Všeobecná diskusia II

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1958
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Miso122 »

lopo1 napísal: Po 02. Jan, 2023, 15:51inu ten kolko ano vedia na poste vratit ale pocitaj 14dni kým vratia peniaze..
Tak nakoniec je platnost kolku mesiac, dovtedy auto musim uz mat prihlasene, tak nemusim riesit vratenie
Ivko napísal: Po 02. Jan, 2023, 16:18 Akože kto čakal že to bude fungovať na 100% hned tak bol velký optimista...
Osobne by som nerozmýšlal a ak raz budem mať TT značky tak by som šiel rovno do TT v tejto konkrétnej situácii
Ano, cakal som ze to bude fungovat hned od prveho dna, nakolko minuly tyzden ani neprijimali ziadosti o prihasenie z dovodu pripravy na tento prechod. Cas ist do TT nemam, to su minimalne 3 hodiny v pripade ze bude volny termin pre rezervaciu, ktory tam bezne byva vybookovany na 4 tyzdne dopredu.
ITX >>> ATX
Používateľov profilový obrázok
mirjak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2227
Dátum registrácie: Št 16. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mirjak »

vsade zdoraznovali, ze novy format ECV bude pouzivany az ked sa minu vsetky stare... otazne je, ci vobec vedia, ako maju postupovat, napr. teda s pobytom v TT prides prepisovat auto do BA (lebo od 1.1.2023mozes) a tam nafasujes staru BT znacku, lebo ich "musia" minut? :?
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1958
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Miso122 »

Hej, chcel mi dat staru BT znacku, ale system ho zablokoval a nepustil dalej.
ITX >>> ATX
SAJBAMA
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 296
Dátum registrácie: So 25. Apr, 2009, 11:52
Bydlisko: Nitra

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SAJBAMA »

beardie napísal: So 31. Dec, 2022, 11:11
SAJBAMA napísal: Pi 30. Dec, 2022, 21:18Nepíšte mi prosím, že to mám nabíjať doma na 11Kw nabíjačke 9h za “lacnú elektrinu“
preco nie?
to auto ti v garazi spinka 8 hodin, preco to nevyuzit ale schvalne nabijat za draho?
len preto, ze mozes?
No, pokúsim sa to zhodnotiť v krátkosti.
Za prvé ako som už písal nie som vhodný adept, nie vždy ja a alebo autíčko spinkáme 8h, ako niekto zodpovedný z 3 zmennú prevádzku sa sem-tam moc nevyspím a idem tam 2-3x za 24 hodín keď je prúser... Nemôžem tam dôjsť za 3 hodiny lebo sorry nabíjal som...

Ja si nabíjanie predstavujem zhruba tým štýlom že do 75-80% pôjde fast-charge, a posledné kWh nech idú pomaly aby tá baterka nedostávala až také bomby ako keď ju nabiješ na "100% na tvrdo", čo ani technicky úplne nejde, ale to nie je podstatné teraz.
Za druhé, pri priemernom počte 3-4 autá doma, už teraz 2 parkujem permanetne vo firme lebo to nemám kde dať... A keďže chodím posledný a schuster chodí bosí, tak na mňa miesto v garáži nevystane, musel by som pristaviť rovno aspoň 6 garáž, pri tej hromade harabúrd čo tam osadenstvo navláči :rofl:

No ale to sú subjektívne osobné dôvody, niekto možno 8 hodín spinká a má aj miesto v garáži, a auto možno vlastne ani nepotrebuje lebo väčšinu času robí doma na HO a k tomu ešte majú v office výhodný ride-sharing firemných elektrických kolobežiek :rofl:

Odmietam sa spoliehať na to že budú doma "lacné energie".

To, že "je / má byť" teraz pre domácnosti "zastropovaná", neznamená, že to tak bude aj za pár mesiacov alebo o rok alebo o 4...
Jednoducho vyhlásenia v TV sú jedna vec, tých už bolo, keď uvidím výmer na budúci rok tak uverím, možno... Pretože už sme si mohli zvyknúť na to za posledné roky, že tu aj tak nič čo sa povie neplatí a odvolávam čo som odvolal..

Nabíjanie doma lebo je to momentálne lacnejšie ako vo firme čo som uviedol je pre mňa taký istý nezmysel ako som už písal - sťahovať si sústruh domov do garáže a vyrábať na ňom zásadne v nočnej tarife... Proste s tými cenami sa musí niečo robiť, takto to z dlhodobého hľadiska nejde.

AD2 vo firme mám spotrebu energií cez 1000MWh ročne a je to obrovský prúser pre mňa momentálne, a lacné nabíjanie doma je posledné čo ma momentálne trápi... Čo na tom že mi štát dá doma "lacné energie", keď vo firme budúci rok môžem za energie veselo zaplatiť 400-450k namiesto 70...
Ekonomicky mi to na tom príklade EQE vs E čo som uviedol aj tak nevychádzalo elektro vzhľadom na cenový rozdiel moc výhodne, a pre moje použitie má v podstate len nevýhody ;)

AD3 Z účtovného hľadiska, mi to nevychádza vôbec výhodne nabíjať doma - keď to nabijem to v robote, a faktúru za energie si dám normálne celú do nákladov ako prevádzkový náklad... A je úplne jedno či som vyrábal, nabíjal EV, ťažil kryptomeny alebo púšťal 30x 5kW ohrievačov zo srandy...
Prefaktúrovávať si spotrebu z domu na firmu pre mňa nie je výhodné ani celkom účtovne možné. Zriaďovať "druhú" papierovú prevádzku doma, a následne druhé odberné miesto na Firmu, tak okrem toho že budem musieť riešiť druhú prípojku a rozvod na to nabíjane, tak už na tejto prípojke nebudem zrovna domácnosť. že ;)

Takže momentálne je proste omnoho jednoduchšie pre mňa natankovať, a uplatniť si do nákladov 80% z tankovania, keďže auto mám aj na súkromné účely, a mať pokoj...

