Elektromobilita a vsetko okolo nej

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
Heatman
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 828
Dátum registrácie: Št 23. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Humenné okolie

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa Heatman »

Neviem ci to uz bolo ale len tak pre zaujimavost ohladom "predajov" elektroaut v Cine:

Spoiler: ukázať
PC-01:
CPU: Core i5 14600K + (ASUS TUF GAMING LC 240 + 2x Noctua NF-P12)
MB: Gigabyte Z690 UD DDR4
RAM: Kingston FURY Beast DDR4 3600MT/s CL17 2x8GB (KF436C17BBAK2/16)
GPU: ASUS ROG STRIX RTX2080TI OC 11G GAMING
SSD + HDD: (WD BLACK SN850 1TB + JEYI GodFins Heatsink) + (WD10JPLX Black + Scythe QD 2.5)
DVDRW: Sony NEC AD-7200S
PSU: Corsair AX850
Case: Cooler Master Dominator CM 690 II + (butil mats + 9mm foam) + FANs: 2x in CM-120, 1x out NB-BlackSilentFan XL-2
FAN control: Fan Control software
Monitor + stand: Samsung 32" Odyssey Gaming monitor G55T (C32G55TQWR) + MAX MTM4110FM
Keyboard: Corsair K95 RGB MX Brown NA-layout
Mouse + pad: Trust Laser Gamer Mouse Elite GM-4800 + A4Tech X7-500MP

Audio: Audio-gd NFB-11 --> JBL LSR4326P + JBL LSR4312SP
                                                                    --> Beyerdynamic DT880 Edition 600Ω + Antlion ModMic 4.0

HTPC:
CPU: AMD Ryzen 5600G + Scythe Ninja 3
MB: ASRock X570 Phantom Gaming-ITX/TB3
RAM: Kingston HyperX FURY 2x8GB
SSD: Adata Ultimate SU800 256
PSU: BeQuiet 300
Case: Fractal Design Node 304

NB-01:
Dell Latitude E6330
CPU: Core i5-3320m
RAM: 2x4096 DDR3
SSD + HDD: Crucial M500 240GB + (WD3200BEKT Black + optical bay caddy)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

aby to nebolo ze hento caka na delivery alebo nejake statne dotacie alebo nejaka nenormalna fičúrovina o ktorej nemozeme mat páru.


ze v septembri BYD vyrobil 0.287 miliona neznamena rocnu produkciu 3.4 miliona - to by bolo len keby vsetky mesiace boli ako september. Mozno skoncia nejake dotacie, predaje padnu, mozno sa vie ze dotacie budu koncit tak teraz vsetci kupuju ako blazni a cisla su nafuknute, mozno budu vacsie lepsie dotacie ako doteraz a predaje este pojdu raketovo hore. Mozno otvoria ine kontinenty, krajiny, mozno nevedeli pokryt dopyt lebo nemali vyrobne linky v potrebnom rozsahu a vela inych mozno.

Mozno bude celkova rocna produkcia cez styri miliony. Mozno nebude ani tri miliony.


ano, vyzera to na velmi dobry rok : "In 2022, BYD sold more than 1.86 million NEVs, which is a collective term for plug-in hybrid and pure electric vehicles"


ako piseme, vyzera to na strasne strasne dobry rok, najlepsi ktory kedy mali : The momentum continued in 2023, as the company reached an impressive cumulative sales volume of 1.5 million units from January to July, including a notable 92,469 units sold overseas which exceeded the total overseas sales for the entire year of 2022.


Poznamka prekladatela : keby kazdy mesiac boli predaje 0.287 miliona ako v sektembri, tak by to bolo predanych cez 2 miliony vozov Januar-Jul. Oni tvrdia ze to bolo 1.5 miliona. Ak to zostavajuce mesiace pojde rovnako, tak nedosiahnu ani tri miliony rocne. Samozrejme ze cokolvek dosiahnu bude vyrazne lepsie nez 1.8 miliona minuly rok, to je uz nepriestrelne jasne.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa tron44 »

Heatman napísal: Ne 29. Okt, 2023, 18:07 Neviem ci to uz bolo ale len tak pre zaujimavost ohladom "predajov" elektroaut v Cine:

Toto je už otrepane. Jednoducho tam skrachovala carsharing firma tot vše nema to vela spoločne s BEV v Číne zaberi su ešte z 2017teho
https://insideevs.com/news/672926/china ... byd-geely/

V pri sučasnej situacii už podpora nehra rolu, tie auta su lacnejšie aj bez nej. Tam už je hotovo rozhodnuté, elektromobilita tam začala už v 2009.

