Stavba rodinného domu

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4542
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa scream »

Ytong, porfix sa pouziva, ked sa setri na ytongu :)

1% uz asi nebude ale nejake 2-3% ja ocakavam. Pri 5% je to ozaj nepekne.
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

CL4P-TP napísal: So 04. Feb, 2023, 21:02ytong
Tiez som skor za ytong, ale smiem sa spytat preco?

Cely dom, cas dodania nie je problem. Ohodnotenie banky je irelevantne. Tehla sa zatrhla hlavne z dovodu ze ako su v nej vertikalne dutiny, tak potom v stenach vznika kominovy efekt. Normalne citis ako cez kazdu jednu zasuvku/vypinac/bodovku atd. fuka vzduch. To je no go.

Na starsich domoch sa to nedialo pretoze sa medzi tehlami pouzivala hrubocizna vrstva malty ktora tie dutiny utesnila. Lenze teraz sa uz tehla len potiahne strojovo tenuckou vrstvou ktora to poriadne neutesni a sup dalsia rada.
scream napísal: So 04. Feb, 2023, 21:41 Ytong, porfix sa pouziva, ked sa setri na ytongu :)

1% uz asi nebude ale nejake 2-3% ja ocakavam. Pri 5% je to ozaj nepekne.
Je to este stale aktualny nazor? Co viem tak predtym bol porfix taky skaredy mokry sivy. Teraz posledne 2-3roky vyrabaju uz biely a vyzera ako ytong :D Len preto.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3307
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Známy má stavebniny a skôr odporúčal porfix, vraj Ytong šiel s kvalitnou dole.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10031
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stiv »

SKiLEX napísal: So 04. Feb, 2023, 20:49 Ytong alebo porfix? Cena vpodstate rovnaka, resp. na celu stavbu vychadza ytong o tisicku viac.
ytong, lebo je drahsi.
.
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6849
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

mne tehlu lepili penou napr. ale tak su aj plnene tehly. ale siel by som kuk termalicu napr. ak nad porfixom premyslas.
inac mne stavebniny malak na orave dali naj cenu aj s dopravou krizom na liptov a aj palety nechali po 10€/ks :D
velmi lubim oravakov a celkovo na strednom slovensku taki mili ludia aj firmy pohode su
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Bud to bude ytong z danych stavebnin, alebo porfix z danych stavebnin. Nic ine sa spekulovat nejde. Ceny su dohodnute dobre.
Používateľov profilový obrázok
CL4P-TP
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1137
Dátum registrácie: Ut 30. Dec, 2014, 15:56
Bydlisko: Kezmarok

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa CL4P-TP »

Ytong lebo momentalne mam tak navrhnuty projekt. Nieco som len povrchovo zapocul ze porfix byva o cosi hrubsi ? bullshit ? aby som na kolaudacku nedostal niekoho kto by riesil aj to ake hrube priecky mam :D Ale nemam ziadne simpatie ku brandu, ak ta kvalita je porovnatelna a cena bude vyrzane lepsia / nebol by problem zamenit material tak why not. Len tu "tehlu" porotherm ci ako sa to vola moc nechcem. Od elektrikarov pocuvam ze je to pain do toho sekat kable, vodu a pod. Plus vraj daco ze aj zavesit telku moze vyustit do velkeho pruseru :D Nejdem mudrovat, ja mam len trapne skusenosti co som brigadne robil pol roka zamocnika a ked sme vrtali francuzke balkony na jednej stavbe, tak nam v tehle ostali 3 vrtaky :D

