UA konflikt

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa mp3turbo »

malo, stale malo.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6849
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa stefan222 »

ak si vezmes vzdialenost tak to je sialene ze vedia trafit cez akoze xy AA obrany. a ze rusi neutocia je strasna hanba celej krajine.
hry- ps5
doma-HP probook
fobos
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3679
Dátum registrácie: Št 22. Feb, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa fobos »

Tak ATACMS už sú potvrdené pre UA, prečo to ale tak dlho trvá všetko mi je nie celkom jasné...

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... anicni_kha
Xbox Series X...
Samsung S24 ...
Intel Core 8600K ...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa mp3turbo »

kludne to moze byt aj strategia zo zapadu - UA sa drzi v ramci moznosti (jasne, su tam obrovske obete ale globalne rusi proste nepostupuju stovky kilometrov mesacne) a zahnivajuci zapad s pozastavenymi zbrojovkami moznoze naskocil na "attrition war strategy".
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
fobos
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3679
Dátum registrácie: Št 22. Feb, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa fobos »

zo strategického hľadiska, ak ATACMS mohli vyradiť čokoľvek z ruského zásobovania/obrany/skladov už dávnejšie, tak mohli ušetriť mraky inej konvenčnej západnej munície/techniky ...

takže ťažko povedať, čo sa viac "oplatí" v čisto finančnom vyjadrení nákladov západu na túto vojnu. Ale to asi vedia len múdre hlavy z jú es ej

báj d véj, už by sa tam mali došrotiť aj Abramsy do konca tohto mesiaca :OK:
Xbox Series X...
Samsung S24 ...
Intel Core 8600K ...
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1814
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa Ivko »

Tak ono to nie je zasa žiadna výhra posunúť niekomu vlastné dokonalé zbrane za ktorými je kopec vývoja
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa mp3turbo »

konvencna zapadna technika/municia nikoho nezaujima, ak bola 25 rokov na sklade a uz je za hranicou svojej moralnej zivotnosti a blizi sa k technickej.

kvantum nie je podstatne - bolo treba uvolnit sklady aby sa mohla nasupovat nova technika blablabla, to je vysoka politika ktora vobec nefunguje tak ako si dokazeme vsetci tuto dole pri stoliku predstavit.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 685
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa opto »

Všimol som si že po kritike Ukrajiny že slabo postupujú sa objavili vo VPTV správy o nových úspechoch UA vojakov.
Je to reálne zlepšenie alebo len zmena spravodajstva kvôli tej kritike ?
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5869
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa wingo »

Oni postupujú furt, ale pomaly lebo inak sa s tým čo majú nedá. Na začiatku skúsili veľký prielom s modernými západnými zbraňami a skončilo to fiaskom (z toho jedného útoku potom Rusi dookola dávali fotky a videá postupne z 10 uhlov asi mesiac v kuse a tvárili sa že sú to ďalšie a ďalšie útoky) tak zmenili taktiku a idú pomaly postupne za brutálneho ničenia techniky a živej sily protivníka, väčší postup sa im podarí keď sa lokálne rozpadne obrana protivníka. Idú hlavne cielene po protileteckej technike a delostrelectve, tie počty zničených sú dosť brutálne. Aj to sami vyhlásili, cieľ nie je územie ale spôsobovať čo najväčšie straty nepriateľovi za minimalizácie vlastných strát, prielom nastane keď to už Rusi nebudú mať čím zachraňovať lebo to tam nebudú mať (kvôli stratám a zničenej logistike kvôli ktorej nebudú stíhať dopĺňať straty aj keby toho mali ešte dosť na skladoch). V tomto im veľmi pomohla aj tá cluster munícia. Podobne postupovali pri Chersone.

