Stavba rodinného domu

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Festro1991
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 302
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2023, 19:17
Bydlisko: Žilina

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Festro1991 »

A ty si myslíš že mi to máme ružové tak isto nacenujeme svoju robotu a toto sa stáva úplne bežné že ti povie niekto správ to lacnejšie aj keď ideš tak že na vyžitie aby bolo a snažíme sa svoju robotu robiť dobre takto to ale nefunguje že niečo odflaknem a potom nech sa druhý stará, robím po stavbách už 12 rokov a za 12 rokov sa nestalo že sme odišli a nechali odsrat tu horšiu robotu niekoho iného.

Často sa stane že som v robote od rána do noci keď niečo nefunguje, tak sme pri tom kým to nejde.

Proste keď raz za niečo dostanem zaplatené tak sa aspoň snažím vyriešiť problém, a odpoveď spravte to tak aby bolo dobré nieje odpoveď, poprípade spravte podľa seba ja to tam dokreslim potom kto akože zodpovedá za tú robotu? Za 12 Rokov som sa stretol pár krát s človekom čo vedel riešiť problém priamo na mieste alebo to spravil tak že nebolo čo riešiť.
CPU: AMD 7800X3D GPU: Asus TUF Gaming RTX4080 MB: Asus TUF Gaming B650m-PLUS RAM: 2x16GB Kingston 6000 PSU: Asus Strix Aura 850w Gold SSD: Kingston Fury Renegade 1TB CASE: GameMax Spark Monitor: Alienware AW3432DWF
lopo1
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 1609
Dátum registrácie: Pi 09. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Žilina

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa lopo1 »

Festro ja by som to uzavrel slovami kto je bez viny nech prvy hodí kameňom. Tiež sa pohybujem v stavebníctve nejaky ten piatok aj ked o kusok kratšie ako ty ale venujem sa skôr dopravným stavbám ( neprojektujem) a keď občas vidim čo dokáže spraviť zhotoviteľ naposledy pri D4R7 som nevedel ci mám plakať alebo grcat.....
A k popísanému prípadu jasne ze ich poslal doprdele ale koľko je takých "podnikateľov" na všetkých frontoch ( projektant dozor aj zhotoviteľ ) ktorý deformujú trh ze zoberie zákazku za 5 korún a následne tomu venuje aj taku pozornosť. A výsledok je aký je. Uvedomujem si ze pozemko je o čosi náročnejšie keďže sa ma úzkom priestore stretáva veľa profesií
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Tak ked pri vybere zhotovitela je 100% kriterium cena, inak tie nase dialnice ani vyzerat nemozu. Ved najlacnejsia ponuka musi byt vzdy najmenej kvalitna, alebo extremne zdlhava, alebo si to potom dofakturuju na dodatkoch. Ziadny iny scenar neexistuje. V takom polsku je cena len 60% hodnotenia pri vybere a myslim ze u nich ta vystavba dialnic vyzera o nieco lepsie.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa beardie »

D4R7 je PPP, po 30 rokoch musia tú diaľnicu odovzdať v stave ako keby bola nová, pôjdu sami proti sebe, ak budú zanedbávať údržbu

Prevencia je vždy lacnejšia ako opravy
darklol
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1548
Dátum registrácie: Št 21. Jan, 2010, 16:25
Bydlisko: Bratislava / Kosice / Presov

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa darklol »

SKiLEX napísal: Ut 21. Nov, 2023, 19:17 Videovratniky sa nam celkom osvedcili od Emosu, vyrabaju ich trilion s roznymi funkciami a dizajnom. Najlepsie asi skocit do CBelektra na krivej a vybrat si osobne

Obrazovo su na tom asi vsetky +- na rovnako... 1080p a 1/3" senzor. Na videovratnika staci az az. Hlavne nech ti k nemu natiahnu cierny FTP internetovy kabel urceny pre vonkajsok(aj ked bude v chranicke pod zemou). Obycajny biely vydrzi tak 5-6rokov a potom zacne prerazat medzi jednotlivymi zilami.
mas skusenosti aj s inymi znackami?
CPU: Intel Core i9-14900K COOLER: ARCTIC Liquid Freezer II 420 A-RGB MB: ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI RAM: G.SKILL 64GB KIT DDR5 6800MHz CL34 Trident Z5 RGB Black VGA: MSI GeForce RTX 4090 GAMING X TRIO 24G SSD SYSTEM: WD BLACK SN850X NVMe 1 TB SSD GAMES: WD BLACK SN850X NVMe 2 TB + Samsung 980 PRO 2TB PSU: ASUS ROG Thor 1200W KEYBOARD: Corsair K95 MOUSE: Razer Deathadder V2 X HyperSpeed SCREEN 1: LG OLED42C21 SCREEN 2: 27" MSI Optix MAG274QRF-QD CASE: PHANTEKS Enthoo Evolv X Matt White + 6x ARCTIC P14 PWM PST A-RGB OS: Windows 11 SPEAKERS: Mackie MR624 + Topping E50 HEADPHONES: Bezdrôtové slúchadlá Philips Fidelio L3
NAS: Synology DS920+
lopo1
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 1609
Dátum registrácie: Pi 09. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Žilina

