Mikrotik - pre zaciatocnikov

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
16cmfan
VIP
VIP
Príspevky: 3596
Dátum registrácie: Ne 12. Júl, 2009, 09:31
Bydlisko: Bardejov

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa 16cmfan »

Sak ani moja chodit na forum a chodim tu s radostou :D to ti nikto nedrzi oci na stoplach a dava ti watchtime na videa do umretia :)))

Ja len reku ze si zacal dobru a mudru tradiciu o Router OS a celkovo to aj presahuje.. pretoze niektore bezpecnostne riesenia platia vsade tie principy...
Mobo Asus PRIME B450 Plus CPU Ryzen 7 5800X3D (Noctua NH-U12S + dual fan Noctua NF-A12) GPU MSI GeForce RTX 3070 Ventus 3X RAM G.Skill Ripjaws V F4-4000C18D-32GVK SSD Silicon Power P34A80 CASE Lancool 205 PSU Corsair RM550x case cooling: exhaust 2x Noctua F12, in-take 2x Lian Li 120mm

NB: Dell E7470 Skylake Core i5 + 8GB RAM + FHD IPS Foun: Oppo Reno 5Z
Main server: Asus PRIME A320M-K + Ryzen 5 2600 + GTX 1660Ti + 32GB Ram
NAS: QNAP TS-128 - 2TB Seagate Iron Wolf + MikroTik RB952
Peripherals: Dual monas setup 27" Samsung Odyssey G5 and AOC I2470Sw + Steelseries Apex 5 + Steelseries Rival 3 + QcK + Logitech G435
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa mp3turbo »

jo, jo, Bonovi sorry - lezim hore diferencialom na inom kontinente tak som ti nespravil to OpenVPN. Nemam pristup k v6, vo virtualkach viem spustit len v7 pretoze nemam VMware ktory vie emulovat sietovky (takze si viem spustit v6 vo virtualke ale nemam v nej sietove adaptery, to je "vela platne" pre router).

Dojdem domov, dostanem sa k v6 a buduci tyzden ti spravim konfiguraciu.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa SKiLEX »

https://www.alza.sk/tp-link-mc210cs-d309080.htm

Potrebujem rychlokurz. Ako to funguje? Zapojim TX RX optiku a lezie z toho metalika? Nema to ziadne menu, netreba nic nastavovat?
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ano, presne tak, nenastavuje sa nic. Ak sa ti nahodou nechyti na switchi, tak prehodit Auto na 1Gbit/full duplex manual alebo naopak.
Ja mam nejake jednoduchsie prevodniky od TPLinku, nepamatam si nazov, stalo to 25,-eur, tusim LC konektory.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Uz je zahada vyriesena, nejaky hlodavci zmrd prekusol optiku vychadzajucu zo zakladov. Kábel len vypadol zo steny :D

Cize pekne vykop meter a pol hlboky a zvarame.
Používateľov profilový obrázok
16cmfan
VIP
VIP
Príspevky: 3596
Dátum registrácie: Ne 12. Júl, 2009, 09:31
Bydlisko: Bardejov

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa 16cmfan »

:laugh:

Mobo Asus PRIME B450 Plus CPU Ryzen 7 5800X3D (Noctua NH-U12S + dual fan Noctua NF-A12) GPU MSI GeForce RTX 3070 Ventus 3X RAM G.Skill Ripjaws V F4-4000C18D-32GVK SSD Silicon Power P34A80 CASE Lancool 205 PSU Corsair RM550x case cooling: exhaust 2x Noctua F12, in-take 2x Lian Li 120mm

NB: Dell E7470 Skylake Core i5 + 8GB RAM + FHD IPS Foun: Oppo Reno 5Z
Main server: Asus PRIME A320M-K + Ryzen 5 2600 + GTX 1660Ti + 32GB Ram
NAS: QNAP TS-128 - 2TB Seagate Iron Wolf + MikroTik RB952
Peripherals: Dual monas setup 27" Samsung Odyssey G5 and AOC I2470Sw + Steelseries Apex 5 + Steelseries Rival 3 + QcK + Logitech G435
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa SKiLEX »