NATO túto degradáciu síl nepriateľa robí zo vzduchu ale Ukrajinci na to nemajú techniku a ani zopár postarších F-16 to nezachráni, to by museli dostať úplné iné počty a výkonnejšie platformy aby mohli vybojovať vzdušnú nadvládu alebo ich aspoň držať v úctivej vzdialenosti aby mohli pohodlne bombardovať čo potrebujú, čo s pár desiatkami postarších F-16 proti Rusom bohužiaľ nemajú šancu.
Pre viac info ohľadom F-16 na Ukrajine odporúčam túto trilógiu:
https://xxtomcooperxx.substack.com/p/q- ... or-ukraine
https://xxtomcooperxx.substack.com/p/q- ... kraine-51d
https://xxtomcooperxx.substack.com/p/q- ... or-ukraine
TL;DR - bude to lepšie ako MIG-29/SU-27, ale žiadny gamechanger lebo Rusi majú lepšie. Keby však k tomu dostali napr. nejaké Eurofightery alebo F-15...

Inak ATACMS je horší ako SCALP/Storm Shadow ktoré už majú takže upgrade to nebude, skôr downgrade, ale SCALP/Storm Shadow sú obmedzené množstvá a treba ich púšťať z lietadiel, hlavná výhoda ATACMS je že ich je viac na skladoch a môžu ich strieľať z HIMARS/MLRS/MARS. Mimochodom šepká sa že s Krymským mostom sa čaká na strely TAURUS lebo majú lepšie rozbušky na ničenie mostov, SCALP/Storm Shadow vraj na to nie sú moc vhodné. A TAURUS Nemci sľúbili že dajú keď dajú Američania ATACMS. Takže to najbližšie týždne ešte môže byť veľmi zaujímavé keďže Ukrajinci ukazujú že ani najsilnejšie bránené objekty nie sú v bezpečí...
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6849
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa stefan222 »

tam hej atacms vystreli himars a subezne su-24 posle storm/scalp A uplne ine comba im vzniknu ze budu moct utocit v dvoch smeroch minimalne. zrejme sa usa bali ze poslu rakety, rusi zautocia a ziskaju ich rakety. ale zrejme rus nema ako a cim utoxit iba ak adolf styl.
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa dendroid »

stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6849
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa stefan222 »

tu sa tesil zelensky zrejme ze sa dostava pocty obcanovi UA, co stvaral cez zivot neverim, ze Zelensky vedel. ci co myslis tym druhym obrazkom. ze sa zelensky tesi ze nacko dostava pochvalu?
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa dendroid »

Precitaj si clanok poriadne, je tam vsetko napisane. Obrazok je z clanku, ale prisiel mi usmevny vzhladom na kontext, tak som ho postol osobitne. Co sa tyka clanku z wikipedie, dostali vsetci statut veteranov z tej armady na Ukrajine. O nich to vedeli velmi dobre.
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6849
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa stefan222 »

ja som cital, hovorca sa pomylil, z veterana z vojny robil hrdinu a bol to ex nacko, stala sa chyba. ospravedlnil sa. zelensky podla mna ani netusil kto tam sedi a kto to je.
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa dendroid »

Ved ano, ja som nic ine predsa ani nenapisal. Postol som dva zaujimave linky, nech si to ludia precitaju. Zelenskeho som postol osobitne, lebo mi prislo vtipne to nadsenie v suvislosti s tym, ze akosi netusil, ze je taky nadseny z byvaleho prislusnika Waffen SS, obzvlast vzhladom na jeho zidovsky povod. To ze bol vo Waffen ss stale neznamena, ze musel byt stary pan nacek. Aj ked tusit musel, ze zabijaju civilistov vzhladom na protipartizanske nasadenie. O tom je paradny sovietsky film pre silne zaludky, Idi i smotri. Link z wikipedie som postol na obohatenie znalosti z historie, vobec som o tom netusil. Celkom ale nerozumiem, ze sa tam ten veteran SS natrepal, do kanadskeho parlamentu sa pozriet na prezidenta zidovskeho povodu. Akosi mohlo aspon jeho rodine dojst, ze to nebude celkom OK. Kedze on ma 98.

Návrat na "Debata o všetkom"