Elektromobilita a vsetko okolo nej

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
1adad1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2583
Dátum registrácie: Ut 06. Okt, 2009, 20:19
Bydlisko: Bratislava V - Petržalka

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa 1adad1 »

mp3turbo napísal: Ut 07. Mar, 2023, 19:17 vidim dobre na "tvojej" mape zakaz do roku 2020 ? DVADSAT ?

Tmava zelena, Norsko.
Ty jo, to uz vlastne bolo. Takze v Norsku sa uz TRI ROKY nesmu predavat nove spalovacie auta.

Solved !!
ta mapa podla mna nie je spravna, v norsku si stale spalovacie auto kupit vies, pravdepodobne vsak musi mat aspon nejaku formu elektrifikacie.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Bude zaujímavé sledovať vývoj cien oboch tatosov

myslim si ze spalovaky pojdu uz len hore. Bude sa ich predavat menej, teda sa menej budu rozkladat naklady, budu mensie economies-of-scale (uspory z rozsahu, myslene vyroby - ked potrebujes nejakej suciastky 1.000.000 kusov tak mas inu cenu nez ked potrebujes 200.000 kusov) atd.

A vsetci dufame ze elektra budu strasne zlacnovat.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12327
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa HellAngel »

https://auto.pravda.sk/magazin/clanok/6 ... v2fbKr8d2Y

trochu odvratena tvar tej "ekologie" na ktoru sa tu v EU hrame.
NB: Asus ROG Strix G16
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

no ale keby si vedel ako sa tazi ropa... ako sa spracuva...
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12327
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa HellAngel »

Urcite ano, len ta prqvda o elektro, ake je to eko je skutocne mimo
Vymiename jednu zivislot za druhu
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
_Mato_
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 2236
Dátum registrácie: Ut 21. Mar, 2006, 02:00
Bydlisko: Beckov

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa _Mato_ »

Skor je zavislost to, ze ludia si zvykli chodit vsade autami. To co bolo kedysi bezne prejst po vlastnych, dnes "musia" ist autami. Vidim to vo svojom okoli, ze ludia nie su ochotni prejst ani 100 metrov pesi/na bicykli do obchodu, odkial si nasledne domov privezie 5 rozkov, maslo a zopar platkov sunky. Rovnako aj do skolky/skoly musia sa musia doviezt az do arealu, inak by im zrejme par minutovou chodzou odpadli nohy a stratili by mozno 10 minut zivota. A potom sa rozculuju, ze su vsade zapchy/problem zaparkovat, ked sa kazdy vezie v aute sam.
When I was a young man, I had liberty, but I did not see it. I had time, but I did not know it. And I had love, but I did not feel it.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Mozno keby bola pouzitelna mhd...
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5869
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa wingo »

Menej ľudí chodí hromadnou -> redukujú sa spoje -> menej ľudí chodí hromadnou -> redukujú sa spoje... :D
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa SKiLEX »

-> reeee vsetci idu autami.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12327
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa HellAngel »

_Mato_ napísal: St 08. Mar, 2023, 16:05 Skor je zavislost to, ze ludia si zvykli chodit vsade autami. To co bolo kedysi bezne prejst po vlastnych, dnes "musia" ist autami. Vidim to vo svojom okoli, ze ludia nie su ochotni prejst ani 100 metrov pesi/na bicykli do obchodu, odkial si nasledne domov privezie 5 rozkov, maslo a zopar platkov sunky. Rovnako aj do skolky/skoly musia sa musia doviezt az do arealu, inak by im zrejme par minutovou chodzou odpadli nohy a stratili by mozno 10 minut zivota. A potom sa rozculuju, ze su vsade zapchy/problem zaparkovat, ked sa kazdy vezie v aute sam.
urcite za vysoke pouzivanie aut napriklad u nas moze pohodlnost. Lenze vo vacsej miere za to moze katastrofalne nastavenie MHD a spojov, ci vlakovych, alebo autobusovych. Napriklad ja mam cca 3/4km vzdialenu zakladnu skolu od domu a o dalsich 300m skolku. Autobus mi stoji par sto metrov pred barakom. No aj tak radsej tento kratky usek idem autom, alebo v lete na biku s detmi, ako MHD. A vies preco? lebo ten rany spoj je tak prepchaty, ze som minule musel cakat na druhy autobus, ktory som dufal bol prazdnejsi (nastastie bol, zmestil som sa na statie s dvoma detmi na schody aspon), zacvakal som za ten ani nie za ten kilometer cca 1,7€. Teraz to iste spat domov. nehovoriac o pocasi, ze obcas ti prsi, obcas fuka, obcas autobus/vlak celkom fajn meska atd.
No ale spat ku tym cislam. Tam a spat autobusom je 3,4€ za priblizne 1,6km. No mna ta cesta na osobnom aute vide lacnejsie, aj ked bol benzin po 2€. Nehovoriac o tom, ze som nasadol hned ako som chcel, nezmokol som, necakal som na meskajuci spoj atd. Bohuzial ta cesta osobakom ma pre mna XY vyhod, oproti pouzitiu MHD.
Bohuzial ta MHD je u nas vo vela smeroch tazko pouzitelna a jazdu osobakom to nevie nahradit
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
_Mato_
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 2236
Dátum registrácie: Ut 21. Mar, 2006, 02:00
Bydlisko: Beckov

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa _Mato_ »

Mojim prispevkom som chcel iba naznacit, ze vela ludi zlenivelo do takej miery, ze ak by mohli na zachod chodit autom, tak to budu robit.

