Elektromobilita a vsetko okolo nej

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

tak veru.

Verejny zavazok : mne je elektroňemobil blbost, zatial ho nechcem, nepotrebujem, neusetrim, nemam kde lacno nabijat, z deviateho poschodia treba dlhu predlzovacku prilepit o chodnik kde nemam vyhradene parkovacie miestečko blablabla, ale krsnemu na dedinu kupim. Ked zozeniem nejake ohreblo za 5.000 evra tutaj na Slovensku - nechce sa mi behat do kerej márie Hamburgu - a ked nebude mat realny dojazd 71km v lete, tak ho zoberem pre rodinu.

Easy. Just because I can. Leafy sa tomu uz blizia, su za slabu osmičku...

edit : no dobre, povedzme zvazim aj za "šestku". Viac nedam, na kravinu... takze mozno buduci rok ak nebude masivna vojna na strednom vychode a 4,-eura za liter nafty (potom by elektra vystrelili hore).
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 674
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa opto »

Určite daj vedieť keď zoženieš PHEV/V2G, V2H, V2L ohreblo za 5kE . Zatiaľ je to skôr min 50Ek
https://zecar.com/resources/which-elect ... l-charging
takže LPG za 15kE zatiaľ nepredám.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1942
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa maniak »

Opto, z toho linku, mg4 je na sk od 33k, cupra born od 43k. MG ZS su jazdene na rakúskom willhaben od ca 22k, novsie po FL so 70 kWh od zhruba 28k (plus minus).
FVE 12.45 kWp V/Z
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ale ved ojazdene.. min 50k Eur do toho sypat nebudem, to necham mudrejsim, sikovnejsim, perspektivnejsim ako som ja.
Ako pisem, uz dnes su najlacnejsie Leafy za nejaku osmičku takze... snad sa dostaneme niekedy tam kde som napisal.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 674
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa opto »

Ja jedine nové PHEV/V2G, V2H, V2L do 25kE.
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5647
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Tie modely od MG su paradne, snad to uzasna eu nedokafre nadmernym CLOm kedze nevieme konkurovat...

Ja im prajem len preto nech VW citi naplno ako to prestrelili pomerom cena - kvalita posledne roky.

A ako plakali ze lacnejsie to nejde, Tesla zlacnila, a zrazu ide :D
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa tron44 »

v Madarsku už spustil oficialne predaje BYD, zatial drahší seal. Otazka času kedy spustia predaj lacnejších modelov atto, dolphin, Seagull. To su auta technologicky o 2-3 kategorie inde ako leafy. V Číne tie auta idu pod 10k nové, v EU počítam tak 15k.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

pamatam si tie prepocty kedy v Cine bol Renolt Kwid ci nieco take = Dacia Špringer za 5900 eur ci tak nejak a u nas budu nabeton za desinu.
V jednom kuse sa rozpravalo ze elektricka Dacia za desinu.

Realitu dnesnych dni si chcete pozriet alebo radsej netreba ? https://www.dacia.sk/vozidla/spring.html
už od 20 250 € a to si zobereme ze toto je dacia, teda vyrabana najlacnejsie ako to len ide v Europe, namiesto plastovej listy na dverach ma nalepku a taketo optimalizacie. Odpudzujuce. [pozeram ze tieto faceliftove uz mozno maju skutocnu nefalsovanu plastiku na dverach, tie prve nemali, vypraval to v recenzii "od Rasťa toten Šulko"]


Ano je pravda ze nove BYD vybuchuju pri nabijani a ano je pravda ze su daleko pred nejakym Leafom co je >10 rokov stara platforma, technika, vsetko. Pred Leafom je absolutne vsetko, uz v dobe uvedenia bol Leaf katastrofa na kolečkách : "dojazd" ~130km mimo zimu bez kurenia (640kB RAM must be enough for everybody) atd. a dnes po zrasovani baterie bez akehokolvek thermal managementu to bude este daleko uzasnejsie.
Preto som pisal ze ten dojazd by som rad videl vacsi nez 71km v lete :)

Mam len trochu pochybnosti ze ake elektroauticko sa da vystruhat za 15k eur tu v Europe, vratane ciel, dépéháhá, dovoznych prirazok atd. No ale ved pockame, uvidime. Bohuzial moja situacia je taka, ze ako hracku, ako dar, ziadne elektroauticko za 15k kupovat nebudem inemu cloveku (aj ked je to priama rodina).

