Elektromobilita a vsetko okolo nej

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa maniak »

Turbo: cestna dan/myto podla prejazdenych km. To sa dá celkom kontrolovat, pocitat aj vyberat. Nejaké návrhy už sú tusim vo Švajčiarsku. Aplikovať to chcú na všetky autá. Opäť je to aj cesta ako dostať ľudí do mhd.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5695
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Teraz to hovorim z polosrandy, ale ak vychodna europa a my s nou dostane cestnu dan za prejazdene kilometre tak sa budu tachace stahovat nie pred predajom ale pred danovym priznanim :D
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

zabudol si na povinne online spojenie na velin - auto nebude jazdit bez toho, aby sa udaje v realnom case nepresuvali niekam "do centra".
Nestocis nic.

Navyse, matematika ma uz davno k dispozicii nastroje, ktore absolutne zabrania akemukolvek stacaniu cohokolvek. Len to nikto nema naladu a motivaciu implementovat pretoze automobilky by si tym len komplikovali zivot a kvoli comu...
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa maniak »

Nepotrebuješ trvaly online pristup. Nové autá majú aj tak povinné SOS spojenie, nie je problém cez to žiadať dáta o prevadzke, jednoduchý ping raz za cas.
FVE 12.45 kWp V/Z
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

budeme zmotavat po kazdej jazde :) na kazdom parkovisku bude zmotávač s kablami okolo krku A ti lepsi budu zmotavat aj pred kazdou jazdou.

takto : myslim si, ze nieco podobne je velmi komplikovane pre štát aby zariadil, udrzoval atd. Zoberme si, kolko penazi stali fixne body na kamionove čítačky (okej, ze to bolo 90% zbojstvo a zlodejina a'la Aladin a 40 zbojnikov teraz zlahka vynechame, nijak inak by to nebolo ani pri implementacii takehoto online sledovania najazdenych kilometrov, co je nepredstavitelne technologicky narocnejsie).

Podla mna maju krajiny daleko jednoduchsiu vec v rukach : dane z vlastnictva auta. Mas elektroauto, taka a taka trieda, cena, cokolvek, zaplatis XY dani za rok. Bum hotovo. Presne tak ako dnes nehnutelnosti (mas byt, dom == platíš, čáááááu).

Ani sa nemusis pohnut z garaze s tym autom. V Holandsku nieco take bud uz existuje alebo to naju v navrhu - teraz neviem - a to aj na spalovaky, aj na elektroauta : elektra su samozrejme lacnejsie, ale ajtak by mali vychadzat volakde okolo 150,-eur MESACNE. Ved uz dnes mame dane na auta podla CO2 co vypustaju z vyfuku takze toto je jednoducha vec.

Da sa to skombinovat s najazdom : ten kto jazdi viac nez ABC km rocne zaplati este plus bonus. Kilometre sa riesia podla STKcky, ziadny komplikovany IT system (ano, moznost na zmotavanie tam je, ale zmotat 1.9tdi Oktaviu 1996 je trosku iny level nez zmotat elektricky Mercedes EQS 2024, Teslu S 2024 a vsetky buduce modely - zmotavanie jednoznacne bude na ustupe).

Kreativite sa limity nekladu, zvlast ked sa jedna o vyber dani.

A nejake newsy :
https://insideevs.com/news/697819/tesla ... ts-report/
https://insideevs.com/news/697553/non-t ... uth-korea/
https://insideevs.com/news/697846/judge ... rida-case/
https://insideevs.com/news/697827/tesla ... ar-norway/
https://insideevs.com/news/697591/ev-re ... ss-diesel/
https://insideevs.com/news/697527/ford- ... n-planned/
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa maniak »

Turbo, jo, to je tiez fajn napad, jednoduchost implementacie je kluc. Len by sa patrilo tie dane davat vyslovene do infrastruktury (mhd, bike, chodniky, zeleznice,...).
FVE 12.45 kWp V/Z
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 685
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa opto »

mp3turbo napísal: Ne 26. Nov, 2023, 13:38
Podla mna maju krajiny daleko jednoduchsiu vec v rukach : dane z vlastnictva auta. Mas elektroauto, taka a taka trieda, cena, cokolvek, zaplatis XY dani za rok. Bum hotovo. Presne tak ako dnes nehnutelnosti (mas byt, dom == platíš, čáááááu).


Da sa to skombinovat s najazdom : Kilometre sa riesia podla STKcky,

No a penzista čo si auto udržuje len na to aby sa dostal načas v noci k lekárovi a najazdí mesačne 150km tak zaplatí 150E až do najbližšej STKčky ktorú má o 1-3 roky. Dobre si to vymyslel :facepalm:
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ja som nic nevymyslal, pane. Mne je jasne ze nejaka objektivna spravodlivost ci uz v tychto veciach - alebo v mnohych inych - je nerealna.
Nic nenavrhujem, netvarim sa ze som nieco mudre vymyslel, atd. Prave naopak : ja sa BOJIM ze takto veci dopadnu. Pretoze dane nikdy neboli vymyslene na to, aby sa obcania mali lepsie ale vyhradne na to, aby sa z nich vytrieskalo stale viac a viac penazi.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 685
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa opto »

Tak to potom úplne súhlasím.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5507
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa SKiLEX »

mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

hej hej ta je dobra, pozname. Aj ta drift-babicka co predavala Golf, sen mladeho chlapca, aj tie kone co sa rehotali lebo sudruh nevedel cuvat s privesom a potom si kupil Tuareg ci co to bolo s tym aktivnym taznym zariadenim atd atd.

Musi sa uznat ze mnohe automobilove reklamy su namakane a to prosim aj za velkou mlakou vlavo na mape.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

na polskom otomoto je 2020tka "Nisann Líf" za 10.500 eur vratane dph, odpocet mozny cize ~9.000 bez dph.

https://www.otomoto.pl/osobowe/oferta/n ... G0X4M.html

dosrana bateria, precitajte popis. To by ma zaujimalo, ako je mozne ze sa bateria pokazi ked nam vravia ze vydrzia 20 rokov a este viac by ma zaujimalo, ako je mozne ze 3 rocne auto s najazdom 120.000km NIE JE v zaruke.

Preco tuto chybu Nisann neopravi majitelovi zadarmo.

No ale v kazdom pripade je to prilezitost pre nejakeho sikovneho Jozka z garaze - zastruha nejake 18650 clanky a vymeni. Za par penazi ma uzasne auto.



ak ten inzerat zmizne, tu mame screenshoty :
https://i.imgur.com/j1aLxW9.png
https://i.imgur.com/hjQo5RY.png
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5695
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Leaf mal nejake battery managment problemy, celkovo je nissan znacka co nerobi ziadne etalony triedy a leaf bol...no, prvy pokus o aku taku elektromobilitu.

Za to novy test tesla 3 fl co pozeram to sama chvala, podvozkovo, komfortom, citit posun znacky.

Ticho v interiery ze je uplne inde ako y alebo 3 pred fl.

Snad o par rokov skusim osobne :)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Leaf mal nejake battery managment problemy,

mal, RapidGate, nepritomnost heat-managementu a uz sa to fyzikalne vali dole kopcom.
To nic nemeni na tom, ze sa Turbo cuduje, preco autiak vyrobeny 2020 s najazdom 121.000km neriesi autorizovany servis na dochnapanu baterku.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7291
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa Papek »

Možno si dal meniť vodu do ostrekovačov mimo autorizaku a padla mu záruka 🤷🏾
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"