Fotovoltika - rodinny dom

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3317
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Veru neviem či u GW funguje "mix" energie. U týchto meničov toho nejde veľa nastaviť. Treba vyskúšať a keď tak nastaviť offset na smartmetri (neviem, či to vôbec ide) na vyššie hodnoty. Potom by nemusel pretok nastať.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 686
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

Ja tomu rozumiem asi nasledovne.
Ak relátka na gride strane sú zopnuté vždy pokiaľ nie je výpadok DS a domáce spotrebiče sú zapojené na grid strane meniča tak sú kŕmené prednostne z meniča (slnko alebo batéria ) len preto že menič sa snaží dávať o trochu väčšie napätie ako je v DS a zníži ho na rovnakú alebo máličko menšiu úroveň až vtedy keď sa dosiahne maximálny výstupný prúd meniča napr. 16A . Vtedy sa začne prikrmovať aj s DS a to napr. až do hodnoty 16A_DS ističa.

Nechcené priesaky do DS alebo z DS nastávajú v okamihoch zmeny napätia kvôli zmeneným odberom v DS alebo v dome.
Viem si predstaviť že pokiaľ sused zapne zváračku a vzorka o zmene smeru prúdu z CT cievočiek sa nestihne preniesť cez smartmeter do meniča ako povel pre zníženia napätia včas tak si viem predstaviť aj viac ako 100W priesaku do DS.

Viem si predstaviť aj to že opozdenie alebo dokonca aj pomýlenie môže spôsobovať dlhé alebo zlé odtienené vodiče medzi cievkou a smart metrom.
Pozor si dajte aj na to aby nulák na spotrebičoch na backup strane nebol spojený s nulákom/zemou z DS.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3317
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Nulák môžeš oddeliť od DS, ale ako chceš oddeliť zem od DS? Zem je len jedna :laugh:
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 686
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

Pri tej zemi som mal na mysli sanozrejme lištu v domovom rozvádzači kde sú nastrkané všetky nuláky.
Pre nuláky domových rozvodov napájaných z GW backupu výstupu je nevyhnutne pridať do rozvádzača osobitnú galvanicky oddelenú spojovaciu lištu.


Skôr by ma však zaujímal Tvoj názor na moje objasnenie ako sa vykonáva priorizovanie odberu z FVE na gride strane.
To objasnenie som nikde nenašiel tak som si ho len vymyslel a môžem sa samozrejme mýliť.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3317
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Podľa mňa si to popísal dobre.

Výhoda hybridných meničov je, že fyzicky môžeš zapojiť väčšiu záťaž ako je štítkový výkon meniča. Ak je spojený s DS tak na ACin strane dodá koľko bude vládať a ostatné sa doplní z DS. Celé sa to ovláda na základe merania zo Smartmetra.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 686
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

3f GW-ET meniče sú prednastavené na asymetrické prikrmovanie jednotlivých fáz čiže na každej fáze nastavia také a teda máličko iné napätie kvôli tomu aby zabránili odberu z DS čo je samozrejme v záujme investora do FVE.

Započítavajú elektromery ZSE správne do VB aj asymetrickú dodávku prebytkov do DS (napr : f1 1kw , f2 100W, f3 10W ) ?
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3317
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

ZSE používa súčtové meranie, takže je jedno na akej fáze bude dodávať, celé dodávka sa zráta a zapíše.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
1adad1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2585
Dátum registrácie: Ut 06. Okt, 2009, 20:19
Bydlisko: Bratislava V - Petržalka

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa 1adad1 »

Súčtové meranie je na celom Slovensku, iné to je v českej republike. Presne pre toto nie je dobré pozerať nekriticky na České FVE tutoriály.

Ak teda plánuješ FVE, tak ja osobne by som preferoval jednoduchší menič, ktorý do jednotlivé fázy kŕmi rovnako. Takýto menič by mal nižšiu nákupnú cenu a vyššiu efektivitu.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Ak teda plánuješ FVE, tak ja osobne by som preferoval jednoduchší menič, ktorý do jednotlivé fázy kŕmi rovnako.

uuuuu to vobec nie je take jednoduche... mas 10kWp na streche, Oskar svieti tolko ze sa vyraba 3.6kW v tomto momente, pustis pracku 3kW.
Jednoduchy menic ti spravi 3 fazy po 1.2kW, teda potrebujes kupovat z verejnej siete 1.8kW kvoli tej jednej faze kde visí pracka a platit distribuciu ; zlozity menic nakrmi 3kW do tejto jednej fazy a ostatne posle von, nekupujes nic.

Nedajboze sa v buducnosti zmeni meranie pretokov na nevyhodny "cesky" model...
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 686
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

S tým sučtom na meráku si ma značne upokojil.