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa lopo1 »

beardie napísal: St 22. Nov, 2023, 11:00 D4R7 je PPP, po 30 rokoch musia tú diaľnicu odovzdať v stave ako keby bola nová, pôjdu sami proti sebe, ak budú zanedbávať údržbu

Prevencia je vždy lacnejšia ako opravy
ano to plati v pripade R1 Pribina kde stavbu postavila aj prevadzkuje Eurovia ale D4R7 je trosku iný model kde zhotoviteľ sa na udrzbe podiela len asi 20% zvysok su investicne banky ....
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> D4R7 je PPP, po 30 rokoch musia tú diaľnicu odovzdať v stave ako keby bola nová,

na toto si s velkym usmevom pockame.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Festro1991
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 302
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2023, 19:17
Bydlisko: Žilina

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Festro1991 »

lopo1 napísal: St 22. Nov, 2023, 07:58 Festro ja by som to uzavrel slovami kto je bez viny nech prvy hodí kameňom. Tiež sa pohybujem v stavebníctve nejaky ten piatok aj ked o kusok kratšie ako ty ale venujem sa skôr dopravným stavbám ( neprojektujem) a keď občas vidim čo dokáže spraviť zhotoviteľ naposledy pri D4R7 som nevedel ci mám plakať alebo grcat.....
A k popísanému prípadu jasne ze ich poslal doprdele ale koľko je takých "podnikateľov" na všetkých frontoch ( projektant dozor aj zhotoviteľ ) ktorý deformujú trh ze zoberie zákazku za 5 korún a následne tomu venuje aj taku pozornosť. A výsledok je aký je. Uvedomujem si ze pozemko je o čosi náročnejšie keďže sa ma úzkom priestore stretáva veľa profesií
Diaľnice, mosty a podobne stavby idú mimo nás. U nás je veľký problém cena cena cena kvalita a rozkrádanie. Keď si dáš dokopy nízka cena plus kradnutie na každom rohu to nejde dohromady. Tam sa nedá očakávať ani produktivita ani kvalita. Za mňa by sa nemalo hladiť len cenu ale aj na kvalitu tej firmy a čo dokázala za svoju existenciu istom momente to asi vytvára "monopol" ale nemôže to proste fungovať tak že to vyhrá jedna firma ťa to dá druhej a tá to dá subdodávke ťa to dá ďalším firmám a potom to nemá ani začiatok ani koniec. Malý živnostníci končia nevyplateny a podobné veci lebo už tá firma čo to vyhrala to reálne za také peniaze ani spraviť nevedela.
CPU: AMD 7800X3D GPU: Asus TUF Gaming RTX4080 MB: Asus TUF Gaming B650m-PLUS RAM: 2x16GB Kingston 6000 PSU: Asus Strix Aura 850w Gold SSD: Kingston Fury Renegade 1TB CASE: GameMax Spark Monitor: Alienware AW3432DWF
lopo1
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 1609
Dátum registrácie: Pi 09. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Žilina

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa lopo1 »

Čiastočne súhlasím problémom je cena ale nie ze je prestrelená skôr podhodnotená aby firma dostala zakazku a potom sa hlada kde usetrit alebo na akom dodatku vytrieskať sumu aby nesla firma do straty..... aj D4R7 zastresovala firma ktora napr. v Dubaji stavia metro cize ziaden Fero z hornej dolnej problémom je ze musel tiez sekat ceny zo strany statu nebola ziadna kontrola a potom to tak dopadlo
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

beardie napísal: St 22. Nov, 2023, 11:00 D4R7 je PPP, po 30 rokoch musia tú diaľnicu odovzdať v stave ako keby bola nová, pôjdu sami proti sebe, ak budú zanedbávať údržbu