Keď jedného dňa budú prístupné normálne batérie kam odložím energiu zo soláru, a nebude to tak drahé ako teraz, tak možno, večer nabíjať "zelenou energiou zadarmo"... Vzhľadom na veľkosť investície, je to pre mňa momentálne nerentabilné. Alebo keby fungovala normálne virtuálna batéria, tak riešim niečo také aj do firmy, ale za momentálneho stavu to zase pre mňa nedáva moc veľký zmysel.
Workstation: HP Z230- i7 4770, 16gb DDR3, GTX 960, SSD RAID 2x256GB, 3x HP 24" LCD
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1942
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa maniak »

sajbama: si sa pytal, nemal som cas skor napisat.
Sukromne som si kupoval auto, ziadna firemna politika. Firma musela spristupnit nabijacky (novy office, stavebne predpisy). Elektriku vo firme si normalne platime. Do konca roka som mal nabijanie za 12-13c/kWh (doma aj s distribuckou bola na 19,5c). Teraz este neviem. Takto sme sa striedali koncom roka asi 6 ludia full elektro a zopar dalsich plug in hybrid.
Doma som teraz dostal vymer len na elektriku na 37c/kWh (do septembra) a potom 58c/kWh. Som to riskol a prehlasil sa na spotovy trh a hodinove uctovanie. Stat sa sice moze cokolvek, ale futures boli na 27c/kWh pre Q1, takze verim, ze horsie ako 37c to nebude. A FVE pojde k tomu hadam onedlho, tam sa predava za futures kvartalnu cenu.
FVE 12.45 kWp V/Z
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6812
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa stefan222 »

a ked si kupis o5 superba diesel/benzin tak sa nieco zhorsi? ja sajbu tiez chapem ze toez casto proste musim ist a aj dlhsiu trasu a nabijat proste nemozem dlho.
hry- ps5
doma-HP probook
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1942
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa maniak »

Zatiaľ nevidím dôvod, prečo by som to robil. Vyššie ceny energii sú hádam záležitosť nejakého obdobia, PV by mi mala niečo offsetnut. Pre moje jazdenie je elektro výhodné a na tých pár ďalších jazd s rychlonabijackou som aj tak rovnako rýchly ako so supom (na 800 km ma fakt 60min nabijania netrápi, lebo aj tak tie prestávky robím).
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
_Mato_
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 2233
Dátum registrácie: Ut 21. Mar, 2006, 02:00
Bydlisko: Beckov

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa _Mato_ »

https://www.theguardian.com/sport/2023/ ... e-accident

RIP

Pojdem si znova pozriet starsie Gymkhany.
When I was a young man, I had liberty, but I did not see it. I had time, but I did not know it. And I had love, but I did not feel it.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

hopla :(


a tak trošku hopla je aj lithium zo Zimbabwe, ak sa nemylim 20% celosvetovych zasob :
https://www.reuters.com/world/africa/zi ... 022-12-21/

hmmmm aby nam nahodou tie elektrobzučiaky nezdrazeli kvoli tomuto
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Xeigen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2332
Dátum registrácie: Št 13. Dec, 2012, 12:47
Bydlisko: Trávnica

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Xeigen »

Super, ale hlavne v excelli bude cisielko v zelenom 😂

https://fontech.startitup.sk/stat-si-zo ... tovky-eur/
Pietro sk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2556
Dátum registrácie: Ut 28. Dec, 2010, 13:25

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Pietro sk »

to vymyslel absolvent klobaskovej "vysokej skoly", socialna praca alebo take kktiny.
Spoiler: ukázať
5800x ..b550aorus_pro 180€...6800xt stock 670€..nh-u12 am4...viper steel 32GB 4400... R.A.T. 6+
3600-16 1T 32GB#1800IF# curve per core -28max #PBO-175# <95W <65°c
ag241qx; seagate 600pro; firecuda520..
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8567
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa shiro »

Netusim, preco sa (aj tu) idu ludia pos*at z novych znaciek? Si potrebujete daco dokazovat alebo co? Je to len znacka, aj ked budem mat tu povodnu dalsich 10r, co sa realne zmeni? Nic. Zrazu kazdy chce nove znacky. :rolleyes:
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1958
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Miso122 »

nevsimol som si, ze by sa tu niekto isiel posrat z novych znaciek
ITX >>> ATX
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa tron44 »

mp3turbo napísal: Ut 03. Jan, 2023, 11:20
a tak trošku hopla je aj lithium zo Zimbabwe, ak sa nemylim 20% celosvetovych zasob :
https://www.reuters.com/world/africa/zi ... 022-12-21/
https://www.volkswagenag.com/en/news/st ... issue.html
limitom dnes nie je produkcia litia ale jej rafinacia
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

priznam pravdu ze neviem - ale viem ze cena samotneho lithia teda suroviny mnohonasobne, priblizne 5x, vzrastla za posledny rok alebo dva.
Z toho zlahka usudzujem ze rafinacia lithia nebude najvacsi problem ale mozem sa mylit.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"