Why the big car companies are losing China

Pietro sk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2556
Dátum registrácie: Ut 28. Dec, 2010, 13:25

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa Pietro sk »

opto napísal: Ne 29. Okt, 2023, 08:37
takže LPG za 15kE zatiaľ nepredám.
preco by si to robil ? sa rehocem pri cenach dyzlu+benz
Spoiler: ukázať
5800x ..b550aorus_pro 180€...6800xt stock 670€..nh-u12 am4...viper steel 32GB 4400... R.A.T. 6+
3600-16 1T 32GB#1800IF# curve per core -28max #PBO-175# <95W <65°c
ag241qx; seagate 600pro; firecuda520..
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 674
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa opto »

Pietro sk napísal: Ne 29. Okt, 2023, 19:17
opto napísal: Ne 29. Okt, 2023, 08:37
takže LPG za 15kE zatiaľ nepredám.
preco by si to robil ? sa rehocem pri cenach dyzlu+benz
Len preto aby som viac vyťažil moju FVE ale medzi predajom 2r LPG DUSTERII a kúpou podobného PHEV_V2G by nesmel byť rozdiel väčší ako 10kE.
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa tron44 »

Predaje elektromobilov na 3 najväčších trhoch za 2023 jan-sept. Ani nie je tak dôležité poradie ako tie objemy v Číne s čínskymi elektromobilmy.. Európske/Japonské dinosaury tam vyvážali 1/3 produkcie s tým je už za chvíľu koniec.
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

nemame sancu konkurovat cinskym cenam a statnym dotaciam. Maju doma material, maju doma spracujuci priemysel, maju relativne lacnu pracovnu silu (nieco mi hovori ze cinsky sudruh nestoji rocne 95.000$ ako detroitsky sudruh pripadne 50.000 eur ako europsky sudruh v nerozvojovej europskej krajine).

Bohuzial, tu nie je comu sa cudovat.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5559
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa Odar »

Ešte keby tomu porozumeli soudruzi z Bruselu :D
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa tron44 »

soudruzi z Bruselu už 10r tlačia automobilky do elektromobility cele roky ich podporuju dotaciami a tie sa na to vyjebali a teraz na to pokapú.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5431
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Ono to je aj tvoja chyba. Keby si ty a par dalsich ludi siel montovat elektromobily za 200€ mesacne tak by urcite boli lacnejsie.
Môj Premiér, môj premiér, drž sa. Milujeme ťa. Celé Slovensko ti drží prsty a drž sa. Tento súboj musíš zvíťaziť pre našu krajinu, pre nás všetkých. Držíme ti prsty. Sme s tebou. Milujeme ťa. Môj Premiér, máme ťa radi a nech sa uzdravíš. Si náš najväčší politik akého sme kedy mali. Môj premiér, drž sa. Zvládni to pre nás.
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa tron44 »

Lacnejšie by boli keby s tym začali včas. V Číne ich tiež nemaju lacne zo dna na den alebo bol to proces. Naše dinosaure sa spoliehali na to že to tak rychlo nepríde, prišlo a teraz zaplačú. Podobne ako Nokia, Kodak a další pre svoju velkost nedokazali racionalne a včas zachytiť nový trend.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5431
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Cize vravis ze trebars v cine nemaju vyhodu v lacnejsej pracovnej sile, nizkych cenach energii, nizsich poziadavkach na kvalitu a znecistenie, v dostupnosti vzacnych kovov?

Nehovoriac o tom ze tam neexistuje nic ako priemyselne vlastnictvo. Cinan pride, kupi si v europe par stovak motorov/prevodoviek/hoccoho. Prevezme si z toho par kusov, zbytok necha tak. A o rok mu uz doma v cine bezi seriova produkcia projektu ktoreho vyvoj v europe stal cez miliardu. Takto na drzovku. Skus si to v EU.
Môj Premiér, môj premiér, drž sa. Milujeme ťa. Celé Slovensko ti drží prsty a drž sa. Tento súboj musíš zvíťaziť pre našu krajinu, pre nás všetkých. Držíme ti prsty. Sme s tebou. Milujeme ťa. Môj Premiér, máme ťa radi a nech sa uzdravíš. Si náš najväčší politik akého sme kedy mali. Môj premiér, drž sa. Zvládni to pre nás.
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa tron44 »

asi ti ušla pointa, Čínske auta nie sú v EU lacnejšie. Porovnaj si ceny ID3/4 s MG 4/5 alebo vlajok BYD/NIO s Mercedesom/bmw na cenene su velmi podobne, problemom je že su technologicky o 1-2 triedy inde tj baterie/motory a hlavne softvér.