Na tom 3f GW-ET sa dá nastaviť aj symetrické prikrmovanie fáz z FVE ale vtedy sa môže stať že 2/3 vystrčiš do DS v dobrom pripade do VB s efektivitou 4/6 a áno - práčka sa bude prikrmovať buď s efektivitou 4/6 z VB alebo 0/6 z EBO/EMO
Používateľov profilový obrázok
1adad1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2585
Dátum registrácie: Ut 06. Okt, 2009, 20:19
Bydlisko: Bratislava V - Petržalka

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa 1adad1 »

@opto podľa mňa si to nepochopil správne, v skratke to je takto:

ak FVE vyrába 3x 1,2 kW a práčka berie 3kw, tak posielaš do siete 0,6 kW a nič nekupuješ.
V ČR by si s takýmto meničom kupoval 1,8 kW zo siete a predával 2,4 kW do siete - naraz.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3317
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

mp3turbo napísal: Št 26. Jan, 2023, 11:08 >> Ak teda plánuješ FVE, tak ja osobne by som preferoval jednoduchší menič, ktorý do jednotlivé fázy kŕmi rovnako.

uuuuu to vobec nie je take jednoduche... mas 10kWp na streche, Oskar svieti tolko ze sa vyraba 3.6kW v tomto momente, pustis pracku 3kW.
Jednoduchy menic ti spravi 3 fazy po 1.2kW, teda potrebujes kupovat z verejnej siete 1.8kW kvoli tej jednej faze kde visí pracka a platit distribuciu ; zlozity menic nakrmi 3kW do tejto jednej fazy a ostatne posle von, nekupujes nic.

Nedajboze sa v buducnosti zmeni meranie pretokov na nevyhodny "cesky" model...
Turbo toto je presne ako napísal @1adad1, čiže dodávka do siete a spotreba sa odrátavajú a len rozdiel sa zapíše. Toto mám odskúšané u seba. Mám len 1F FVE a keď dodávam do siete mám odber 0kWh.

Pri fázovom meraní by to bolo samozrejme inak, ale to má v EU tuším len ČR.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 686
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

Stárnutie FV panelov ( pokles výkonu 1% ročne ) údajne spôsobujú hlavne mikrotrhliny v mono kryštalickom kremíku ktoré zapríčiňujú to že sa strácajú vodivé cesty pre tok fotónov zo slnka čo je zapríčinené predovšetkým prudkými zmenami teplôt.
Takže studené dažde alebo zavlažovanie v horúcich odpoludniach neškodia len paradajkám.

Je životnosť FV panelov pri ideálnom skladovaní temer nekonečná ( 50 rokov = dobrá investícia ) ?
Čo sa zvykne pokaziť v meničoch ( relátka, cievky, FET tranzistory, Fleshka, Procesor..... ) ?
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

zivotnost panelov rozhodne nie je nekonecna, zacne do nich zatekat atd, material starne, je vystaveny obrovskemu UV ziareniu tralala. Stare panely mali hrube skla, dnes sa optimalizuje uz aj toto, mnozstvo cinu na pajkovanych plochach, kvalita toho cinu, neboj nic maju to šikmáči zratane sposobom ako len oni vedia. Pri paneloch rataj 20 rokov, a samozrejme ziadnu zaruku si neuplatnis pretoze dovtedy ziadna z firiem nebude existovat - ani slovensky predajca, ani cinsky vyrobca, ani nikto ani nikto nebude mat v ruke realnu moc to vymenit. Ked sa robia obrovske solarne parky, primarnym faktorom na financovanie zo strany fin.institucii je Tier1 vyrobca a jeho doterajsie historicke vysledky - ziadne TingTang panely nemaju sancu prejst, pouziva sa LG a taketo velke veci kde je teoreticka šanca ze dana firma za 10-12 rokov neskrachuje a ze teda bude schopna dodrzat podmienky zaruky. A vzdy sa rata nejaky ekonomicky model v ktorom par percent proste odpíšu ako nevyreklamovatelne, zvycajne 3-5%.

Poznamka : to ze doteraz panely funguju 8 az 10 rokov a su v pohode vobec neznamena ze dnes vyrobene panely sa budu spravat uplne rovnako o 10 rokov. Vsetko sa optimalizuje, oje...klamáva pardon optimalizuje.


menice : odchadzaju vykonove prvky. Doporucujem ti chladit, chladit, chladit, chladit, a potom znovu chladit. Predlzis tym zivotnost. Este nevymysleli taky elektronicky obvod ktoremu by prospievala vysoka teplota. Ked nieco bezi na 80 stupnoch, nebude mat zivotnost ako ked ta ista vec bude bezat na 50 stupnoch. Zivotnost menicov rataj zhruba na 10-12 rokov tie velmi kvalitne.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 686
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

Diky moc.
Dúfam že výkonové prvky asi FET tranzistory, cievky a kondenzátory pre GW8k-ET sa dajú kúpiť aj na ali.

Pozn.
Dávam naň len jeden string 12x460W Ja Solar takže o 1/3 menej ako je max. menič a dúfam že step-down režim z max 600V dole bude efektívnejši a teda menej kúriť ?
Naposledy upravil/-a opto v Po 30. Jan, 2023, 09:02, upravené celkom 1 krát.

Návrat na "Debata o všetkom"