Prevencia je vždy lacnejšia ako opravy
Nekvalita je len jedna z mnohych moznosti kde moze firma ziskat vyhodu v koncovej cene o oproti konkurencii nie uplne cestnym sposobom.
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6849
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

https://www.nehnutelnosti.sk/5328578/no ... y-zbojnik/

ked niekto chce pomoct zdielat moj prvy dom projekt.
snaha bola co naj to psotavit a stale sa dokoncuje a riesia veci ale mozno niekto pod stromcek si chce dat domcek :D
za kazde zdielanie dakujem a odmenim, aj ked neviem ako :D
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

darklol napísal: St 22. Nov, 2023, 11:02
mas skusenosti aj s inymi znackami?
Nie, Resp. Vtedy sme to uz iba montovali a nemam od toho dlhodoby feedback.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2136
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa zoom »

Potrebujem radu od eletrigára alebo iného znalého človeka. Mám v dome elektrické podlahové kúrenie a spodné poschodie je pospájané do jednej cca 4100-4400W veľkej slučky a ovláda ju jeden termostat, ktorý zopína kúrenie cez stykač. Momentálne je tam Doepke HS25-40, ktorý tam dal elektrikár, ale tento pri zopínaní vydáva celkom hlasný zvuk a aj podľa datasheetu výrobcu je myslený do priemyslu a dielne a začalo to byť otravné. Existuje aj jeho tichý brat s rovnakými parametrami HS 2-230UC/25-40, ktorý je pre hotely, domy, kancelárie, ale tento som nenašiel na Slovensku.

Skôr než ho budem za 50-70,-€ objednávať niekde z Nemecka, hľadám náhradu. Zatiaľ som našiel Schrack BZ 326 461 VM s veľmi podobnými parametrami, ale neviem, či je to korektná náhrada. Bude mi teda treba 25A s ovládacou cievkou na 230V a 4 zopínacie kontakty (nie rozpájacie). Podlahové kúrenie tipujem na záťaž typu AC-1.

Aj keď nebude niekto vedieť presne porovnať tie stykače, tak má niekto aspoň odporúčanie na značku? Z ističového sveta viem, že Schrack by malo byť to lepšie, čo sa dá dostať.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Mam pre teba zlu spravu: kazdy stykac bude casom bzuniet. Plechy sa zapinanim obuchaju, vojdu tam necistoty...V priebehu niekolkych mesiacov po nom budes musiet tukat srubovakom.aby bzuniet prestal.

Schrack su v pohode. Este mozes pozriet eaton. Obe znacky su top. Zataz je to AC1. Kludne ho predymenzuj, vobec by som sa nebal zobrat 40A verziu. A tiez nech ma okolo seba priestor na chladenie aspon pol modulu z kazdej strany. Vela krat ich ludia vtesnaju len tak medzi istice. To potom maju velmi kratku zivotnost...
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2136
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa zoom »

Ono sa nejedná o nejaké opotrebovanie. Tento zvuk robil odjakživa od novoty a je to to typické cvaknutie stykača, a predtým aj potom je ticho. Jeho normálny zvukový prejav, nie nejaký humming, buzzing a podobný zvuk. A keďže podlahové kúrenie funguje na báze PWM, tak to tam cvaká pol dňa a otravuje ma to... like this:
podlahovka.png

Predimenzovať ho nemôžem, lebo tieto tiché sa očividne robia len do 25A, viacero značiek to tak má. Tie hlučné sú potom aj 40A či 63A. A nechce sa mi to tam nejako deliť medzi dva stykače. Asi vyskúšam ten Schrack. Sympatická značka a aj životnosť majú vyššiu (1 až 10 miliónov zopnutí podľa záťaže oproti 100-150k pri Doepke). Eaton mám všetky ističe aj prúdové chrániče, ale zrovna na tie stykače som nenašiel veľa info. Majú hovno stránky, nemajú nákresy vnútorných kontaktov na sebe a ani označenie, či sú tiché alebo nie. A vetraný je dosť - z troch strán ma úplné voľno a z jedného boku medzeru cca na tú polku ističa.

Edit: Študoval som ďalej a čím viac čítam, tým viac mi príde, že tie tiché stykače vlastne nemajú tiché to cvaknutie pri zopnutí, ale sú len robené, aby necvrlikali/nebzučali. Všetko je to tak nejasne popísané a jediný Eaton mal v datasheete nameraný hluk zopnutia 80 dB pre normálne (Z-SCH) aj tiché (CMUC) stykače. Ak to nebola chyba, tak to potvrdzuje môj výskum. Čiže by som sa dostal do roviny, že nakupujem rôzne stykače a skúmam, ktorý najtichšie zopína a to teda nie. Avšak... našiel som Legrand low noise stykače a tie viem kúpiť aj 40A a v datasheete majú napísané "Noiseless contactor <32 dB at 1 cm and <20 dB at 1 m" a to vyzerá hodne dobre. Takže asi vyskúšam toto.
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.

Návrat na "Debata o všetkom"