna 911ka, čo je trochu extrém lebo si drží cenu najlepšie asi zo všetkých áut na trhu, je za 2 roky okolo 90% z ceny nového vozidla…
Ale to zas v Porsche mi moc nechcú predať auto :rofl:

MB čo som si dával naceniť E ako náhradu za 63 naposledy, obidve vo slušnej výbave (okolo 40k doplnková), tak to vyšlo takto:
EQE 53 AMG 165k
E53 AMG 133k

Za tých 32 tisíc rozdielu spravím v pohode 160 tisíc km+ čo je aj tak záruka, keď aj budem tankovať len 100 oktán pri dnešných cenách...
A ten benzín v pohode ďalej predám...
EQE s 200k kilometrami vzhľadom na batériu neviem či bude chcieť niekto ešte kúpiť po mne...
Za mňa je toto proste moc drahé na moje pomery aby som na tom trhol hubu...

A zase v severských krajinách, no neviem čo si pod tým predstaviť či Oslo alebo iné normálne mesto s infraštruktúrou, ale tam kde som sa pohyboval ja, tam je tak chujavo, že si rád že máš 100l+ nádrž keby niečo :D
Workstation: HP Z230- i7 4770, 16gb DDR3, GTX 960, SSD RAID 2x256GB, 3x HP 24" LCD
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10031
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa stiv »

Ty si nepochopil. To sa vy-rie-si. V buducnosti. :rofl:
.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

Sharany to tak nemaju.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
lopo1
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 1609
Dátum registrácie: Pi 09. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Žilina

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa lopo1 »

Turbo aj sharany to tak mali maju ako pisali vyssie bolo to sucastou winter packetu - vyhrievane sedadla, trisky ostrekovacov a ostrek svetiel ....v kazdom pripade pri tomto veku aj pri xenone treba pocitat ze svetla budu KO zrele na repas aby clovek v noci nieco videl kvalitny repas mas okolo 500e a to uz je lepsie rovno spravit prestavbu na biledky
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

nelegalne. Nerobte to, nie ste na ceste sami.


>> v kazdom pripade pri tomto veku aj pri xenone treba pocitat ze svetla budu KO zrele na repas

nie uplne spravne - ja som mal na Galaxy 2001 nikdy negarazovanom predne svetla v stave novych. Ako to dokazali neviem, let's blame the freaking cost saving of new era. Nevytahane odrazove plochy, nezazltnute predne plasty (bol to na poklepanie uplne iny plast nez tie srágory v poslednych 10 rokoch) atd.




Winter packet ste si nepomylili s novymi sharanmi 2010+ ?

https://www.auto-preisliste.de/download ... n?start=40
tam je obrazok noveho modelu Sharanu bez xenonov ale s ostrekovacmi v narazniku.


tu je stare Šharanoidlo 1.9tédéí vratane winterpacketu BEZ OSTREKOVACOV v narazniku : https://www.youtube.com/watch?v=vsqkh9Gidz8
ine sa mi hladat nechce
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

HellAngel napísal: Pi 30. Dec, 2022, 20:59 nejde o to, ze bol buchnuty, ide o to, ze to vobec nespomenul ked som s nim volal a az na mieste ked som mal problem s licovanim niektorych dielov, z neho vypadlo ze to naburany. Neskumal som ako moc, ci len tukes, proste som uz nemal zaujem dalej diskutovat. Predaval som uz nejake to auto. Ale ludsky zaklad je napisat a povedat o danej veci co najviac viem a nezatajovat
mne je jasne ze nieco co ma 17 rokov, nebude stav noveho kusu. Nemam 18 rokov a ruzove okuliare :D
Ked pozriem na 2009 auto vonku, tak asi by sa mi tiez nechcelo do inzeratu vypisovat tie 4 alebo 5nehod co zazilo a opravu po krupach atd... :D
lopo1
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 1609
Dátum registrácie: Pi 09. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Žilina

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa lopo1 »

>>nelegalne. Nerobte to, nie ste na ceste sami.

v klude nemal som na mysli homo domo vymenu vybojky za aliexpres ledku ale normalu serioznu prestavbu vo firme .... a kedze xenonovy sharan uz ma vsetko co legislativa vyzaduje je to v klude len sa vymeni komplet xenonovy projektor za biledkovy cize nivelacia bude ostrek bude a kresba svetla bude taka ako ma byt a nikoho na ceste nebudes nijak viac obtazovat ohrozovat ( ano nasa skostnantena byrokracia je druha vec na druhu stranu uz som tak absolvoval 2x stk a caka ma tretia bez problemov)

o tych ostrekoch a halogenoch mozme viest debatu ale aj tak to k nicomu nepovedie a v konecnom dosledku to je jedno
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

SAJBAMA napísal: Pi 30. Dec, 2022, 21:18Nepíšte mi prosím, že to mám nabíjať doma na 11Kw nabíjačke 9h za “lacnú elektrinu“
preco nie?
to auto ti v garazi spinka 8 hodin, preco to nevyuzit ale schvalne nabijat za draho?
len preto, ze mozes?
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

nemame co debatovat, je to nelegalna samo-domo-kokoto prestavba. Koniec diskusie. Nikto nikdy svetlomet atd nevymyslel s tymto pouzitim, s ledkami, kazda ledka ma niekde inde vyzarovanie svetla, inde ohnisko, proste je to katastrofa.

Ze si presiel cez stk ukazuje akurat neschopnost uradov, nic viac. Ked dojdes na STK s nejakym kridlom co na aute nema byt, odchod domov bez papierov. Dojdes s LEDkami ktore nikdy neboli vyrobcom ani ziadnou inou technologickou autoritou vyskusane overene a certifikovane na tom aute, ides domov bez papierov. Dojdes s kolesami ktore nikto nikdy nevyskusal a necertifikoval, nemas zapisane v papieroch, ides domov s prazdnou pretoze na tom aute jednoducho nemaju co robit.

Aka diskusia...
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
lopo1
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 1609
Dátum registrácie: Pi 09. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Žilina

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa lopo1 »

Este raz a pomaly nejedna sa o led ziarovku ale komplet cely automotive biled projektor ktory bol na to od zaciatku navrhnuty takze svieti ako ako ma a ten projektor bol odskusany a pouziva sa v inych autach normalne funguje naklapanie vsetko
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1967
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Miso122 »

Stále je to nelegálne
ITX >>> ATX
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5869
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa wingo »

Kde to robia a čo to koštuje? A asi to nebude pasovať do všetkých xenónov od všetkých modelov áut?
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
lopo1
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 1609
Dátum registrácie: Pi 09. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Žilina

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa lopo1 »

Miso122 napísal: So 31. Dec, 2022, 14:44 Stále je to nelegálne
Ale rozhodne milion krat lepsie ako vyssie spominane led ziarovky do nie toho stavanych projektorov

Wingo v SR je viacero firiem ktore toto robia asi najznamejsia je dobresvietime
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7291
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Papek »

rozumiem reci tvojho kmena, ale z pohladu legislativy je to stale mimo zakon. Cize chce to zmenu vyhlasky, zaviest nejaky postup, nariadenie, kontrolu, preskusanie ... a potom to bude cenovo tak mimo, ze to nikto nezaplati.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"