Co sa tyka verejnej dopravy, tak to uz bolo vysvetlene vyssie. Su to proste prepojene nadoby - pocet cestujucich vs pocet spojov. Zvlast v dnesnej dobe, kedy samospravy musia pocitat kazde euro, si velmi dobre rozmyslia, kolko budu dopravcom doplacat za poskytovanie sluzieb, resp. kolko si objednaju kilometrov.
When I was a young man, I had liberty, but I did not see it. I had time, but I did not know it. And I had love, but I did not feel it.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Vymiename jednu zivislot za druhu

a to si este nezacal o tom ze 98% lithia pochadza alebo spracuva Cina, ze 96.5% celosvetovej produkcie solarnych dosticiek je Cina takze hura kupovat "talianske" solarne panely, ze ze ze... no ved citajte :

https://auto.pravda.sk/magazin/clanok/5 ... t-baterie/

nam bude este velmi silno smutno za tou ropou a za casmi kedy sa jazdilo za 6,-eur/100km (5 litrov nafty na 100km x 1.2 za liter).

zamer je dobry, len nemam uplne presvedcenie ze realizacia bude taka aka ma byt : https://euractiv.sk/section/energetika/ ... revoluciu/
no ale ved coby sme neprispeli dve MILIARDY dolarov dotaciu nejakemu manažírikovi z Tesly na Redwood, firmu ktora mozno bude schopna recyklovat lithiove clanky.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
hubula
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 159
Dátum registrácie: Pi 10. Okt, 2014, 10:14

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa hubula »

A to sa este stale neplati spotrebna dat za nabijanie elektromobilov. To este len bude sranda ked to vyspekuluju.
Otazka neznie ze ci, ale kedy.
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6764
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa molnart »

problemom nie je mhd ani lenivost ale urbanistika. zacali sme stavat na poliach v strede nicoho, bez infrastruktury, skol, pracovnych prilezitosti a pod. takze miesto kde byvame je casto vzdialene 15-20 km od miesta kde realne fungujeme v priebehu dna, lebo lacnejsie pozemky apod.
ja ked som vyberal byvanie, tak bolo u mna hlavnym kriteriom pesia dostupnost kritickej infrastuktury. jasne, mam 60 rocny barak za dvojnasobok ceny novostavby niekde na vidieku, ale skolu mam 3 minuty peso od domu, billu alebo jednotu supermarket 7 a kaufland a lidl tak 15, aj to len preto lebo sa stavia na okraji mesta so schvalne stazenym pesim pristupom. ked robim knihu jazd tak mavam 200-300 sukromnych km mesacne, aj tie len preto, lebo ked sa napr. na ceste z brna sa stavim v kancli vyhodit nejaku krabicu, tak cestu domov uz davam ako sukromnu cestu aby ten moj report nebol nejaky podozrovy, realne autom nemam kde chodit.

potencial pre ekologizaciu je obrovsky. zoberme si, ze namiesto toho ze cely svet rano ide do prace a vecer z prace domov by sme sa striedali. polka by chodila rano, druha polka v noci. odides z domu autom, v praci vystriedas kolegu ktory rovnakym autom akym si ty prisiel pojde domov do rovnakeho domu z ktoreho si odisiel ty a zasa o 12 hodin sa prestrietade. hned mame polovicu kancelarskych budov a bytov ktore treba stavat, vyhrievat, chladit a neviem co este. sucasny svet je strasne neefektivny.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Cize toto je obrovsky potencial pre ekologizaciu? A nenapada ti pri tom vazne ani jeden no-go zadrhel, hej? To znie ako nejaky napad co po tebe zakricia z okna psychiatrickej liecebne.

Co tak taka malickost ze ludia uplne nerobia dvanastky. A ked robia tak ich nerobia kazdy den. Vlastnictvo veci, to ze vacsina ludi na svete asi nerobi v kancelarii a nestaci im jeden notebook a dalsia triliarda veci.


Ak ma slovensko nejaky problem, tak je to prave ten ze ludia odmietaju cestovat do prace. A tiez slaba cesta infrastruktura. Postavis lepsie cesty a aj ceny pozemkov v meste zlacneju.

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"