V najblizsich dnoch by som mal dostat nacenenu cisto robotu, material si mam skusit zohnat sam ( mam vypis poloziek ) a ak by som neosefil dobre ceny tak ze on by to zastresil. Ta druha firma co robi ponuku na cely barak sa nejavi moc vabne z finstatu. Neakych 1500e nezaplatena dph ... to ked si nemozu dovolit zaplatit, tak kto vie jak na tom su. Aby som tam 2 roky necumel na zakladovu dosku a firma nikde.
CPU: i7 10700KF @stock Cooler: Arctic Freezer 34 Esports Duo MOBO: MSi MEG Z490i Unify RAM: 2x32GB HyperX Fury @ 3200 CL16 GPU: GAINWARD RTX 4070Ti Phoenix, SSD: 2x Samsung 970 Evo 1TB nvme HDD: 3TB WD Blue PSU: Corsair SF750 CASE: CoolerMaster NR200P MONITOR: AOC 34" CU34G2/BK, PERIF: Corsair K65 LUX RGB, Logi MX Master 3S AUDIO: Beyerdynamics DT990
Používateľov profilový obrázok
CL4P-TP
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1137
Dátum registrácie: Ut 30. Dec, 2014, 15:56
Bydlisko: Kezmarok

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa CL4P-TP »

stefan222 napísal: So 04. Feb, 2023, 21:15 na aku stavbu? cas dodania?na ytong sa niekedy caka. porfix je sem tam krivy ale nic hrozne. ak na cely dom, siel by som tehla-banky davaju vecsiu hodnotu neskor-infon z banky,
toto

https://www.djsarchitecture.sk/projekt-i110

cas dodania ? tak daleko este niesom :D cakam na stavebne povolenie, zatial skusime tie podmienky v PSS neako "zmrazit" cez akysi certifikat na 2 mesiace. Ale za vlastny cash to nemam sancu objednat predom, resp asi nie na celu stavbu ( mozno na sekeru :D ). Netusim ako dlho sa caka, este som v tom vsetkom riadne strateny. Silt dolu ludom ktory mi v tom pomahaju lebo sam by som neosefil hypo ani na garzonku :D
CPU: i7 10700KF @stock Cooler: Arctic Freezer 34 Esports Duo MOBO: MSi MEG Z490i Unify RAM: 2x32GB HyperX Fury @ 3200 CL16 GPU: GAINWARD RTX 4070Ti Phoenix, SSD: 2x Samsung 970 Evo 1TB nvme HDD: 3TB WD Blue PSU: Corsair SF750 CASE: CoolerMaster NR200P MONITOR: AOC 34" CU34G2/BK, PERIF: Corsair K65 LUX RGB, Logi MX Master 3S AUDIO: Beyerdynamics DT990
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa beardie »

mp3turbo napísal: So 04. Feb, 2023, 14:42Podla mna uz 1% hypo nebude. Neviem o tom ze by niekde na svete okrem nas bolo.
standardom v západnej europe sú veľmi nízke sadzby, okolo percenta a občas aj pod tým, dokonca vo Svajci a Dánsku boli istú dobu sadzby aj pod nulou

Len kvôli aktuálnym sadzbam ECB to teraz krátkodobo vystrelilo
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6849
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

clap ked ti mozem poradit, zatial nestavaj. evidentne ti budu chybat xy dukatov, teda pokial ti nevadi byvat na rozostavanom pozemku. rataj tam 1400-1500€/m2 ak to das "firme" a stale nemas chodnik garaz plot, zavlaha? zaluzie? su to polozky co vyskocia casom, ake su tam siete?skolaudujes?je skolaudovana pristupova cesta? ten projekt je trosku nestastny na nase 500m2 pozemky. taketo chaty sa stavaju na trosku vecsie pozemky. ak mozem poradit oslov viac stavebnin a ze sa dakomu tazko drazkuje mna nezaujima, sak yi remeselnici pridu na paru dni a chcu aby sa im dobre robilo a to je tvoj problem?oni tam byvat nebudu a len chcu rychlo spravit a zarobit. takych ja davam hned blok do telefonu.
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Ak ti elektrikar tvrdi ze je pain do tehly sekat, tak by si to mal brat ako varovnu kontrolku ze to asi nebude elektrikar ktory zvykne premyslat :D