"v dostupnosti vzacnych kovov" total nezmyslený point. Čína nie je v žiadnej výhode, všetko dováža. Drvivá väčšina lítia sa ťaží v Austrálii a južnej Amerike.

"nizsich poziadavkach na kvalitu".. asi si davno nevidel poradie v NCAP crashtestoch..

V Eu sa stale snažia vyrabat premiové tlačitkove telefony a ešte k tomu starým spôsobom ale svet už chce smartphony. CEO Fordu v jednom rozhovore povedal že doteraz vyrábali analógové elektromobily (bolt) to iste platí aj pre VW a Stellantis a spol dodnes. Iba skladaju 150 komponentov dokopy aby to nejak fungovalu pričom každý iný kód a ešte aj v inom jazyku, povedal že oni vlastne ani nevedia pochopit celé kódy jednotlivých sučiastok a ak chcu vykonat nejake zmeny tak musia ist cez vyrobcu. :facepalm:

Tesla dokaže robit profit pretože neustale zefektívnuje a automatizuje výrobu. Prečo EU dinosaury doteraz nemajú gigapress? ..po toľkých rokoch. Jedoducho tie automobilky su tak velke že nevedia otočiť kormidlom a ked sa niekto toho chytí tak ako treba tak ho vyrazia (VW Diss) toto proste nemože dopadnut dobre.
Naposledy upravil/-a tron44 v St 01. Nov, 2023, 19:44, upravené celkom 1 krát.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

skus nam ukazat ake dotacie do elektromobility mohla mat Skodovka 9 rokov dozadu a skus nam predstavit ekonomicky model, ako to za tych okolnosti mohlo / malo fungovat. Lebo vytvarat take multimiliardove straty tak strasne dlho ako si to mohla dovolit Tesla kvoli americkemu akciovemu trhu, vsetkym tym dotaciam zo strany governmentu atd, to nemoze zase uplne kazdy. Dekadu si vsetci hovorili : podla zakonov zdraveho rozumu Tesla musi skrachovat. To nie je zivotaschopne.

Noze nam skus pripomenut jednu alebo dve akekolvek firmy, ktore podnikali za takych okolnosti ako Tesla. Takym sposobom.

Dinosaure ? Ano. Do nejakej miery ano, automobilka NEMA a NEMOZE MAT flexibilitu dvojchlapovej sro-cky. Novozalozene automobilky nemali sancu riesit nieco v klasickom svete, preto to nikto neskusal. Preto skapal Proton a podobne korejske, cinske atd firmy. Jedina sanca pre nove znacky bola v elektromobilite a aj tam ich pokrachovalo viac nez dost. Ze to prezil BYD ? Fajn. Aj Microsoft prezil, to je proste otazka statistickej nahody.

Pred 10 rokmi ziadny manager nemohol stavit na tuto kartu. Nemohol. Neslo to. Tak ako dnes nikto nemoze stavit na fuzne reaktory pripadne tie male bloky ktore postavime za kazde mesto na kopec. Nejde to. Dnes nikto nemoze stavit na lietajuce auta, a moji vnuci sa nam budu smiat ze sme stali v zapchach - mali sme lietat desat vrstviev nad sebou, ziadne zapchy by neboli. atd, atd, atd.

NCAP testy nie su kvalita. A nikdy neboli.

Cina je vo vyhode, pretoze ovlada lithium-spracujuci priemysel. To dokazali. Europa a svet zaspali, neverili tomu, nedokazali sme to. Ano, prehrali sme. Rovnako sme prehrali v solarnych paneloch, tam Cina valcuje cely svet.

Skilex ma pravdu s tym kradnutim. Nehovor ze nie. Sudruhovia absolutne vsetko ZNEUZIVAJU v maximalnej moznej miere pre svoj prospech.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa tron44 »

0:40

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"