SKiLEX napísal: Št 07. Sep, 2023, 09:55 https://www.alza.sk/tp-link-mc210cs-d309080.htm

Potrebujem rychlokurz. Ako to funguje? Zapojim TX RX optiku a lezie z toho metalika? Nema to ziadne menu, netreba nic nastavovat?
Este ma zaujima, vie to fungovat aj cez jedno vlakno? Ak ano, bude to este gigabit?
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa mp3turbo »

hento nevie fungovat cez jedno vlakno (preto tam mas samostatne RX a TX konektory).

Odbocim : teoreticky by bolo mozne vykuzlit nejaky aktivny prvok, zlučovač, ktory by to dal dohromady a poslal cez jedno vlakno ale to je proste uplna pitomosť pretoze musi vlastne urobit to co by mal urobit tento prevodnik samotny (poznamka : navyse to musi urobit s rozlicnymi vlnovymi dlzkami na tom jednom vlakne, o to ide, preto musi byt aktivny).


Naspat na dráhu : po jednom vlakne chodia zariadenia (konvertory, SFP moduly...) ktore maju oznacenie WDM. Wave Division Multiplex. Na jednej vlnovej dlzke ("frekvencii" alebo "farbe") posielaju data, na druhej prijimaju. Priklad :

https://www.alza.sk/tp-link-tl-fc311b-2-d6747286.htm
https://www.alza.sk/tp-link-tl-fc311a-2-d6572766.htm

presne tento drzim v ruke teraz ako klepem. Pri WDMkach pozor na jednu strasne dolezitu vec : na obidvoch koncoch kazdeho optickeho kabla musis mat zariadenia, ktore maju PREHODENE vlnove dlzky TX a RX. Cize ked na jednej strane VYSIELAM (TX) 1310nm, na druhej strane musim mat zariadenie ktore PRIJIMA (RX) 1310nm a sucasne naopak, teda na druhej strane musi byt zariadenie ktore VYSIELA (TX) 1550nm a na prvej strane prijima (RX) 1550nm.

Jezisko skusim to nakreslit :

SIDE A ............. SIDE B
RX 1550nm ====== TX 1550nm
TX 1310nm ====== RX 1310nm


Rozdiel medzi linkovanymi zariadeniami je presne v tom :
FC311A ma RX 1310nm, TX 1550nm
FC311B ma TX 1310nm, RX 1550nm cize naopak.


Takze ked si zoberem na druhej strane nejaky switch a v nom tento modul : https://www.tesshop.sk/optec-sfp-modul- ... rlan%20sfp
RX 1550 ; TX 1310, takyto opticky drôt BUDE chodit s prevodnikom FC311A (pretoze prevodnik ma TX 1550 a tento modul ma RX 1550)
a NEBUDE chodit s prevodnikom FC311B.


zaroven, s prevodnikom FC311A toto NEBUDE chodit : https://www.tesshop.sk/optec-sfp-modul- ... rlan%20sfp
pretoze tento modul aj FC311A maju obidvaja TX1550 - takze nikto z nich nebude pocut co ten druhy vykrikuje. A naopak, tam kde budu pocuvat, nikto do drotu nevykrikuje takze nebude co pocuvat ani na jednej ani na druhej strane.
Tento druhy modul bude chodit s prevodnikom FC311B.



Gigabit po jednom vlakne v pohode, technicky nie je problem mat Xkrat 100Gbit na jednom vlakne.
Plati vseobecne pre kazdu optiku, nie je to specifikum Mikrotiku.