Vsetky kable co sa daju pozalievas do podlahy v chranickach, ziadne sekanie. A tie vertikalne do vypinacov/zasuviek poprestrkavas cez dutiny v techlach. Buchnes kladivom na spodku a vrchu tehly. Prestrcis cez dutinu kabel a zopakujes o 30cm vyssie az kym nie si v cielovej destinacii :D


Niet nad to ked sa dovali nejaky expert s frezou a podrazkuje cely dom dobre ze nie do polky hrubky steny.
Používateľov profilový obrázok
CL4P-TP
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1137
Dátum registrácie: Ut 30. Dec, 2014, 15:56
Bydlisko: Kezmarok

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa CL4P-TP »

tak to neni ze moj elektrikar, skor znamy ktoreho poznam :D Ale to mas jak s gulasom, spytaj sa 10tich ze jak sa robi a kazdy ti povie nieco uplne ine :D A ideal ked sa tomu prd rozumies. Bude to este zabava, som zvedavy ci sa zmestime. Nerad by som to odkladal ked uz sam tam nechal par tisic v projektoch uradoch atd. Take veci kolo domu na ktore netreba inzinierov si porobim aj sam :-) Dalej s urokami len pocuvam jak budu este stupat a ze si na to budeme musiet zvyknut ako cakat ze zas bude 1% v dohladnej dobe. Vzdy sa to da refinancovat cize tam problem nevidim .. len aby sa to za tie prachy co mi pustia dalo realne dokoncit.
CPU: i7 10700KF @stock Cooler: Arctic Freezer 34 Esports Duo MOBO: MSi MEG Z490i Unify RAM: 2x32GB HyperX Fury @ 3200 CL16 GPU: GAINWARD RTX 4070Ti Phoenix, SSD: 2x Samsung 970 Evo 1TB nvme HDD: 3TB WD Blue PSU: Corsair SF750 CASE: CoolerMaster NR200P MONITOR: AOC 34" CU34G2/BK, PERIF: Corsair K65 LUX RGB, Logi MX Master 3S AUDIO: Beyerdynamics DT990
Používateľov profilový obrázok
1adad1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2583
Dátum registrácie: Ut 06. Okt, 2009, 20:19
Bydlisko: Bratislava V - Petržalka

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa 1adad1 »

SKiLEX napísal: So 04. Feb, 2023, 20:49 Ytong alebo porfix? Cena vpodstate rovnaka, resp. na celu stavbu vychadza ytong o tisicku viac.
Malo by to byt viacmenej to isté, akurát porfix je zväčša oveľa menej presný. Ta nepresnost však býva pomerne malá a vieš si s tým poradiť. Tiež sa môže stať, že chytis dobrú varku porfixu a zlu ytongu a naopak.

Pokiaľ viem, tak ytong a porfix sa robia v inom rozmere, neviem ci s tým tvoj projektant nejako rátal, lebo ak áno, tak môžeš mať pri jednom alebo druhom oveľa viac rezenia. To však nie je moc problém lebo pórobetón je mäkký.

Ešte sa tu preberalo to s tou elektrikou v tehle. Každý normálny elektrikár určite vie spraviť drážky aj do tehly, len s porobetonm je to extrémne ľahšie a vieš to spraviť pomaly aj polievkovou lyžicou. Navyše ti ten pórobetón nebude tak prefukovat.

Na tvojom mieste by som asi ušetril a vzal porfix, šedý sa už dávno nerobí a ušetrené peniaze potesia
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5685
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Rozdiel je aj vo vstavanej radioaktivite. Vsetky su v norme ale kazdy inde.
Potom info od kamosa ze dlhsie uvolnuju vlhkost (zbytok oproti ytongu) ale to su take stavebne, nepodlozene poznatky.

Najlepsie sa tahaju rozvody v drevodome predstenou :D
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Nepresnost velkost kusov atd. to uz je vsetko vec stavbara. On s tym bude robit, on ich navrhol, on to prepocitaval... Vie co robi :D

Návrat na "Debata o všetkom"