Všeobecná diskusia II

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa tron44 »

Tak už je to oficialne Tesla najpredavanejšie auto v EU aj v Decembri, celkovo za minuly rok september, november, december. Nech skusi zas niekto vytiahnut argument ze ich dovažaju narazovo posledny mesiac v kvartáli :D

Tesla Model Y was Europe’s best selling car for the second straight month in December, Model 3 second

https://driveteslacanada.ca/model-y/tes ... 6EPO4b9lEs
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

Vcera boli zverejnene predbezne udaje z Čínska, tykajuce sa energetiky. Vytazili o 9% viac uhlia ako rok predtym (4.5 Gt, to je asi gigaton ? a prosim giga nie je milion, to je trosku viac), z Ruska doviezli 3x viac uhlia ako rok predtym. To su oficialne udaje nejakeho ich statneho statistickeho uradu, takze realita nemoze byt lepsia - jedine horsia.

Nech sa paci, chodte zachranit planetu. Onanujme nad 69.000 eurovymi elektroPasattíkmi, híkajme spoza zaclony o tretej v noci.
Ja do toho zatial akurat tak strčím moj cteny poslanecky...

nikto kto ma v hlave v poriadku by v zivote nechcel 33kW spalovak, ale hen Dacia elektrikuš je absolutny úžas ktory si dokonca zasluzi aj EXTREME verziu tusim s 48kW. Ojha ! Nikto kto ma v hlave v poriadku by nechcel vlastnit spalovak s dojazdom 125km, hopla Nisann Leaf prvej generacie vykrik pokroku. Nikto kto ma v hlave v poriadku nemoze zaplatit 40.000 euro za kkcinu typu Honda é, velkost, komfort, recyklovane hovna vsade, Renoault Zoe to iste kedze ekvivalentne spalovaky cojaviem Hjundaj i20, Renoualt Klijo a taketo kkciny boli pod desat, a teraz po obrovskom zdrazeni su za kolko ? za 12, za 13 ?

Jajmarha.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6981
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa stefan222 »

suhlas. tiez enyaq.si kupi blazon co nevie co s casom a peniazmi
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10087
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa stiv »

Ked to nejakym sposobom nabijas za lacno, jazdis eko a nevadi ti davat prestavky, tak budis.

Jo a este mas budget na baterkove auto 60k.
.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

stefan222 napísal: Št 19. Jan, 2023, 22:41 suhlas. tiez enyaq.si kupi blazon co nevie co s casom a peniazmi
spytaj sa maniaka, preco vymenil Teslu za Superba
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1950
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa maniak »

stiv napísal: Št 19. Jan, 2023, 22:46 Ked to nejakym sposobom nabijas za lacno, jazdis eko a nevadi ti davat prestavky, tak budis.

Jo a este mas budget na baterkove auto 60k.
Ja teda eko nejazdim ani nahodou, jazdim v tej sviznejsej casti spektra, na MPR (+5%, zas za pokuty mi to nestoji).
Volba medzi 48t Sup Kombi a 51t Teslou pri mesacnych prevadzkovych nakladoch 500-600eur voci < 200 eur je celkom jasna. Nie, nie je to pre kazdeho, denne s tym 1000 km asi nie je uplne pohodlne, ak sa ponahlas. Na moje 2-3x rocne 800km trasy mi to je jedno (fakt +1h oproti google estimate nic neznamena).
Alternativa, 800V auta od Kia/Hyundai a nabijanie za 15-20min.

BTW, Model 3, SR+ (60 kWh, LFP) je pre SK za 39t s dodanim v tomto kvartali.
FVE 12.45 kWp V/Z
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Volba medzi 48t Sup Kombi a 51t Teslou pri mesacnych prevadzkovych nakladoch 500-600eur voci < 200 eur je celkom jasna.

to veru je, ano, ked napriklad nepotrebujes ten priestor superbu, ked nepotrebujes kombi ked ked ked. Lenze problem je, ze existuju aj lacnejsie Superby a uplne problem je, ze spalovaky zacali byt kurwene tymi sprostymi ekologickymi hlavami politikov PLUS CEZ SPALOVAKY SI AUTOMOBILKY FINANCUJU ROZVOJ ELEKTROMOBILITY, inak by na to samozrejme nemali prachy.




>> BTW, Model 3, SR+ (60 kWh, LFP) je pre SK za 39t s dodanim v tomto kvartali.

bez dph ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
1adad1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: Ut 06. Okt, 2009, 20:19
Bydlisko: Bratislava V - Petržalka

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa 1adad1 »

tych 39 je s DPH, WLTP dojazd pisu 510km

inak po tychto zlavach su ceny za model 3 a Y naozaj super
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6981
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa stefan222 »