Pri optike este pozor na konektory : SC, ST, LC. V najhorsom pouzijes tzv. patch kabel - ak ti z krabicky na stene lezie LC a ty mas v ruke SC zariadenie, pouzijes LC-SC patch kabel. S akymkolvek utlmom alebo podobnymi vecami sa trapit nemusis, je to nula cela nula cela nula ( https://www.youtube.com/watch?v=rCNccuzcmlU )

"SM" je oznacenie single-mode kabla, typicky su zlte. Nemaj strach pouzit 3km alebo 5km zariadenia, moduly atd. na 10 metrov realnej vzdialenosti : ich vysielaci vykon je nizsi nez je maximalny signal na prijimacej strane, takze to nemoze zhoret. Uplne kludne sa pouzivaju zlte single-mode kable na prepojenie v ramci racku, dva metre, chodi to desat rokov s 10km modulmi bez problemov. Kedysi sa na kratke vzdialenosti pouzival oranzovy multi-mode kabel a zariadenia, to uz vymrelo a doziva akurat v existujucich instalaciach. Nove sa uz robi vsetko SM, teda pokial je mi zname. Ja terazki tiez na 20 - 50 metrove trasy sypem 3km opticke moduly, nic mensie nie je.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Chapem, cize tieto pojdu prec, a kupia sa tie co si linkol, na jeden koniec Acko, druhy Bcko a mame to.

Dik. By som dal na obe strany rovnaky a pol dna sa skrabkal po brade preco to nefunguje :D
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa mp3turbo »

... tak mne to trvalo o dve hodiny dlhsie nez pol dna :) plešina vyškrabaná až do kosti, 25.000 krokov nabehanych medzi budovami...
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa mp3turbo »

https://i.imgur.com/bhaYIV0.jpeg

scenario 2, presne tak treba proti sebe Ačko a Béčko
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Tak tu uz bolo tych krokov kusok viac :D

Je to taky pas budiek asi 15km dlhy a 5km siroky, dohromady ich je asi 9. Zapojene su retazovo stylom ze jeden TP-LINK MC210CS, switch, druhy TP- MC210CS a opakujeme 9x. Staci ze sa pokazi jeden prevodnik/switch/trafo a vypadne aj vsetko za nim. Natahana je medzi nimi 4zilova optika. Roky sa o to nikto nestaral.

Zatial som vymenil 5 zhoretych adapterov, 2 skapate prevodniky, 3 skapate switche, par zlomenych kablov, povycistoval opticke konektory. Uz to nefunguje len v poslednom bode, tam kde je optika prekusnuta. To sa snad pozvara zajtra.


Ako inak riesis to tahanie optiky co si spominal? Kupujes uz hotove kable? Alebo si na to sam zvaras konektory?
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa mp3turbo »

sami si zvarame, kable nemozem kupit take dlhe hotove (na mieru, tahaju sa castokrat cez novovyvrtane diery cez steny...).

ak mas nejaku viditelnost a potrebujes redundantnost, kludne by som volakde strelil radia. A hned ma napada ze aku potrebujes priepusnost kedze radia. Idealne by bolo keby si mal z prvej budovy viditelnost na poslednu, tak by sa ti siet mohla rozpadnut hocikde v strede a radio z jedneho konca na druhy (plus primitivny mikrotik switch s protokolom STP) by zariadili ostatne.

Tiez rozmyslam ako spravim redundanciu, tiez mam vyhradne seriove zapojenie cez styri budovy. Volaco skape, vsetko za tym mrtvolka.
A mam v plane na bastarda - tak ako teraz - po streche potiahnut kabel z jednej strany na druhu. Tentokrat ale uz opticky s ktorym 10 rokov problemy nebudu.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Priama viditelnost tam nie je, ale prave preto spekulujem nad tym ci by to neslo len po jednom vlakne.

To druhe by som len vsade spojil(nejako?) A slo by v celku az do poslednej budovy.

Switche som planoval GS1900-8
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa SKiLEX »

mam jednu siet bez internetu kde su napevno zariadenia s IPckami ze 192.168.1.x
a druhu 192.168.5.x s internetom

ako zapojit dalsie zariadenie aby malo internet aj videlo 192.168.1.x? Dohodit tam primitivne dalsi router?

Návrat na "Siete"