Inak ale na to zlacnenie a na elektricke Fabie za 15k sa rozhodne tesime, kedze elektroauta su konstrukcne uzasne jednoduchsie nez spalovaky a preto musia byt podstatne lacnejsie. A kludne mozu byt aj za 10k eur.
Naposledy upravil/-a mp3turbo v Ne 29. Okt, 2023, 13:53, upravené celkom 1 krát.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5431
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Ty tomu nechapes. To sa vyriesi v buducnosti.
Môj Premiér, môj premiér, drž sa. Milujeme ťa. Celé Slovensko ti drží prsty a drž sa. Tento súboj musíš zvíťaziť pre našu krajinu, pre nás všetkých. Držíme ti prsty. Sme s tebou. Milujeme ťa. Môj Premiér, máme ťa radi a nech sa uzdravíš. Si náš najväčší politik akého sme kedy mali. Môj premiér, drž sa. Zvládni to pre nás.
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa tron44 »

treba si uvedomit že BYD nie je žiadny startup, je to jeden z najvačších vyrobcov baterií ktore dodáva aj zapadnym automobilkam. Vyraba niekde okolo 5mil áut ročne, to viac ako polovica vyroby VW alebo Toyoty. Pričom vyraba iba phev/bev +-50/50. Okrem iného vyrabali/vyrabaju baterie aj pre apple (tusím to bola vačšina ipadov). Takže z pohladu bezpečnosti su trošku inde ako zvyšok. Pri LFP bateriach (byd blade) obava z vybuchovania a horenia nie je na mieste.
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa tron44 »

SKiLEX napísal: Ne 29. Okt, 2023, 13:53 Ty tomu nechapes. To sa vyriesi v buducnosti.
v Číne už súčasnosť. EVčka su tam lacnejšie aj v 10k segmente. V takom Pekingu je 50% nových aut čisto elektrických, zvyšok Číny je na 40% pričom minulý rok boli ešte niekde okolo 20%.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1942
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa maniak »

Tron44 : byd zacina od nejakých 26-27k € bez dotacii, o moc odlisnejsie to na SK nebude
https://www.bydauto.at/
FVE 12.45 kWp V/Z
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

nemylit si "vyraba 5 milionov aut rocne" lebo to nieco zlahka inaksie nez "za 15 rokov existencie vyrobilo dohromady 5 milionov aut z coho nie vsetky boli cisto elektricke".

https://www.byd.com/eu/blog/BYD-reaches ... duced.html

it took BYD thirteen years to produce one million vehicles. Just eighteen months later, by the end of 2022, the three millionth vehicle rolled off the assembly line. And now, astoundingly just nine months later, BYD has already passed the five million NEV mark.

Dovolil som si to zaokruhlit na 15 rokov.
Znie to podobne, ale nie je to uplne presne to iste ; chapeme ze v pokrocilom elektrosvete - nam blbym zlahka vzdialenym - je to zanedbatelny rozdiel.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> treba si uvedomit že BYD nie je žiadny startup, je to jeden z najvačších vyrobcov baterií ktore dodáva aj zapadnym automobilkam.

toto je samozrejme pravda. Obrovska vyhoda je mat doma suroviny, spracovanie, blablabla.

Co sa tyka toho Pekingu a predaja elektroaut v Cine, je to sposobene emisnou politikou a rocnymi poplatkami ktore musia sudruhovia platit. Nieco na sposob NoVA dane v Rakusku, cestnej dane v Nemecku, uzasneho predaja elektroaut v Norsku kde sudruh sukromna osoba myslim nemusi zaplatit DPHcku, urcite nemusi zaplatit registracnu dan ktora je obrovska, nieco na sposob Singapuru kde bezna Honda Civic stala okolo 135.000 $ po prepocte apod.

Proste deformacia trhu, krivárina ako obyčajne.

edit : inak ano, BYD ma naslapnute hodne slusne. Treba precitat dalsi paragraf v linkovanom clanku.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa tron44 »

mp3turbo napísal: Ne 29. Okt, 2023, 14:08 nemylit si "vyraba 5 milionov aut rocne" lebo to nieco zlahka inaksie nez "za 15 rokov existencie vyrobilo dohromady 5 milionov aut z coho nie vsetky boli cisto elektricke".
v sep vyrobili 287tisíc tj rocna produkcia je na úrovni 3,4 mil, tak pardon. Medzi ročný rast 84%. V Číne minulý kvartal predbehli v predajoch VW a aktualne su 1. na Čínskom trhu. 5mil je otazka niekolkých mesiacov.

https://insideevs.com/news/685129/byd-p ... ugust2023/

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"