ale tiez to asi kupi clovek co ma dom a mesacne 500-600e na svk na auto? to hadam nie.
karoq ma stal 25tis, tesla 39? skusme. mam dom, (kt nemam) ale skusme, nabijam doma, v praci(kde su 2 miesta na nabijanie pre 4tis zamestnancov a su stale obsadene) v praci nenabijem, MUSIM doma nabijat. poistka na el auto je kolko vlastne? hav +pzp mam 650e ROCNE. najazd mam 30tis km rocne a 2 servisy po 250e. cize 500e servis a 650e poistka je nech nezerem 100e/mesacne servis positka na karoq za 25tis. 100km ma stoji 9e, 9000e som prejazdil pri 100tis km. este som sa ani nedostal k cene enyaqu. idem predat karoq po 3-4r za neviem kolko, za kolko predam enyaq.
maniak vie za kolko rpedal superb. a sam uvidi za kolko preda teslu. a potom a az potom si tu mozme honkat kto ma vecieho. saomzrejme vychodnare.
to ine ze nie je pre kazdeho to el auto. to auto nie je pre vecsinu slovenska ceska polska madarska, UA ked vyhra vojnu tak ake auta tam pojdu? bojim sa ze dotacie a eletricke, nasilu, a ze pre nich je to naj volba. jak asi tu kazdy nam vsuva, ale sak len staci si planovat cestu, a ked si nechcem planovat cestu? ta nastane ticho.
hry- ps5
doma-HP probook
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1950
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa maniak »

stefan: tych 500-600 eur mesacne na auto je jednoduchy vypocet. Potreboval som jazdit 3-3.5t km mesacne, pri spotrebe 5.5l/100km * 2 eur/l nafty = ca. 350 eur palivo + 200 eur poistka (lebo tolko ma realne stala, plus minus) + servis. Namiesto toho platim stale asi 60-100 eur za elektriku na auto mesacne (doma aktualne podla hodinovej sadzby na spote + distribucia, okolo 20-25c/kWh, v praci 0.13c/kWh) + 100 eur za poistku mesacne.
Ked jazdis 1000 km mesacne, tak sa naklady inak rozratavaju, ako ked jazdis 3-4t km mesacne.

turbo: priestor Superb / Tesla je plus minus rovnaky, pre nase potreby obidva vhodne. Tesla je asi o 15-20cm kratsia, trosku vyssia, trosku ine proporcie kufrov, ... oboje vyhovuje. Ty chces vacsie auto, vela ludom staci mensie, niekto jazdi vela, iny malo. Ostatne dovody, ktore spominas, mna netrapia, idu mimo mna.
39t za M3 je s DPH. Je to LFP, takze nevyhoda je najma v zime pri prichode na DC nabijacku bez predohriatia baterie (vtedy je nabijanie pomale), inak fajn sedanove presuvadlo.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
d3Xter
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1653
Dátum registrácie: Po 07. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Spišská Nová Ves/Košice

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa d3Xter »

enyaq prave zdrazuju o min 2500e, no nekup to
okrem toho samozrejme aj vsetko ostatne
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

Stefan, ano nemas dom atd, ja tiez. 30.000km rocne je obrovske cislo kde sa uz seriozne rozmysla o nakladoch na palivo. 5000km mesacne je bez debaty.

Predohriatie baterie, atd, ano je to jeden z argumentov. Uprimne, pokial sudruh nebyva na Orave alebo na HochGlockKlokneri, tak tych -25 zase nestretne az tak strasne casto a ked k tomu este aj nejazdis sialene vela, tak sa to proste da prezit. Ano elektro je daleko viac zväzujúce ako spalovak, clovek musi viacej dumať, planovat, trpnut s riťkou ked ide dalej nez 300 km od domu do neznameho terenu, prednedavnom este musel mat 25 aplikacii v telefone a 32 kariet v penazenke...



>> turbo: priestor Superb / Tesla je plus minus rovnaky,

no podla mna toten Superb stale zurivo vyhrava ale uprimne poviem ze Trojecku som nemal, ani len tak skoro mat nebudem a tento parameter som neriesil. Na elektre mne osobne asi najviac chyba vyber kombikov, teda okrem ostatnych obvious vecí ktore sa v buducnosti vyriesia.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6981
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa stefan222 »

zas by som povedal ze rozhodujuci faktor je prvy a to je mat DOM. s nabijacim.miestom. mozes aj 5t na mesiac jazdit ked mas rezervu 14tis na nove auto. a ako som pisal, ked teslu predas s najazdo m ako na superbe potom sa ukazu final reporty kde kolko co stalo. vytesujeme sa nabijanim za menej a ostatne zatvarame nad tym oci a trpime a este za drahsie auto. a dobrovolne
hry- ps5
doma-HP probook
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1950
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa maniak »

Turbo: sorry, nejasne napisane. Superb kombi s Tesla Model Y som porovnaval. Pre Model 3.je lepsie porovnanie so sedanom Passatu alebo BMW3 a podobne

Stefan: ale ten problem je, ze ani tvoj Karoq sa dnes nepredava novy za 25t. Ani Sup v rozumnej vybave nekupim novy za 30t ako pred 6 rokmi. S tym nic nespravim. Pri porovnatelnej cene mne vyslo vyhodnejsie a vyhovovalo mi to ist do elektra.
FVE 12.45 kWp V/Z
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> zas by som povedal ze rozhodujuci faktor je prvy a to je mat DOM.

zatial rozhodne ano. Niekto moze namietnut ze verejnych vyondievačiek je dost, ano je - ale ked vzrastie pocet aut na cestach, mozno sa uz nebudu rovnako zurivo stavat aj nabijacky, mozno bude horsi pomer "pocet aut / vytazenost nabijaciek" ako je dnes a stracat nervy "su dvaja predomnou po polhodine" ja zatial nemienim.

Holt ani ten domček nemam a tam zacinam aj koncim. Mne osobne je trosku prd platne elektro co jazdi zadarmo, ked si namiesto 250.000 euroveho bytu v Bubline musim kupit 450.000 eurovy domček. Nie, dakujem, z Bubliny na dedinu kde su lacnejsie domceky zatial nejdem.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"